Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

zašto?

Izvini, znam da je pitanje glupo.

Ali meni prosto i dalje nije jasno zašto je bitno da baš taj sistem bude bez nadzora. Tj. ne vidim benefit. Tj. shvatam šta je prigovor običnom novcu, ali to je prigovor običnoj državi, društvenim ugovorima od davnina, od kada je krdo majmuna zajedno uprlo prstom u jednog člana kada ih je neko iz drugog krda pitao ko je glavni. Predaješ spoljnu politiku, predaješ sigurnost, ne praviš struju, ne praviš vodu, ne praviš hranu, ali hoćeš da praviš novac koji to sve može da kupi, zato što je tvoj kompjuter napravio neki broj? I da niko ne pita ništa? I zašto bi iko primao tu valutu?  Da li svi trebaju da majnuju, šta bi bilo kada bi 99% populacije sa kompjuterima počelo da kopa kriptonovac, koliko zaista košta koin u struju/hardveru/temperaturi/kompjuting vremenu? I zaista, šta bi se desilo da google recimo sat vremena svojih kompjuting moći usmeri na majning? Završio bi bitkoin?  Da li bi to bilo dobro ili loše? Da li i dalje jači tlače?

+1

Baš to, kraj priče. Danas tvoj BTC vredi 1000$, sutra ti ga Mt.Gox ukrade.

Gde je u toj priči sloboda?

Edited by Utvara
Link to comment

+1

Baš to, kraj priče. Danas tvoj BTC vredi 1000$, sutra ti ga Mt.Gox ukrade.

Gde je u toj priči sloboda?

pa to ti je ono sto ljudi zovu "unintended consequences" i postoje oduvek, nezavisno od bitcoina, a postoje zato sto je ljudsko drustvo previse kompleksno da bi mogao da predvidis sve posledice bilo koje odluke. ononsto ce biti kljucno za opstanak bitcoina je kako je ce prevazici te neocekivane negativne glitcheve. ali bas te unintended consequences, negativne, a jos vise pozitivne, cine ceo ovaj eksperiment zanimljivim. meni kao gledaocu je zanimljivo gde sve moze da ode, ali cak i ako propadne, rekla bih da je duh pusten iz boce, i da ce se pojaviti nesto novo na mestu bitcoina i u tom slucaju.

 

volela bih da vidim pozitivne drustvene posledice istog, nesto kao kada je twitter posao medijum za emerency response ili tako nesto...

Link to comment

pa to ti je ono sto ljudi zovu "unintended consequences" i postoje oduvek, nezavisno od bitcoina, a postoje zato sto je ljudsko drustvo previse kompleksno da bi mogao da predvidis sve posledice bilo koje odluke. ononsto ce biti kljucno za opstanak bitcoina je kako je ce prevazici te neocekivane negativne glitcheve. ali bas te unintended consequences, negativne, a jos vise pozitivne, cine ceo ovaj eksperiment zanimljivim. meni kao gledaocu je zanimljivo gde sve moze da ode, ali cak i ako propadne, rekla bih da je duh pusten iz boce, i da ce se pojaviti nesto novo na mestu bitcoina i u tom slucaju.

 

volela bih da vidim pozitivne drustvene posledice istog, nesto kao kada je twitter posao medijum za emerency response ili tako nesto...

I ja bih voleo, ali za sada vidim samo negativne...

Link to comment

već ima klonova bitcoina, aznam meni ova valuta deluje kao pakleni plan energetskog sektora kako da poveća potrošnju struje ^_^

- 250-300 W/h se može korisnije utrošiti, kroz programe koji mogu biti korisni za čovečanstvo npr

Folding@home is a distributed computing project for disease research that simulates protein folding, computational drug design, and other types of molecular dynamics

 

ili pak
 

 

SETI@home is a scientific experiment that uses Internet-connected computers in the Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI). You can participate by running a free program that downloads and analyzes radio telescope data.

 

Link to comment

How bitcoin is like the internet in the 80s: otprilike ono o cemu sam ja juce pokusavala da pricam, kljucni deo od 1:00, s tim sto bi ja naglasila, we just don't know deo. ne bi me iznenadilo da se pronadje upotreba koja nikome ne pada na pamet danas, bas kao sa internetom onda.
 
https://www.youtube.com/watch?v=W0qn3oPYo5c&feature=youtu.be&t=1m

 

 

samo da kazem, uopste nije ocigledno kako se embeduje youtube video  :fantom:

Edited by rajka
Link to comment

Pa ne bih se baš složio, to je malo mešanje baba i žaba. Internet i kada se odvojio od apraneta i kasnije, devedesetih kada je postao javan je imao svoju namenu, ali njegova svestranost i fleksibilnost ali i otvorenost su dozvolil da mnoštvo ljudi implementira svoje ideje na tom medijumu. Nas su na istoriji mreža učili o nastanku interneta, i to je mreža koja je imala svoj cilj, darpa/arpa je skupila neke postdiplomce u nekoj pustinji u Juti, oni su za par meseci izboksovali neku teoriju, protokole i načine. I prva mreža je povezala nešto univerziteta u kaliforniji pa se to širilo na zapad, prvo veći akademski centri, pa preko u evropu i australiju pa je onda posle počeo da se širi ka sve manjim i manjim institucijama, arpanet je odvojen od interneta, a akademci su se zezali sa internetom, delili znanje, eksperimentisali, napravljeni su http, ftp, smtp protokoli, nastao je prvi smajli, ustanovljena je kultura obraćanja. A tek mnogo kasnije je on pušten u javnost. I internet čak i takav kakav je nastao, kao zaštita od prekida komunikacija u slučaju nuklearnog rata, u osnovi, je implementiran sa ciljem i planom, a opet dovoljno otvoreno prema onima koji bi trebali da posle sa njim rade. Na "oslobađanje" interneta je uticalo pre svega prelaženje sa super i mini računara na lične računare, pa tek kada su ti lični računari dovoljno ojačali i dobili operativne sisteme pristojnih performansi bilo je moguće govoriti o ličnoj upotrebi interneta. Ti akademci koji su radili na internetu od početka, na ac mrežama, su posle prihvatili oberučke www i iskoristili ga za sve i svašta. Ja ne vidim nikakve paralele sa kriptomonetom.

Btw, mislim da su rekli da treba na youtubetu kliknuti share pa onaj kratki link samo pastovati ovde :)

Link to comment

Prenosim vest o bitcoinu i jednom od načina za njegovu upotrebu.

Novac čijoj upotrebi nije moguće ući u trag konvencionalnim netodama sa sobom nosi veliku odgovornost i veliki potencijalni rizik od zloupotreba. 

 

Imaš nešto protiv razgovora o tome?

 

Nemam, ali po meni je to prilicno irelevantno, a taj tekst koji si naveo je nista drugo do propaganda protiv. Irelevantno zbog toga sto pri Bitcoin transakcijama  bar nesto ostaje u blockchainu, a kada se sretnu dva kriminalca na ulici i jedan da drugome kes, to ces jos teze da dokazes da se desilo? Hteo sam samo da kazem da je to sto si preneo samo deo kampanje protiv Bitcoina, a znamo vec iz kojih krugova...

Link to comment

Uostalom, moguće je da je dobri duh koji je stvorio bitnovac u stvari paravan kakve vlade u predivnoj, opsežnoj i dugoročnoj, akciji hvatanja raznih kriminalaca koji, uljuljkani u lažnu sigurnost kriptomonete, pazare bez inhibicija. Jedine "žrtve" u tom slučaju bi bili oni koji veruju, iz nekog razloga, da moneta treba da bude "slobodna", ali to i nije nešto strašno.

 

Suvise dugo pratim pricu o kriptovalutama da ti sada ne bih rekao da to jednostavno nije tacno. Bitcoin je "iskren" projekat koji je istinska revolucija novca. Posle Interneta, najveci izum, "game-changing/disrupting" tehniologija...

Link to comment

ostavila sam za kasnije, posto zaista ne znam dovoljno. ono sto znam je da je satoshi hteo da napravi anonimni sistem. ako si ti u pravu, a ne znam da li si, onda je failovao.

 

Bitcoin je anoniman ako se koristi preko Tor mreze, a sto se anonimnosti kriptovaluta tice, najnovije i izgleda najnaprednije desavanje na tu temu je Darkcoin (http://www.darkcoin.io). Definitivno nije jos samo jedan alt-coin u moru alt-coina...

Link to comment

I ja bih voleo, ali za sada vidim samo negativne...

 

Steta sto ne mozes da vidis koliko je Bitcoin napredan i sta za svetsku ekonomiju znaci u odnosu na klasicni novac, ali pokusacu da ti priblizim...

 

Za pocetak, pogledaj prvo sta je to klasicni fiat novac: https://www.youtube.com/watch?v=iFDe5kUUyT0, a ovaj video se inace ne odnosi samo na USD, vec je to sistem u svakoj zemlji.

 

A posle toga, dovoljno je shvatiti da Bitcoin nikome ne moze da pada sa neba i da je to njegova najveca prednost, jer niko ne moze vestacki da je obori, i na taj nacin od tebe napravi roba jer novac koji imas vredi sve manje i manje, prinudjen si da ga trosis sto pre, a sto je jos bitnije, prinudjen si da radis i da zaradis, ukatko, da budes jedna poslusna sistemska ovca. Inflacija je najjaci instrument kontrole drzave, ona je tu zbog toga da podrzi i odrzi sistem koji se zove moderno ropstvo, a koji za sada vlada svuda.

 

Potom, tu su transakcije bez posrednika tj. provizije, (moguca) anonimnost i brzina. Novac iz naroda, za narod. Slikovito, Bitcoin je rak koji polako izjeda ovu globalnu bolest od ekonomije i prava revolucija pocinje onda kada ljudi pocnu masovnije da primaju platu u Bitcoinu, i da ga zaista koriste za svakodnevno placanje.

Link to comment

već ima klonova bitcoina, aznam meni ova valuta deluje kao pakleni plan energetskog sektora kako da poveća potrošnju struje ^_^

- 250-300 W/h se može korisnije utrošiti, kroz programe koji mogu biti korisni za čovečanstvo npr

ili pak

 

Obrati paznju na Peercoin (http://www.peercoin.net).

Link to comment

How bitcoin is like the internet in the 80s: otprilike ono o cemu sam ja juce pokusavala da pricam, kljucni deo od 1:00, s tim sto bi ja naglasila, we just don't know deo. ne bi me iznenadilo da se pronadje upotreba koja nikome ne pada na pamet danas, bas kao sa internetom onda. 

 

Bitcoin blockhain ima i druge primene, nije to samo novac...

Link to comment

Ok pyc, ali mi reci samo jedno, da li hardverski jači ima bolju poziciju? Plastično, da li google, amazon ili IBM mogu svoje serverske farme da upute da u ono malo praznog hoda rade majning ove ili one kriptomonete? I šta bi to značilo za tržište?

 

 

 

Suvise dugo pratim pricu o kriptovalutama da ti sada ne bih rekao da to jednostavno nije tacno. Bitcoin je "iskren" projekat koji je istinska revolucija novca. Posle Interneta, najveci izum, "game-changing/disrupting" tehniologija...

 

btw, internet nije disrupting tehnologija, on je pušten planski i komercijalizovan je planski, i oni baloni i rast i još mnogo stvari je vezano za to plansko puštanje interneta, od te tačke možeš da vidiš kako se grana na google, na facebook, na izuzetno jako tržište pametnih telefona, pa i sami računari su se prodavali da bi bio na mreži a ne da bi radio nešto lokalno na njemu, internet je izuzetno ekonomski, klasično ekonomski, značajan u zadnjoj dekadi dvadesetog i prvoj dvadeset i prvog stoljeća, kriptomoneta mi se tu nekako ne uklapa.

Edited by Vapad
Link to comment

Ok pyc, ali mi reci samo jedno, da li hardverski jači ima bolju poziciju? Plastično, da li google, amazon ili IBM mogu svoje serverske farme da upute da u ono malo praznog hoda rade majning ove ili one kriptomonete? I šta bi to značilo za tržište?

 

btw, internet nije disrupting tehnologija, on je pušten planski i komercijalizovan je planski, i oni baloni i rast i još mnogo stvari je vezano za to plansko puštanje interneta, od te tačke možeš da vidiš kako se grana na google, na facebook, na izuzetno jako tržište pametnih telefona, pa i sami računari su se prodavali da bi bio na mreži a ne da bi radio nešto lokalno na njemu, internet je izuzetno ekonomski, klasično ekonomski, značajan u zadnjoj dekadi dvadesetog i prvoj dvadeset i prvog stoljeća, kriptomoneta mi se tu nekako ne uklapa.

 

Pa ako krenemo tom logikom, onda na tu listu mozemo da dodamo i druge velike igrace kao sto je HP, Microsoft, itd... Ako pricamo o mining konkurenciji, ona postoji i medju velikim igracima. Bitno je da postoje pravila igre koji svi _moraju_ da postoju. A koja su pravila igre Federalnih rezervi i sistema duznickog ropstva? Jedino pravilo u toj igri je da elita ostane elita, a da se pritom ne naprave veci gradjanski ratovi izazvani nezadovoljstvom (i bedom) naroda. Ovi imperijalisticki, osvajacki, energetski,... oni su pozeljni, tu i tamo...

 

BTW, brzina Bitcoin mreze je postala tolika da mislim da serverske farme Googla ne bi uopste pomogle. Specijalizovani ASIC chipovi su neka druga prica, tu nikakav CPU superkompjuter ne pomaze. Tako da... ako bi Google uleteo u pricu, morao bi da nabavlja hardver u svakom slucaju. Uglavnom, zdrava konkurencija koja je moguca u Bitcoin sistemu zato sto je otvoren regulise pitanje centralizacije mininga.

 

Uopste se ne bih slozio da Internet nije disrupting tehnologija. Ako nista drugo, uticao je na smanjenje opticaja klasicnih pisama, ne bih sada da nabrajam u kojim je sve bransama industrije napravio dar-mar. Kriptomonete su logicna revolucija novca, a Internet je sredstvo njihovog postojanja, i ono sto se ja pitam je kako je moguce da Bitcoin nije i pre nastao? P2P tehnologija i kriptografija je bila tu i pre 20 godina.

 

Nije to samo moja analiza, vec upijam kripto scenu vec duze vreme i mogu da kazem da je raspolozenje takvo da ce kripto-valute bivati sve znacajnije i znacajnije, a sledeci bubble...? Najkasnije u septembru.... (mark my words) ;) Zauzimajte pozicije dok je vreme, Bitcoin je trenutno na dnu i po svemu sudeci nece ici dole. Da ne pricam o perspektivnijim alternativnim valutama... to je tek ludilo koliko ce da skoce.

Edited by pyc
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...