Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

Hajde malo realisticnije ipak: sistematizacija je vrlo privremena, novi konkurs za projekte ce uskoro, a tu ce se videti sta ce biti. Novi zakon o naucnoistrazivackoj delatnosti je u pripremi, btw. Zasto nije dalje odmakao? Pa zato sto je taj sektor u ministarstvu krajnje understaffed, nema ni 8 zaposlenih, od kojih otprilike na nacrtu moze da radi njih 0,8. A posto su svi obuzeti txe strajkom txe nekih txe prosvetnih txe sindikata, onda nikome ne pada na pamet da tu nesto pozuruje... Realno, u ministarstvu bi trebalo zaposliti bar 20-30 ljudi da se bave finansiranjem nauke iorganizovanjem konkursa. To ni izdaleka nije moguce u sadasnjoj (licemernoj) atmosferi stednje - ali oni koji tamo vec rade su realno vrlo malo odgovorni za to...

razumem okolnosti u potpunosti, ali shta se onda trte kog djavola? sa vrlo privremenom kategorizacijom.

 

mislim, i nebitno, na kraju priche... :)

Link to comment

Sustinski problem svih projektnih konkursa do sada su bili politicki lobiji, pre svih drugih medicinski i pseudoistoricarski (u ovaj potonji ulaze i delovi sociologije, antropologije i lingvistike ako omogucuju da se besmisleno srbuje i pseudonaucno lupeta o "vincanskom pismu" npr.), kojima ne moze da se ukine finansiranje jer to uvek sprece "visi" krugovi iz ANUS-a, BIA-e i slicnih ustanova od naucnog Autoriteta. A oni skupa odnesu vise od pola ukupne novcane mase namenjene finansiranju nauke. Plasim se da su i sada u poziciji da nametnu gomilu svojih potpuno besmislenih projekata, kad pogledam ko je rektor BU i ko su sva tri kandidata za kuma i dona ANUS-a...

Link to comment

danas sam chula da kategorizacija ipak stoji (tj vrlo temeljno stoji), jer matichni odbori nisu odradili neki deo posla... kako ce ovo da bude raskoshna godina.

ko sastavi nauku i prosvetu svaka mu chast. a posle svaka chast i ovima shto su prevideli celu prosvetu (!), misleci da ce da se bave naukom :lolol:

Link to comment

Sustinski problem svih projektnih konkursa do sada su bili politicki lobiji, pre svih drugih medicinski i pseudoistoricarski (u ovaj potonji ulaze i delovi sociologije, antropologije i lingvistike ako omogucuju da se besmisleno srbuje i pseudonaucno lupeta o "vincanskom pismu" npr.), kojima ne moze da se ukine finansiranje jer to uvek sprece "visi" krugovi iz ANUS-a, BIA-e i slicnih ustanova od naucnog Autoriteta. A oni skupa odnesu vise od pola ukupne novcane mase namenjene finansiranju nauke. Plasim se da su i sada u poziciji da nametnu gomilu svojih potpuno besmislenih projekata, kad pogledam ko je rektor BU i ko su sva tri kandidata za kuma i dona ANUS-a...

kojim trikom društvenjački projekti koji se bave tim temama mogu da uđu u računicu da pojedu više od pola novčane mase (8 od 16 milijardi dinara, okvirno)?

 

recimo da imaš istorijski, arheološki i balkanološki institut sanu, plus 1-2 katedre na istoriji FF BU, arheologiju FF BU, par katedri sa etnologije FF BU i možda još par katedri iz niša, n.sada i k.mitorvice koje bi se načelno očešale o te teme. pri tom se većina istraživača iz tih kuća ne bavi tim temama, dakle pričamo o par desetina ljudi maks, ako i toliko.

 

valjda je notorno jasno da zbog objekta istraživanja društvenjaci u proseku troše daleko manje van troškova plata, jer nemaju labove, eksperimente, hemikalije i ostala sredstva.

Link to comment

Друштвењаци добију цигло 100 евра годишње да потроше на књиге, копирање, чланарине за библиотеке, фотографисање архивске грађе... Оно јест, имамо приступ KoBSON-у.

Link to comment

Платио сам и ја из свог џепа али се увек на крају године рефундира до те цифре. Држави сам уштедео и 1500 динара јер сам продужио чланарину у недељи када сам дао крв, па сам имао попуст од 50%.

Link to comment

istinugovoreci, tu i tamo neke projektne egzibicije drushtvenjka jesu bile primecene (tj pokushaji tipa ko ima kockastije glave, srbi ili albanci ili tako neshto :lolol:), ali ne znam da ima oblasti koja nije imala politichko opterecenje. shto se tiche dobijanja projekata, sanu za svoje kadrove pritiska ravnomerno, samo shto prirodno-tehnichke teme ne bivaju tako interesantne ^_^

Link to comment

kojim trikom društvenjački projekti koji se bave tim temama mogu da uđu u računicu da pojedu više od pola novčane mase (8 od 16 milijardi dinara, okvirno)?

 

recimo da imaš istorijski, arheološki i balkanološki institut sanu, plus 1-2 katedre na istoriji FF BU, arheologiju FF BU, par katedri sa etnologije FF BU i možda još par katedri iz niša, n.sada i k.mitorvice koje bi se načelno očešale o te teme. pri tom se većina istraživača iz tih kuća ne bavi tim temama, dakle pričamo o par desetina ljudi maks, ako i toliko.

 

valjda je notorno jasno da zbog objekta istraživanja društvenjaci u proseku troše daleko manje van troškova plata, jer nemaju labove, eksperimente, hemikalije i ostala sredstva.

Mislio sam na medicinske plus drustvenjacke projekte (vrlo jasno sam napisao "oni skupa odnesu"), naravno da su od toga medicinski recimo 40%, a drustvenjacki recimo 10%. Stavio sam ih zajedno zbog toga sto, kao sto eksplicitno napisah, imaju najjace politicke lobije. 

Edited by Linus
Link to comment

Друштвењаци добију цигло 100 евра годишње да потроше на књиге, копирање, чланарине за библиотеке, фотографисање архивске грађе... Оно јест, имамо приступ KoBSON-у.

Obratiti se prof. Antonicu koji je 4 puta putovao po Evropi (i Rusiji) o trosku projekta, da "subvenciju" za objavljivanje njegove poslednje knjige ne pominjemo... Takodje, obratiti se izvesnim lingvistima koji su lepo "prelili" deo DMT jednog svog projekta u kasicu ANUS-a, a zbog radi "subkontraktorskih" poslova na recniku srpskog jezika na kome ANUS radi vec 40 godina i do sad su, legenda kaze, stigli negde do slova K bez nade da se zavrsi pre nego sto globalno zagrevanje potopi pola kopna na planeti...

Edited by Linus
Link to comment

to je njihova metodologija. samo znash koji krsh i lom mora da se napravi da bi oni izgledali najbolje, jedino da se boduju gostovanja po televizijama i politikin zabavnik ^_^

 

nova sistematizacija je trebalo da proistekne iz novog zakona o nauchnoistrazivachkoj delatnosti (ono, mjeshovto finansiranje, kao fakulteti). to se vishe ni ne pominje.

 

jedinu radost mog profesionalnog zivota chini chinjenica shto ce ovaj put da nas zajebu nashi, to makar dosad nije bilo -_-

 

saradnici okupatora.

 

danas čuo da će nova kategorizacija važiti (za plate) od 1.1.2016, a da će novi zakon verovatno uključiti podeljeno finansiranje.

Link to comment

danas čuo da će nova kategorizacija važiti (za plate) od 1.1.2016, a da će novi zakon verovatno uključiti podeljeno finansiranje.

danas nisam chula nishta. juche sam chula da kategorizacija stoji zbog bodovanja monografija, patenata i tehnichkih reshenja, koji su svi djuture ignorisani svih 5 godina. i to je sad nasrnulo na matichne odbore koji se sastaju jednom mesechno i nema shanse da se reshi u dogledno vreme.  i da nema ni k od kategorizacije na vidiku, taj info o 2016 ima smisla, a ne ovo bulaznjenje koje sam ja chula o aprilskoj plati. nasha uprava izgleda svesno praktikuje da deo aktivnosti prebaci na kuloarski nivo, ni to nije novo <_<

 

drugi nivo problema je sa bodovanjem rezultata. oni insistiraju da se ne kategorishe preko wos/skopus nego iz onih mrachnih izveshtaja shto smo popunjavali bazu svake godine o godishnjim izveshtajima, koji su puni shto nenamernih, shto namernih greshaka. tako da ce shta god da urade morati da ide na pregled i reviziju neposrednim korisnicima, jer bogotac ne zna shta je tamo popunjeno. moguce je da ni to niko nije gledao 5 godina, mada to ne mogu da tvrdim. ja sam proshle godine, ne sad nego pre, zaspala nazivo unoseci reference. sam gospod ne zna shta je otishlo, mada sam kontrolisala 2-3x. u polusnu ^_^

Link to comment

ma svi sve proveravali, ali nema shanse da nije puno greshaka. ne razumem zashto ne zavrshe preko wos. u stvari razumem, drushtvenjachki krsh i lom nema tamo, a mi nemamo nishta izvan wos/skopus shto bi se bodovalo, pa se kao chudimo :unsure:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...