Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

ja sam jedno vreme bas pokusavao da shvatim koncept i svrhu virtuelnog novca, i nije mi uspelo. :Dnarocito deo sa kolicinom i regulacijom generalno.mada, stalno iskacu tekstovi kako se braca vinkelvos guraju u ovu pricu. valjda frustrirani nacinom na koji su izvisili za facebook, pokusavaju da smisle next big thing.max kaiser na russia today samo drvi o bitcoinu i zlatu kao jedino vrednim za ulaganje.
Najprostije: mainstream finansijski sistem je namesten, kolicina bitcoina u opticaju je ogranicena u kodu je ugradjen limit konacnog broja i postepenog povecavanja jedinica u opticaju, i sve transakcije su javne, niko ne moze da namesti bitcoin da bi presao druge jer je P2P sistem - svako ima javni ledger svih transakcija ikada napravljenih. Jednostavno niko ne moze nikoga da za..be. Sve je open source, svako moze da pogleda kod.I dalje imas problem spekulacije jer se BTC razmenjuje za konvencionalne valute koje su namestene. Najveci problem je sto MtGox sajt vrsi preko 60% razmene BTC-valute, tako BTC postaje ranjiv iako je kao sistem neunistiv, jedino ga mozes unistiti ako iskljucis ceo internet.U slucaju omasovljenja jos jedan problem je brzina - da bi se transakcija potvrdila 100% treba da prodje i do pola sata ponekad.Jos jedan moralni problem (ovo iz perspektive libertarijanske levice, libertarijanska desnica je ok sa tim) - rani korisnici BTC se bogate sto BTC postaje popularniji.Ako hoces moje licno misljenje BTC je strahovito revolucionarna tehnologija, ali je problem u tome sto se zasniva kao i fiat valute ni na nicemu (stvoren iz vazduha). Postoji elemenat cene - mining to jest struja i snaga procesuiranja doduse, ali je besmisleno trositi ionako ogranicenu energiju na to. Vise mi se dopadaju lokalne valute koje se zasnivaju na uslugama i proizvodima kao sto je http://en.wikipedia....wiki/BerkSharesAli u poredjenju sa fiatom BTC je bolje resenje po obican narod (99%). Vlada ne moze da ti ga oduzme kao na Kipru ili oporezuje.Ne moze da devalvira njegovu vrednost `stampanjem` to jest dodavanjem nula u kompjuterima. Ne zasniva se na dugu kao u bankarskom sistemu. Mozes da prebacis BTC ljudima sirom sveta skoro besplatno, ne placas bankama za transfer i prebacivanje iz jedne u drugu valutu.Sta bih ja voleo da vidim je BTC infrastruktura ciji se opticaj bazira na realnim uslugama i proizvodima i lansira da sluzi zajednici na lokalnom nivou, nesto izmedju BTC-ja i BerkSharesa. Edited by noskich
Link to comment

A u inat zlim američkim silama, samo bih naglasio da preko jednog sajta mozete besplatno dobiti debitni Mastercard koji prakticno lako punite sa eurima ili dolarima sa BTC-E razmene. Sve je probano i radi. PMujte za detalje...

Link to comment
Ako hoces moje licno misljenje BTC je strahovito revolucionarna tehnologija, ali je problem u tome sto se zasniva kao i fiat valute ni na nicemu (stvoren iz vazduha). Postoji elemenat cene - mining to jest struja i snaga procesuiranja doduse, ali je besmisleno trositi ionako ogranicenu energiju na to. Vise mi se dopadaju lokalne valute koje se zasnivaju na uslugama i proizvodima kao sto je http://en.wikipedia....wiki/BerkShares
Postoji logična osnova za dodelu novoubačene Bitcoun vrednosti u sistem: ta vrednost se deli srazmerno tvom CPU doprinosu pri potvrđivanju validnosti transakcija i moje mišljenje je da je vrlo logična, možda čak i najbolje moguće rešenje. Nažalost, kako raste sistem, tako raste i potrebna energija za validaciju, ali to je ipak minoran problem u odnosu na sve prednosti koje donose kriptovalute.Najveći problem kriptovaluta, a koji će ih i sprečiti da uđu u upotrebu za klasičnu kupovinu robe po prodavnicama je sporost potvrđivanja validnosti transakcije koja ne sme biti duža od par sekundi. P2P mreže su u tom smislu po prirodi spore i izgleda da za sada nema dobrog rešenja za to. Bilo kako bilo, za lične transakcije, online kupovinu, kockanje i klađenje moja prognoza je da će kroz nekoliko godina Bitcoin zauzeti primat, a to će imati veoma pozitivne posledice po globalnu ekonomiju.
Link to comment
Postoji logična osnova za dodelu novoubačene Bitcoun vrednosti u sistem: ta vrednost se deli srazmerno tvom CPU doprinosu pri potvrđivanju validnosti transakcija i moje mišljenje je da je vrlo logična, možda čak i najbolje moguće rešenje. Nažalost, kako raste sistem, tako raste i potrebna energija za validaciju, ali to je ipak minoran problem u odnosu na sve prednosti koje donose kriptovalute.Najveći problem kriptovaluta, a koji će ih i sprečiti da uđu u upotrebu za klasičnu kupovinu robe po prodavnicama je sporost potvrđivanja validnosti transakcije koja ne sme biti duža od par sekundi. P2P mreže su u tom smislu po prirodi spore i izgleda da za sada nema dobrog rešenja za to. Bilo kako bilo, za lične transakcije, online kupovinu, kockanje i klađenje moja prognoza je da će kroz nekoliko godina Bitcoin zauzeti primat, a to će imati veoma pozitivne posledice po globalnu ekonomiju.
Ne slazem se da je minoran problem, i sto Bitcoin postaje popularniji to je ekoloski problem veci. http://www.bloomberg...l-disaster.htmlBlockchain.info, a site that tracks data on Bitcoin mining, estimates that in just the last 24 hours, miners used about $147,000 of electricity just to run their hardware, assuming an average price of 15 cents per kilowatt hour (a little higher than the U.S. average, lower than some high cost areas like California). That, of course, is in addition to the money devoted to buying and building the mining rigs.Mislim da je sustinski problem da valuta treba da bude bazirana na korisnim proizvodima i uslugama u fizickom svetu, a ne da se kreira `out of thin air`. Ako zanemarimo spekulaciju vrednost bitcoina se bazira na trosku njegovog kreiranja. To jest zasniva se na sebi samom. To je dobro po ohrabrivanje ljudi da se ukljuce u sistem - motivisani su da potvrdjuju transakcije, ali ne korespondira sa vrednoscu u fizickom svetu kao i fiat.Fiat isto moze da se kreira ni iz cega, to jest iz sebe samog kao bitcoin. Fiat se bazira na monopolu sile vlade koja za sebe osigurava pravo da namece svoju valutu, a taj monopol ima sasvim realne troskove u vidu policije, vojske, birokratije... Opet se zasniva na sebi samom.Ja sam za kopernikanski preokret - to da novac ne diktira vrednost roba i usluga, vec da robe i usluge diktiraju vrednost novca. Da opseg novca bude cista refleksija stvarne kolicine korisnih roba i usluga u fizickom svetu, kao odraz u ogledalu.Kada je rec o BTC predvidjanjima, ne verujem da BTC nuzno mora biti kraj i pocetak svega. Iako je bio prvi to ne mora da znaci da ce uvek biti najznacajnija virtuelna valuta. Mislim da bi vrlo lako moglo da se desi da sa popularnoscu valuta neka druga od njih preuzme primat. Edited by noskich
Link to comment
Sta bih ja voleo da vidim je BTC infrastruktura ciji se opticaj bazira na realnim uslugama i proizvodima i lansira da sluzi zajednici na lokalnom nivou, nesto izmedju BTC-ja i BerkSharesa.
E to kad se desi, tek tada će BTC postati prava valuta. Dok ne bude prihvaćen na lokalnom i mikro nivou.
Link to comment

Ukratko tri stvari mi se ne dopadaju: prvo utrosak realne energije da bi se stvorilo nesto virtuelno, drugo - ovo je sad vrednosni problem, zavisi od licnog vrednosnog sistema - distribucija valute, neko ko je na pocetku izminirao deset hiljada novcica sada je milioner, a bio bi ultra-milijarder kada bi se sve transakcije na planeti odvijale u BTC, trece ne zasniva se na realnim vrednostima.Verujem da bi koncentracija bogatstva kada bi se sada sve transakcije odvijale u BTC bila ista ili jos grdja nego sto je imamo sada. 21 milion BTC-ja na preko 7 milijardi ljudi pri cemu sacica ljudi poseduje ogromne kolicine BTC koje su dobili minirajuci na pocetku za simbolicna ulaganja ili su kupili valutu kada je bila nekoliko centi po komadu. Ja tu vidim moralni problem. Kazem opet sve zavisi od licnih ubedjenja onoga ko razmatra.Cak i tada bolje nego fiat, ali jako daleko od idealnog.

Edited by noskich
Link to comment

noskich, zanimljivo razmisljanje moram priznati, ali stvari se na kraju svode na vrlo prakticna pitanja... Narodu treba podeliti tj. ponuditi novac na osnovu rada koji je potreban za proizvodnju necega. Ko ce stvarati i davati novac i ko ce proceniti koliko rad vredi su dva ajteza pitanja. Novac treba da bude srazmeran kolicini i kvalitetu utrosenog rada, i onda se tu otvaraju mogucnosti za malverzaciju, gramzivost, regulisanje ekonomije itd itd, sto su pitanja koje je Bitcoin zapravo resio. Istina je da ce od Bitcoina profitirati oni koji su najranije provalili o cemu se radi, al to mu dodje prirodan proces - rizik je u pocetku veliki, ali ako sve uspe i nagrada je... Moram priznati da je ovo tema koja iziskuje dosta detaljniji elaborati i razmisljanje, a sada nikako nemam vremena za takve revolucionarne diskusije :)) Bilo kako bilo, hvala za konstruktivno misljenje - takvo je ovde zaista retko, ovaj forum je prepun likova koji nemaju veze sa zivotom.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Ode sve u KK Krasni. Mada, hm...Ugasili su Silkroad, zapečatili sajt na TOR-u, itd.Drugi link.1,2 milijarde dolara je prošlo kroz sajt, to su ogromne pare.$80 miliona je ostalo Dread Pirate Robertsu, koga su sklepali i ide na suđenje. Čovek je u BTCu imao $3,6 miliona.

Link to comment

sto bi reko stiven hoking: kuku kuku ! lele lele ! :Dtip je iz san frana inace, makes sense.

US authorities shut down alleged Silk Road black market, charge accused mastermind Ross William UlbrichOctober 03, 2013 5:36AM

i

945480-ross-william-ulbricht.jpgUS authorities shut the Silk Road website down and arrested its alleged mastermind, Ross William Ulbricht, who is seen here in a picture from his Google+ page. A HIDDEN website operated by a San Francisco man using an alias from "The Princess Bride" became a vast black market bazaar that brokered more than $1 billion in transactions for illegal drugs and services, according to court papers made public today in New York. A criminal complaint in New York charged the alleged mastermind, Ross William Ulbricht, with narcotics trafficking, computer hacking and money laundering. A separate indictment in Maryland also accused him in a failed murder-for-hire scheme.Users of the website, Silk Road, could anonymously browse through nearly 13,000 listings under categories like "Cannibus," ''Psychedelics" and "Stimulants" before making purchases using the electronic currency Bitcoin. One listing for heroin promised buyers "all rock, no powder, vacuum sealed and stealth shipping," and had a community forum below where one person commented, "Quality is superb." The website protected users with an encryption technique called "onion routing," which is designed to make it "practically impossible to physically locate the computers hosting or accessing websites on the network," court papers said.Federal authorities shut the site down and arrested Mr Ulbricht on Tuesday afternoon in a branch of San Francisco's public library. Mr Ulbricht was online on his personal laptop chatting with a cooperating witness about Silk Road when FBI agents from New York and San Francisco took him into custody, authorities said.944873-bitcoins.jpgUS authorities have shut down the Silk Road website and arrested its owner on charges he ran an online black market for illegal drugs and services paid for with Bitcoins. The defendant announced in a website forum in 2012 that to avoid confusion he needed to change his Silk Road username, court papers said. He wrote, "drum roll please ... my new name is: Dread Pirate Roberts," an apparent reference to a swashbuckling character in The Princess Bride, the 1987 comedy film based on a novel of the same name.Mr Ulbricht, 29, made an initial appearance in a San Francisco court today, authorities said. There was no immediate response to messages left with his lawyer.The court papers cite a LinkedIn profile that says Mr Ulbricht graduated from the University of Texas with a physics degree and also attended graduate school in Pennsylvania. It says he has focused on "creating economic simulation" designed to "give people a firsthand experience of what it would be like to live in a world without the systematic use of force".Along with drugs, the website offered various illegal services, including one vendor who offered to hack into Facebook, Twitter and other social networking accounts and another selling tutorials on how to hack into ATM machines. Under the "Forgeries" category, sellers advertised forged driver's licenses, passports, Social Security cards and other documents.As of July, there were nearly 1 million registered users of the site from the United States, Germany, Russia, Australia and elsewhere around the globe, the court papers said. The site generated an estimated $US1.2 billion ($1.28 billion) since it started in 2011 and collected $US80 million by charging 8 to 15 per cent commission on each sale, they said.Undercover agents in New York made more than 100 purchases of LSD, Ecstasy, heroin and other drugs offered on the site, the papers said. In July, US customs agents intercepted a package from Canada as part of a routine search that contained counterfeit identifications, all with Mr Ulbricht's photo, the papers said.When confronted by agents at a San Francisco address where he was renting a room for $US1000 a month, he "generally refused to answer questions .... however volunteered that 'hypothetically' anyone could go onto a website named Silk Road and purchase any drugs or fake identity documents the person wanted."The Maryland indictment alleges that Ulbricht told an undercover investigator posing as a drug dealer earlier this year that he would pay the undercover to "beat up" a former employee he believed had stolen money from Silk Road. Later, he wrote to ask whether he could "change the order to execute rather than torture," and agreed to make two payments of $US40,000 each to get the job done.

Link to comment

Bitcoin pada, ali nista kriticno kao sto je bilo kada je pukao poslednji balon. Ovaj pad je nista.A Silk road nije jedina upotrebna vrednost bitcoina.

Edited by noskich
Link to comment

videh ovo na postovanom linku... "Silk Road collected 9.5 million bitcoin—and only 11.75 million exist". ne pecajte se na ovaj obican bullshit. zapravo pad SR-a je mnogo manje uticao na cenu bitcoina nego sto su mnogi ocekivali...

Edited by pyc
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...