Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ima ludih ljudi, ali ima i pasa.

Kao neko ko sa psima živi skoro čitav život, nemam strah od njih.

Izuzev kada su u pitanju pitovi, stafordi i slični. Tada mi nije prijatno.

Na uličare uglavnom ne reagujem, a ni oni na mene. A da znaju da divljaju, znaju.

Zimus jutro, kiša, tek se razdanjuje, zaustavljam kola kod Senjačke pijace, i vidim ide mlađi čovek, a za njim čoporčić, njih trojica četvorica lokalnih pijačnih ološa, koji ga prate i maltretiraju. Nisu to bili neki veliki psi. Vođa čopora je jedva bilo veći od deblje mačke, ali su se drali i divljali gore od čopora vukova. Pratili su ovog tipa jedno deset metara. On je za to vreme pokušavao da ih otera, što vikom, što kišobranom, ali se ovi nisu dali uplašiti.

U to ja izlazim iz kola, i onako usput ih priupitam "gde ste bando, šta radite?". Oni prestaju sa drekom i praćenjem onog nesrećnika, vođa čopora meni prilazi i pozdravlja se kao da se znamo i kao da smo najbolji drugari, i svi zajedno krećemo u pekaru. Mislim, džukci i ja. Da li treba da napominjem da ja ovaj čopor vidim.

E sad, da li je to bila čarka od ranije ili ne, i ko je prvi počeo, nemam pojma.

Ima ludih pasa

Inače, ozloglašeni čopor sa Dorćola iz Marine zna da bude baš gadan.

Link to comment
  • Replies 38k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    933

  • Filozof manijak

    811

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Znam. Dobro su me okružili. Imao sam rasklopljen foto stativ, na sreću, pa sam se bezbedno povukao.

Link to comment

@JozoMujica

 

Ja mislim da bi svaki vlasnik psa morao da vodi računa o drugima oko sebe, kao što vodi računa o svom psu i sebi.

 

Odnosno, kao što kad šetaš kuče držiš otvorene četvore oči hoće li ga neki drugi džukac zaskočiti iz nekih kučećih razloga, hoće li tvoj pas napasti nekog drugog psa...

E pa isto tako držiš otvorene hoće li tvoj pas napraviti neki belaj drugome.

 

Malo dete, recimo do 6 godina, je jako lako nehotično povrediti. Sve i ako ti je pas kao moj sitan, nezainteresovan za decu i druženje sa ljudima.

 

Već je jako velika šteta ako se dete uplašiti (traumira) zbog psa koji se iznenada stvorio; može da potrči i padne; sitno dete može pasti samo od psa koji protrčava pored; dete koje ne zna ništa i prilazu psu sa štapićem u ruci rizikuje da pas poput mog skoči za štapićem i obori ga i traumira... Ni u jednom od ovih slučajeva nema napada psa na dete, a opet to su stvari koje ne želim da prouzrokujem sa svojim psom.

 

Misllim da je tu odgovornost 100% na vlasniku psa, ne želim uopšte da ulazim šta uspaničeni roditelj može sve da uradi i da li je to opravdano ili ne.

Kad vidiš decu, budi na oprezu, skloni se, veži psa, pusti da se deca "druže" sa psom samo ako roditelji klimnu glavom da je to OK ali svejedno pazi i tada.

 

 

Edit, dodatak:

ne možeš očekivati ni tražiti racionalno ponašanje od deteta, nekog ko ima fobiju od pasa, roditelja uplašenog za dete sa ili bez razloga...  nema tu šta da se isteruje, bolje je lepo skloniti se

ovo moze da napise samo neko ko je psa video na slici. pas ce da trci okolo, pored zena dece i staraca i to tako treba da bude. vecinu ni ne mozes da zaustavis ako su se nameracili da nekog onjuse, mozes da se deres koliko god hoces. i sve to nije nikakav problem. problem nastaje jedino kada gazda idiot nastavlja da pusta svog agresivnog psa naokolo i pored toga sto zna da ovaj ume da ujede.

Link to comment

@JozoMujica

 

Ja mislim da bi svaki vlasnik psa morao da vodi računa o drugima oko sebe, kao što vodi računa o svom psu i sebi.

 

Ma ja se apsolutno slažem sa ovim, zato i ne puštam kuče (koje je visine nekih 30ak cm) sa povoca u blizini ljudi, posebno dece.

Ne zbog kučeta, već zbog ljudi.

 

Jedna crtica iz Šumarica:

 

Znači, nas 5-6 sa psima, livada (par labradora, pudla, moj mešanac, džek rasel, dvomesečno štene doge), nigde nikog, niotkud se pojavljuje lik sa ženom i ćerkom od nekih 13-14 godina, lociraju se na par metara od nas i njih troje i počinju da šutiraju loptu. Psi ih i ne primećuju, ali on (valjda isprovociran time) kaže "vežite te džukele". Ja čak i vežem psa, ali se vlasnica džek rasela pobuni. On na to počinje da preti pištoljem. Posle saznam da je na jednog od labradora nekoliko dana ranije čak i potezao pištolj preteći vlasniku da će ih obojicu pobiti. Isto je bio sa ženom i ćerkom. Pandur po zanimanju.

 

Jel ja sad treba iz ovoga da zaključim da kad vidim u blizini čoveka sa ženom i ćerkom treba da potegnem motku?

Link to comment

 lik sa ženom i ćerkom od nekih 13-14 godina, lociraju se na par metara od nas i njih troje i počinju da šutiraju loptu.

znaci, muskarac i zena srednjih godina i cerka koja je skoro za udaju idu na poljanu i sutiraju loptu? meni je to nekako cudnije nego potezanje utoke.

Link to comment

znaci, muskarac i zena srednjih godina i cerka koja je skoro za udaju idu na poljanu i sutiraju loptu? meni je to nekako cudnije nego potezanje utoke.

 

To je posebna dimenzija cele priče. :D

Gospođa je samo povremeno asistirala, magarac i klinka su se dodavali.

Izgledali su kao sa slike iz Kule stražara, samo što jehovini svedoci ne šutiraju loptu i ne potežu pištolje.

Edited by JozoMujica
Link to comment

ovo moze da napise samo neko ko je psa video na slici. pas ce da trci okolo, pored zena dece i staraca i to tako treba da bude. vecinu ni ne mozes da zaustavis ako su se nameracili da nekog onjuse, mozes da se deres koliko god hoces. i sve to nije nikakav problem. problem nastaje jedino kada gazda idiot nastavlja da pusta svog agresivnog psa naokolo i pored toga sto zna da ovaj ume da ujede.

 

Ja vodim računa kada šetam svoje kuče, a šetam ga bez povoca, tamo gde ima ljudi. Imam sreću što je sitno i nezainteresovano za ljude. Znam kako se ponaša, koliko je (ne)poslušna, i koliko blizu smem da priđem deci a da budem miran. Neću ni da se sitna deca uplaše, niti da se roditelji uspaniče (a imaju svo pravo na svetu da se uplaše kad je njihovo dete u pitanju).

 

Recimo pozovem je bliže sebi ako šetamo stazom a na stazi ispred nas se tetura neko sitno dete. Dete će se obrnuti oko svoje ose i pasti samo zato što je pas protrčao pored. 

Link to comment

Pravilnik:

 

 

Član 19.


Držalac životinje, kao i lice koje izvodi psa na javnu površinu, dužan je da psa izvodi na povodniku.

Držalac životinje, kao i lice koje izvodi psa, snosi punu odgovornost za njegovo ponašanje na javnoj površini.



Član 20.


Pas se može puštati sa povodnika da se slobodno kreće samo u parku i na drugoj javnoj zelenoj površini i to:

-    u vremenu od 22.00 sata do 09.00 sati sledećeg dana, u periodu letnjeg računanja vremena, odnosno, u vremenu od 20.00 sati do 10.00 sati sledećeg dana, u periodu zimskog računanja vremena;

-    u neposrednoj blizini škola, vremenski periodi iz alineje 1. stava 1. ovog člana, ograničavaju se do 7.30 sati sledećeg dana, bez obzira na period računanja vremena, osim za vreme školskog raspusta i neradnih dana.
 

Zabranjeno je puštati psa sa povodnika da se slobodno kreće u delu parka i druge javne zelene površine, u kojem se nalazi uređeno dečje igralište, kao i u delu  pod  cvetnim zasadom.

Javno komunalno preduzeće, odnosno privredno društvo, odnosno preduzetnik kome je Grad, odnosno gradska opština poverila obavlјanje komunalne delatnosti  uređenja i održavanja javnih zelenih površina (u dalјem tekstu: preduzeće) dužno je da u parku i drugoj javnoj zelenoj površini  postavi vidne oznake, na kojima je naznačeno u kom vremenskom periodu i u kojim delovima je zabranjeno slobodno kretanje pasa.


Član 21.

U parku i na drugoj javnoj zelenoj površini, može se odrediti površina za neograničeno slobodno kretanje pasa (u dalјem tekstu: ,,park za pse“).

Preduzeće određuje i uređuje park za pse, po prethodno pribavlјenoj saglasnosti organizacione jedinice gradske uprave, odnosno uprave gradske opštine nadležne za komunalne poslove.
 

Link to comment

Biciklisticka staza pored Sajma, tacnije onaj deo koji je prakticno prolazio kroz pokojnu Stenjku: pas, beli, duge dlake, veliki, uzjogunio se na sred staze, vlasnik, stariji tinejdzer, tipican, tako negde oko 18 godina, psuje na sav glas ali ne psa nego bicikliste koji ga, sve se vise guzvajuci, obilaze cuteci.

Psuje dodjose koji kvare Beograd i koji su dosli ko zna odakle, sta ce ovde, samo im jos bicikli fale (sati je oko 19.00 mozda malo jace, letnje ili tu negde vreme, jos je dan), sluzi se izrazima kao sto su pusite kurac, cima psa...

Prisutna starija zena, majka pretpostavljam, u pola glasa ga poziva da se mane, smiri, on je upadljivo sve glasniji, ingorise je i nastavlja da cima psa, traje to bogami dobrih par minuta i jace...

Link to comment

 

 

Ja vodim računa kada šetam svoje kuče, a šetam ga bez povoca, tamo gde ima ljudi. Imam sreću što je sitno i nezainteresovano za ljude. Znam kako se ponaša, koliko je (ne)poslušna, i koliko blizu smem da priđem deci a da budem miran. Neću ni da se sitna deca uplaše, niti da se roditelji uspaniče (a imaju svo pravo na svetu da se uplaše kad je njihovo dete u pitanju).

 

Recimo pozovem je bliže sebi ako šetamo stazom a na stazi ispred nas se tetura neko sitno dete. Dete će se obrnuti oko svoje ose i pasti samo zato što je pas protrčao pored. 

kad vec imas tako specificne uslove, tipa poslusnog mikropsa koga ljudi ne zanimaju, onda ne mozes da izvodis neka generalna pravila. sta da rade ljudi sa malo vecim psima, koji nisu tako poslusni, a koji opet nisu ni najmanje agresivni? ne pustaju ih nikad sa lanca? jbg, neko uplaseno dete je kolateralna steta koja se ne moze izbeci.

Link to comment

eto ja sam to nekada resio jednostavno: po danu nikada nisam pustao psa sa povoca a nocu sam odlazio na dunavski kej i tamo ga pustao da se istrci. nocu nema dece a i nema ljudi osim zaludnih kuckara.

Link to comment

Ulični psi, ukoliko su samci, brane svoju teritoriju i sebe.Oni koji žive u čoporu, brane teritoriju i čopor.Vlasnički psi , brane/štite teritoriju/stan/dvorište i svoj čopor tj gazdu. Takvi su psi.Čak i najmirniji znaju da polude. Moj šuntavi šuntoje od psa, koji je još i sterilisan, zna da podivlja na nekog drugog kera. Sva sreća pa dalje od namere da se obracunava ne ide. Zahvaljujući meni

Link to comment

kad vec imas tako specificne uslove, tipa poslusnog mikropsa koga ljudi ne zanimaju, onda ne mozes da izvodis neka generalna pravila. sta da rade ljudi sa malo vecim psima, koji nisu tako poslusni, a koji opet nisu ni najmanje agresivni? ne pustaju ih nikad sa lanca? jbg, neko uplaseno dete je kolateralna steta koja se ne moze izbeci.

 

Nemam univerzalno rešenje i ne zagovaram neku hitlerovsku disciplinu. Neka svako proceni šta će i kako će. Polazim od jutrošnje priče, psa koji se ukopava ispred trogodišnjaka, vlasnika psa koji odgovara sa "što ne paziš dete". 

 

Jedino generalno što zagovaram je: ogovornost je na vlasniku psa. 

Link to comment

Jel sme pas da bude bez povoca u parku (narocito veliki pas)? Ja mislim da ne bi smeo. 

 

A ovi sto pisu da je strah dobar za odrastanje, mogu samo da uradim ovo  :isuse: . 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...