Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

kakvi sitnoburzoaski holandski obicaji, bruka.

 

ja sam bila na nekoliko odbrana u lajpcigu i magdeburgu, ljudi bi pokupovali ili napsremali neku klopu i to bi postavili u neku ucionicu, tu bi se posle proglasenja ocene svi sakupili i pocastili. to je uvek bilo vrlo skromno. uvece bi pozivali drustvo u neki obican (tj neskup) restoran, svako bi platio sta je pojeo i popio. 

 

u uk izgleda da sve to dosta zavisi od toga sta kandidat i supervizor isplaniraju, tako da sam videla svasta, od klope/pica u laboratoriji preko zajednickog rucka s isptivacima i supervizorom, do toga da kandidat ode u pab da cirka sa svojim drustvom posle odbrane. nema neki preovladjujuci obicaj, po kome svi moraju da se ravnaju. mada, uzorak mi je s ukupno 2 univerziteta, tako da mozda gresim.

 

Ne gresis. Boldovano mi se cini najcesce.

 

U UK je odbrana tolikoneformalna, office bez publike, tako da mu dodje kao neki antiklimaks.

Link to comment

a u holandiji je cisto ceremonijalna. dok dodje do odbrane, vec si odstampao tezu kao knjigu, i nema padanja. tu si da cuju tvoje misljenje o temi za koju si ekspert. naravno, podrazumeva se da si vec objavio dobar deo onoga sto ti je u tezi. 

Link to comment

neverovatno je koliko ima različitih običaja, fora i ceremonija

 

ovi Vikinzi gde sam sad bila imaju dvodnevnu odbranu, prvo prezentacija nečega što nije tvoja teza ali ima veze s njom, a temu zadaje komisija, i tu nema ni pitanja ni komentara ni ništa, samo održiš govor od 45 minuta i to je to

a onda sutradan odbrana, prvo ti pričaš pola sata, pa onda prvi "protivnik" <to je inače bio strogi profa> ima sat vremena za pitanja, pa mala pauza za kaficu, pa drugi protivnik ima sat vremena <to sam bila ja>

a treći član komisije je "silent", znači samo čita tezu i učestvuje u pisanju izveštaja, ali na samoj odbrani ništa ne pita <to je bila norveška profanka>

a ne pita ništa ni mentor <inače Belgijanac no nije ni bitno>

 

pa posle odbrane novopečeni doktor ide na ručak sa komisijom i to plaća fakultet

pa onda mala pauza i svako na svoju stranu, pa uveče žurka, prvo večera pa onda zajebancija, pri čemu ljudi drže govore o doktoru, kolege, profe, članovi porodice, ko god hoće

a na ovoj katedri čak profan Belgijanac izmeni i  tekst neke poznate pesme da ima veze sa tezom i onda svi pevaju :lol: (ova devojka je dobila "congratulations and celebrations", a neki lik koji je doktorirao pre par meseci "what does the fox say" :lol:)

i to ne znam tačno ko plaća, ali imam osećaj da je bilo nekako podeljeno između nje i fakulteta

 

a na mom fakultetu u Nemačkoj prvo ti pričaš 45 minuta i to javno, i 15 minuta te pitaju klasično o tezi, prvo profe pa kad se ispucaju može i publika (što se retko dešava)

a posle sat vremena zatvoren ispit, svaki od 4 profana ima 15 minuta

pa ko preživi priča

 

a posle se ode u  biblioteku na sendviče* i šampanjac, i tu se negde muvaju i profe, i posle uglavnom odu, mada mogu da idu i na proslavu ako hoće

pa se posle ode u centar da te ubace u fontanu, a nosi se i gajba (dve, tri) piva**

pa se tamo malo zajebava (e jedan profa iz moje komisije je išao na spektakl :D ali nije posle na žurku)

pa se onda vrate u institut, pa još malo tamo jedu i piju ako ima šta, a posle se slavi

prvo večera, gde se od novopečenog doktora očekuje da plati prvu turu pića a može i večeru ako hoće, ako neće ne mora (ja recimo jesam), a posle padne neka diskoteka ili sl, inače to sve više nije obavezno nego zavisi od osobe

 

 

*ja sam sama napravila proju, pite i još poneke zezalice + kolač, i svi su mi se i čudili i divili kako sam to učinila za vreme spremanja ispita :D a meni baš super došlo da malo i odmorim mozak da se ne bi totalno spržio

** + kao prava alkoholičarka a i zbog radi kolega koji ne vole pivo sam imala i kola+rum + šveps+votkicu

 

i ništa faks ne plaća, sve ti

Link to comment

e da, a posle one pred-prezentacije su nas vodili na večeru :), ali samo komisija, pošto kandidat još uvek nema šta da slavi nego se još uvek sprema za sutradan, je li

 

(i na koncert, no to nije deo generalne tradicije nego samo ovaj profan)

Link to comment

Da li je ovo pitanje zaista predmet interesovanja Science?

 

Ili se i tu preslo na "cute" teme.

Ne vidim nijedan razlog zasto i neke, kako kazes, cute teme ne bi pronasle mesto na stranicama Science-a. Osim ako nisi onaj lik Umberta Eka iz "Imena ruze" koji ubija na sam pomen duhovitosti, smeha, humora i lake zabave, ne kapiram zasto ponesto od te vrste nekome moze da zasmeta. Obaska sto su i radovi iz primenjene matematike (sto sticajem nesrecnih okolnosti moram da pratim) u Science-u vrlo cesto podjednako "cute" - samo sto to nije ocigledno, sve dok se ne udubis malo u stvar...

Link to comment

danas chula da vec aprilski obrachun ide po novoj kategorizaciji, koja se ne zna kakva je. prepoznatiljva metodologija, dakle, nauka na vodi -_-

Link to comment

danas chula da vec aprilski obrachun ide po novoj kategorizaciji, koja se ne zna kakva je. prepoznatiljva metodologija, dakle, nauka na vodi -_-

 

Imam glupo pitanje, a ko ce to u medjuvremenu da stigne da iskategoriyuje, pa kakva god da je? Znam, znam, previse pitam :wacko:

Link to comment

Imam glupo pitanje, a ko ce to u medjuvremenu da stigne da iskategoriyuje, pa kakva god da je? Znam, znam, previse pitam :wacko:

kompjukter™ kategorizuje, (polu)automacki (ima i neki ljudi, se vikaju analitichari, oni upravljaju procesom), tako shto radi dostupne baze u nekom periodu (wos, scopus itd, shta gde ima), na dva kriterijuma, na broj radova (prema nashoj kategorizaciji, ono, sa k faktorima) i na impakt chasopisa, tako je bar bilo nekad. ondak analitichari to poshalju shefovima projekata, koji dalje distribuiraju saradnicima, da provere da nema neke greshke. pa ima rok za prituzbe i dopune, ako je neshto propushteno, i uzima se povoljniji od ta dva kriterijuma (broj radova ili impakt). granicu odredjuje svaka grupacija za sebe, fizika svoje, hemija svoje, drushtvenjaci svoje. fizichari se po pravilu pokazu kao najvece budale, insistirajuci da imaju najcrnje kriterijume :wacko: . bar je tako nekd bilo, sad ne znamo koje su granichne brojke, praktichno ne znamo nishta. to je nova praksa sa novom upravom u nauci, da rade shta oni smatraju da treba (ili shta im se diktira spolja), bez konsultacija sa zajednicom i bez obaveshtavanja zajednice. i da se kuloari angazuju maksimalno -_-

 

nego ako neko ima ortaka iz petnice, pa da pita njega, mozda su njemu dojavili privatnim kanalom :s_w:

 

mi smrtnici cemo verovatno dobiti novi lichni dohodak na rachun, pa cemo videti kako smo proshli. za sada izgleda da ce tako biti, ali mozda se i iznenadimo ^_^

 

edip. mislim da je u pozivu za godishnji izveshtaj pisalo da ce se oni pobaviti prebrojavanjem u roku od odma i da ce od juna startovati novo. ali ni to nisam sigurna. however, novo ce izgleda startovati pre roka. momcima se sve zuri, ne samo ovo <_<

Edited by gospa buba
Link to comment

kompjukter™ kategorizuje, (polu)automacki (ima i neki ljudi, se vikaju analitichari, oni upravljaju procesom), tako shto radi dostupne baze u nekom periodu (wos, scopus itd, shta gde ima), na dva kriterijuma, na broj radova (prema nashoj kategorizaciji, ono, sa k faktorima) i na impakt chasopisa, tako je bar bilo nekad. ondak analitichari to poshalju shefovima projekata, koji dalje distribuiraju saradnicima, da provere da nema neke greshke. pa ima rok za prituzbe i dopune, ako je neshto propushteno, i uzima se povoljniji od ta dva kriterijuma (broj radova ili impakt). granicu odredjuje svaka grupacija za sebe, fizika svoje, hemija svoje, drushtvenjaci svoje. fizichari se po pravilu pokazu kao najvece budale, insistirajuci da imaju najcrnje kriterijume :wacko: . bar je tako nekd bilo, sad ne znamo koje su granichne brojke, praktichno ne znamo nishta. to je nova praksa sa novom upravom u nauci, da rade shta oni smatraju da treba (ili shta im se diktira spolja), bez konsultacija sa zajednicom i bez obaveshtavanja zajednice. i da se kuloari angazuju maksimalno -_-

 

nego ako neko ima ortaka iz petnice, pa da pita njega, mozda su njemu dojavili privatnim kanalom :s_w:

 

mi smrtnici cemo verovatno dobiti novi lichni dohodak na rachun, pa cemo videti kako smo proshli. za sada izgleda da ce tako biti, ali mozda se i iznenadimo ^_^

 

edip. mislim da je u pozivu za godishnji izveshtaj pisalo da ce se oni pobaviti prebrojavanjem u roku od odma i da ce od juna startovati novo. ali ni to nisam sigurna. however, novo ce izgleda startovati pre roka. momcima se sve zuri, ne samo ovo <_<

 

 

Zanimljiv sistem, generalno ta priča sa snizi platu, promeni platu, sve onako ad hoc takoreći. Ja ono što sam načula od onih što znam je samo da stiže nova sistematizacija, i da očekuje da će biti naštelovana tako da oni koji na to utiču budu dobri, a za ostale kako se uklope u trenutnu štelu. Ali ništa ti novo nisam rekla, sorry. Čak ovo sa datumima nisam imala pojma.

Link to comment

Zanimljiv sistem, generalno ta priča sa snizi platu, promeni platu, sve onako ad hoc takoreći. Ja ono što sam načula od onih što znam je samo da stiže nova sistematizacija, i da očekuje da će biti naštelovana tako da oni koji na to utiču budu dobri, a za ostale kako se uklope u trenutnu štelu. Ali ništa ti novo nisam rekla, sorry. Čak ovo sa datumima nisam imala pojma.

to je njihova metodologija. samo znash koji krsh i lom mora da se napravi da bi oni izgledali najbolje, jedino da se boduju gostovanja po televizijama i politikin zabavnik ^_^

 

nova sistematizacija je trebalo da proistekne iz novog zakona o nauchnoistrazivachkoj delatnosti (ono, mjeshovto finansiranje, kao fakulteti). to se vishe ni ne pominje.

 

jedinu radost mog profesionalnog zivota chini chinjenica shto ce ovaj put da nas zajebu nashi, to makar dosad nije bilo -_-

 

saradnici okupatora.

Link to comment

Hajde malo realisticnije ipak: sistematizacija je vrlo privremena, novi konkurs za projekte ce uskoro, a tu ce se videti sta ce biti. Novi zakon o naucnoistrazivackoj delatnosti je u pripremi, btw. Zasto nije dalje odmakao? Pa zato sto je taj sektor u ministarstvu krajnje understaffed, nema ni 8 zaposlenih, od kojih otprilike na nacrtu moze da radi njih 0,8. A posto su svi obuzeti txe strajkom txe nekih txe prosvetnih txe sindikata, onda nikome ne pada na pamet da tu nesto pozuruje... Realno, u ministarstvu bi trebalo zaposliti bar 20-30 ljudi da se bave finansiranjem nauke iorganizovanjem konkursa. To ni izdaleka nije moguce u sadasnjoj (licemernoj) atmosferi stednje - ali oni koji tamo vec rade su realno vrlo malo odgovorni za to...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...