Jump to content
IGNORED

Beograd Prajd


Аврам Гојић

Da li će vlast dozvoliti održavanje Prajda?  

169 members have voted

  1. 1. Zaista, da li će?

    • Prajd će biti zabranjen/otkazan
      80
    • Prajd će biti održan
      89


Recommended Posts

Možemo li reći da se na bućku som upecao ili ... edit: da li je iko ovde znao da postoji ta veza slogana i ovog crkvenog praznika ?
s obzirom da je svaki dan neki svetac mogu da se osećaju uvređenima 365 dana.....
Link to comment
s obzirom da je svaki dan neki svetac mogu da se osećaju uvređenima 365 dana.....
wrong.Prajd pocinje 30. septembra, pod sloganom "Ljubav, vera, nada"Crkva 30. septembra obelezava praznik svetih mucenica Ljubavi, Vere, Nade i njihove majke Sofije.ako je iskljucivi cilj Prajda generisanje konflikta sa SPC, onda jebiga, to me kao sekularnu osobu ne zanima uopste. ja sam mislio da je poenta price borba za LBGT prava, a ne natezanje za pravoslavcima. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
wrong.Prajd pocinje 30. septembra, pod sloganom "Ljubav, vera, nada"Crkva 30. septembra obelezava praznik svetih mucenika Ljubavi, Vere, Nade i njihove majke Sofije.ako je iskljucivi cilj Prajda generisanje konflikta sa SPC, onda jebiga, to me kao sekularnu osobu ne zanima uopste. ja sam mislio da je poenta price borba za LBGT prava, a ne natezanje za pravoslavcima.
da.borba za lgbt prava i postepeno preokretanje vecinskog stava javnog mnjenja o lgbt osobama a ne namerno ulazenje u konflikt s onima koji im osporavaju pravo na postojanje kao takvihkoji ce im kurac uvlacenje svih tih crkveno teoloskih simbola i prizivanje budalai zaostravanje.sad opet stoji da je pravo prajd organizatora i ucesnika da to rade, a drzave da ih stiti bla bla bla, al daj gledaj realno kako ces pre postici neki ciljs druge strane mi je dobar potez sto sve treba da traje 8 dana i sto se radi na vise nivoa i razvodnjava taj efekat bauka strasnog dana marsiranja nastranih nakaza
Link to comment
borba za lgbt prava i postepeno preokretanje vecinskog stava javnog mnjenja o lgbt osobama a ne namerno ulazenje u konflikt s onima koji im osporavaju pravo na postojanje kao takvihkoji ce im kurac uvlacenje svih tih crkveno teoloskih simbola i prizivanje budalai zaostravanje.sad opet stoji da je pravo prajd organizatora i ucesnika da to rade, a drzave da ih stiti bla bla bla, al daj gledaj realno kako ces pre postici neki cilj
+1. S druge strane, možda se može tumačiti i kao čin "pružanja ruke" ....
Link to comment
+1. S druge strane, možda se može tumačiti i kao čin "pružanja ruke" ....
SPC nece nikada odobriti homoseksualnost, i u 4 zida ni izvan njih.
Link to comment
Naravno da neće, ali može da ignoriše tu manifestaciju.
Posebno ako se pod tim sloganom dešava na taj dan.Mislio sam da im je ovo dobra fora sa sloganom, nisam znao da postoje Ljubav, Vera i Nada.
Link to comment
Naravno da neće, ali može da ignoriše tu manifestaciju.
onda bi bilo pametno da ta manifestacija IGNORISE crkvu i njenu dogmu i simbole
Link to comment
Naravno da neće, ali može da ignoriše tu manifestaciju.
Pa ignorisanje joj otežavaju ovakvi slogani i tajming. Just saying, naravno da organizatori prajda mogu da daju slogan kakav hoće.A, ruku na srce, i SPC mora da nauči kako da ignoriše neke stvari, naročito one gde je njen stav poznat.edit : "mora da nauči", kurac moj, makar danas i sada. Ali bi trebalo, naravno. Edited by Alphons
Link to comment
onda bi bilo pametno da ta manifestacija IGNORISE crkvu i njenu dogmu i simbole
skroz se slažem. poenta je da se radi ono od čega ima najviše koristi, a ne ono što privlači najveću pažnju. Ne bi trebalo uopšte pažnju posvećivati ekstremima, nego se pokušati obratiti većini koja jeste homofobična, ali bi se mogla naučiti da je sve to normalno i prirodno. Takva većina se odbija ovakvim stvarima. s druge strane, to je samo moje mišljenje.
Link to comment

Meni ovo deluje kao da LGBT pokusavaju da pokazu da nisu drugaciji od vecinske populacije i da dele zajednicka uverenja te da je suzivot moguc i normalan.A mozda je i prs u oko. Ipak je ovo Srbija.

Link to comment
Cekaj, jel mi sad pricamo o ljudima koje Prajd jednostavno ne zanima, ili o 'pedere u blendere' ljudima? Ako pricamo o nezainteresovanima, verujem da ce se svi sloziti da oni ne predstavljaju problem. Ako pricamo o ljudima koji hoce da biju pedere, onda tvoja paralela, uz duzno postovanje, jednostavno nije adekvatna.+zilion
Ja pričam o većini- koja uglavnom nije blagonaklona, ali ne mora ni biti, bitno je da ta većina shvati nužnost toga da svi ljudi moraju imati ista prava. A mislim da se do toga može doći. Onu manjinu koja je spremna da bije država može da zaustavi, naravno ukoliko ne dođe baš neki ekstremni pokret na vlast, a ne verujem. Ono što sam hteo reći i svojim primerom je da često ljudi ne reaguju ne zato što su po prirodi zli, fašisti i sl, nego jednostavno su po prirodi inertni i nezainteresovani za ono što njih direktno ne pogađa. Stav ,, moja prava su ugrožena i svako ko se s tim ne slaže ili to ne vidi je fašista '' dugoročno ne donosi toj populaciji nikakvu korist, već samo frustraciju. U stvari većina je ključna, za prava u budućnosti, i toj većini se treba obraćati.
Link to comment
Tekst je glupost. Teska. Ideja da je antifasizam distrakcija od antikapitalizma je jedna od najpoganijih podmetacina i toliko je idiotska da imam samo malo vremena i volje da je komentarisem. Autor je toliki ultralevicar da shvata da ima vise zajednickog sa nacistima nego sa liberalima... Ma, da...Pokusavam da se setim citata i autora koji sasvim lepo (paradoksalno ali argumentovano i tacno) objasnjava duznost i najgrdjih revolucionara levicara da brane burzoaski gradjanizam ako mu fasizam zapreti. Ako mora da se odluci, levicar ce prvenstveno biti cist antifasista i nastupace u savezu sa svim onima koji bi da se bore protiv fasisticke pretnje. Iako zna da mora da se krvavo bori sa necim sto je sam kapitalizam rodio i odgajio.Zaboga, anarhisti su uzeli puske da brane republikansku VLADU od fasistickih pobunjenika u Spaniji 1936. I naravno da je trebalo tako!Oni jesu imali cilj da u tom ratu sprovedu i socijalnu revoluciju (kao i KPJ u 2.sv) ali je jasno kako je pocelo i koji je bottom-line princip.
Potpuno si pogresno shvatio tekst. Ovde se govori o savezu sa krupnom burzoazijom protiv neki marginalnih grupa, potpuno nebitnih i neuticajnih protiv kojih se ta krupna burzoazija moze izboriti i bez mesanja "levice". Dakle, ono sto se u tekstu istice jeste klasna kolaboracija koja je potpuno bespredmetna, jer ce se taj skup usled medija i vladajuce ideologije uvek predstaviti kao antifasisticki i na tome se zavrsiti. Odnosno, najveci antifasista ce biti Nenad Canak, a ne ASI ili ne znam ni ja ko. Dakle, u tekstu se nigde ne govori o prestanku uvek i za svagda vodjenja antifasistickih borbi, vec o strateskom i taktickom potezu KAKO se nastupa i KAKO ce biti interpetirana ta borba u javnosti i pritom se uzima u obzir i snaga tog fasizma protiv kojeg se izlazi u borbu. U principu, ovde se malo i provlaci ona parola "ko cuti o kapitalizmu, neka cuti i o fasizmu".
+ 1000Tekst je nešto najgluplje što sam skoro pročitao. A ja redovno čitam kolumne Vlade Kecmanovića.Ne znam na koji citat misliš, ali uvek kad naiđem na ovu retku i retko tupavu sortu anarh-sindikalista koji misle da su im fašisti klasni saveznici ili štagod, u borbi protiv omrznute liberalne država, ja im citiram Vladimira Ilića:That usually shuts them up.
E ovaj tekst je toliko uzasan da je stvarno muka komentarisati ga. Ali eto ja bas ne mogu nista o ovome da napisem, ali ako Kim Filbi cita ovaj topic nek odgovori umesto mene. Ne sumnjam da se u potpunosti ne slaze sa ovim nebulozama koje nemaju ni l od levicarstva. Mislim da se ovo ne moze nazvati ni oportunizmom ni revizionizmom, ovo je klasican pokusaj razbijanja levice i gnusanje prema radnickoj klasi i poziv na kohabitaciju sa drzavom, dakle krupnom burzoazijom i krupnim kapitalom protiv proletarijata.edit: mada ovo vec debelo zalazi u offtopic, mozda bi bilo lepo da se napravi split, mogla bi dobra tema da se izrodi. Edited by casperbgd
Link to comment

Ja mislim da se dobrano preteruje sa tim fašizmom ; da ima ga, ali ima ga i u Nemačkoj, Italiji, Rusiji, u svakoj zemlji ima ubistava, tuča, huligana. Ali u istorijskom kontekstu, u Srbiji je moglo biti daleko gore- podsetimo se konteksta koji je poprilično sličan Nemačkoj nakon prvog svetskog- izgubljeni ratovi, gubitak teritorije ( Kosovo ), ogromna nezaposlenost, beda, siromaštvo... a mi desetak godina nakon ratova u Srbiji nemamo nijednu značajniju ekstremniju političku opciju ; SNS to nije sigurno. Čak ni radikali posle 2000-e to nisu bili, priča o Velikoj Srbiji je bila u desetom planu a oni su više bili stranka koja je vatala ljude na socijalno ekonomsku priču, nego na nacionalizam, sarađivali su sa manjinama, itd. Vi danas nemate nijednu fašističku stranku u Srbiji koja bi dobila i 5 % glasova. U odnosu na ono šta nam se dešavalo, to je prosto neverovatno, naravno dobro što je tako.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...