Jump to content
IGNORED

11.7.


SleeperSleep

Recommended Posts

nemam ja, bas kao ni indi, nikakvo opravdanje za ovu pricu. kakva bre srebrenizacija? imaju ljudi godisnji pomen i na to im se stoka userava. nekaznjeno, naravno. van pameti i van ljudskosti. da ima razuma svi bi obelezavali taj dan, deca u citavoj drzavi (ukljucujuci republiku srpsku) bi ucila u skoli o genocidu pocinjenom od strane srba a one sto negiraju genocid bi hapsili. kakva bi tek to srebrenizacija bila! treba biti u velikoj ljubavi sa svojom nacijom da se poveruje u to sto si napisao.
Ahm, potpuno si fulao poentu onog što sam napisao.Dakle, da nacrtam: mislim da je ovo "slavlje", šta god je, na isti dan, neopevana svinjarija. I želim sve najgore svakome ko se toga prihvatio.Drugo, naravno da treba decu u školama učiti da je tu počinjen genocid, nego šta, iz prostog razloga što jeste počinjen.Negiranje istog - isto što i u Švabiji.Pretpostavljam da sam do sada bio jasan.A sada i drugi deo - srebrenizacija Federacije - znači da se čitav koncept države zasniva na samo jednom - sopstvenoj viktimizaciji.To je ubedljivo najuspešnija grana proizvodnje u tom delu Bosne, jedina koja ne pokazuje ikakve naznake krize.Jebote, pa Reis Cerić izjavljuje da je Anđin film nešto najbolje što se desilo nakon potpisivanja dejtonskog sporazuma - šta je to nego jedno potpuno ludilo i bukvalno opijanje ulogom žrtve?Ehej, od rata prošlo skoro dvaes' godina, a njemu (I ne samo njemu, na žalost!) najveći uspeh Bosne jebeni Anđin film!?Da li ljudi koji percepiraju stvarnot na taj način imaju apsolutno ikakve šanse da se pokrenu s mrtve tačke?O tome govorim, a ne da li ili ne treba obeležavati Srebrenicu...
Link to comment
  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    14

  • dillinger

    13

  • Indy

    10

  • SleeperSleep

    9

Niko normalan ne traži da se Srebrenica zaboravi. No ona nema funkciju poput Aušvica ili Mathauzena, Jasenovca ili nekog drugog masovnog stratišta - opomene šta se desilo i upozorenje da se nešto slično više nikada ne sme dozvoliti.
da nisi ovo napisao, mozda bi sve drugo i imalo nekog smisla. ovako... <_< elem, "glorifikacija viktimizacije" je, u najboljem slucaju, prilicno nespretan i besmislen izraz za istorijsku naraciju i mit koji etnicka/verska grupa gradi o katastrofi kojoj je bila izlozena.naime, nacionalna katastrofa obima Ausvica, Jasenovca ili Srebrenice kod grupe koja je bila zrtvom postaje jedan od temeljaca identiteta - pod pretnjom istrebljenja, pripadnici odredjene grupe upravo tu pretnju pocinju da osecaju kao deo svog grupnog identiteta. pa je Ausvic postao jedan od temeljaca jevrejskog identiteta, a Srebrenica bosnjackog.s tim da sama Srebrenica (Ausvic, Jasenovac) kao jedna lokacija predstavlja tek deo nacionalnog mita o pretnji koja se nije svodila tek na datu lokaciju, vec je cela grupa bila pod pretnjom unistenja. drustveni zivot, kultura, politika, u znatnoj meri funkcionisu u skladu sa tom i takvom nacionalnom mitologijom. obzirom da su politicki ciljevi i teznje u znatnoj meri obojeni istorijskom naracijom i nacionalnom mitologijom, Srebrenica je bila i bice deo politike. to je neizbezno. tako da je prilicno sigurno da ce bosnjacka politika koristiti srebrenicki mit i na neke prilicno degutantne nacine. Izraelci jos uvek koriste Ausvic kao opravdanje za davljenje Palestinaca, a Srbi su Jasenovac obilato pominjali tokom 90-tih. Edited by Gandalf
Link to comment

Ovo o izraelskom "opravdanju" je poprilična besmislica.Jasenovac je pominjan.Ali nije bio modus vivendi. A sve dok u Bosni bude, apsolutno je sigurno da nikavog pomaka neće biti.Edit; Zar ti Cerićeva najbolja™ stvar baš ništa ne govori?

Edited by Dankan Ajdaho
Link to comment
A sada i drugi deo - srebrenizacija Federacije - znači da se čitav koncept države zasniva na samo jednom - sopstvenoj viktimizaciji.To je ubedljivo najuspešnija grana proizvodnje u tom delu Bosne, jedina koja ne pokazuje ikakve naznake krize.Jebote, pa Reis Cerić izjavljuje da je Anđin film nešto najbolje što se desilo nakon potpisivanja dejtonskog sporazuma - šta je to nego jedno potpuno ludilo i bukvalno opijanje ulogom žrtve?Ehej, od rata prošlo skoro dvaes' godina, a njemu (I ne samo njemu, na žalost!) najveći uspeh Bosne jebeni Anđin film!?Da li ljudi koji percepiraju stvarnot na taj način imaju apsolutno ikakve šanse da se pokrenu s mrtve tačke?O tome govorim, a ne da li ili ne treba obeležavati Srebrenicu...
problem bosne je daleko dublji od price o zrtvama. evo na ovoj temi covek objasnjavao da oni tamo moraju da imaju predstavnike tri naroda u svemu. ja bih rekao da to mnogo vise jebe drzavu od percepcije stvarnosti iz pozicije zrtve. osim toga, oni jesu zrtve, nemaju taj luksuz da imaju alternativu. i treba da prodje vreme da se to zaleci, sedamnaest godina sigurno nije dovoljno. ali opet kazem, kocnice bosanskog razvoja su mnogo kompleksnije. ovaj muftija je bolid al ne smem ni da zamislim kakvih bi izjava bilo da je gospoja napravila film o ratu male srbije protiv mocnog nato-a. otice mi mozak samo od pomisli cega bi tu bilo... a sta mislis sta bi od toga zalutalo u komsijsku stampu? bezveze je nasedati na te gluposti...
Link to comment
Ovo o izraelskom "opravdanju" je poprilična besmislica.Jasenovac je pominjan.Ali nije bio modus vivendi. A sve dok u Bosni bude, apsolutno je sigurno da nikavog pomaka neće biti.Edit; Zar ti Cerićeva najbolja™ stvar baš ništa ne govori?
neka ekstremna istorijska zbivanja u ovom kontekstu - kakav je npr. odusevljeni docek nemacke vojske u zagrebu, cetiri dana nakon sto je ona sa zemljom sravnila najveci grad iste drzave - bilo bi tesko razumeti cak i ako bi njihovo verbalizovanje bilo oslobodjeno od institucionalnog potiskivanja. a uz to dodatnu blokadu oni za nas postaju neresiva zagonetka, u kojoj je skriven i smisao 'stare' jugoslavije. hladni i prazni zaborav, koji je pokrio i jasenovac, predstavlja samo skut opsteg plasta, koji u jugoslovenskom kolektivnom secanju prekriva onu regijuu kojoj bi trebalo da se konstituisu unutrasnje dimenzije zajednice.
djindjic u jugoslavija kao nedovrsena drzava. navodni zaborav jasenovca (odnosno nedovoljna isprika 'hrvata') je bio jedan od osnova delegitimizacije jugoslovenske drzave sa tzv. srpske strane.naravno, mi danas znamo da nikakvog zaborava nije zapravo bilo. ono sto je interesantno je kako je doslo do stvaranja tog ideoloskog narativa medju delom (vecim) kriticke inteligencije.
Link to comment

Ne sporim da je Efendija budala, ali on je samo plastičan primer onog o čemu govorim. On je to samo lepo artikulisao tako da baš svakome bude jasno o čemu je reč.A trenutni koncept (ne njegov lično već generalni) glasi ovako:Rat - Srebrenica - genocid - ratne žrtve - žrtve - nepravedni mir - viktimizacija identiteta - osećaj nepravde - revidiranje ratom utvrđenog uređenja.Kada boldovani deo prestane biti ključni, stvoriće se uslovi za raskid vrzinog kola, i za mogućnost stvaranja međusobnog poverenja, a on je ključan za stvarenje osećaja da jedni drugima ne rade o glavi. A tek tada će početi da se stvoraju uslovi za nestanak ona tri predstavnika u svakom telu.Kao što sam milion puta rekao, zna se kod koga je ključ od Bosne. Samo još treba da se pogodi ključaonica.

Edited by Dankan Ajdaho
Link to comment
Ne sporim da je Efendija budala, ali on je samo plastičan primer onog o čemu govorim. On je to samo lepo artikulisao tako da baš svakome bude jasno o čemu je reč.A trenutni koncept (ne njegov lično već generalni) glasi ovako:Rat - Srebrenica - genocid - ratne žrtve - žrtve - nepravedni mir - viktimizacija identiteta - osećaj nepravde - revidiranje ratom utvrđenog uređenja.Kada boldovani deo prestane biti ključni, stvoriće se uslovi za raskid vrzinog kola, i za mogućnost stvaranja međusobnog poverenja, a on je ključan za stvarenje osećaja da jedni drugima ne rade o glavi. A tek tada će početi da se stvoraju uslovi za nestanak ona tri predstavnika u svakom telu.Kao što sam milion puta rekao, zna se kod koga je ključ od Bosne. Samo još treba da se pogodi ključaonica.
izvini al iz mog ugla je ovo tipican cvorovicevski rezon. moguce da ja nesto propustam al ovo sto ti pises mi je potpuno neprihvatljivo. toliko nam se stavovi razlikuju da zaista ne vidim razlog da nastavljamo ovu pricu. moj generalni stav o bih je najblizi king lujevom, sto ce reci, ja sam ti iz drugog tabora. svakako rasprava nije za ovde, ima tema o tome.
Link to comment
Ne sporim da je Efendija budala, ali on je samo plastičan primer onog o čemu govorim. On je to samo lepo artikulisao tako da baš svakome bude jasno o čemu je reč.A trenutni koncept (ne njegov lično već generalni) glasi ovako:Rat - Srebrenica - genocid - ratne žrtve - žrtve - nepravedni mir - viktimizacija identiteta - osećaj nepravde - revidiranje ratom utvrđenog uređenja.Kada boldovani deo prestane biti ključni, stvoriće se uslovi za raskid vrzinog kola, i za mogućnost stvaranja međusobnog poverenja, a on je ključan za stvarenje osećaja da jedni drugima ne rade o glavi. A tek tada će početi da se stvoraju uslovi za nestanak ona tri predstavnika u svakom telu.Kao što sam milion puta rekao, zna se kod koga je ključ od Bosne. Samo još treba da se pogodi ključaonica.
ja se možda mogu složiti da je sled pojmova onakav kakav si naveo, ali bih morao pitati - pa šta? da li je to čudno? pobiješ i raseliš ljude a onda bi da im kažeš "take it like a man!" malo je ružno spočitavati posle svega što neko ne može da prevaziđe svoj victimhood, i to za 1 nacion koji se kalio nevoljno i kome je srebrenica formativni trenutak. da li to nosi politički problem za budućnost, želju za političkom preraspodelomm kako bi se nahranio victimhood - verovatno nosi. ali je otužno reći im - nosite se s tim.bošnjačka politika victimhood-a je takođe i srpski (pa i hrvatski) teret koliko i bošnjački.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...