Jump to content
IGNORED

Zaglupljivanje nacije


Eraserhead

Recommended Posts

a u kucici vestica koja goji decu da ih posle izede... :fantom:

 

 

Je l' onu kućicu u kojoj vreba gladna veštica? U koju su Ivica i Marica zabasali nakon što su ih roditelji ostavili da se se izgube u šumi? 

 

ne da mi se bez edita: aram brži

 

 

Ekčli, deca su spalila staricu (živu).

Eh, te kuće od čokolade.

 

 

Ima ta (ne više tako) moderna škola gde su sve Grimove bajke prerađene jer se smatra da su previše surove za nežni dečiji uzrast. To je recimo neki pravac sa kojim se ja slažem, a ne na te surovosti iz knjige još dodavati sabrane magijsko-satanističke rituale, pa nek je i sa disclaimer-om, meni se kao ideja ne sviđa.

 

Pritom je deo moje porodice iz kraja zemlje gde su salivanja i magija dobar dan, retko primitivan svet. Mogu se deci mašta i kreativnost razvijati na lepši način.

Link to comment

To je recimo taj neki pravac sa kojim se ja duboko ne slazem :D

 

 

A pazi, Grimove bajke as we know it su već debelo ublažene. Ako se ne slažeš, to bi značilo da čitaš originale deci? Ono gde ne spasu crvenkapu, gde su maćehe ustvari prave mame, ili onu u kojoj uspavanu lepoticu siluje kralj, pa onda ona tako uspavana rodi blizance? :happy:

Link to comment

Ti mračni sadržaji u bajkama su korisni za artikulisanje straha i agresije kod dece.

- nekada se strah kod dece artikulisao osmim putnikom npr :D

- još se sećam noćnih mora posle gledanja tog filma ali onda su filmovi bili retkost po 2 ili 3 nedeljno na tv-u (uz dosadni predgovor filmskog kritičara), pa se taj događaj nije propuštao 

Link to comment

- nekada se strah kod dece artikulisao osmim putnikom npr :D

- još se sećam noćnih mora posle gledanja tog filma ali onda su filmovi bili retkost po 2 ili 3 nedeljno na tv-u (uz dosadni predgovor filmskog kritičara), pa se taj događaj nije propuštao 

 

Neka deca imaju noćne more nakon gledanja takvih filmova a neka svoje strahove kanališu na drugi način. Da se nisi bojao Osmog putnika, našlo bi se nešto drugo. 

Link to comment

A pazi, Grimove bajke as we know it su već debelo ublažene. Ako se ne slažeš, to bi značilo da čitaš originale deci? Ono gde ne spasu crvenkapu, gde su maćehe ustvari prave mame, ili onu u kojoj uspavanu lepoticu siluje kralj, pa onda ona tako uspavana rodi blizance? :happy:

 

grimove bajke su ti malo ekstreman primer, i u svim ostalim bajkama ima nasilja... let's agree to disagree

 

@gone fishing

 

brate, nekoliko godina vise nisam smeo da plivam daleko od obale posle Ajkule :cry:

Link to comment

kako bih rekla, drugo su bajke.

 

i ale i bauci sa prigodnim ilustracijama

 

Rastko-Ciric-ALE-I-BAUCI-_slika_XL_37779

 

za uzrast od 9 g neka vrsta jasnog disklejmera, kroz format ili crtez, mora da se da.

 

inace nisam neki puritanac po ovom pitanju, svacega sam se ja nagledala u svom mladom zivotu... doduse nije mi skola poklanjala ajkulu, keri i maglu

Edited by morgana
Link to comment

Kakve sve ovo (prica o hororu kao zanru u knjizevnosti i filmu) ima veze sa napadom sa stanovista religioznog fundamentalizma na knjigu koja je deljena ucenicima. Nezahvalno je pricati o knjizi ako imamo samo tekst u kome se ona kritikuje, ali je ocigledno da knjiga pretenduje da ovim fenomenima pristupi sa naucnog stanovista, odnosno da ih opise i stavi u drustveni kontekst, a da pri tome negira bilo kakvu delotvornost vesticarenja i magije.

Link to comment

tp je kao svijet zagoentnih sila artura klarka, ja dobila sa bas 9 godina

 

da nisam bila prestravljena, citala bih svako poglavlje do kraja, gdje klark kaze da je to sve fotosop i da duhovi ne postoje

Edited by morgana
Link to comment

Realno, i sa pogledom spolja nije fora previse maloj deci pricati o magiji na bilo koji nacin, klinci se lako plase i tripuju, i nisu bas tako dobri da procene sta je spoljasnje a sta unutrasnje. Uostalom, skoro svi smo se kao klinci plasili raznih cudovista iz ormana i ispod kreveta, cak iako su nam roditelji govorili da to ne postoji. Vrlo je povrsno otpisati glupost davanja ove knjige mladjoj deci time sto je pristup "spoljasnji".

 

 Dagmar, oni te stvari gledaju svuda - i na tv-u i oko sebe, i konačno - u sebi - magijsko mišljenje je deo odrastanja. Jedan pristupačan, a opet analitički pristup temi mi se čini savim prikladan. Tome škola i služi, ne?

Link to comment

Pa sad kako ko. Moj ujak je svojevremeno zbog tih dečijih priča izneo sekiru uveče kad je morao da ode do poljskog toaleta, pa je njegov brat koji se za njim išunjao i obišao s druge strane kuće, dobio lekciju svog života. A i one klinke su nedavno napale drugaricu jer su se istripovale zbog Slendermana. Ne treba preterivati s tim, mašta i kreativnost mogu da se podstiču i pričom o kućici od čokolade i prozorima od šećernih tabli, ukrašenoj lilihipima, ne moramo im davati čitavu knjigu sa objašnjenjima magijskih rituala, pa nek na svakoj strani piše Znate deco, ovo nije izistinski.

 

Ne, naravno, mnogo je bolje da tome decu podučava internet :isuse:

Link to comment

:D

 
druga boldana recenica je posebno dojaja, u pravu si, knjige su knjige, nema tu mnogo razlike.

ocigledno nije problem u mom pracenju nego u tvojoj odluci da od dve gluposti detektujes samo jednu.

a jedna glupost ne iskljucuje drugu.

 

btw, da pratis fabulu radnje, spoznao bi i da su se bunili roditelji, a ne veroucitelji.

 

 

Koja je po tebi druga glupost?

 

I nije mi promaklo da su se bunili roditelji, samo ne znam po kom osnovu. Ako je osnov - nećemo da deca čitaju ovakve knjige, onda je to glup osnov. Nisam čitao knjigu, ali po svemu što sam pročitao, nije ni najmanje problematična.

 

Neki roditelji se inače bune i zbog seksualnog vaspitanja, neki zbog teorije evolucije, itd.

Link to comment

a jel neko video tu knjigu uopšte? ne razumem protiv čega su ljudi  tačno. 

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...