Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Po mom mišljenju, vjerovatno su Australijanci na najvišem nivou što se tiče odnosa između ljudi i neželjenih životinjskih susreta. Ima brošura o metodologiji koju koriste pri tome, pa ako nekog zanima može da pogleda.

 

http://www.icam-coalition.org/downloads/Humane_Dog_Population_Management_Guidance_English.pdf

 

fin je taj prirucnik, vrlo informativan

 

procitaj ponovo, ali po pravim koordinatama, a ne dijagonalno. naravno da to nisam uradio. jedini koji je na temi potuljeno opravdavao trovanje je Krosek.

ti i inace povremeno vrlo povrsno ali sa dosta entuzijazma uskaces u diskusije, pa ti se omakne i ovako nesto sto bas ne cenim u komunikaciji.

 

dopalo mi se i tvoje potezanje zivota na ivici Zvezdarske sume - dok ovo pisem, kroz prozor vidim, pogodi sta, ivicu Zvezdarske sume jer i ja zivim tu.

 

a da, svakako mi ne pada na pamet da ucesvujem u diskusiji ove vrste, gde je pocetni input da neki bolesnik predlaze da se psi otruju kreozanom, a da razrada bude "a da ih ipak nekako pobijemo, ali ne bas tako nehumano". meni to nije normalno, kao sto mi celo ovo drustvo nije normalno po pitanju odnosa prema obespravljenim i iznemoglim bicima.

 

nisam ga potuljeno opravdavao. to sto sam rekao je bilo u 2-3 posta, bilo je otvoreno ali delimicno i uslovno opravdanje.

sve drugo sto sam rekao na temu nije u sluzbi opravdavanja, nego sam prosto kritikovao neke stavove koji mi izgledaju naivni, neutemeljeni, apsurdni i sl.

 

a za ono retorisanje gde sam drugu stranu predstavio da izokola guraju nesto ekstremno - izvinjavam se.

zapravo odredjeni odbacuju to kao problem (ujede) jer iskreno veruju da ulicni psi nisu sami po sebi opasni nego da ih ljudi cine opasnima jer ih ne razumeju...nije to opravdavanje ujedanja-in-general nego opravdavanje pasa case-by-case sto bivaju izazvani covekovim neadekvatnim ponasanjem. trebalo je malo da mi se slegne da ljudi tako dozivljavaju stvar ali ok; povlacim "izokola".

 

zivotinjama ne treba opravdanje posto ih niko ni ne krivi, bar ne iko sa pola mozga (ima doduse ljudi koji veruju da su zivotinje krive sto su zive i koji ih mrze ali su ti retkost) nego se konstatuje cinjenica da ulicni psi nisu bezopasni.

kako se s tom okolnoscu nositi je ozbiljno pitanje koje moze imati vise odgovora, a predstavljanje kao jedinog to da "moramo da prestanemo da krivimo zivotinje i da pocnemo da krivimo sebe, odnosno da prepoznamo sopstvenu odgovornost" je mozda filozofski lepo ali ja stvarno ne verujem da je samo za sebe dovoljno da se makar i 50% resi problem.

 

edit: u krajnjoj liniji to je jedna velika zamena teza

- ulicni psi su opasni

- nisu krive zivotinje, blame the human

bas mi to bedasto

Edited by Krošek
Link to comment
  • Replies 37.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    787

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

ovo se mora stalno ponavljati jer je diskusija otisla daleko u pitanja problema pasa lutalica u gradovima i problema ljudi koji imaju strah od ulicnih pasa nebitno iz kojih razloga jer je strah realno stanje coveka koji ga dozivljava

 

dakle, zivimo u gradu u kojem zive prikriveni monstrumi koji se ponasaju kao tzv. pristojni gradjani a koji zastupaju konacno resenje trovanja ulicnih pasa kreozanom. to se stalno gubi iz vida u ovoj diskusiji. postoje monstrumi koji zagovaraju trovanje. od kreozana do ciklona b u konclogorima nema cak ni jedan korak, to je isto stanje svesti, isti tip ljudi. monstrumi u oblicju tzv. pristojnih gradjana.

A kako bi okarakretisao one koji savetuju roditeljima da poneki put nahrane copore lutalica na putu kojim im se deca vracaju iz skole i tako se sprijatelje sa njima, a da deci objasne da se brzim, ali ne previse brzim korakom, pognute glave i dlana okrenutog na gore udalje od copora lutalica koji ih je okruzio. Pri tom sugerisuci da je taj strah iracionalan i da postoji samo u njihovim glavama. To je isti nedostatak saosecanja prema realnim problemima ljudi i zivotinja.

Neko je poredio neprijatnost koju izaziva copor lutalica sa onom koju izaziva copor navijaca, ali ne verujem da bi se na ovom forumu dobro proveo onaj koji bi nekoga savetovao da pokusa da odvede te navijace na pivo i tako se sprijatelji sa njima, a ako to ne pomogne da se pognute glave i dlana okrenutog na gore brzim korakom udalji od mesta na kom su navijaci :fantom:

Edited by Uskebasi
Link to comment

- nisu krive zivotinje, blame the human

bas mi to bedasto

 

kad su u pitanju napadi životinja na ljude, niko ovde nije igrao blame the human igru

Link to comment

A kako bi okarakretisao one koji savetuju roditeljima da poneki put nahrane copore lutalica na putu kojim im se deca vracaju iz skole i tako se sprijatelje sa njima, a da deci objasne da se brzim, ali ne previse brzim korakom, pognute glave i dlana okrenutog na gore udalje od copora lutalica koji ih je okruzio. Pri tom sugerisuci da je taj strah iracionalan i da postoji samo u njihovim glavama. To je isti nedostatak saosecanja prema realnim problemima ljudi i zivotinja.

Neko je poredio neprijatnost koju izaziva copor lutalica sa onom koju izaziva copor navijaca, ali ne verujem da bi se na ovom forumu dobro proveo onaj koji bi nekoga savetovao da pokusa da odvede te navijace na pivo i tako se sprijatelji sa njima, a ako to ne pomogne da se pognute glave i dlana okrenutog na gore brzim korakom udalji od mesta na kom su navijaci :fantom:

 

U svakoj diskusiji sa dovoljno učesnika, naći će se i neki ekstremni saveti poput tih tipa upoznaj pse da bi ih voleo i razumeo. Ekstremni  su i neproduktivni jer se ne priča o samo o nedefinasnoj nelagodi opšteg tipa, nego i o konkretnim napadima pasa.

Bezveze je ako se ti ekstremni i usamljeni stavovi dalje potežu kao bitni argumenti u diskusiji.

 

 

Edit:

 

kako okarakterisati takve savete? Maše fudbal, nismo se razumeli, ne prate dobro diskusiju, nemaju kontakt sa realnošću... OK?

 

A vala ne postoji osoba koja je sve to na jednom mestu savetovala, napriavio si papazjaniju od stavova raznih diskutanata.

Edited by Frile
Link to comment

ova bi diskusija trebalo da se razdvoji na dva koloseka

ovako je potpuno besmisleno

 

recimo, jedna o nepostojanju države (na zadatu temu), prikrivenim manijacima-trovačima i kako ih raskrinkati

 

a druga o realnom problemu koji postoji i kako ga rešavati u datim uslovima

Link to comment

kad su u pitanju napadi životinja na ljude, niko ovde nije igrao blame the human igru

 

malo sutra nije

 

U svakoj diskusiji sa dovoljno učesnika, naći će se i neki ekstremni saveti poput tih tipa upoznaj pse da bi ih voleo i razumeo. Ekstremni  su i neproduktivni jer se ne priča o samo o nedefinasnoj nelagodi opšteg tipa, nego i o konkretnim napadima pasa.

Bezveze je ako se ti ekstremni i usamljeni stavovi dalje potežu kao bitni argumenti u diskusiji.

 

to sto su *mozda* "neproduktivni i ekstremni" (kako da znamo da jesu ako ih ne kritikujemo?) ne znaci da su i odgovori na njih neproduktivni i bezveze. nemoj omalovazavati necije ucesce u diskusiji na osnovu toga sto je odgovarao na odredjene postove koji se tebi ne svidjaju. ja bih pre rekao da je to neproduktivno, vise nego bilo cije izrazavanje meritornog stava.

Edited by Krošek
Link to comment

malo sutra nije

 

ne radi se tako, nego lepo navedeš u kom postu je neko igrao blame the human igru kada su u pitanju napadi pasa na ljude.

 

 

to sto su *mozda* "neproduktivni i ekstremni" (kako da znamo da jesu ako ih ne kritikujemo?) ne znaci da su i odgovori na njih neproduktivni i bezveze. nemoj omalovazavati necije ucesce u diskusiji na osnovu toga sto je odgovarao na odredjene postove koji se tebi ne svidjaju. ja bih pre rekao da je to neproduktivno, vise nego bilo cije izrazavanje meritornog stava.

 

da napišem srpski: diskusija oko nečega što je neko lupio (ili o nakaradno interpretiranim tuđim stavovima) nigde ne vodi

Link to comment

da napišem srpski: diskusija oko nečega što je neko lupio (ili o nakaradno interpretiranim tuđim stavovima) nigde ne vodi

A vodi li negde diskusija kada neko pita sta da radi u pogledu pasa lutalica koji se u coporima okupljaju na putu kojim se dete vraca iz skole? Mozemo se sloziti da u startu startu kao neprihvatljiva resenja otpisemo trovanje i okretanje dlana na gore. Sta raditi sa realnim problemom?

Link to comment

ne radi se tako, nego lepo navedeš u kom postu je neko igrao blame the human igru kada su u pitanju napadi pasa na ljude.

 

 

da napišem srpski: diskusija oko nečega što je neko lupio (ili o nakaradno interpretiranim tuđim stavovima) nigde ne vodi

 

uff...

umesto odgovora reci cu ti sledece: ono sto ne radi je metadiskusija na forumu (pre svega zato sto neizrecivo smara ljude koji ne ucestvuju u njoj). pitaj nekog sa puno postova ako ne verujes meni jadniku.

Edited by Krošek
Link to comment

A vodi li negde diskusija kada neko pita sta da radi u pogledu pasa lutalica koji se u coporima okupljaju na putu kojim se dete vraca iz skole? Mozemo se sloziti da u startu startu kao neprihvatljiva resenja otpisemo trovanje i okretanje dlana na gore. Sta raditi sa realnim problemom?

 

Vodi negde, što ne bi vodila. Ja sam ti odgovorio o sasvim drugoj stvari.

 

Da, naravno da se slažem da predložena resenja nisu prihvatljiva, ako su uopšte takva rešenja nuđena kao direktan odgovor na Dudino pitanje. Ja sam Dudi predložio zvanje veterine beograd, oni sami kada ih pozoveš zbog problema sa čoporima, kažu da izlaze na teren jedino ako ima prijava da pas napada ljude. Ako i to zakaže, onda nema druge do rešavanja na neki treći način - da neko odrasli prati decu, na primer, kao što se i dešava. Kao što se dešava u drugim situacijama, kada na primer na putu do škole mora da se pređe prometna ulica ali nadležni ne stavljaju semafor. Vodiš dete za ruku. To je iznuđeno rešenje realnog problema.

Link to comment

Sta raditi sa realnim problemom?

 

e ima ona australijska brosura o problemu ulicnih pasa kvotovao ja link na prethodnoj strani. pise recimo

Planning for sustainability

Dog population management programmes often require high levels of resources over a long period of time. These include human resources, infrastructure and finances. It is important to consider the following factors.

a. Responsibility: Ideally resource requirements will be built into the budget of the responsible authority. Government bodies are most likely to be able to achieve sustainability through government funding (khmsrbijakhm) ....

b. Owner involvement: An intervention designed to have an impact on owner responsibility could lead to the sustainability of elements of the project, as well as permanent positive behaviour change. For example, sterilisation programmes could become sustainable if owners are encouraged to pay (koliko sutra) for this service, while at the same time the veterinary profession is supported so that it can provide this at an accessible price.

c. Registration: ...

d. Fundraising: The ability to fundraise locally will depend on several factors, including the culture of charitable giving (na zavidnom nivou u srbiji) and the status of dogs in the local community. Local people, businesses, trusts and dog-related industries (pharmaceutical, pet food and pet insurance) may all be interested (mhm veoma) in supporting dog management programmes, either financially or through providing resources (such as food or medicines). ...

e. Human resources: There may be people willing to provide support through unpaid human resources, sometimes termed in-kind or pro bono donations. Several professions carry out pro bono work for the benefit of NGOs, such as marketing, accounting and management firms. The veterinary profession is an important human resource, not just for surgical and medical skills but also for vets’ ability to influence owner behaviour. (nadaleko cuvena receptivnost nasih ljudi na savete o tome kako da ne budu stoka) Qualified vets may be willing to provide some regular services for free or at a low cost. Student vets may also be willing to help out as part of their training...

f. Sustainability ...

 

a ja se bio usudio da pomenem pare ccc

Edited by Krošek
Link to comment

 

dakle, zivimo u gradu u kojem zive prikriveni monstrumi koji se ponasaju kao tzv. pristojni gradjani a koji zastupaju konacno resenje trovanja ulicnih pasa kreozanom. to se stalno gubi iz vida u ovoj diskusiji. postoje monstrumi koji zagovaraju trovanje. od kreozana do ciklona b u konclogorima nema cak ni jedan korak, to je isto stanje svesti, isti tip ljudi. monstrumi u oblicju tzv. pristojnih gradjana.

 

monstrumi, šta je tu pa specifično, svuda postoje, pa i u državama koje su umele da ubijaju sistematski, skoro pa industrijski, do onih koje to rade amaterski

 

sistem mora da bude takav da ne dozvoli situacije u kojima dobar susjed postane grozomorni monstrum ubica

 

kontrola tj čipovanje ljubimaca uz stravične kazne, bi smanjila broj novih lutalica, za kontrolu postojećih postoji više načina, taj deo ne bi bio veliki problem

 

postavljanje otrova bi moglo da se lako kvalifikuje kao neko teže krivično delo

 

posle toga bi imali monstrume u svoja 4 zida, ali to je već privatna stvar, sve dok izbije na svetlost sunca i ulične svetiljke

 

za sve što postoji kao problem, potrebno je upirati u državu/sistem kao odgovorne, svakoga dana u svakom trenutku, krivci nikada nisu toliko bitni kao oni koji su odgovorni

Link to comment

za sve što postoji kao problem, potrebno je upirati u državu/sistem kao odgovorne, svakoga dana u svakom trenutku, krivci nikada nisu toliko bitni kao oni koji su odgovorni

+100

krivci su trenutni problem a odgovorni permanentan

Link to comment

 

 

postavljanje otrova bi moglo da se lako kvalifikuje kao neko teže krivično delo

 

posle toga bi imali monstrume u svoja 4 zida, ali to je već privatna stvar, sve dok izbije na svetlost sunca i ulične svetiljke

 

 

 

To mi nije jasno zašto već nije slučaj. A i taj kreozan preomiljeni čitam da nigde u Evropi više ne koriste.

Link to comment

Ma imamo mi većinu zakona, samo još da se neselektivno primenjuju tj da se svi drže zakona kao pijan plota, imali bi mnogo manje problema.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...