Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

To je logično da u školi može da predaje svaki smer sa MF, jer postoji deficit i predaju i apsolventi i mašinci i slično, ali sa P smera (profersura), ne mogu u institucijama u kojima mogu ostali smerovi, pre svega mislim na  M. 

 

I za srpski jezik nije moglo sa svakog smera  sa katedre da predaje predmet u školama, ali tu nema toliko deficita.

 

Ne određuju fakulteti koji smerovi mogu da predaju u školi a koji ne, to određuje ministar prosvete, Pravilnikom, pri čemu ima u vidu i  zvanja koja su se ranije sticala na univerzitetima u Srbiji.

Npr.za o.š.

http://demo.paragraf.rs/demo/combined/Old/t/t2016_08/t08_0176.htm

https://www.markooreskovic.edu.rs/wp-content/uploads/2019/08/27/Pravilnik_o_stepenu_i_vrsti_strucne_spreme_u_osnovnoj_skoli_2.pdf

 

Edited by halloween
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

32 minutes ago, halloween said:

To je logično da u školi može da predaje svaki smer sa MF, jer postoji deficit i predaju i apsolventi i mašinci i slično, ali sa P smera (profersura), ne mogu u institucijama u kojima mogu ostali smerovi, pre svega mislim na  M. 

 

I za srpski jezik nije moglo sa svakog smera  sa katedre da predaje predmet u školama, ali tu nema toliko deficita.

 

Ne određuju fakulteti koji smerovi mogu da predaju u školi a koji ne, to određuje ministar prosvete, Pravilnikom, pri čemu ima u vidu i  zvanja koja su se ranije sticala na univerzitetima u Srbiji.

Npr.za o.š.

http://demo.paragraf.rs/demo/combined/Old/t/t2016_08/t08_0176.htm

https://www.markooreskovic.edu.rs/wp-content/uploads/2019/08/27/Pravilnik_o_stepenu_i_vrsti_strucne_spreme_u_osnovnoj_skoli_2.pdf

 

da, poslednji pasus je tačan, zato nisi u pravu za prethodno, jer P, M i R smerovi postoje samo na BU, dok na ostalim imaju drugačiju klasifikaciju. meni je za rad u srednjoj stručnoj bilo traženo da dostavim dokaz o završenim studijama i koliko semestara sam izučavao ciljane predmete. 

tl;dr iz ugla poslodavca, ne postoji razlika koji si smer završio, jer svi mogući smerovi su pobrojani u ovim pravilnicima. 

Link to comment

Ovaj pravilnik važi za osnovne škole, drugi važi za srednje, a oba su ko zna koji po redu,  donose nove ( sa svakim novim zakonom kojim se uređuje sistem obrazovanja), ili menjaju postojeće, a nije tačno da su svi smerovi mogli u škole, ne samo mat, nego i ostali predmeti inače se ne bi nabrajali poimenično nego bi se naveo samo naziv fakulteta.  Npr. nekadašnja svetska književnost nije mogla da predaje srpski jezik, za matematiku takođe je bio jedan koji nije mogao u školi. Smerovi su bitni stoga što svaki vuče određeno zvanje to da li su u ovom pravilniku svi nabrojani ne bih se upuštala jer je to promenljiva kategorija. Čak i sad da je to moguće da se svi sjate po trenutnim pravilnicima, ne znači da ubuduće neće izbaciti neki koji je ubačen zbog deficita, ukoliko postignu zadovoljavajući broj kadra.

 

Link to comment

@halloween

Pricas o tom P smeru kao da je smeh, a zbilja nije (bio makar nekad). Akcenat u realnosti i nije toliko na pedagoskom delu, posto to najvise zavisi ko od profesora ti koji predmet predaje, pa tako onda one koji bi trebalo da budu kao neka veza sa metodikom (kao sto su Metodika nastave) dobiju profesori koje to ic ne zanima i pretvore se u jedno maltretiranje studenata koji na kraju ni ne znaju cemu je sluzilo to jer ni M od metodike nema, sem da se polozi. Osim ako si kod nekog dobrog, koji ti konacno pred kraj studija objasni sta si zapravo gulio u onoj Analizi 2.  U sustini se smer od Teorijskog razlikuje u tih nekoliko predmeta (minus neka od matematika/informatika i plus metodika), ali zbilja, ko je vec preziveo prve dve godineanalize, slava mu.

 

U jednom momentu je bilo skroz normalno da se ljudi sa drugih smerova prebace na P, i imala sam mnogo kolega na nasem R smeru koji su ispolagali dosta predmeta na svom smeru kojih na P nema (sa dobrim "viskom" predmeta), i onda svejedno presli na P jer su pregoreli ili hteli da zavrse faks u konacnom vremenu i slicno, inace nisu bili u fazonu da se provuku kroz faks (a to realno mislim da nije ni moguce na matematici). Uopste je taj Racunarski smer po meni bio lose osmisljen, ili mozda dobro osmisljen ali los u praki, pogotovo jos sa takvim nastavnim kadrom; ali to je druga prica, nadam se da je sada nesto bolje.

 

Bilo je nekoliko koleginica koje su kao apsolventi radili po skolama, neke i u srednjim, uz uslov da za n meseci donesu diplomu. Secam se jedne koja je trcala sa naseg poslednjeg ispita, verovatnoce, da nosi papir u skolu. :) Mislim da su tada svi smerovi mogli raditi kao profesori u skolama. Makar barem sa R jesu - drugarica predaje u gimnaziji vec 10 godina. Takodje mislim da smo svi imali neku pedagogiju, ali ja sam toliko toga potisnula sa faksa, da vise nisam sigurna :D

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Da dodam, ne postoji jedan pravilnik za sve srednje škole, nego postoji više- za gimnazije, za srednje stručne škole i sl, tako da se može dogoditi da može da predaje određeni predmet u srednjoj stručnoj školi, ali ne i u gimnaziji, npr. profesor informatike - matematike ne  može matematiku u gimnaziji a može u stručnoj školi.

http://www.mpn.gov.rs/wp-content/uploads/2015/08/16-PRAVILNIK-o-vrsti-strucne-spreme-ss.doc

http://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/pg/ministarstva/pravilnik/2013/15/1/reg

 

Edited by halloween
Link to comment
11 hours ago, I*m with the pilots said:

@halloween

Pricas o tom P smeru kao da je smeh, a zbilja nije (bio makar nekad). Akcenat u realnosti i nije toliko na pedagoskom delu, posto to najvise zavisi ko od profesora ti koji predmet predaje, pa tako onda one koji bi trebalo da budu kao neka veza sa metodikom (kao sto su Metodika nastave) dobiju profesori koje to ic ne zanima i pretvore se u jedno maltretiranje studenata koji na kraju ni ne znaju cemu je sluzilo to jer ni M od metodike nema, sem da se polozi. Osim ako si kod nekog dobrog, koji ti konacno pred kraj studija objasni sta si zapravo gulio u onoj Analizi 2.  U sustini se smer od Teorijskog razlikuje u tih nekoliko predmeta (minus neka od matematika/informatika i plus metodika), ali zbilja, ko je vec preziveo prve dve godineanalize, slava mu.

 

U jednom momentu je bilo skroz normalno da se ljudi sa drugih smerova prebace na P, i imala sam mnogo kolega na nasem R smeru koji su ispolagali dosta predmeta na svom smeru kojih na P nema (sa dobrim "viskom" predmeta), i onda svejedno presli na P jer su pregoreli ili hteli da zavrse faks u konacnom vremenu i slicno, inace nisu bili u fazonu da se provuku kroz faks (a to realno mislim da nije ni moguce na matematici). Uopste je taj Racunarski smer po meni bio lose osmisljen, ili mozda dobro osmisljen ali los u praki, pogotovo jos sa takvim nastavnim kadrom; ali to je druga prica, nadam se da je sada nesto bolje.

 

Bilo je nekoliko koleginica koje su kao apsolventi radili po skolama, neke i u srednjim, uz uslov da za n meseci donesu diplomu. Secam se jedne koja je trcala sa naseg poslednjeg ispita, verovatnoce, da nosi papir u skolu. :) Mislim da su tada svi smerovi mogli raditi kao profesori u skolama. Makar barem sa R jesu - drugarica predaje u gimnaziji vec 10 godina. Takodje mislim da smo svi imali neku pedagogiju, ali ja sam toliko toga potisnula sa faksa, da vise nisam sigurna :D

 

Boldovano sam ja uradio, nakon godina tavorenja na R nakon sto su me neki ispiti ubili u pojam. S tim da kad sam ispolagao razliku i nabio samopouzdanje onda sam izgurao i ostatak na R. Sve je u glavi sto bi rekli.

 

Ne mogu 100 posto da tvrdim ali zaista mislim da sa bilo kojim smerom starog statuta MATF-a mozes da predajes u srednjoj. Na kraju krajeva, sa svih tih smerova mozes da ides u apsolvente, koj moj onda ne bi mogao da predajes u srednjoj.

 

Koliko je P lak sam po sebi? Pa jeste najlaksi od svih starih smerova ali opet su prve dve godine potpuno iste tako da sumnjam da bih ga nazvao lakim putem za bilo koga (ako se uporedjuje sa drugim fakultetima). 

 

A prica o R smeru je totalno na mestu, zbog toga su i napravili I smer, jer si imao jedno 20 matematika i 8 informatika, pri cemu je i dalje fokus i zahtevnost bili prevashodno na matematici dok se tu informatika gledala ko nuzno zlo, par zaludjenika koji su slucajno upali u starojezgro matematickih profesora. 

Link to comment
Jel moguće završiti bilo šta u pošti na šalterima tokom ovog štrajka, tipa plaćanje računa i sl? Znam da su pošiljke nemoguće. 
Ako štrajkuju, ne...
Ali ne štrajkuju sve ekspoziture



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
2 hours ago, ducca said:

Jel moguće završiti bilo šta u pošti na šalterima tokom ovog štrajka, tipa plaćanje računa i sl? Znam da su pošiljke nemoguće. 

pa to možeš i u nekim mjenjačnicama, da ne pričam o bankama. 

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...