Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

Mene zanima kako bitcoin predstavlja potencijalno resenje za siroke narodne mase kad te iste mase ne mogu da dodju do njega. Za kopanje je potreban ozbiljan hardver koji ozbiljno kosta, plus struja i ostalo.

Link to comment

Pa verovatno je san anarhista i da radnička klasa prima platu u bitcoinima.

 

Sto znaci da opet siroke narodne mase ima da cekaju da im neko da neku valutu koja ce da predstavlja platu.

Link to comment

Mogucnost za nesto lose, tj. kradje sa sajtova, su minimalne ako dodjes, promenis pare i skidas odmah sa menjacnice bilo da je to fiat ili bitcoin. Evo konkretno, meni se sa menjacnicama nikad nista lose nije desilo, a imam nalog na jedno 10 istih. Naravno da sam MtGox napustio na vreme kada sam video koji su raspad, bilo je mnogo znakova da ne funkcionisu kako treba. Nesto slicno se danas desava sa menjacnicom Cryptsy...

Link to comment

Mene zanima kako bitcoin predstavlja potencijalno resenje za siroke narodne mase kad te iste mase ne mogu da dodju do njega. Za kopanje je potreban ozbiljan hardver koji ozbiljno kosta, plus struja i ostalo.

 

pa ne, ne moraju da kopaju. recimo pre nekih mesec dana sam citala da se BoA, a za njom i neke druge americke banke povlace iz biznisa medjunarodnog slanja novca, a one koje ne izadju ce samo podici cene, jednom kad su izasli veliki igraci. Cene slanja novca u drugu drzavu na male sume su ogromne. siroke imigrantske mase salju kuci 400 milijardi dolara godisnje (ukupna pomoc razvijenih drzava siromasnim je manje od pola od toga). Zamisli ako ljudi budu mogli da posalju skoro besplatno tih 100-200 dolara nekome na mobilni*. znaci poenta (svake) valute nije u tome da je sam mintujes, nego da je koristis.

 

*Naravno, potrebna je veca prihvacenost dalje, da on moze posle da placa s tim bitcoinom, kao i stabilnost valute (koja ce se verovatno razviti kada bude potrebe za njom, recimo opcije).

Link to comment

Pa ono, bitcoin je sve suprotno od nekakve anarhisticke valute. Najcistiji liberalni kapitalizam bez drzavne kontrole.

 

Nazalost, bolje danas ne poznajemo. I ja sam za neku varijantu gde ce inicijalna raspodela biti pravedna a i naknadna, ali to je projekat zajeban u p.m. i mnogo utopistican.

Link to comment

meni nista nije jasno sta je taj bitcoin uopste pa sad jos i citam da se nesto kopa..omg..sta se kopa i zasto?

 

Kopanje Bitcoina, ili "mining" je kriptografska provera ispravnosti blockchaina (lanca podataka na kome se zasniva Bitcoin). Na osnovu doprinosa u tom procesu, mineri dobijaju (deo) nagrade od novokreiranih 25 BTC, a to se desava na svakih 10 min.

Edited by pyc
Link to comment

Kopanje Bitcoina, ili "mining" je kriptografska provera ispravnosti blockchaina (lanca podataka na kome se zasniva Bitcoin). Na osnovu doprinosa u tom procesu, mineri dobijaju (deo) nagrade od 25 BTC, a to se desava na svakih 10 min.

 

kakvih podataka?

Edited by ivy
Link to comment

Mene zanima kako bitcoin predstavlja potencijalno resenje za siroke narodne mase kad te iste mase ne mogu da dodju do njega. Za kopanje je potreban ozbiljan hardver koji ozbiljno kosta, plus struja i ostalo.

 

jos jedna stvar koja mi pada na pamet kako je resenje za "siroke narodne mase": recimo, ljudi su cekali vise od 10 god da paypal "udje u srbiju" i onda se ispostavilo da mozes samo da placas, a da primas pare ces mozda moci za 10 god, kada paypal ne bude vise niko koristio. sada taj neki freelancer sto ima nesrecu da zivi u srbiji ce potencijalno moci da bude placen u bitcoinu (ili nekoj drugoj kripto valuti), umesto da placa banci 20 evra na svojih 100 zaradjenih.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...