Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 37.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    781

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uvek ima neko ko iz nekog razloga ulaže...po tome bismo mogli da postavimo pitanje bukvalno za svaku bivšu republiku a sada nezavisnu državu... pogotovu za našu.

Edited by Barti66
Link to comment

Svakako je Zapad donekle pomogao da se Kosovo podigne posle rata.

 

Međutim, Kosovo ima doznake gastosa po glavi stanovnika otprilike iste ili nešto bolje nego Srbija pri daleko siromašnijoj populaciji, tako da one njima osetno više znače. Takođe im je dijaspora dosta mlađa pa je veća šansa da investiraju u domovinu.

 

Uz to, bolja demografska struktura omogućava brži razvoj pošto manji deo prikupljenog poreza odlazi za penzije i zdravstvo, te je država samim tim jeftinija.

  • Hvala 1
Link to comment

Ako mene pitaš, mso sam na ex YU.

U SKoreju? Ne bih poredio jer su oni ipak total zatvoreno društvo ali opet postoje neki kao Putko i Si koji potpomažu i dejstvuju ispod tepiha na neki način :ph34r: 

Link to comment
11 hours ago, vememah said:

 

 

Društveni proizvod po stanovniku 1988. po republikama i pokrajinama (SFRJ = 100)

BiH 65
CG 71
HRV 129
MKD 65
SLO 200
SRB 88
Uža SRB 100

KOS 24
VOJ 118

 


158677_canak6_f.jpg

 

7 hours ago, Halvard said:

Ovo može na više tema da se stavi, ali mislim da je ova najprikladnija. Hrvatski novinar Vladimir Matijanić je umro od korone. Njegova nevenčana supruga je objavila kako je to izgledalo. Potpuni horor. 

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/deset-puta-smo-zvali-i-molili-da-vladu-prime-u-bolnicu-nisu-htjeli/2385470.aspx


Ima onaj rumunski film - Smrt gospodina Lazareskua, slicna prica, istocna Ojropa ftw :rolleyes:

Edited by Plajvi
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
13 hours ago, vememah said:

Ponukan ovim Indeksovim člankom u kome se tvrdi da je Srbija najveća ekonomska žrtva svojih ratova, malo sam se bavio statistikom kako bi našao odnose između svih ex-SFRJ država/teritorija, ne samo Srbije i Hrvatske:

 

Društveni proizvod po stanovniku 1988. po republikama i pokrajinama (SFRJ = 100)

BiH 65
CG 71
HRV 129
MKD 65
SLO 200
SRB 88
Uža SRB 100
KOS 24
VOJ 118

Izvor: Statistički godišnjak Jugoslavije za 1990. (strana 405)

 

Kad se uzme u obzir odnos stanovništva u centralnoj Srbiji i Vojvodini, Srbija bez Kosova, tj. država u kojoj danas de fakto živimo bila je na 105.

 

Ako opet Srbiju stavimo na 100, dobijamo sledeće sadašnje odnose po opadajućem redosledu:

SLO 317
HRV 189
CG 102
BIH 75
MKD 73
KOS 54

 

Dakle, od 1988. do danas, Kosovo se razvijalo 2,4x brže od Srbije bez Kosova, Slovenija 1,7x, Hrvatska i Crna Gora 1,5x, a BiH i Makedonija 1,2x.

Kolika je tek Vojvodina žrtva Miloševića, ratova 90-ih, neuspele tranzicije, javašluka i lopovluka. 

  • +1 3
Link to comment
On 30.7.2022. at 5:05, Tale said:

Ne, ne funkcioniše to tako. 

Da bi neki proizvod stekao (novo) poreklo potrebno je uložiti rad i materijal zemlje (novog) porekla tako da ukupna cena koštanja sirovine i dorade bude u takvom odnosu da dorada košta više od 50% cene.

 

Što se ove afere tiče mislim da nagađamo na osnovu premalo podataka koji su se pojavili u javnosti i u saopštenju C&A. Ono što je meni zanimljivo i na osnovu čega ću izvesti pretpostavku je navodna činjenica da je C&A imao status povlašćenog uvoznika. Šta to u praksi znači? 

Povlašćeni uvoznik ima povlasticu da mu roba iz uvoza stigne direktno u carinski magacin, bez obaveze da pre istovara roba mora da prođe carinsku kontrolu na carinskom terminalu (Kvantaš, recimo).

Pošiljka se evidentira samo na granici.

Roba ne može da ide u promet dok se ne ocarini, a to znači da može da bude u carinskom magacinu bez stvarne carinske kontrole sve do trenutka carinjenja. Tada nastaje obaveza plaćanja carinskih dažbina (PDV, carina po poreklu). Rok za plaćanje carinskog računa je 8 dana.

 

Prema poznatim navodima iz medija i saopštenja C&A možemo da pretpostavimo da je špediter tu nešto radio na svoju ruku a to bi moglo da je izvedeno ovako:

 

- roba se šalje iz inostranstva (Kine?) brodom do Rijeke sa papirima koji glase na C&A (predračun/račun u zavisnosti od uslova plaćanja i drugih potrebnih sertifikata i potvrda u zavisnosti od zahteva carinskog postupka za tu vrstu robe).

- iz Rijeke se kopnenim putem (kamionima) preko graničnog prelaza (najčešće Bajakovo / Batrovci) roba dovozi u Srbiju nakon sprovedene evidencije na granici.

- sa granice se roba prevozi u carinski magacin kupca (C&A).

 

Šta je mogao špediter da uradi i tako zgrne ovu količinu novca?

 

Ukoliko je tačna pretpostavka da je upravo on (sam ili uz pomoć drugih) prevario C&A mogao je to da uradi na sledeći način:

 

- sklapao je dogovor sa izvoznikom (iz Kine?) da robu fakturiše na C&A ili je sam falsifikovao (menjao) fakturu i prateće isprave pre prispeća robe u Rijeku.

- angažovao je prevoznike za kopneni transport od Rijeke do mesta istovara

- sprovodio je uobičajene carinske postupke radi smeštaja robe u carinski magacin povlašćenog uvoznika koristeći overene blanko memorandume (koji se inače daju ovlašćenom carinskom agentu odnosno špediciji sa kojim neka firma sklopi ugovor za obavljanje carinskih poslova uvoza ili izvoza robe).

 

E, sada dolazim do pretpostavke da po prelasku HR/SR granice roba nije istovarana u carinski magacin C&A već u neki drugi magacin odakle je mogla da završi bilo gde jer nije bila pod carinskim nadzorom. Ako se ovako desilo to znači da je roba izašla na tržište bez plaćenih carinskih obaveza a možda (samo možda) nije plaćena ni izvozniku.

 

Za to vreme je roba formalno stavljana u carinski magacin C&A o čemu bi morala da postoji evidencija (datum prijema, magacinski broj, količina, težina, vrednost). Carina je mogla (a to je verovatno u nekom trenutku i uradila) da izvrši redovnu ili vanrednu kontrolu u carinskom magacinu C&A i tako utvrdila da te robe u njihovom magacinu nema i da ih zbog toga zaduži za carinske dažbine za robu koja po papirima mora da bude tu ali i za težak carinski prekršaj u tom slučaju.

 

Disclaimer: ovo je samo moja pretpostavka bazirana na javno dostupnim informacijama i poznavanju načina postupanja sa carinskom robom prema Carinskom zakonu RS. 

 

 

 

Tvoje pretpostavke su dobre ali ti mozak nije dovoljno iskvaren za ovo.
Sva poenta je u carinskom magacinu C&A. Ko ima carinski magacin moze konje i nosoroge da uvozi kao kosulje iz Italije, i uopste se ne zezam. 

C&A je, u pocetku i mozda povremeno, uvozio robu koja je zaista EU porekla i koja je imala legitimne EU papire. 
Od momenta kad su dobili prve EU sertifikate samo je nebo granica. 
Carina moze da dodje u magacin nenajavljeno i tome slicno ali to se nikada nije desilo do sad a da nije bilo neko namestanje u pitanju da neko padne za primer.

Seti se velikog hapsenja u carinika i speditera u Dobanovcima pre desetak godina. Oni koji su realno trebalo da padnu su sklonjeni sa ispostave dve nedelje pre akcije, i koliko znam oni najveci su se povukli u provatan biznis. Oni koji su pali tada su svi bez ledja iskljucivo.

 

Plus, kopka ne prezime ovog lika, cela prica sa sve njegovim padanjem me jako asocira na jednog koga poznavah.
 

  • +1 1
  • Hvala 4
Link to comment

shta fali brodu u sopotu dry.png

mislim, lik je moron. sad ce da dodje neki njihov debil pod lipu i da se uzvratno posere na slobodana i objavi instagram i posle ce da bude jao vriska shta nam rade.

ili na djordja balashevica bozemprosti :ohmy:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto



Link to comment
18 minutes ago, James Marshall said:

Kakav moron.

 

A što letuješ u zemlji koju navodno mrziš, to je pitanje.

 

I onda da kao ispadneš frajer uradiš ovo, pa još moraš i da slikaš, jer ako nema na Instagramu, nije se ni desilo.

Kakav tupson.

 

Pošto je većina falangi pohitala u Hrvatsku na more ove godine, ne bi me čudilo da su dobili direktivu da talasaju malo gde god mogu, čisto da ne bude dosadno.

 

A i da Aleksandar opet ispadne veliki u odbrani nacionalnih interesa.

Edited by Ptica trkacica
  • +1 4
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...