Jump to content
IGNORED

Belgrade Calling


Аврам Гојић

Recommended Posts

Vaso, neuporedivo si informisaniji od mene sto se ove teme tice, ali zasto mislis da se ta 4 problema zapravo ne mogu podvesti pod problem partokratije u Srbiji ? u stvari prva 3 problema - narod nema para, pa nema, to se slazemo.problem nije sto nema prostora (da ne kazem da je nemoguce da u BG ne postoji prostor) za odrzavanje tako neceg, vec je nase iskustvom oblikovano percepiranje prostora postalo toliko nesretno suzeno tokom vremena da mi zaista ne vidimo prostore: Akademija se zatvorila, Living Rum skca posto knjizara, galerija Kontekst postala Parobrod, itd. nista od toga vise nije 'prostor' u nasem glavama. e, sad naravno da to nije ono cemu si ti pricao (prostori za koncerte od 3 do 5 hiljada ljudi), al sta ja znam, to se vrlo lako moze organizovati negde na, lupam, Adi Ciganliji, no cvrc --> skup zakup, ozbiljna kinta u pitanju, nema zezanja sa Adom. pa onda tako red stvari sa kojima nema zezanja. tako ni o svim tim prostorima mi ne razmisljamo kao takvima, jer oni imaju prosto drugu namenu. e pa ja upravo o tome pricam, problem je sto je su stranke u vlasti predvodjene DS-om maltene privatizovale prostore, te sto se isti uglavnom shvataju kao predmet borbe za vlast, a ne kao to sto jesu, javno dobro.ozbiljna menadzerska ekipa ne postoji, jer ne postoje osnovni uslovi i klima u kojoj ona moze da se napravi. sam si rekao - festivale srednjeg i malog domena koje organizuju uglavnom entuzijasti, indivudualci, van vladajucih struktura puknu kada padne prva kise, dok s druge strane imamo Komercijalni Festival i utaljenu ekipu iz DS-a koja ga iznova i iznova organizuje u drugom ruhu. a kada bi postojala normalna (u smislu "zdrava-kapitalisticka", ono cemu gistro imamo aspiracije) klima umesto partokratije i drzava i njeni privilegovani sponzori bi razmisljali u drugacijim relacijama. ali kako ona ne postoji i nema naznaka da ce se formirati, zato sam i nepelovao™ na ekipu iz DS-a. prosto ne vidim potencijal za promenu nigde drugde (vise cinicno, no helisticki).

Link to comment
  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • assück

    10

  • dig_chohano

    7

  • Lancia

    7

sto se tice ideje da ja mislim da je Belgrade Calling "autsajderski nekomercijalni festival", tu smo u zescem nesporazumu :lol:
ne naravno, nespretno sam se izrazio. ali mislim da ovo sto je naizgled neaktuelni i bizarni retro event se zapravo vodi vrlo jasno logikom - zadnje cega su ljudi u srbiji bili stvarno zeljni je ono sve sto se desavalo 90ih, a sto su oni propustili zbog izolacije. i ovo cudo im prosto nudi to. a kvaka je u tome sto se to danas moze dovesti za male pare, a super isplatiti (iskrivljena percepcija komercijalnog).
ja samo trazim trag pozitivnosti u ovom dogadjaju, eto, i pored svega sto si naveo barem 60-70 posto izvodjaca ima neku nit koja ih povezuje. objasnjenje sta ce tu PIL, Orbital itd je jako prosto: imali su slobodne termine i imalo se para za buking, kad je beg bio cicija.
i ja kao sugradjanin-sapatnik u potpunosti razumem koliki mentalni napor zapravo predstavlja iznalazenje tog zrnca pozitivnosti i uredno se odjavljujem sa teme :) inace, Lajbah je svojim 50tim beogradskim nastupom lani na nikad generickijem Belefu postao i zvanicno festivalska mirodjija 2010ih. tipa ocekujem novogodisnji nastup na trgu sa Ortodoksima i Ajsburnom. Edited by DarkAttraktor
Link to comment
ne naravno, nespretno sam se izrazio. ali mislim da ovo sto je naizgled neaktuelni i bizarni retro event se zapravo vodi vrlo jasno logikom - zadnje cega su ljudi u srbiji bili stvarno zeljni je ono sve sto se desavalo 90ih, a sto su oni propustili zbog izolacije. i ovo cudo im prosto nudi to. a kvaka je u tome sto se to danas moze dovesti za male pare, a super isplatiti (iskrivljena percepcija komercijalnog).
mislim da organizatorima i njihovoj logici dajete i previse na znacaju. niti su razmisljali o srbiji 90ih niti o bilo kakvoj zanrovskoj koncepciji. jednostavno, ponudjeno im je da za ok lovu popune rupu u ozijevom rasporedu, a zatim su im ponudjeni neki dodatni bendovi po istom principu (mislim da im je prvo zapala jessie j, pa FNM), te je neki novi džarovski odlucio da nabaci jos kakvih-god-bendova sa dna cenovnika i eto nama festivala. par najocajnijih bendova sa te liste reprizirace se na jos jednom novom festivalu u skoplju i svi srecni. Edited by scab
Link to comment

sve si lepo zamislio sem cifara, ocigledno ne znas ni cene bendova ni organizacione troskove. pa jedni mazzy star za festival bilo kakvog tipa i formata sumnjam da su ispod $50.000.... pixies su pre dve godine bili flat 100.000, sad opravdano sumnjam da su 20-50% vise....za 10.000e ne mozes obicni party da organizujes... samo honorari iole vecih imena, od nicolasa jaara do richie hawtina su daleko iznad toga....

@ palfoot(nisam siguran da li trebam, jer ne znam kakvog su budzetskog tipa ti genericki hipsterski festivali po evropi o kojima pricas), ali za svaki slucaj ipak samo dve stvar da razjasnim:- pricao sam iskljucivo o diverzifikaciji ponude unutar velikih festivala, tj. onima u koje se upumpava jako puno love (pretpostavljam od 100.000 navise), a ne o malim festivalima koji imaju budzete ispod i daleko ispod 10.000 eura. unutar toga u Srbiji danas postoji samo 1 tipski festival, sve i svasta festival po ustanovljenoj MTV matrici. zasto recimo ne postoji rege festival ? zasto ne postoji neki festival za rockere dinosaurse ? ili jak komercijalni mjetalski fest ? to su sve stvari koje bi garant imale super prodju ovde.- inace, ne mislim da BG ima katastrofalnu festivalsku ponudu an zenaral. mislim da u kategoriji malih, niche-interest groups festivala bismo stajali sasvim zadovoljavajuce da Dis-Patch nije ugasen. za 1 beskrajno inertni BG.that being said, mi (cini mi se) nemamo cestitu instituciju srednjeg festivala. exit kad je krenuo i onaj echo sto je bio su se vodili pod tu kategoriju (relativno diferencirana ponuda, jasna ciljana grupa, izvodjaci komercijala, ali ne potpuna i budzete od circa 50.000-80.000 eura), a sada toga vise nema.nadam se da se nisam mnogo nalupao za ove cifre, posto nemam first hand uvid.
Link to comment
sve si lepo zamislio sem cifara, ocigledno ne znas ni cene bendova ni organizacione troskove. pa jedni mazzy star za festival bilo kakvog tipa i formata sumnjam da su ispod $50.000.... pixies su pre dve godine bili flat 100.000, sad opravdano sumnjam da su 20-50% vise....za 10.000e ne mozes obicni party da organizujes... samo honorari iole vecih imena, od nicolasa jaara do richie hawtina su daleko iznad toga....
a i ti se razumeš u isto kao marica u krivog stojka.pixies su 100 iljadarki bili ihahaj otkada, sada je to daleko više. za m. star nemam pojma, isto tako nemam pojma koga bre boli više patka za to sranje od benda. čak je i ona hipi ćera sada jedna babuskera i verovatno mora pola kg-a šminke da obloži po licu ne bi li se doimala onakvom na kakvu ste onanisali kad je taj bend bio "aktuelan".za 10 somića pod uslovom da te pare ne treba da se vraćaju (a tako je obično) može da se upriliči sasvim solidan festival, ali ne tih "imena" kako kažeš, već provereno dobrih bendova. npr:1. dan - nomeansno, thee oh sees + par lokalnih2. dan - dirtbombs, black lips + par lokalnihsve to krene od 5-6 popodne, pa do iza ponoći, umuva se i neki program pride da se posetioci zanimaju dok se smenjuju bendovi na bini, a ostane i para za hotel, restoran, piće, obezbeđenje... ako se još naplaćuje i ulaz eto zarade.
Link to comment

cek, moze li neko da prenese neke utiske ili su svi ovde diskutovali bez ikakvih namera da posete taj happening. Najvise me zanima za koliko je mogla da se nace karta ispred, sa razlicitih strana sam dobio neke informacije da moze da se nadje bas za sicu ...

Link to comment

posle 11 mogla se kupiti i za 500 dinara. ja idem veceras, i bice ocajno prazno, navodno se ocekuje 12-15.000 soma ljudi (znaci 12.000), sto znaci da ce u svakom trenutku ispred bine biti do 5.000 ljudi :isuse:

Link to comment

dosta je to para na ovu skupoću, a i nisu se uopšte izreklamirali kako priliči.juče slušam studio b i javlja se neki gledalac koji non-stop prolazi brankovim mostom i nije znao da počinje festival (a javio se za karte za neki događaj, znači prati tu kulturu).

Link to comment

vise necu da se nerviram. idem u penziju sto se odlazenja na koncerte tice, ima vise sasvim opravdanih razloga za to. eventualno da odem ponekad na neku manju svirku, al i to je pod znakom pitanja.svima koji idu danas, sutra..zelim dobar provod, dabovicu posebno. ;)

Link to comment

hm pa i tih znaci 12000 je verujem mnogo preuvelicano, po komentarima sa raznih sajtova koje sam citao, oni koji su bili prisutni kazu da je ta cifra posetilaca naduvana, a tako im i treba kad su mislili da mogu tu da se odjednom pojave sa tolikim cenama, jos pred exit (mada im ov godine isao njio lajnap na ruku). Dakle skroz realno je da moze da se nace karta po takvoj, 7 puta nizoj ceni :lol:

Link to comment

meni je sada jos smesnije sto ce biti dva odvojena partera veceras :isuse: znaci sta imamo, fan pit (pun, valjda), pa luksuzni parter (prazan) pa onda publika koja je kupila najjeftinije karte. kakva pogresna procena, i kakva ce beskrajna komocija veceras biti na toj livadi. ponecu cebence da sednemo gde hocemo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...