Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Za sve one koje interesuje kupovina Bitcoina putem kreditnih kartica. Izgleda da je to sada moguce sa http://www.circle.com. I ne samo to, izgleda da su u mogucnosti da povezu i bankarski nalog sa nalogom na sajtu, mada nesto mi govori da je to moguce samo u razvijenijim zemljama... Sajt inace izleda dovoljno retardirano da niko ne moze da se pozali na usability ;).

Edited by pyc
Link to comment

sumnjam. tesko da ce spekulanti upumpati toliko para u roku od 2 mjeseca da bi doslo do ozbiljnog pika. pogotovo sto kolicina bitcoina stalno raste a volume transakcija (koji je srpski prevod za to?) je u padu. ergo: svi cuvaju bitcoine i ocekuju bum.

 

kolika je cijena kopanja 1 bitcoina? koliko dolara u struji, elektronici, internet pretplati treba uložiti da bi se za mjesec dana iskopao jedan bitcoin?

Link to comment

sumnjam. tesko da ce spekulanti upumpati toliko para u roku od 2 mjeseca da bi doslo do ozbiljnog pika. pogotovo sto kolicina bitcoina stalno raste a volume transakcija (koji je srpski prevod za to?) je u padu. ergo: svi cuvaju bitcoine i ocekuju bum.

 

kolika je cijena kopanja 1 bitcoina? koliko dolara u struji, elektronici, internet pretplati treba uložiti da bi se za mjesec dana iskopao jedan bitcoin?

 pa ako svi ocekuju bum zar ne bi bilo logicno da kupuju? 

Link to comment

@nautilus: mozda: obim transakcija

 

@rajka: vec je upumpano dosta novca, sto u novcice, sto u opremu za rudarenje. sad cekaju da se to isplati i ne ulazu vise.

mislmi da je nautilus hteo reci "nadaju se da ce biti jos jedan bum", a on nek me ispravi ako gresim

Link to comment

@nautilus: mozda: obim transakcija

 

@rajka: vec je upumpano dosta novca, sto u novcice, sto u opremu za rudarenje. sad cekaju da se to isplati i ne ulazu vise.

mislmi da je nautilus hteo reci "nadaju se da ce biti jos jedan bum", a on nek me ispravi ako gresim

 

dosta novca u odnosu na sta?

Link to comment

@nautilus: mozda: obim transakcija

 

@rajka: vec je upumpano dosta novca, sto u novcice, sto u opremu za rudarenje. sad cekaju da se to isplati i ne ulazu vise.

mislmi da je nautilus hteo reci "nadaju se da ce biti jos jedan bum", a on nek me ispravi ako gresim

 

da, nadaju se je mnogo bolji izraz.

 

mislim, možda će biti, možda neće biti novog buma. Moje je misljenje da neće, ali mislim i da će se desiti bum nekog sličnog pseudonovca. Budućnost novca jeste neki univerzalni "Kredit" iz SF filmova. BTC to nikada nije bio, on se pretvorio u špekulantsku robu. Nije poenta u tome da imaš BTC već da ga zavališ za neku pravu valutu. 

 

Ekonomska kriza, nesto novo, laka zarada, naivcine...

Link to comment

da, nadaju se je mnogo bolji izraz.

 

mislim, možda će biti, možda neće biti novog buma. Moje je misljenje da neće, ali mislim i da će se desiti bum nekog sličnog pseudonovca. Budućnost novca jeste neki univerzalni "Kredit" iz SF filmova. BTC to nikada nije bio, on se pretvorio u špekulantsku robu. Nije poenta u tome da imaš BTC već da ga zavališ za neku pravu valutu. 

 

Ekonomska kriza, nesto novo, laka zarada, naivcine...

 

Pa kako i moze da se ocekuje od jedne open-source valute da zazivi preko noci i da je svi prihvate kao sredstvo placanja, pa da samim tim postane i stabilan kurs? Bitcoin mora da prodje spekulantsku fazu, pa cemo tek onda da vidimo da li ce uspeti da postane opste-prihvaceno sredstvo placanja, ili ce mozda neki drugi kripto-novac zauzeti tu poziciju.

 

U svetu se trenutno gradi velika infrastruktura koja moze da podrzi ne samo Bitcoin vec i ostale kripto-valute, milioni dolara se ulazu u startup biznise. Bitcoin bih slobodno bih mogao da nazovem i narodno zlato zato sto je dosta pristupacniji od istog, a ima i druge kvalitete kao sto je sredstvo placanja, sto zlato nikada nece biti.

 

Sacekajte samo neku vecu finansijsku krizu u svetu, novi babl ce lako da se okine, jer ce mnoge biti strah da cuvaju fiat valute, jer mogu da se obezvrede inflacijom, a mogu i da se konfiskuju jednostavnim dekretom. Bitcoin kada imas, on je tvoj i samo tvoj.

 

Ono sto meni nije jos uvek jasno je da bogatasi koji imaju stotine miliona dolara "pocket change"-a, jos uvek ne ulaze ozbiljnije u pricu. Verovatno cekaju jos regulacije na tu temu, zele da imaju neku kakvu takvu pravnu sigurnost. Neko sa recimo 10-tak miliona dolara sigurno da moze da okine sledeci skok, cista je to psihologija, samo se dostigne kriticna masa i eto panicnog kupovanja.

 

Dakle to su dva vrlo ocigledna nacina kako ce Bitcoin sledeci put skociti. Inace, pokazalo se da prihvatanje Bitcoina od strane trgovaca ga zapravo obezvredjuje, jer trgovci odmah konvertuju u fiat posto je Bitcoin nestabilan. Ali to je samo uticaj na kratke staze, gledano na duge staze to je sigurno dobro.... Posebno  je slab efekat bio objave da Paypal ozbiljnije ulazi u pricu sa Bitcoinom, cena je skocila 15%, ali je ubrzo pala i ispod nivoa sa koga je krenula... Ljudi se vec uveliko sale na temu, ako ga Google prihvati, eto nama Bitcoina za 100$ :)).....

Link to comment

ali zasto bi bitcoin postao opste prihvaceno sredstvo placanja?

 

ja ne vidim bas neke prednosti njega u odnosu na klasicna sredstva placanja, samo probleme

sve je sjajno i bajno dokle god trgujes unutar BC sveta, koji je veoma mali.

cim hoces da izadjes, opet te stizu provizije, ogromna nesigurnost koliko ces dobiti, a mozda i berza na kojoj prodajes svoje BC bude uhakovana i ti ostanes bez prebijene pare

 

inace, postoje teorije da je negdasnji vrtoglavi rast BC.a (i vrednost i popularnost) bio primarno izazvan njegovom upotrebom od strane kriminalaca (npr silkroad) za placanje van standardnih tokova novca.

Link to comment

Prvo, Bitcoin je san anarhista. Novac koji ne emituje nijedna drzava, niti bilo ko vestacki kontrolise cenu. Da bi pomerao cenu Bitcoina potrebni su ti milioni dolara, sa izvesnom sansom da budes i u minusu pri takvoj akciji. Dakle to je jedno pravo trziste za razliku od cene fiat valuta koje steluju drzave kako im dune. Ja recimo volim da ga koristim najvise zbog te osobine. Svestan sam da je mali procenat onih koji to kapiraju, ali postoje jos neke prednosti Bitcoina u odnosu na klasican novac.

 

1) Person-to-person transakcije, mnogo brze i jeftinije od Western Union-a i Paypala, bez ogranicenja u smislu ko iz koje drzave moze da koristi sistem.

2) Bez provizija pri transakcijama koje uzimaju VISA/Mastercatd i Paypal.

3) Uz malo truda, mogunost potpuno anonimnog placanja.

 

Silkroad je bio sam jedan sajt na kome je svako mogao da prodaje sta zeli. Da li samim postojanjem takav sajt zavredjuje epitet kriminalan, ja ne bih rekao, ali naravno svestan sam opet da postoji mnogo onih za koje je rec establismenta poslednja i koju postuju bez ikakvog kritickog misljenja.

Link to comment

za ove prednosti oko placanja - to sam i mislio kad sam rekao da BC ima prednosti dokle god si u BC svetu

ali cim hoces da izadjes iz njega, imas probleme, a ceo "pravi" finansijski svet je van njega

prvenstveno sto nemas pojma koliko on zapravo vredi i zato sto mu vrednost uzasno fluktuira

sto te tera da stalno konvertujes u klasicne valute i iz klasicnih valuta, a to je skupo (tada placas provizije) i nepouzdano jer to moras da radis na nekom sajtu koji drzi bogtepitako i da se molis bogu da te taj nece zajebati (ili i tebe i sebe ko mtgox)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...