Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Kod mene pitaju tek kad smatraju da smo dovoljno ‘bliski’ pa i tad vrlo pazljivo “if you don’t mind/if it’s not too intrusive...” 

Medju kolegama u istoj firmi se krije kao zmija noge posto je svugde plata ‘confidential information.’ Neretko ljudi na istim pozicijama imaju vrlo razlicite satnice (ovo na osnovu licnog uvida u ‘hospitality’ industriju).

Link to comment

Dok sam radio u Africi niko ziv se nije ni usudjivao da te pita za platu, medjutim posle nekoliko godina sve se sazna. Ne tacne cifre ali kroz neke price okolo naokolo dobijes osecaj koliko ko otprilike zaradjuje. 

 

Ovde u Srbiji u ITu koliko sam video, ako radite zajedno (ili imate odnos implementator-korisnik) niko ne pita kolika je kome plata, al opet se nekako zna otprilike :D 

 

Mene kad se desi da me pitaju ljudi sa kojima radim uvek izbegnem odgovor. Sa druge strane, ko god me sa strane pita dobija tacan odgovor. 

Link to comment

 

8 minutes ago, Shan Jan said:

Mene kad se desi da me pitaju ljudi sa kojima radim uvek izbegnem odgovor. Sa druge strane, ko god me sa strane pita dobija tacan odgovor. 

I koliku imas platu, hehe.

Link to comment

zna se koliko ne podnosim šiptarske mecene od klintona do vučića no njena priča je i onda bila dosta šuplja pa nisam propagandisao okolo :fantom:

Edited by Hella
Link to comment
7 hours ago, gospa buba said:

aha. ja sam mislila da je ful nepristojno pitati i da se svi odmah uvrede. bar nama ovde tako kazu da je tako svuda u svetu :D

sent from bubamoto
 

ovo je moje iskustvo u uk. za 25 godina koliko sam ovde, nikad me niko nije pitao kolika mi je plata. niti sam ja ikog pitao. pre ce se usuditi da pitaju da li imas sifilis ili hemoroide nego koliko zaradjujes.

 

osim, naravno, razgovora za posao, kao sto je indy rekao. mada - ovde cesce pitaju koliku platu ocekujes nego kolika ti je plata kod trenutnog/prethodnog poslodavca. cak i tu je nategnuto. 

 

 

Link to comment

Negde čitah da u Norveškoj tipa već 200 godina su sve poreske prijave javne, svako može da vidi svačiju poresku prijavu, pa prema tome i platu (tj. vidi se ukupan prijavljeni prihod svih vrsta i ukupna suma plaćenog poreza).

 

Evo npr. ima ovde neki članak o tome

 

Otkako su sve okačili online, ljudi su naravno mnogo više počeli da zagledaju koliko im zarađuje komšija, šef, šurak i sl. Zbog toga su uveli novo pravilo da se vidi i ko je gledao tvoje poreske prijave - dobiješ mejl čim neko pristupi tvojim podacima u kom piše ko te je proveravao i kada. Dakle ne može anonimno da se gledaju tuđi podaci (izuzetak su novinari, oni mogu). Mislim da je to fer

 

 

Link to comment

@hazard морам мало да те исправим. Прије си могао само нечије име за кога знаш да ради овдје укуцати на интернету да ти избаци његову пореску листу. Лично мени се то није допало ни најмање, не из разлога да људи не требају да знају колико ја зарађујем, него сматрам да су такви подаци што се тиче "обичних смртника" исувише задиру у приватну сферу јер то је могао да види било ко на планети, такође са све мјестом/општином у којој живиш и годином рођења. Прије пар година су то напокон промјенили. Сад више то није отворено за свију него само за становништво ове државе. Мораш се пријавити специјалном лозинком/јединственим матичним бројем и кодом на страницу министарства пореза и онда за оне који су радознали могу тражити оне чија их зарада интересује. Када су на својој страници видиш да ли је неко гледао твоју порез и зараду. Када су то увели драстично је опао број радозналих. Иначе нити ја кога питам нити мене неко пита колико зарађујем.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...