Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 37.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    787

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

velika je dzukela cedomir. zao mi je jako deteta, i sto mora da ovakva sranja dozivljava, kao i svi ostali koju su u slicnoj situaciji. za cedu me zabole paja.

 

Apsolutno je nebitan Ceda Antic. Zapravo sreca u nesreci je da se ovo desilo bas detetu Cedi Antica, jer je zato dospelo u medije. Da se desilo nekom nepoznatom ne bi se tolika frka digla.

Link to comment

Nije stvar u sviđanju okolini, nego u okolnostima koje bi objektivno mogle biti uznemiravajuće za dete (kako za koje, buka, gužva, nepoznat prostor, intenzivna svetlost, nestrukturirano vreme, haotično kretanje ljudi i sl.), čak i kad bi okolina bila  blagonaklona. Putovanje je jedan od ozbiljnijih izazova, ima ljudi koji se ne usuđuju da putuju sa svojim detetom jer ono reaguje na svaku promenu ambijenta i rutine i treba mnogo truda i vremena da se navikne na promene (uznemiri se čak i kad se u stanu nešto pomeri sa jednog mesta na drugo). 

 

Problem je što je ponašanje autističara je vrlo često potpuno nepredvidivo. Primera radi, moj Uroš odlično reaguje na promenu prostora i ljudi, tj. to mu nikada nije bio poseban triger za tantrume, i mi nemamo problem da idemo ni GSP-om ni avionom. U principu, on i nema tantrume često, ali ih ipak ima ponekad, i vrlo često ne postoji bilo kakav eksterni uzrok takvog tantruma, tj. on počne da se dere i udara bez bilo kakvog razloga, to traje 5-15 minuta i onda prestane kao da ništa nije ni bilo. Dosta često se ti periodi smenjuju sa periodima euforije, u oba smera, pa tako imamo i periode neumerene radosti i cerekanja. E sada, kao što rekoh, to je sve potpuno nepredvidivo, i ti ne možeš znati ni 1 minut ranije da će to da krene, a kada krene ne možeš više da mu daš lek, a nema ni poente, jer se on svakako smiri pre nego što lek krene da deluje. Teoretski bi mogao da mu daš sedative svaki put pre nego što idemo negde u masu, ali barem pola dečijih psihijatara bi odbilo da prepiše sedative detetu koje generalno nema tantrume ili ih ima vrlo retko, i to sa namerom da mu se daju preventivno u nekim situacijama, jer je tu mogućnost zloupotrebe ogromna.

Edited by Ayatollah
Link to comment

ali koliko bi to dovelo roditelje u situaciju da posezu za lekovima svaki put kad su u riziku da se ne svide okolini :unsure:

jeboga bubo, valjda je jasno da me boli pisa za okolinu i svidjanje, poenta je detetu olaksati zivot. 

Link to comment

Apsolutno je nebitan Ceda Antic. Zapravo sreca u nesreci je da se ovo desilo bas detetu Cedi Antica, jer je zato dospelo u medije. Da se desilo nekom nepoznatom ne bi se tolika frka digla.

brt, to sam i napisao ako bolje pogledas

Link to comment

Pa nije se desilo čedi antiću nego njegovom detetu. A dešavale su se ovkave stvari i u benignijim situacijama - izbacivali su u nišu dete iz dečijeg pozorišta.

Link to comment

Problem je što je ponašanje autističara je vrlo često potpuno nepredvidivo. Primera radi, moj Uroš odlično reaguje na promenu prostora i ljudi, tj. to mu nikada nije bio poseban triger za tantrume, i mi nemamo problem da idemo ni GSP-om ni avionom. U principu, on i nema tantrume često, ali ih ipak ima ponekad, i vrlo često ne postoji bilo kakav eksterni uzrok takvog tantruma, tj. on počne da se dere i udara bez bilo kakvog razloga, to traje 5-15 minuta i onda prestane kao da ništa nije ni bilo. Dosta često se ti periodi smenjuju sa periodima euforije, u oba smera, pa tako imamo i periode neumerene radosti i cerekanja. E sada, kao što rekoh, to je sve potpuno nepredvidivo, i ti ne možeš znati ni 1 minut ranije da će to da krene, a kada krene ne možeš više da mu daš lek, a nema ni poente, jer se on svakako smiri pre nego što lek krene da deluje. Teoretski bi mogao da mu daš sedative svaki put pre nego što idemo negde u masu, ali barem pola dečijih psihijatara bi odbilo da prepiše sedative detetu koje generalno nema tantrume ili ih ima vrlo retko, i to sa namerom da mu se daju preventivno u nekim situacijama, jer je tu mogućnost zloupotrebe ogromna.

Znači, dovoljno je bilo da sačekaju da se dete smiri za 15ak minuta, a zatim kada su svi putnici ušli, dete uvedu poslednje, pred samo poletanje.

To je tako lako izvodljivo, i jako mi je žao što nisu pokazali ni toliko razumevanja i strpljenja i lomili slučaj preko kolena (te supervizori, te lekari, te odbij, ne plači mi tu pred putnicima).

Link to comment

Dešavale su se ali nisu imale odjek, o tome pričam. Što je tužna činjenica, doduše, nije to samo u našem društvu. ČA je neki sebriliti, pa se sad ljudi kače na hajp da će zbog toga što je događaj dobio publicitet da se neke stvari promjene. A neće. 

Link to comment

velika je dzukela cedomir. zao mi je jako deteta, i sto mora da ovakva sranja dozivljava, kao i svi ostali koju su u slicnoj situaciji. za cedu me zabole paja.

 

 

Apsolutno je nebitan Ceda Antic. Zapravo sreca u nesreci je da se ovo desilo bas detetu Cedi Antica, jer je zato dospelo u medije. Da se desilo nekom nepoznatom ne bi se tolika frka digla.

 

 

brt, to sam i napisao ako bolje pogledas

 

 

Znači da je ipak bitan Čeda Antić, jer da se desilo nekom anonimusu, pojeo vuk magarca. 

 

:D

Link to comment

Pa retko kad se stvar reši odmah, temeljno i baš kako treba. Zato je važan stalan pritisak i guranje stvari malo po malo.

tako je. i angazovanje shto veceg broj obrazovanih ljudi i animiranje autoriteta raznih vrsta da se zaloze lichno. mi sad svi treba da nauchimo da mora tako, dok se ne uspostavi iole odrziv sistem. koji se vishe nikad nece uspostaviti sam od sebe.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...