Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

Samo da (na vreme) obavestim uzu i siru javnost ;) da je Bitcoin od pre neki dan u "bubble" modu. Za mesec dana, vrednost mu je skocila 2x, a trenutno se linija crta vertikalno. Predvidjanja su razlicita, ali mislim da je realno da ce se crash desiti negde u intervalu od 4-10k USD (znaci 10-20x vise od trenutne vrednosti). Nezahvalno je preporucivati bilo sta u vezi investiranja, ali ako se drzite onoga "invest what you can afford to lose", prilicno je izvestan veoma veliki profit. Konacno, Bitcoin grabi ka vrhu, sa puta sklanja sve prevare i prevaretine poput obicnog novca i zlata, samo zauzima mesto koje mu pripada....

 

Pozdrav svima, pogotovo negativcima i trolovima! ;)

 

A, ovaj, koja je razlika između bitkoina i zlata? Pitam za druga.

Link to comment
  • 2 months later...
  • 3 months later...

Izgleda da je otkriven identitet kreatora bitcoina.

 

bitcoin-creator.jpg

 

 

For the longest time ever, no one really knew who created bitcoin, the popular cryptocurrency that more websites and services are starting to accept as payment these days. However there was always a name attached to bitcoin and that was “Satoshi Nakamoto”, leading some to naturally assume that bitcoin’s creator is Japanese.

 

However that is no longer the case. Australian tech entrepreneur Craig Wright has confirmed to the BBC that he is indeed the creator of bitcoin, and has provided technical proof to support his claim. It seems that Wright is not alone as prominent members of the bitcoin community have also corroborated Wright’s claim.

 

That being said, Wright also submitted his claim to both The Economist and GQ, althoughThe Economist was a bit skeptical about his claims. According to them, “Our conclusion is that Mr Wright could well be Mr Nakamoto, but that important questions remain. Indeed, it may never be possible to establish beyond reasonable doubt who really created bitcoin.”

 

We suppose that’s fair, but for now it looks like we finally have a face to associate with the currency. As to why that’s important, it is because as the creator, Wright would naturally be sitting on a pile of bitcoin and would have the power to influence its price and sway over future bitcoin protocol, so we’re guessing have some kind of accountability would be good.

Edited by miki.bg
Link to comment

Bitcoin grabi ka vrhu, sa puta sklanja sve prevare i prevaretine poput obicnog novca i zlata, samo zauzima mesto koje mu pripada....

 

Sve sto nema intrinsicku vrednost je 'prevara' i samo je pitanje vremena kada ce prestati da se smatra vrednim. Vredno je samo utoliko sto ljudi smatraju da je vredno, a predispozicije za to poverenje su slozene i klimave. Kada se izgubi poverenje sa papirom mozes da se obrises, sa bitcoinom ni toliko, dok sa metalima mozes nesto i da uradis. 

 

Interesantno je kako ljudi poneseni 'digitalnom revolucijom' zaboravljaju da sav taj sjajni IT pociva na nafti, uglju, gasu i nesto malo nuklearki. Bitcoin entuzijasti vole da razmisljaju o kolapsu, a kad kolaps dodje nece biti energije za bitcoin. Najveca smejurija je kako ti isti entuzijasti smatraju fiat bezvrednim, a odusevljavaju se povecanjem vrednosti bitcoina izrazenim u fiatu.  :kralj:

 

Bitcoin je od fiata bolji utoliko sto je transparentniji, ali je i on lako monopolizovan. Sto bi se reklo dva zla, pa manje.

Link to comment

Zaboravih da dodam: nema bitcoina bez metala i doslovno. Zlato, a narocito srebro, su neophodne komponente u hardveru. Dok obrnuta korelacija ne vazi.

Takodje prvo su bili metali, pa tek onda papiri koji su polagali pravo na zamenu za metale. Tek mnogo kasnije, 1971 je dolar povucen sa zlatnog standarda i izgubio bilo kakvu intrinsicku vrednost osim poverenja u americku vladu i njenu sposobnost da vrati dug i utera porez. 

Obrni okreni, metali su u ovoj trojci jedini na koje mozes da se oslonis (i u doslovnom i u prenesenom znacenju).

Link to comment

OK noskich, tebi ocigledno nije jasan istorijski znacaj necega sto se zove blockchain i kakve to posledice ima po svetske finansije i uopste poimanje novca. U vecini svojstava, Bitcoin je superioran u odnosu na fiat i plemenite metale...

 

transactioncosts.jpg

 

By the way, ko jos ima poverenja u americku vladu da ce da vrati dug i odakle ce da vrati dug? Druze, cela ta prica o frakcionom bankarstvu je jedan cirskus, sarena laza od ekonomije, razlog zasto je svet u stanju kakvom jeste. Ratovi, nafta, interesi - sve je to posledica nepravilnog emitovanja novca i sve veceg raslojavanja drustva na bogate i siromasne. Zar je normalno da je bankarski sektor, koji je u mnogome parazit ovoga drustva bude zapravo najbogatiji sektor?

 

Popravi novac i popravices svet, to je ono sto ja imam da kazem, drugo je pitanje da li je Bitcoin dovoljno dobar kandidat za tako zajeban zadatak.... Izgleda da nije, ali ideja je u svakom slucaju tu - to ja gledam kao na svojevrsnu automatizaciju ekonomije... mozda je u tom smislu najdalje otisao Ethereum sa projektima oko njega... pogledati http://daohub.org

 

Za razliku od tebe, ja mislim da mogu da se oslonim na opensource i kriptografiju koji u kombinaciji zaista mogu da stvore jednu dobru varijantu novca.

Link to comment

U vezi Satoshi-ja... vrlo je kontroverzno, izgleda da je Wright cak uspeo da prevari Andressena da zaista misli je on Satoshi..... Detaljnije o tome naravno na Redditu...

Edited by pyc
Link to comment

OK noskich, tebi ocigledno nije jasan istorijski znacaj necega sto se zove blockchain i kakve to posledice ima po svetske finansije i uopste poimanje novca. U vecini svojstava, Bitcoin je superioran u odnosu na fiat i plemenite metale...

 

transactioncosts.jpg

 

By the way, ko jos ima poverenja u americku vladu da ce da vrati dug i odakle ce da vrati dug? Druze, cela ta prica o frakcionom bankarstvu je jedan cirskus, sarena laza od ekonomije, razlog zasto je svet u stanju kakvom jeste. Ratovi, nafta, interesi - sve je to posledica nepravilnog emitovanja novca i sve veceg raslojavanja drustva na bogate i siromasne. Zar je normalno da je bankarski sektor, koji je u mnogome parazit ovoga drustva bude zapravo najbogatiji sektor?

 

Popravi novac i popravices svet, to je ono sto ja imam da kazem, drugo je pitanje da li je Bitcoin dovoljno dobar kandidat za tako zajeban zadatak.... Izgleda da nije, ali ideja je u svakom slucaju tu - to ja gledam kao na svojevrsnu automatizaciju ekonomije... mozda je u tom smislu najdalje otisao Ethereum sa projektima oko njega... pogledati http://daohub.org

 

Za razliku od tebe, ja mislim da mogu da se oslonim na opensource i kriptografiju koji u kombinaciji zaista mogu da stvore jednu dobru varijantu novca.

 

Jasno mi je, medjutim velika je razlika izmedju onoga sto je blockchain trebao da uradi i onoga sto je uradio. Osnovna funkcija valute je sredstvo za posredovanje pri razmeni vrednosti, A bitcoin je postao spekulativna investicija poput piramidalne sheme u kojoj se valuta ne trosi vec se skuplja u nadi da ce se prodati nekome drugom za vecu cifru pre nego sto balon pukne pa opet iznova.

Drugi veliki problem je uluda potrosnja energije pri stvaranju novih bitcoina sto je stvorilo (vec pomenuto) konglomerate majnera koji zajedno kontrolisu preko 50% blockchaina i time mogu da diktiraju sta hoce. A najveci problem po meni je u tome sto bitcoin nema nikakav nacin da spreci monopolizaciju, naprotiv, shaka ljudi koja se investirala u bitcoin od ranih dana kontrolise gotovo sve. Koncentracija je veca od fiata i privatnih banaka koje stvaraju novac iz vazduha. Ako u fiatu imamo 0.1% koji kontrolise sve, u bitcoinu imamo 0.001%.

 

O fiatu necu ni da raspravljam, sasvim je jasno da je to hokus pokus, zec iz sheshira.  

 

Idealna situacija po meni je da novac nije ni potreban ako ljudi imaju pristup stvarima koje koriste, a ne vlasnistvo - monopolizaciju nad njima. A to nije Diznilend ili utopija. Hrane ima vise nego sto ima usta i bilo bi jos vise da se odustane od zivotinjskih proizvoda. Smestaja takodje ima dovoljno, vise praznih kuca nego beskucnika. Automatizacija nikad veca i tek ce da bude. Sve je stvar organizacije i optimalnog koriscenja resursa, ali posto 0.1% ili 0.001% hoce da budu gonichi robova onda nema nista.

Link to comment

Evo odlican primer - automobili se u proseku koriste samo 95% vremena: http://finance.yahoo.com/news/today-cars-parked-95-time-210616765.html

Naselje od 100 porodica se moze prevesti sa 5 kola umesto sa 150 sada. Zasto to ne moze, zato sto skoro svi rade od 9 do 5 i imaju slobodno vreme vikendom. A zasto skoro svi rade u isto vreme? Bolje je ukloniti koren problema nego resiti simptome pa zatim nove probleme kao posledica resenja simptoma. Ali to ne moze, jer je to politicko pitanje. Robovlasnicima je u interesu ovako i da se simptomi resavaju do u nedogled uz beskonacan niz side effects. Evo uzmite antidepresiv koji izaziva glavobolju pa painkiller za glavobolju koji izaziva stomacne probleme, pa lek za stomacne probleme koji... A zasto ste depresivni? Jer ste rob.

 

Polazne premise se ne dovode u pitanje kako bi status quo postao prirodni zakon, drugacije se ne moze ni zamisliti. Vrlo interesantna diskusija u semiotici o tome. Prvo smo imali prirodu, zatim simbole kao sredstvo komunikacije koji podrazavaju prirodu, zatim simbole koji podrazavaju te ukorenjene simbole da bismo dosli do stupnja u kojem je bilo kakva veza sa prirodom prekinuta. Danas imamo ljude koje cak ne poimaju prvobitne simbole koji su podrazavali prirodu, vec samo simbole koji podrazavaju simbole. Kopija kopije originala. Zato je koncept novca postao fizicki zakon, gravitacija. Isto kao kada je u teokratskom drustvu tvoj imaginary friend polazna osnova za celokupnu organizaciju drustva. Proizvod fikcije koji izmisljaju usamljena deca ili odrasle osobe koje su za zaljenje je polazni princip strukture drustva, 

Edited by noskich
Link to comment

Sustina je da je novac sredstvo resavanja problema nedovoljnih resursa. Medjutim, mi ljudi nemamo problem nedovoljnih resursa, vec imamo problem njihove optimizacije i distribucije. A novac je daleko od najefikasnijeg alata za to, cak naprotiv, upravo zbog novca se rade sulude stvari, planeta se upropascuje da bi se napravilo vise nepotrebnih proizvoda koji se bacaju i iznova. Koren problema se ne resava, vec se zatrpava stvaranjem jos vise problema. Potreban je neprekidan rast proizvodnje i konzumacije da bi se nakaradan sistem odrzao u zivotu dok se ne lupi o zid. Sto je neko rekao, nalazimo se u kolima koja punom brzinom srljaju ka zidu, a mi se svadjamo ko ce gde da sedi.

Edited by noskich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...