Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Malo protiv bitkoinahttp://www.antipope.org/charlie/blog-static/2013/12/why-i-want-bitcoin-to-die-in-a.htmlMeni lično najinteresantniji Gini koeficijent, opet imamo 1% ljudi koji drže 50% vrednosti. Stros sve tačno kaže, mada da li je ono za tax evasion loše možda zavisi od toga da li ste libertarijanskih shvatanja, ali meni isto se čini da će samo da doprinese opštem trendu da bogati ne plaćaju porez...

Link to comment

Ne znam, a i zasto je to bitno? Ja sam procitao njegov tekst i video da isti nije shvatio da decentralizovana open source valuta gde ne postoji nikakva prisila za prihvatanje ne moze da bude niciji instrument moci, za raziku od fiat valuta, gde izvesna prisila postoji, a da ne govorim o tome koliki je cirkus tj. ponzi shema citava svetska ekonomija fiat valuta.

Link to comment

Ali ruše, to niko ne spori, i pri tom Stross ne govori o instrumentalizaciji bitcoina kao sredstva moći već govori o načinima na koji bitcoin podriva određene dobre stvari koje smo kao društvo razvili, pre svega poreze (plus što podstiče potrošnju energije, mada ne znam koliko je to baš bitno tj. da li je potrošnja struje zbog mininga više od promila promila udela u svetskoj potrošnji energije). Ali ovo za Gini index stoji - bitcoin je novac, a samim tim i moć (makar i ona badjuovska, moć da "generalnog ekvivalenta" koji omogućava da se njegovim posredovanjem se ostvare čežnje) ljudi koji raspolažu određenom vrednošću u disproporcionalm odnosu prema drugima koji poseduju tu istu vrednosti imaju određenu jasno definisanu moć.

Link to comment

Bitno je [EDIT. ko je autor] utoliko sto tesko da moze biti poltron sistema (nema bas nikakve veze sa sistemom, slobodni je umjetnik). Drugo zato sto je to bitno je ne samo zato sto je pisac SF-a, kazu neki najbolji ikada (ja ne znam, nisam strucnjak), vec zato sto mu je digitalni svet/internet nesto kao uza specijalnost (tehnoloski singularitet, npr).Inace se slazem da nije bitan autor, vec tekst, ali u ovom slucaju je malo drugacije.Naravno, tvoje postavke su libertarijanske... neobaziranje na npr. ekoloski futprint bitcoina je, takodje, prilicno libertarijanski. Ekstremna demonizacija "drzave" (i njenih instrumenata, ukljucujuci i novac) je velika pogreska libertarijanizma.

Edited by Indy
Link to comment
plus što podstiče potrošnju energije, mada ne znam koliko je to baš bitno tj. da li je potrošnja struje zbog mininga više od promila promila udela u svetskoj potrošnji energije
Forbes (ne bas poznat po zelenoj politici) pise: Bitcoin Mining Uses $15 Million's Worth Of Electricity Every DayEDIT. "Vrednost" bitcoina bi se, bez mnogo problema, mogla preracunati i u doprinos emisijama gasova staklene baste. Sto bi sve zvucalo i daleko dramaticnije kada bi bitcoin bio masovnije prihvacen (od trenutnih cca 2-3 miliona korisnika).EDIT 2. Evo i Bloomberga od ranije ove godine na tu temu (sasvim drugacije procene od Forbesa, sto puta manje?! - Ali, i dalje prilicno osudjujuce).
About 982 megawatt hours a day, to be exact. That’s enough to power roughly 31,000 U.S. homes, or about half a Large Hadron Collider. If the dreams of Bitcoin proponents are realized, and the currency is adopted for widespread commerce, the power demands of bitcoin mines would rise dramatically.If that makes you think of the vast efforts devoted to the mining of precious metals in the centuries of gold- and silver-based economies, it should. One of the strangest aspects of the Bitcoin frenzy is that the Bitcoin economy replicates some of the most archaic features of the gold standard. Real-world mining of precious metals for currency was a resource-hungry and value-destroying process. Bitcoin mining is too.
EDIT 3. Libertarijanci imaju gotovo magijsku sposobnost da svoju ideju slobode ostvaruju preko eksternalizovanja koje ide na stetu nekog ko nije u stanju da govori u svoje ime. Edited by Indy
Link to comment

Dakle stvar se svodi na to da ne mozes stvoriti neku vrednost, tj. novac bez nekog rigidnog tehnickog sistema gde ce unapred biti poznata kolicina novoemitovanog novca, jer vidimo sta se desava kada se generisanje novca prepusti centrima moci:Elita koja stvara novac, radi to upravo na taj nacin da zadovolji svoje uske interese, a sa druge strane ne napravi preveliku inflaciju koja se reflektuje na nezadovoljstvo gradjana, sto dovodi drustvo u opasnost od gradjanske neposlusnosti, a potom i gradjanskih ratova. Drustvo u kome mi danas zivimo se zove moderno ropstvo, nije to ni demokratija, ni socijalizam, ni komunizam, to su samo prazne price i zaludjivanje naroda. U sistemu modernog ropstva, piramida moci izgleda veoma bolesno, cak mnogo bolesnije nego Bitcoin piramida. Mozete slobodno da bacite u vodu sve benefite od sistema poreza cija se sredstva u velikom broju slucajeva trose na lopovluk i nenamenski.Potrosnju energije u te svrhe treba shvatiti kao neminovnost, a benefit koji po ekonomiju daje Bitcoin mnogo veci od cene potrosene energije. Ne kazem da je Bitcoin konacno resenje, zapravo Freicoin sa degmurrage fee-jem je moguce resenje za novac jer forsira logiku da novac bude upravo ono sto treba da bude - a to je iskljucivo sredstvo koje sluzi pri kupoprodaji, a ne kapital. Cak je novac sa demurrage fee-jem oproban u praksi, ali su ga srusili, nije tesko pogoditi i ko... bankari. Citajte o tome...Postoji i taj mit da je energija ograniceni resurs, a zapravo nije. Postoji i taj paradoks da zivimo u hiperprodukciji gde se bacaju tone hrane i elektronskih uredjaja, a sa druge strane ljudi umiru od gladi i nemaju ni telefon...Sve je to deo jedne velike nesrecne slike ovog sveta, Bitcoin je korak u dobrom pravcu. Ukratko, power to the people....

Link to comment

Ako mozes malo vise o ovome da energija nije ograniceni resurs, zanimalo bi me. EDIT. Naravno, na postojecem stupnju tehnoloskog razvoja, efektivni torijumski reaktori i tome sl. jos nisu realnost.

Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...