Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

3 minutes ago, Ras said:

Slano ili slatko?

Tikva ili tikvica?

Zašto se zove razljevuša? Zbog načina pripreme (umutiš masu kao za palačinke otprilike)? 

Pa slana je, ali je slatkasta zbog tikve :D

Ja je uvek pravim od tikve, mislim ne znam tačan naziv ali naći ću sliku, iz bašte moje tetke

 

image.jpeg.9fca046bbab687f281d60d8b82b329d2.jpeg

 

Razliva se, zato se zove razljevuša. Ne pravi se uobičajeno kao kod Bosanaca, da se mesti testo pa razvija. Doslovno kako kažeš, za palačinke, i sipaš na pleh. Neverovatno jednostavno.

Znači za ovaj veliki pleh (da bude tanko naliveno) stavila sam:

 

300-400g brašna

jednu manju tikvu

3 jaja

so

šoljicu jogurta

3 kašike ulja

 

i to je to. Bez praška za pecivo.

Peče se oko 20-30 min.

Kad se ispeče dok je vruća premažeš mešavinom pavlake i jogurta.

 

Ima i druga varijacija ove pite: umesto tikve se stavi krompir (u oba slučaja što manje kockice), a kao preliv ide beli luk u ulju.

 

Mnogo lako, a prelepo.

  • Hvala 4
Link to comment

Zelena tikvica recimo.

Da, kod nas se u kući na sličan način pripremala razljevuša sa punjenjem od spanaća/zelja i sira. Pri tom se razliva sloj po sloj: ta smesa za pečenje, pa fil, pa opet smesa.

  • +1 1
Link to comment

Pozvao sam tetku ( @Svemir Zekai moja tetka ima baštu i proizvodi tikvice 3x veće od tvoje tetke!) da pre no što napišem post o hardkor verziji razljevuše, proverim naziv i od nje sam dobio potvrdu.

 

Razljevuša se priprema u crepulji ispod sača, tako što se se nalije jedan sloj, premaže mašću, pa pokrije i peče taj jedan sloj. Zatim se prvi sloj filuje (recimo sir i jaja), pa zalije sledećim slojem, podmaže mašću, pa zapeče i tako redom do poslednjeg sloja.

 

Verujem da se za pitu pripremljenu po ovom metodu koriste i drugi nazivi osim razljevuše.

 

U detinjstvu sam, gostujući na selu kod svojih rođaka, prisustvovao izradi razljevuše na način na koji sam opisao. Pozvala me je da dođem i vidim kako se to radi pokojna ujna Nada i to je jedno od živih sećanja na nju.

 

 

  • Wub 2
Link to comment

Kod nas se "ladnjača" pravi uglavnom sa krompirom ili bez, onako kao deblja gnjecavija vezija Dutch Baby samo slano. Malo nabubri ali uglavnom je flet varijanta, tu gde nabubri je najlepša i najhrskavija. Ide dosta masti ili ulja. Nisam pravila odavno, to je uvek bila ćaletova želja za večeru. 

Ovako: 

 

480x360-f2b21622-64bc-11eb-a2bd-0242ac130010.webp

  • +1 5
Link to comment

Ujna Nada je bila skromna i vredna žena iz generacije onih koji su se oslanjali isključivo na sebe i svoj rad. Tako je i svoju decu vaspitala. Nasuprot tome bio sam mali razmaženko koji je oko hrane beskrajno izvoljevao i u tim godinama sa nepreglednim spiskom namirnica i jela koje nisam mogao ni da okusim. Na slavama ili u drugim prilikama u kojima se familija okupljala bio sam mali kome se podilazilo da dobije ono što voli, poput te pite ili mozga praseta.

Verujem da je njen motiv bio da kada već toliko volim morao bih da znam kako i da to napravim, jednako kao što mi je i strina, koja je bila izvanredna kuvarica nekom prilikom uvalila dasku i nož i sveže meso i rekla da moram da naučim da očistim i isečem meso za upotrebu.

No, to su sve naknadna tumačenja i pitanje je koliko nas zaista oblikuju ti događaji kojih se sećamo? Recimo da sam kroz čitavo detinjstvo imao na raspolaganju alat i radionicu i posmatrao i učestvovao i učio od oca i od dede koji je bio pintor. Ostalo je to da mi alat i popravke kroz čitav život nisu bili strani, ali ipak nisam majstor da napravim bure.

  • +1 1
Link to comment
34 minutes ago, Ras said:

Ujna Nada je bila skromna i vredna žena iz generacije onih koji su se oslanjali isključivo na sebe i svoj rad. Tako je i svoju decu vaspitala. Nasuprot tome bio sam mali razmaženko koji je oko hrane beskrajno izvoljevao i u tim godinama sa nepreglednim spiskom namirnica i jela koje nisam mogao ni da okusim. Na slavama ili u drugim prilikama u kojima se familija okupljala bio sam mali kome se podilazilo da dobije ono što voli, poput te pite ili mozga praseta.

Verujem da je njen motiv bio da kada već toliko volim morao bih da znam kako i da to napravim, jednako kao što mi je i strina, koja je bila izvanredna kuvarica nekom prilikom uvalila dasku i nož i sveže meso i rekla da moram da naučim da očistim i isečem meso za upotrebu.

No, to su sve naknadna tumačenja i pitanje je koliko nas zaista oblikuju ti događaji kojih se sećamo? Recimo da sam kroz čitavo detinjstvo imao na raspolaganju alat i radionicu i posmatrao i učestvovao i učio od oca i od dede koji je bio pintor. Ostalo je to da mi alat i popravke kroz čitav život nisu bili strani, ali ipak nisam majstor da napravim bure.

Ovo ima nastavak, pa ako ne znas guglaj :D.

 

U razvoju sve utice, tu se stice baza 

 

  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...