Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

9 hours ago, gospa buba said:

koje govno od profesije bila i ta zashtita, izmishljeno zanimanje.

 

dobro smo proshli :huh:

 

sent from bubamoto

sećam se zaštitara. dipl ing zaštite na radu. dolazio je sa šefom gradilišta da proveri da li sve koristimo. nije bilo nikakvh kazni, drugarska opomena. lakše su nam bile patike nego HTZ cipele. pošto nam je bilo jednostavnije da, kad završimo posao na stubu, siđemo poput vatrogasaca niz šipku dešavalo se da se pantalone i bluza oštete. odneseš, zameniš. 

 

novozaposleni su imali predavanje o zaštiti na radu. danas, bolje znate od mene

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

znamo, gasili smo pozar pogledom sve dok nije pochela kisha biggrin.png

 

namenski, nemoguce da sam prva u poznatom kosmosu izmisla to malo ironije :hihi:

 

pravila koja chuvaju glavu su obichno smesna :(

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Link to comment
On 26.9.2018. at 20:56, slepa živana said:

pa to mi je u teoriji jasno ali kako ti ljudi koji rade ne vide da nešto nije dobro postavljeno. znam da dosta njih pije, ali ranije nisu ovoliko ginuli, ili se nije pričalo?

namenski objasnio

Link to comment

 zato sto misle “nece mene” i zato sto su im diplome vredne da dupe sa njima obrisu. 

podjednako je kriva inspekcija sto svraca samo kad mora umesto da banu i kontrolisu. cik udji na neko gradilsite ovde bez kacige. otisla skela pre neki dan, svi pohapseni. mislim, bice pusteninali kazna nece biti mala. pa se ti zajebavaj. a mi mislimo da smo spajdermeni

Link to comment
On 27.9.2018. at 22:19, namenski said:

Naravno, prvo se smejali, kao ko je blesav da za obican katanac plati tolike pare, pa jel moze kod KIneza, ne moze...

Ovde HTZ-ejci taman poceli da postaju ozbiljna profesija, doso feudalizam jebiga...

Sta je HTZ katanac?

Link to comment
11 minutes ago, JozoMujica said:

Sta je HTZ katanac?

lockout-tagout-personal-kit.jpg

Jebem li ga, tesko je ovako na brzinu: ideja je da covek dok radi zakljuca opasno mesto, osigurac, prekidac, ventil, itd, itd, i da dok radi niko ne moze, ni slucajno, da ukljuci iskljuceno i povredi/ubije.

Ako ih je vise:

Lo_To.jpg

Svako svoj katanac, svako svoj kljuc, itd, itd...

Dodaje se i tag, eno ga na slici, sa napomenom opsteg tipa ili posebnom, sa odgovarajucim tekstom, znakom, piktogramom, vremenom iskljucenja, potpisom...

 

Maltene citava nauka, ali para vredna, potpada pod takozvane Lockout - Tagout procedure, pokrivajucitm pojam je Control of Hazardous Energy, izmislili ih naravno Amerikanci: stvar se naravno prosirila na citav sistem uredjenja postupanja sa opasnim izvorima energije, postupanja u grupama, radnika domacina i radnika angazovanih sa strane, procedurama za grupe, odgovorna lica, itd, itd, sa sve ozbiljnim softverima koji prate dogadjanja cak do nivoa, recimo, cele TE ili kompleksnog industrijskog pogona na velikoj povrsini sa potpunom evidencijom ko, zasto, kako, gde, koliko, kada, od do, stampanjem/evidencijom radnih naloga za redovno odrzavanje ili intervencije....

Ne znam koliko sam ti ovako na brzinu, ali ako te zanima jace, imas ovde za pocetak

Link to comment
7 minutes ago, JozoMujica said:

Hvala, zbunilo me je sto Google nista ne kaze na pretragu "HTZ katanac"... :D

:D 

 

Ma to sam se ja zezao ovde na topiku, izvini.

U stvari, sumnjam da se sam izraz HTZ - Higijensko Tehnicka Zastita - uopste kod nas zadrzao u praksi, a kamoli u propisima.

Doduse, ne znam dokle su stigli sa standardima, ako su uopste negde stigli: EU poslednjih desetak godina glavnom prepisuje OSHA standarde, kilavo to ide jer bice da zastita na radu nije vise  bas toliki prioritet - kapital, naime, dolazi po svoje, a ovo o cemu pricamo spada u poprilicne troskove.

Link to comment

Sada dominira izraz HSE (skraćenica od Helth, Safety i Environment)

 

realativno ozbiljno (za industrijska postrojenja u Srbiji) su organizovani u Rafineriji nafte Pančevo i HBIS Smederevo (ex US Steel)

pretpostavljam da je i Fiat Kragujevac razvio HSE po uzoru na ex US Steel u Smederevu

 

Link to comment
52 minutes ago, J-♣ said:

Sada dominira izraz HSE (skraćenica od Helth, Safety i Environment)

 

realativno ozbiljno (za industrijska postrojenja u Srbiji) su organizovani u Rafineriji nafte Pančevo i HBIS Smederevo (ex US Steel)

pretpostavljam da je i Fiat Kragujevac razvio HSE po uzoru na ex US Steel u Smederevu

 

FIAT je verovatno implementirao svoje standarde,  sto bi prepisivali...

Link to comment

Ovo sa zaključavanjem energije (katanci) su prvi uveli Amerikanci, baš kako je Namenski opisao.

 

Kod nas se to prvi put primenilo u US Steel-u Smederevo i pokazalo se efikasnim u smislu da su se sprečile nesreće (računajući i druge mere za zaštitu zdravlja na radu), vrlo brzo je NIS u Pančevu unapredio svoje mere zaštite na radu, a kada je Gasprom preuzeo NIS angažovali su nekog Engleza koji je NIS Pančevo gotovo izvrnuo naopačke po tom pitanju.

 

Da, svaka industrija pa i FIAT propisuje svoje mere zaštite prilagođene sopstvenim okolnostima i opasnostima. Svi ipak moraju da budu u skladu važećim zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu iz 2017, a zakon nikome ne zabranjuje da ima strožiju sopstvenu regulativu koju osim radnika mora poštovati i svaki posetilac osim AV-a koji neće da nosi šlem nigde.

Link to comment
3 hours ago, J-♣ said:

 

Sada dominira izraz HSE (skraćenica od Helth, Safety i Environment)

Znao sam da ce da ispliva nesto slicno! :D 

 

Jos jedno bezvezno i nepotrebno zatrpavanje recima, umetanje novogovora pored toliko vec postojecih i usvojenih izraza.

Te nije personalno, 'ajde kadrovsko vec udara na socrealizam, nego je HR, te kurac, te palac...

Budalastine na koje se primamo, a za cije uvodjenje neko prima platu, obaska sto je i sam izraz malo onako, ali 'ajde... :sleep:

 

Inflacija reci i izraza koji samim tim gube na znacenju i vaznosti, inflacija titula i zvanja ciji nosioci nemaju ni osnovna znanja...

 

Sa tacke gledista zastite radnika, sigurnosti (jebes bezbednost, taj izraz je ovde ofucan k'o papudzijski macak) na radu i sa tacke gledista drzave/drustva kome je jeftinije da insistrira na sprovodjenju zastitnih mera nego da placa lecenja, bolovanja, odstete, za domace uslove je izraz zastita na radu/zastitna sredstva/sredstva zastite na radu, vise nego dovoljan…

 

Environment - environmentu...

 

Edited by namenski
Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...