Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

ali taj centralni registar nije na centralnom serveru, nego su parcici toga svuda okolo, na individualnim kompjuterima vlasnika bitcoina, ne?

Ne.

U pitanju je distribuirani fajl od nekoliko GB koji može svako da skine.

Nalazi se na https://blockchain.info/

 

Koliko ja kapiram, ko god želi da izvrši BTC transakciju ili da rudari BTC, mora da svoj rezultat upiše u blockchain.

Tek kada se rezultat upiše u blockchain, smatra se da je transakcija izvršena.

Link to comment

pa "distribuirani" bi upravo trebalo da znaci da nije na nekom centralnom registru, nego da su podaci distribuirani, bar tako ja kapiram koncept distribuiranosti.

Link to comment

to mi deluje unlikely, posto je verovatnoca da ovakav projekat uspe bila krajnje, pa, neverovatna (mislim, nije da neko nije probao pre). drugo, developeri nemaju veze sa vladom (osim opet ako ne verujes u zaveru), trece, to je sustinski prica o enkripciji, onaj ko zna dovoljno o tome kako stvarno radi enkripcija na bitcoinu bi mogao da nam kaze da li je to nesto sto sto neko treci moze da nadgleda, po svemu sto sam ja citala, nije. mislim, vlada je stvorila bitcoin i sta onda, kada su sve informacije enkriptovane i decentralizovane na licnim kompjuterima hiljada ljudi sirom sveta? zar ne bi bilo logicnije da je stvorila sistem u kome ce svi podaci biti na centralnom serveru?

 

Ali kada napravis projekat u koji ugradis tajnost po njegovoj sustini, plus napravis legendu od sebe (ko je, da li postoji), najmanje sto mozes da ocekujes su teorije zavere.

 

Ali svi smo mi "server", šire gledano, ako sada otvoriš monitor resursa pod mrežom ćeš videti svoj browser, svchost i sistem, ono "što treba", mi smo on line, i imamo poverenja u programere, u softverske kompanije i u one koji naše podatke nose i prenose i čuvaj, tamo daleko u oblacima.

Ne bavim se, previše, teorijama zavere, ali pokušaću da parafraziram jedan štos/strip što je slikovitije moguće, opšte je poznato da je za rar arhivu sa relativno jednostavnom ali ipak dovoljno dugačkom atipičnom lozinkom potrebno par hiljada godina običnom računaru da je razbije, ali da se javi potreba da se do sadržaja dođe i da nešto od toga zavisi sam bi je ti dao posle pet minuta sa nekim krupnim, opakim, momcima, to je suština moje priče, priče nevezane previše za ovaj novac, nego ovako, opšte gledano, volim da se malo razgibavam na tehničkim poljima pošto vidim kako sve to napreduje i delimično kako funkcioniše. Postoje predivni, jeftini ili čak besplatni i za običnog korisnika nevidljivi programi koje i klinci sada već umeju da koriste, i čini mi se da ih koriste mnogo više no što mi to znamo, to su oni programi koji snimaju sve što se na tastaturi ukuca, koji koji prave snepšot ekrana svaki put kada ukucavaš lozinku, koji prate čet, pošto su ukapirali developeri da nije dovoljno da se snim šta ti kucaš nego da je korisno da se vidi i šta neko drugi kuca, i to sve aplouduje polako ali sigurno, ili šalje na mejl, ili skuplja tekst u malecke txt datoteke koje će neko posle pokupiti, to je opšta, obična stvar, zamisli, samo, šta je na raspolaganju onima koji se time za neke mnogo ozbiljnije stvari bave.

 

E tako i ovde, u kriptomonetarnom sistemu, ko nadgleda nadzirače i zašto je to bolje od onih koje smo ranije "birali" da nadziru našu običnu monetu. Kod bitkoina, a ispraviće me kolege koje koriste ako grešim, ti moraš da instaliraš novčanik, postoji javni ključ, postoji enkripcija i postoji privatni ključ, sve transakcije se slažu u niz, svi potpisi su tu, samo enkriptovani, i to se slaže hronološki jedno na drugo, to je sigurnost, svi su bitni, to je ta zajednička kontrola, a privatni ključ obezbeđuje tvoju kintu, a vrednost se ravna prema svemu tome ukupno valjda, nego, ako se slaže hronološki postoji mogućnost, koliko god daleka, da neko proveri za određenu transakciju u tačno određenom vremenu odakle je došla, a lako će od fizičke komponente novčanika koja nije enkriptovana, čitaj Čoveka, izvući sve što je potrebno. Ako je uopšte i potrebno. Hartblid je postojao u divljini koliko? I šta je skupljao? Da li misliš da je tvoj privatni ključ u svetu gde su svi stalno online stvarno baš privatni. Da li misiš da tvoja kamera na telefonu ne može da se daljinski aktivira, a mikrofon?

 

Meni nije teško da poverujem niti mislim da je preterano teško, šire gledano, u današnjem svetu organizovati takvu jednu akciju.

Naravno da ostaje da je to sve puko nagađanje,  moneta laka meta za zeze, i da ljudima ne treba mnogo obzirom da smo stalno okruženi takvim raznim teorijama (ona od pre neki mesec da postoji mogućnost da je američka vlada "ugrađivala" trojance u usb kablove mi je omiljena), ali smatram da je cool hard cash nastao fizičkim/mentalnim radom jedina prava uzdanica jedinke u društvu, digitalne kriptomonete su tu, ali ne znam samo još čemu to...zaista...

 

Na kraju, za one koji misle da sam protivnik, nisam, indiferentan sam u principu, pitanje, šta vi mislite, sa resursima koji im stoje na raspolaganju, šta velike države mogu da urade na tržištu kriptomoneta ako odluče da učestvuju u igri?

Link to comment

pa "distribuirani" bi upravo trebalo da znaci da nije na nekom centralnom registru, nego da su podaci distribuirani, bar tako ja kapiram koncept distribuiranosti.

Nije distribuiran, grešim. Prava reč je deljen.

 

Distribuiran je kad nešto rasparčaš i podeliš, tako da niko nema širu sliku, kao npr. peer-to-peer mreže.

 

Ovo je naprosto podeljeno, svi imaju isti sadržaj.

Link to comment

Ali svi smo mi "server", šire gledano, ako sada otvoriš monitor resursa pod mrežom ćeš videti svoj browser, svchost i sistem, ono "što treba", mi smo on line, i imamo poverenja u programere, u softverske kompanije i u one koji naše podatke nose i prenose i čuvaj, tamo daleko u oblacima.

Ne bavim se, previše, teorijama zavere, ali pokušaću da parafraziram jedan štos/strip što je slikovitije moguće, opšte je poznato da je za rar arhivu sa relativno jednostavnom ali ipak dovoljno dugačkom atipičnom lozinkom potrebno par hiljada godina običnom računaru da je razbije, ali da se javi potreba da se do sadržaja dođe i da nešto od toga zavisi sam bi je ti dao posle pet minuta sa nekim krupnim, opakim, momcima, to je suština moje priče, priče nevezane previše za ovaj novac, nego ovako, opšte gledano, volim da se malo razgibavam na tehničkim poljima pošto vidim kako sve to napreduje i delimično kako funkcioniše. Postoje predivni, jeftini ili čak besplatni i za običnog korisnika nevidljivi programi koje i klinci sada već umeju da koriste, i čini mi se da ih koriste mnogo više no što mi to znamo, to su oni programi koji snimaju sve što se na tastaturi ukuca, koji koji prave snepšot ekrana svaki put kada ukucavaš lozinku, koji prate čet, pošto su ukapirali developeri da nije dovoljno da se snim šta ti kucaš nego da je korisno da se vidi i šta neko drugi kuca, i to sve aplouduje polako ali sigurno, ili šalje na mejl, ili skuplja tekst u malecke txt datoteke koje će neko posle pokupiti, to je opšta, obična stvar, zamisli, samo, šta je na raspolaganju onima koji se time za neke mnogo ozbiljnije stvari bave.

 

E tako i ovde, u kriptomonetarnom sistemu, ko nadgleda nadzirače i zašto je to bolje od onih koje smo ranije "birali" da nadziru našu običnu monetu. Kod bitkoina, a ispraviće me kolege koje koriste ako grešim, ti moraš da instaliraš novčanik, postoji javni ključ, postoji enkripcija i postoji privatni ključ, sve transakcije se slažu u niz, svi potpisi su tu, samo enkriptovani, i to se slaže hronološki jedno na drugo, to je sigurnost, svi su bitni, to je ta zajednička kontrola, a privatni ključ obezbeđuje tvoju kintu, a vrednost se ravna prema svemu tome ukupno valjda, nego, ako se slaže hronološki postoji mogućnost, koliko god daleka, da neko proveri za određenu transakciju u tačno određenom vremenu odakle je došla, a lako će od fizičke komponente novčanika koja nije enkriptovana, čitaj Čoveka, izvući sve što je potrebno. Ako je uopšte i potrebno. Hartblid je postojao u divljini koliko? I šta je skupljao? Da li misliš da je tvoj privatni ključ u svetu gde su svi stalno online stvarno baš privatni. Da li misiš da tvoja kamera na telefonu ne može da se daljinski aktivira, a mikrofon?

 

Meni nije teško da poverujem niti mislim da je preterano teško, šire gledano, u današnjem svetu organizovati takvu jednu akciju.

Naravno da ostaje da je to sve puko nagađanje,  moneta laka meta za zeze, i da ljudima ne treba mnogo obzirom da smo stalno okruženi takvim raznim teorijama (ona od pre neki mesec da postoji mogućnost da je američka vlada "ugrađivala" trojance u usb kablove mi je omiljena), ali smatram da je cool hard cash nastao fizičkim/mentalnim radom jedina prava uzdanica jedinke u društvu, digitalne kriptomonete su tu, ali ne znam samo još čemu to...zaista...

 

Na kraju, za one koji misle da sam protivnik, nisam, indiferentan sam u principu, pitanje, šta vi mislite, sa resursima koji im stoje na raspolaganju, šta velike države mogu da urade na tržištu kriptomoneta ako odluče da učestvuju u igri?

Nije to mogućnost, nego su to baš i radili, Snowden je to otkrio. To im je posao, zato primaju platu.

 

pogledaj npr. ovo, google translate radi sasvim dobar posao:

http://www.xakep.ru/post/58104/

http://arstechnica.com/security/2013/10/meet-badbios-the-mysterious-mac-and-pc-malware-that-jumps-airgaps/

 

Kupiš matične ploče koje imaju otrovan bios, koji se učitava iz ROM-a na čipu. Znači šta god da radiš, na tvojoj matičnoj ploči postoji mali mikroprocesor koji ima samo dovoljno instrukcija da uspostavi vezu sa nekim tamo bajom iz NSA i onda špijunaža može da počne.

 

Zašto su Rusi toliko ponosni na svoj usrani Elbrus, tehnologiju iz 1999-neke godine? Zato baš da im se ne bi dešavale takve stvari.

Kinezi takodje razvijaju svoje procesore od 1000-2000mhz sa jako dugom reči instrukcije. Ne treba im super jak procesor, ali im treba procesor za računanje nekih stvari.

Link to comment

Nije distribuiran, grešim. Prava reč je deljen.

 

Distribuiran je kad nešto rasparčaš i podeliš, tako da niko nema širu sliku, kao npr. peer-to-peer mreže.

 

Ovo je naprosto podeljeno, svi imaju isti sadržaj.

ovako, ja sam htela da procitam neki ozbiljniji tekst o tome kako radi bitcoin, ali kad sam videla spisak stvari koje treba da razumes, da bi razumeo kako radit (uglavnom iz kriptografije), ostavila sam za kasnije, posto zaista ne znam dovoljno. ono sto znam je da je satoshi hteo da napravi anonimni sistem. ako si ti u pravu, a ne znam da li si, onda je failovao.

 

sada, satoshi (jedna ili vise osoba, svejedno), i krug oko njega su inteligentni ljudi koji su proveli godine razmisljajuci o problemu. buni me malo kako si ti to onda provalio cas posla.

Link to comment

@utvara:

Znam :lolol:

Zato i kažem, ta mi je omiljena zato što je to praktično opšte poznato, tj. oduvek je poznato da je moguće, nemaš kontrolu nad svojim hardverom/softverom, pošto je procesor u stvari memorija, i sve tako nešto mnogo zanimljivo :D

 

EDIT(kasni)>tačnije imaš kontrolu samo i isključivo nad harverom koji si sam napravio

 

Međ velikim igračima,  svi su oni pratili jedni druge i štitili se sa druge strane, klasična obaveštajna igra, a u informatičkom dobu, mislim pre svega na arpanet/internet uspon, je stvar još komplikovanija, preko ploče, mrežne karte, kineskog modema, francuske centrale, "internacionalnih" "anonimnih" servera ili bilo čega drugog, apsurdno je misliti da običan korisnik zaista može da zaštiti nešto, i tor te štiti donekle, počni preko njega, poštujući sva pravila i dobre prakse, da zaista komuniciraš i planiraš nešto sa nekim teroristima i videćeš da nije baš potrebno toliko mnogo da ti neko provali vrata. Ono što zaista štiti obične ljude je njihova nebitnost. U principu.

 

@rajka: kako misliš fejlovali, i kako misliš da ih je provalio?

Edited by Vapad
Link to comment

E tako i ovde, u kriptomonetarnom sistemu, ko nadgleda nadzirače i zašto je to bolje od onih koje smo ranije "birali" da nadziru našu običnu monetu.

 

pa valjda to sto u bitcoinu sam biras da li hoces da ucestvujes, a "oni ranije" tj. vlada, recimo ako odluci da te oporezuje inflacijom, tu ti ni o cemu ne odlucujes i malo sta mozes. to je njegov world view, iz onoga sto pise.

Link to comment

@rajka: kako misliš fejlovali, i kako misliš da ih je provalio?

 

pa u postu na prosloj strani je napisao kako se, po njemu, moze uci u trag onome ko je iza neke transakcije. ako je to tacno, satoshi je failovao u svom naumu da napravi anonimni sistem, u kojem se ne moze nadgledati pojedinac.

Link to comment

pa u postu na prosloj strani je napisao kako se, po njemu, moze uci u trag onome ko je iza neke transakcije. ako je to tacno, satoshi je failovao u svom naumu da napravi anonimni sistem, u kojem se ne moze nadgledati pojedinac.

Da ilustrujem:

https://blockchain.info/tx/f0b469d5ae4160ee1ad24c2729c89f4adb86468dc65d77709e8294d1d85a2ed8

 

osoba/osobe A sa wallet-om 15grTgv28v4Q37WyAHPySP27QE7rQB6eVv

1MhNpfbYnvvPp5f7GRtC2DuJTAQRfnwn1W

šalje osobama/osobi sa walletom tim i tim

1FAqeQAGYrrhMex1GCXhMCRxKTWYAnucrL 0.04 BTC

1J59B8C1JjZRrNcNkHvFPeDFrFpTQLP2ZG 0.04283002 BTC

1JMfJTXyC8ZH3DSQCpRQHdbkPjeB6tw3tD 0.00136842 BTC

 

toliko i toliko BTC.

 

Premisa je da upadneš sa policijom na gajbu osobi A, kupcu, i nađeš njen wallet, možeš da rekurzivno saznaš sa kim je sve vršila transakcije. Gledaš wallet->blockchain, IP adrese njegovog kompjutera, browser history,

trte mrte, malo ga šamaraš, waterboard-uješ,  otmeš mu sudski sve što ima, ubiješ mu kera i nadješ od koga je kupovao. Dobar policijski rad.

 

Wallet sam po sebi ne znači ništa, to je samo jedan kod oblika 1J59B8C1JjZRrNcNkHvFPeDFrFpTQLP2ZG. Policija povezuje taj kod sa imenom i prezimenom počinioca.

 

Ako upadneš na gajbu osobi B, koji je prodavac, onda opet polako mic po mic slažeš slagalicu transakcija, veb-sajtova, itd.

 

Nemoguće je to izvršiti bez hapšenja i zaplene kompjutera. Ali moderni kompjuteri su prosto riznica informacija, i velika je šansa da ćeš da ukebaš nekog prosto dobrim policijskim radom. Neka je i wallet sistem siguran, komunikacija između kupca i prodavca nije. Znaš sa kog veb sajta je kupova, ili na kom IRC kanalu, ili štagod.

Moguće je pratiti šta jedan wallet radi, da li kupuje i prodaje i koliko često.

Edited by Utvara
Link to comment

right, tu nastupa onaj deo za koji treba znanje iz kriptografije i detaljno znanje tehnologije bitcoina.  nemam pojma koliko je lako naci na osnovu onoga sto si linkovao ko je osoba A i gde joj je gajba, narocito ako osoba A nece da bude pronadjena. posto to ne znam, ne mogu ni da ocenim kolika je sigurnost bitcoina i da li si u pravu. znam da je kreatoru bio cilj bas da osigura da ljudi budu slobodni od vladinog nadzora i upadanja u gajbu (for better or worse). pitanje koliko je uspeo ce biti razreseno, kada predstavnici neke vlade zaista upadnu nekome na gajbu tragom bitcoina.

Link to comment

anyway, meni deluje da je vaznije za sistem da bude slobodan od vladinih intervencija, nego da li ce uci u trag nekom pedofilu ili ljubitelji dobre droge.

 

e da, kad vec filozofiram, mnogo mi se veci problem cini quantum computing, po onome sto citam samo je pitanje vremena, ne znam sta core developeri planiraju po tom pitanju.

Edited by rajka
Link to comment

zašto?

Izvini, znam da je pitanje glupo.

Ali meni prosto i dalje nije jasno zašto je bitno da baš taj sistem bude bez nadzora. Tj. ne vidim benefit. Tj. shvatam šta je prigovor običnom novcu, ali to je prigovor običnoj državi, društvenim ugovorima od davnina, od kada je krdo majmuna zajedno uprlo prstom u jednog člana kada ih je neko iz drugog krda pitao ko je glavni. Predaješ spoljnu politiku, predaješ sigurnost, ne praviš struju, ne praviš vodu, ne praviš hranu, ali hoćeš da praviš novac koji to sve može da kupi, zato što je tvoj kompjuter napravio neki broj? I da niko ne pita ništa? I zašto bi iko primao tu valutu?  Da li svi trebaju da majnuju, šta bi bilo kada bi 99% populacije sa kompjuterima počelo da kopa kriptonovac, koliko zaista košta koin u struju/hardveru/temperaturi/kompjuting vremenu? I zaista, šta bi se desilo da google recimo sat vremena svojih kompjuting moći usmeri na majning? Završio bi bitkoin?  Da li bi to bilo dobro ili loše? Da li i dalje jači tlače?

Link to comment

zašto?

Izvini, znam da je pitanje glupo.

Ali meni prosto i dalje nije jasno zašto je bitno da baš taj sistem bude bez nadzora. Tj. ne vidim benefit. Tj. shvatam šta je prigovor običnom novcu, ali to je prigovor običnoj državi, društvenim ugovorima od davnina, od kada je krdo majmuna zajedno uprlo prstom u jednog člana kada ih je neko iz drugog krda pitao ko je glavni. Predaješ spoljnu politiku, predaješ sigurnost, ne praviš struju, ne praviš vodu, ne praviš hranu, ali hoćeš da praviš novac koji to sve može da kupi, zato što je tvoj kompjuter napravio neki broj? I da niko ne pita ništa? I zašto bi iko primao tu valutu? Da li svi trebaju da majnuju, šta bi bilo kada bi 99% populacije sa kompjuterima počelo da kopa kriptonovac, koliko zaista košta koin u struju/hardveru/temperaturi/kompjuting vremenu? I zaista, šta bi se desilo da google recimo sat vremena svojih kompjuting moći usmeri na majning? Završio bi bitkoin? Da li bi to bilo dobro ili loše? Da li i dalje jači tlače?

pa to je pre svega pitanje za satoshija, a ne mene. ali koliko kapiram, njegov prigovor obicnom novcu je sto drzava moze da mu unistava vrednost, a da ti nemas (u americi) odbranu od toga. sada, da je americka drzava totalno retardirana, kao neke druge i recimo unistava novac na nacin koji je vecini ljudi primetan, ti ljudi bi spontano nasli nov novac i trgovali u markama, cigaretama, skoljkama ili cemu vec. bitcoin ima ugradjen u svoju osnovu zastitu od inflacije, kao i od centralizovanog manipulisanja (tj ne postoji centralna banka). ali mislim da je za njega znacaj bitcoina i vise od toga, sire ideoloski, mada je to samo moj utisak, ne poznajem coveka jel.

 

a ne bih rekla da je on to zamislio kao nesto sto svi treba da rade, niti je mogao da predvidi koliko ce biti popularan, tj koliko ce trebati struje da se nesto izmajnuje. mozda gresim, ali ne bih rekla ni da je za njega poenta u majnovanju, na osnovu onoga sto sam citala. mada, ni ne znamo ko je to, cak ni da li je jedna osoba u pitanju ili grupa ljudi. znamo samo da je ono sto je napisano pod njegovim imenom najverovatnije napisala osoba ili osobe koja je amerikanac ili ima native level proficiency. mislim, premalo informacija, ne znam ni koliko su pouzdane, da bi stvarno znali sta je kreator hteo.

Edited by rajka
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...