Jump to content
IGNORED

11.7.


SleeperSleep

Recommended Posts

Rat - Srebrenica - genocid - ratne žrtve - žrtve - nepravedni mir - viktimizacija identiteta - osećaj nepravde - revidiranje ratom utvrđenog uređenja.
samo sto je ovaj niz, iako donekle proizvoljan posto se po tebi zavrsava neumitnim ratom, jeste tacan. bilo je genocida, mir je nepravedan posto se zavrsio de fakto podelom bosne i bosnjaci, zapravo, imaju podosta razloga da se cute zrtvama.prilicno je bedasto ocekivati da se taj osecaj resi 'zaboravom' sarajeva a ne promenom politike banjaluke i beograda.
Link to comment
  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    14

  • dillinger

    13

  • Indy

    10

  • SleeperSleep

    9

prilicno je bedasto ocekivati da se taj osecaj resi 'zaboravom' sarajeva a ne promenom politike banjaluke i beograda.
Složio bih se da su kompromisi poželjni kod svih. A sad, ne podjebavam, iskreno me zanima, pošto te smatram umnim čovekom, šta je tvoja ideja te promene politike? Na koji način je vidiš?
ne bas sasvim. radi se ipak o besmislenoj adaptaciji engleskog "glorification of victimhood".
Moram priznati da za englesku verziju nikad ne čuh.
Link to comment
Složio bih se da su kompromisi poželjni kod svih. A sad, ne podjebavam, iskreno me zanima, pošto te smatram umnim čovekom, šta je tvoja ideja te promene politike? Na koji način je vidiš?
vrlo jednostavno. politika solidarnosti. recimo pomoc za obnovu i razvoj opstine srebrenica ne kao krvarina vec kao iskrena gesta pomoci nekome kome pomoc treba. proglasiti u RS 11.7. za dan zalosti. nazvati to genocidom (cak i kada imas intelektualne, legalisticke, sumnje u ispravnost takve kvalifikacije).srbije se oduvek dicila jednim juznoslovenskim pijemontizmom. bio bi red da to pokaze i u praksi. do sada smo vodli politiku etnickih resentimana i partikularizama koji su uslovili sve brze procese razgradnje svake drzavne zajednice koju smo dotakli.
Link to comment
hi hi, rekao si 'resentiman'. sad znam dve osobe koje ozbiljno koriste taj izraz.
pa to je nice. resantiman zapravo. ja sam blago diskleksican pa cesto mesam slova ko dzej sibice. obicno citam postove par puta. Edited by kim_philby
Link to comment
srbije se oduvek dicila jednim juznoslovenskim pijemontizmom. bio bi red da to pokaze i u praksi. do sada smo vodli politiku etnickih resentimana i partikularizama koji su uslovili sve brze procese razgradnje svake drzavne zajednice koju smo dotakli.
Predali smo Pijemontizam Republici Srpskoj, ne? Malo drukčiji doduše.
Link to comment
Predali smo Pijemontizam Republici Srpskoj, ne? Malo drukčiji doduše.
pa tu je i problem. od tog ilirskog zamaha ostala je samo drina kao reka koja spaja i kriva kicma nebeskog naroda.
Link to comment
hi hi, rekao si 'resentiman'. sad znam dve osobe koje ozbiljno koriste taj izraz.
A ja bas pre neki dan gnjavila drugaricu iz Seula da mi bolje priblizi njihov resentiman na steroidima, takozvani Han. http://en.wikipedia.org/wiki/Han_(cultural)Mislim, sad to zvuci blesavo, ali kod njih, u narodu, smatra se da to osecaju uglavnom stariji muskarci (mada je svernokorejski pijanista iz West Winga isto to gajio) i postoji izreka da ako bi zene pocele da osecaju Han, da bi poceli da padaju snegovi u maju i junu. Opste je poznato da ja sizim na kulturu kao determinantu bilo cega, ali koje kulture/nacije imaju osnova za Han? Mislim, do nas je slabo dopiralo koje su monstruoznosti Besprekorni vrsili nad korejskim zivljem tokom 2SR, a i pre toga su bili napadani i muceni od mnogih. O Korejskom Ratu da ne govorim. Sta treba da bude ispunjeno da bi se ovako nesto osecalo na kolektivnom nivou? Izostanak sjajnije nacionalne istorije ili nekakve slicne kompenzacije? Zasto Koreanci, a ne neki drugi? Meni to interesantno..
Link to comment
pa tu je i problem. od tog ilirskog zamaha ostala je samo drina kao reka koja spaja i kriva kicma nebeskog naroda.
Realno taj zamah baš i nije srpsko delo. Jugoslavija je prosto došla kao kompromis na koji je pristala srpska elita kad se ideja velike Srbije sudarila sa stvarnošću.No mislim da to sve nema ni najmanje veze sa Srebrenicom. Ili ne bi trebalo da ima, nek svako svoje iredentističke snove sanja do mile volje, al ne preko kostiju 8000 nevinih ljudi. Na zadnjim stranama se upada u zamku postavljenu od strane dvojice dikutanata kojima odnos prema zločinu određuju moderni bošnjački političari ili naslovi u Avazu.
Link to comment
Realno taj zamah baš i nije srpsko delo. Jugoslavija je prosto došla kao kompromis na koji je pristala srpska elita kad se ideja velike Srbije sudarila sa stvarnošću.No mislim da to sve nema ni najmanje veze sa Srebrenicom. Ili ne bi trebalo da ima, nek svako svoje iredentističke snove sanja do mile volje, al ne preko kostiju 8000 nevinih ljudi. Na zadnjim stranama se upada u zamku postavljenu od strane dvojice dikutanata kojima odnos prema zločinu određuju moderni bošnjački političari ili naslovi u Avazu.
mozda ali problem je sto su u ovom slucaju snovi i realnost srebrenice povezani. ja sam dankanu odgovarao na njegovo pitanje koje je, makar ga ja tako citam, glasilo: kakva je druga politika moguca osim ove uzgajanja prikrivenog vecnog neprijateljstva koje cini osnovu naseg identiteta (resantiman, betty navali :P). eto ja mislim da su moguce neke politike koje ja nazivam politikama solidarnosti. mislim da solidarnost sa onima koji su zrtve zlocina (ne klecanje, ne kanosa, ne posipanje pepelom) jeste takva politika.
Link to comment
mozda ali problem je sto su u ovom slucaju snovi i realnost srebrenice povezani. ja sam dankanu odgovarao na njegovo pitanje koje je, makar ga ja tako citam, glasilo: kakva je druga politika moguca osim ove uzgajanja prikrivenog vecnog neprijateljstva koje cini osnovu naseg identiteta (resantiman, betty navali :P). eto ja mislim da su moguce neke politike koje ja nazivam politikama solidarnosti. mislim da solidarnost sa onima koji su zrtve zlocina (ne klecanje, ne kanosa, ne posipanje pepelom) jeste takva politika.
Jesu ali čak i takve snove je i onda bilo moguće ostvariti bez srebreničkog genocida. Tako da je meni logika tih tamo ljudi u RS koji misle da Srebrenica denial-om brane zapravo samu RS prilično nedokučiva.To svakako pomaže ali ne rešava osnovno. Sve će vas to odvući u dnevnu politiku i zagubiće se osnovno. Primarne žrtve nisu ni preživeli, nisu čak ni majke već - ubijeni. Odnos prema njima i njihovoj sudbini je ključan i tu treba izgraditi nešto čvrsto i trajno.
Link to comment
vrlo jednostavno. politika solidarnosti. recimo pomoc za obnovu i razvoj opstine srebrenica ne kao krvarina vec kao iskrena gesta pomoci nekome kome pomoc treba. proglasiti u RS 11.7. za dan zalosti. nazvati to genocidom (cak i kada imas intelektualne, legalisticke, sumnje u ispravnost takve kvalifikacije).srbije se oduvek dicila jednim juznoslovenskim pijemontizmom. bio bi red da to pokaze i u praksi. do sada smo vodli politiku etnickih resentimana i partikularizama koji su uslovili sve brze procese razgradnje svake drzavne zajednice koju smo dotakli.
Ovo jeste zaista dobra i ljudska ideja, bilo bi zanimljivo kada bi postojao neko sa dovoljnim integritetom (ne samo ličnim, već da se kao takav doživljava od strane svih triju naroda) ko bi umeo da je na pravi način plasira.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...