Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

46 minutes ago, *edited by mod said:

Ovi nikom nisu korisni niti imaju leđa. Ima da (zasluženo) trunu kao primer a i da država može da se hvali efikasnim sudstvom.

Napravice im ledja da budu korisni, ne bojim se ja za sistem...

  • +1 3
Link to comment
  • Replies 39.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    942

  • Filozof manijak

    869

  • radisa

    775

Top Posters In This Topic

Posted Images

13 hours ago, aram said:

brte zeko, radnu sposobnost je valjda davno izgubio ako ima 74?

Ali nema staratelja :rolleyes:

 

Link to comment

kako ste definisali tu radnu sposobnost? kome nije neshto oduzeto u odgovarajucem postupku pred drzavom, taj upravlja i radi  po svom nahodjenju sve shto hoce, pa taman da je star ko isusov magarac i lud ko shisharka :unsure:

  • +1 5
Link to comment

Lišenje i vraćanje poslovne sposobnosti

 

Poslovna sposobnost stiče se, po pravilu, punoletstvom, ali se u određenim okolnostima može se oduzeti ili ograničiti. Osoba koja je poslovno sposobna može sklapati ugovore, dati pristanak na lečenje, donositi odluke o tome gde će živeti, raspolagati svojom imovinom, podnositi tužbe i žalbe, sklapati brak, donositi odluke o priznavanju majčinstva i očinstva, birati na parlamentarnim, predsedničkim, lokalnim izborima, podizati kredite, odnosno, preduzimati sve pravne radnje koje odrasla osoba može preduzeti u svakodnevnom životu.

U postupku lišenja poslovne sposobnosti sud ispituje da li je punoletno lice prema stepenu sposobnosti za normalno rasuđivanje u stanju da se samo brine o svojim pravima i interesima. Sud odlučuje o potpunom ili delimičnom lišavanju poslovne sposobnosti, kada utvrdi da za to postoje zakonom određeni razlozi, kao i o vraćanju oduzete sposobnosti kada prestanu razlozi za lišenje odnosno ograničenje poslovne sposobnosti.

Postupak za lišavanje poslovne sposobnosti pokreće sam sud po službenoj dužnosti. 

 

 

Sud je u ovom postupku dužan da odredi medicinsko veštačenje po službenoj dužnosti da bi se utvrdilo stanje mentalnog zdravlja i stepen sposobnosti za rasuđivanje lica prema kome se postupak vodi, što je od bitnog značaja za određivanje obima mere koja treba eventualno da bude određena, produžena ili izmenjena u postupku.

Veštačenje stanja mentalnog zdravlja vrše kvalifikovani veštaci - i to najmanje dva lekara odgovarajuće specijalnosti (psihijatri, neuropsihijatri, klinički psiholozi...) koje sud određuje rešenjem i koji treba da budu upisani u registar sudskih veštaka za određenu oblast veštačenja. Veštačenje ne mogu da obave oni lekari koji su postavili dijagnozu pre no što je bio pokrenut postupak za lišenje poslovne sposobnosti i čiji je stručni nalaz predlagač priložio uz predlog kojim je postupak pokrenut.

Sud rešenjem određuje zadatak veštaka, a to je da u svom nalazu i mišljenju navedu da li je lice prema kome je pokrenut postupak radi izricanja mere lišenja poslovne sposobnosti orijentisano u vremenu i prostoru i prema trećim licima i da li, s obzirom na stanje mentalnog zdravlja, može da štiti svoja prava i izvršava svoje obaveze. U svom nalazu veštaci treba da navedu aktuelni psihički status lica prema kojem je pokrenut postupak radi izricanja ove mere, opišu zdravstveno stanje ovog lica, kao i to da li je lice orijentisano u prostoru i vremenu, da li se uspostavlja verbalni kontakt i da li se održava i produbljuje, da li su u sadržaju misaonog toka prisutne sumanute ideje, da li postoji kritičnost u idejama itd.

Rešenje

Sud nakon sprovedenog postupka donosi rešenje kojim lišava u potpunosti ili delimično poslovne sposobnosti lica prema kome se vodi postupak. Odluka ima konstitutivan karakter jer se odnosi na promenu ličnog stanja lica prema kome se vodi postupak.

  • Hvala 1
Link to comment

kako do tema o ruskim pogibijama doći? jel treba neki staž ovde za to? srčujem, a nema nigde ništa, ne izlazi mi

  • Haha 2
Link to comment
19 minutes ago, Kristalno jasna said:

kako do tema o ruskim pogibijama doći? jel treba neki staž ovde za to? srčujem, a nema nigde ništa, ne izlazi mi

Ima neko pravilo da moras da napabircis 100-200 postova pa onda vidis "osetljive" teme tipa politika. @aram ce znati.

 

U medjuvremenu mozes da provedes jedan dan na Vocapu, lepo se iscaskas sa ljudima o novom laku za nokte ili za automobile i zavrsis posao.

Link to comment
29 minutes ago, Kristalno jasna said:

kako do tema o ruskim pogibijama doći? jel treba neki staž ovde za to? srčujem, a nema nigde ništa, ne izlazi mi

ti si kao ja. ni ja nishta ne vidim, istina iz drugog razloga, osim jutros nekog ludijanja na fajt klabu, pa sam pomislila jebote ovi nisu sposobni da razgovaraju normalno :rolf:

  • Haha 3
Link to comment

bajden, tramp, putin, sin ping pong su poslovno sposobni na najvišem mogućem nivou da useru Kuglu, smatraju oni koji žive u državama kojima ovi upravljaju.

ja sam davno napisao da oni stariji od 65 (67) treba da budu tretirani poput onih mlađih od 18. u svemu. videh na nekoj TV seriju sa matorom drtinom kome je sva pamet bila ispod pojasa pa je uginuo i ostavio ćerkama da se yebu sa udovicom oko VET klinike.

 

 

Edited by đorđe geprat
  • Hvala 2
Link to comment
39 minutes ago, Svemir Zeka said:

Dakle, ne radi se o penziji.


dakle ne zove se radna sposobnost, to sam hteo da kažem :)

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, đorđe geprat said:

bajden, tramp, putin, sin ping pong su poslovno sposobni na najvišem mogućem nivou da useru Kuglu, smatraju oni koji žive u državama kojima ovi upravljaju.

ja sam davno napisao da oni stariji od 65 (67) treba da budu tretirani poput onih mlađih od 18. u svemu. videh na nekoj TV seriju sa matorom drtinom kome je sva pamet bila ispod pojasa pa je uginuo i stavio ćerkama da se yebu sa udovicom oko VET klinike.

 

 

ma da, gone te za dete, gone te za didu. gosn djole ne dolazi u obzir :lolol:

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, gospa buba said:

ma da, gone te za dete, gone te za didu. gosn djole ne dolazi u obzir :lolol:

stvarno, najpre si odgovorna za balavurdiju koje si rodila a onda, kada misliš da možeš da daneš dušom sledi ti briga od zadrtim/dementnim precima. naručito ako misle da su popili svu pamet sveta.

  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, Shan Jan said:

@aram ce znati.


Nema aram poima :D

Ali srećom neko reče od ostalih admina pre dan-dva, posle 75 postova se otvaraju Ukrajina i Politika - Srbija i region.
Nego @Kristalno jasna da poveze ondak računa, da pročita šta se sme a šta ne jerbo se na tim temama lako zaradi boravak u Kinšasi :busted_cop:

Link to comment

mada, sad sam skoro chitala neki izmashtani chlanak, kako neki britanski milenial njari shto mu roditelji troshe novac na provod i putovanja, umesto da chuvaju njemu dok chekaju da umru, da je to njegovo i oni njemu troshe unaped, dok se on muchi i jedva zaradjuje za ovo i ono i za zivot. pa onda kad pogledash, i jeste grozno dete, a grozan je i svet u kome vishe za zivota ne mozesh da steknesh nishta svoje, nego mekash koliko ti stara majka okrnjila nasledstvo...

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...