Jump to content
IGNORED

Star Trek


Atreid

Recommended Posts

  • 2 months later...

Četvrta sezona Star Trek: Discovery mi je najzanimljivija do sada. Nisam baš ljubitelj Zvezdanih staza, ali to nije mnogo bitno obzirom da sam ih gledao podosta...

 

Epizodna uloga Davida Cronenberga mi je u ovoj sezoni baš došla do izražaja. Prilično kul priče sa njim počinju već sa psihijatrijskim savetom, koji njegov lik daje junaku sa suptilnim osvrtom na junaka iz sopstvene Mrtve zone, a onda stvari idu na još gotovnije.

 

Davno nisam gledao, zapravo nikad na ovaj način, tako originalan tretman referenci na druge naučnofantastične filmove kao u epizodi ...But to Connect. Naravno, sve sa Cronenbergom u centru pažnje, koji vrši procenu kompjutera koji se preobličio u nešto novo što on kao psihijatar procenjuje.

 

Ta epizoda je u ovom pogledu pravi dragulj i vredi je videti više puta: gomila ironičnih obrta, novih asocijativnih prostora za dodatna prepoznavanja: poigravanja sa Lemom, Philipom K. Dickom i tako dalje. Pritom je sve, rekao bih, gotovo lynchovski parodično uobličeno u čist apsurd, a da je istovremeno poštovan i naučnofantastični žanr kao i uzusi i mantre same franšize...

 

Mogao bih da nagađam da se tu i sam Cronenberg, mimo scenarija pripisanog drugima, malo zabavljao doprinosom koji prevazilazi skromni okvir glumca u epizodnoj ulozi...

 

 

Edited by Ajant23
Link to comment
  • 2 months later...

Evo i mene da dam konacno sud, ali promena posla, nova lokacija, novo radno vreme i uslovi, sve je to uslovilo i mom nebistvovanju na forumu, dok je za to vreme zavrsena 4ta sezona Diskaverija, 2ga Pikara i pocela 1va SNWa! A, bre!

 

Diskaveri ko Diskaveri, uvek sa nekom velegalaktickom pretnjom koja nam visi na glavi i samo sto ne pukne, ali srecom tu je SvemocnaMajkl, tako da dok je ona u Starflitu, nista nam se nece desiti. Uspeli su da useru i super ideju o vangalaktickom entitetu, koji je ako se ne varam prvi jos od onih andromedjana iz TOSa, i toliko drugaciji od nas, ali ne, umesto da se te razlike iskoriste na maksimalan nacin i natenane da se izucava mogucnost vaspostavljanja ikakve komunikacije s njima, to se resava ocas za pet minuta. Zaista, starflit je pun genijalaca koji poznaju nepoznato. Pride, vise od pola sezone je bio prazan hod, smrtna dosada, tako da ja nisam bio nesto odusevljen njome niti sam video neki impruvment u odnosu na prethodne. Iskreno, zaista se nadam da ce peta biti i poslednja sezona ove nesrece, s obzirom da su narucili svega 10 komada.

 

Ni Pikar se nije proslavio. Posle nemuste prve, druga sezona je krenula sa velikim praskom, i ja sam posle prve epizode zaista ocekivao jednu odlicnu seriju. Nazalost, taj prasak se pretvorio u prskalicu, a sama sezona u ocaj, koji je ispao jos gori od prve (istina, kada se bindzuje, sto sam ja naravno uradio, utisak je malkice bolji) pa se postavlja pitanje zasto su autori serije sjebali citavu sezonu na tajm travel koji je brat bratu mogao da stane u tri epizode? Bog ce ga znati sta se sve iza kulisa desavalo, kad je za trecu i poslednju sezonu dovedena kompletna TNG postava, ista ona za koju je receno da NECE biti dovodjena jer je prica vec ispricana, iako su fanovi zapravo to i trazili od samog pocetka. A treca sezona zajedno je snimana sa drugom...

 

Sto nas dovodi do cuda nevidjenog. Kad znamo da imamo uzasni Diskaveri i Pikar, kako je onda moguce da isti ti ljudi narave jedan pravi ST? SNW rocks! Evo, do sada su emitovane 4 epizode, znaci skoro smo na pola sezone, i sve cetiri su superb, tesko je cak i izabrati koja je najbolja (mozda ova poslednja sa Gornovima kojih nema). Svakako, ima tu sta da se zameri, ali to bi onda u poredjenju sa ostalim tzv nuTrekom bilo pravo zakeranje. Tipa, zar bas svaki oficir mora da ima neku traumu iza sebe? Moze da se pise drama i bez toga. Ali dobro, sve se to da skoliniti u stranu (kao i njihove liberalne propovedi) kad je dobra prica u pitanju. A ovde je imamo. Konacno! 4 od 4, a sledeca prica je napaljeni Spok,koga smo umalo vec videli u akciji u pilot epizodi. Da li ce ga munuti zguza T'Pring koja ga tako pohotno ceka u hotelskoj sobi s pogledom na okean od tecne zive? Ili ce neka mracna sila (ili Pajk, agejn?) se okrenuti protivu ovog nadsve vrlog para? Continua...

Link to comment

Sve ne smem ništa da napišem o Strange New Worlds, da ne ureknem. Za sada početak kao iz snova. Nadam se da će tako i da ostane.

 

O Diskaveriju i Pikaru ne bih trošila reči. Ovo prvo sam prestala da gledam još prošle sezone s tim što sam bacila pogled na prve dve epizode 4.sezone i utekla, a Pikara sam izgurala do kraja, jer nisam imala pametnija posla.

Edited by Arkadija
Link to comment
  • 2 weeks later...

Epizoda 6.  Strange New Worlds na tragu Ursule Legvin i njene kratke priče Oni što odlaze iz Omelasa.

Edited by Arkadija
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, ivy said:

 mi gladamo The Original Series iz 66. i jako mi je sve dobro :D

 

Ako zafali tih originalnih moze i ovo da prodje, sasvim je gledljivo:

https://www.youtube.com/c/StarTrekContinues

https://en.wikipedia.org/wiki/Star_Trek_Continues

 

Vrlo dobro uradjeno za fan produkciju, vizuelno potpuno na nivou TOS, solidna gluma (profi glumci, Skotija glumi sin Dzejmsa Duana, jedino me Spok nervira), sasvim OK price bez gazenja po uspostavljenom kanonu...

Link to comment
  • 4 weeks later...

Završi se Strange new Worlds. Posle odličnog početka, oko sredine je počelo štucanje, koje je kulminiralo besmislenom epizodom sa doktorom i njegovom ćerkom. Onda je usledio kraj, koji izgleda kao da su nekoga prekinuli u pola rečenice. Možda tu rečenicu nastave u drugoj sezoni.

Link to comment
5 hours ago, Arkadija said:

koje je kulminiralo besmislenom epizodom sa doktorom i njegovom ćerkom.

 

Meni bilo OK, imali su i u ranijim serijalima ovakvih epizoda, npr. ona TNG kad ih je Q pretvorio u Robin Huda ili u VOY ona crno-bela epizoda kad holodek starinski sci-fi "poludi" pa clanovi posade postanu likovi...

 

Quote

Onda je usledio kraj, koji izgleda kao da su nekoga prekinuli u pola rečenice. Možda tu rečenicu nastave u drugoj sezoni.

 

Definitivno klifhenger za narednu sezonu :)

Link to comment
2 hours ago, Radoye said:

 

Meni bilo OK, imali su i u ranijim serijalima ovakvih epizoda, npr. ona TNG kad ih je Q pretvorio u Robin Huda ili u VOY ona crno-bela epizoda kad holodek starinski sci-fi "poludi" pa clanovi posade postanu likovi...

 

 

 

Jeste, samo su tada sezone imale po 22 epizode, pa su autori sebi mogli da dozvole svašta . Uostalom Q je bio zanimljiv lik.  Danas kada imaš 10 epzoda na raspolaganju, protraćiti 1 na ovako nešto je WTF.

Link to comment

poceli snw i prve dve epizode su mnjah..imala bih svasta reci ali ajde sacekacu malo da se razmota

vec vidim da cu posle ovoga da se vratim originalnoj seriji iz 66. da isperem mozak

Link to comment

Od svih Trekova zvanicnih i nezvanicnih u kojima se pojavljuje Spok u bilo kakvim varijantama jedino mi Nimojov pase, svi ostali su truba. Video sam solidnih Kirkova, Skotija, Mekoja, Cekova, Sulua, Uhura ali nijednog dobrog Spoka osim originala. Njega je Nimoj tako genijalno odigrao da ga je nemoguce skinuti.
 

Link to comment

mozda ima i do toga sto sam pre ovoga gledala Originalnu seriju sa Nimojem...i nisam do sad nesto obracala paznju ali ovaj u SNW mi je bas nekako prazan i pre-frajer je..prosto ne ide..

Link to comment
5 hours ago, ivy said:

mozda ima i do toga sto sam pre ovoga gledala Originalnu seriju sa Nimojem...i nisam do sad nesto obracala paznju ali ovaj u SNW mi je bas nekako prazan i pre-frajer je..prosto ne ide..

 

Moja keva je za ovog novog izjavila "ne moze Spok da bude lep"! :laugh:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...