Jump to content
IGNORED

Belgrade Calling


Аврам Гојић

Recommended Posts

jel moze da se u srbiji organizuje nekad neki veliki festival koji nije puko mlacenje para na vec stoput oproban koncept ? nije da bih isao na tako nesto, vec cisto radi diverzifiacije ponude - mi konstantno kao da imamo jedan-isti festival ? exit, beer fest, belgrade calling .... sve potpuno isto.

Link to comment
  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • assück

    10

  • dig_chohano

    7

  • Lancia

    7

jel moze da se u srbiji organizuje nekad neki veliki festival koji nije puko mlacenje para na vec stoput oproban koncept ? nije da bih isao na tako nesto, vec cisto radi diverzifiacije ponude - mi konstantno kao da imamo jedan-isti festival ? exit, beer fest, belgrade calling .... sve potpuno isto.
pa šta bi ti 'teo? za džirlo narod - džirlo proizvodi.
Link to comment
pa šta bi ti 'teo? za džirlo narod - džirlo proizvodi.
ma nista ja ne bih hteo, nego samo nepelujem™ na uigranu ekipu iz i oko ds-a koja iznova i iznova pravi Komercijalni Festival da budu malo vise ekspeditivni i kako bih rekao, preduzetni. ono kao 2012 je, a taj koncept imamo vec celu prethodnu dekadu i provereno sljaka i sad bi valjda trebali uci u neku advanced capitalism fazu gde ce smisliti jos nacina na koji ce nas musti. ne zbog nas - nego zbog njih.a da mi mozemo doveka po korzou, to znam.
Link to comment

Ja 'teo ili ne gruvat ce mi ispod prozora kao onomad kad bih prinudjen da odlusam ceo album metalinke, Usce forever u mom uhu... :( Na Exitu se npr desavalo da se na malim stejdzevima zadene nesto ekspeditivno, no dovoljno ti je samo da otpratis kako se formiraju lajnapovi za letnje festivale i videces da i u naprednom zapadnom kapitalizmu sve to deluje vec uzasno komodno, preslikano i formulaicno uz par izuzetaka u vidu eklekticne musake za osvescene hipstere (najbolje bi bilo da postoje alternativni stejdzevi za Nepredvidljive Juznobanatske Dede, Logorejicno-Logopedicne art naivce i Hermeticno-Hermeneuticne Nezne Nislije ali nas i dalje neizlecivo potresa taj limbo talasa sankcija, objektivne nemogucnosti da se stvari isprate onda kada je to hip i podilazenja retro modu ali ne onako kako nalaze hipsterska (n)etika). p.s da ne bude da samo pljujem po evropejskim letnjim avanturama i ja bih vise voleo umrtvljene pa rehabilitovane Swanse, Codeine, Mazzy Star nego ovaj arena rock fazon koji se ovde provlaci al objektivno to ce uvek biti stvar neke nase sitOvacije a do oportunih nikako nece dopret vapaj sve dok se ljudi samo(ne)organizuju.

Link to comment
ma nista ja ne bih hteo, nego samo nepelujem™ na uigranu ekipu iz i oko ds-a koja iznova i iznova pravi Komercijalni Festival da budu malo vise ekspeditivni i kako bih rekao, preduzetni. ono kao 2012 je, a taj koncept imamo vec celu prethodnu dekadu i provereno sljaka i sad bi valjda trebali uci u neku advanced capitalism fazu gde ce smisliti jos nacina na koji ce nas musti. ne zbog nas - nego zbog njih.
ovde se kanda zaboravlja da je ovo trebao da bude samo koncert Blek sabata i da je festival nastao kao naknadna ideja, i satnica i lajn-ap prosirivani su poprilicno ad hok. potpuno mi izmice zasto nekome smeta ovaj dogadjaj (koji kao da je ispao pravo iz sredine devedesetih i prilicna je anomalija na koncertnoj sceni) no dobro, vazno je distancirati se od mainstrema (ako prvo prihvatimo da su Ozi, Agli kid dzo, Kalt i Paradajz lost bilo kakav mainstream 2012. godine) Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ovde se kanda zaboravlja da je ovo trebao da bude samo koncert Blek sabata i da je festival nastao kao naknadna ideja, i satnica i lajn-ap prosirivani su poprilicno ad hok. potpuno mi izmice zasto nekome smeta ovaj dogadjaj (koji kao da je ispao pravo iz sredine devedesetih i prilicna je anomalija na koncertnoj sceni) no dobro, vazno je distancirati se od mainstrema (ako prvo prihvatimo da su Ozi, Agli kid dzo, Kalt i Paradajz lost bilo kakav mainstream 2012. godine)
ma ne, nemam nikakav problem. ali to nije taj autsajderski nekomercijalni festival kakvim hoces da ga predstavis. to je lovatorski ds-ovski burek festival za mlacenje para koji svesno koristi iskrivljenu percepciju komercijalnog ne bi li na njoj kapitalizovao.kazes trebo je da bude Black Sabath prvo. super, neka postoji Dinosaur rock fest za one koji vole. ali sta ce onda tu SOM, Cult, PiL i Paradise Lost ? dobro to je dinosaur rock fest koji namiguje ka 80s darkwaveu (iako to bas nije PiL ali ajde), kao neki satro darkerski Dino rock fest. pa onda bude Satyricon (nor. black) i Sanatorium (makedonski stari tres/det ako se dobro secam). dobro neka budu, ako neka deca ipak naidju da se ne smaraju. postoji nekakva zajednicka ideja sve ove bendove.ali bre cekaj, sta ce tu onda 90s MTV alternativa u vidu Ugly Kid Joe, Faith No More i Darkness ? kako sad pa oni ? pa jos povrh svega Public enemy i Orbital ? sa koje planete americki hip-hoperi i britanski haus bend upadaju u ovakvu koncepciju ? i onda vidis Dubiozu i SARS i bude ti jasno jos jedan "ozezi po muvi" BG burek fest. pritom ovo sto je headliner prvog dana (Jessie J) se i ne usudjujem da izguglam.
Link to comment

@ palfoot(nisam siguran da li trebam, jer ne znam kakvog su budzetskog tipa ti genericki hipsterski festivali po evropi o kojima pricas), ali za svaki slucaj ipak samo dve stvar da razjasnim:- pricao sam iskljucivo o diverzifikaciji ponude unutar velikih festivala, tj. onima u koje se upumpava jako puno love (pretpostavljam od 100.000 navise), a ne o malim festivalima koji imaju budzete ispod i daleko ispod 10.000 eura. unutar toga u Srbiji danas postoji samo 1 tipski festival, sve i svasta festival po ustanovljenoj MTV matrici. zasto recimo ne postoji rege festival ? zasto ne postoji neki festival za rockere dinosaurse ? ili jak komercijalni mjetalski fest ? to su sve stvari koje bi garant imale super prodju ovde.- inace, ne mislim da BG ima katastrofalnu festivalsku ponudu an zenaral. mislim da u kategoriji malih, niche-interest groups festivala bismo stajali sasvim zadovoljavajuce da Dis-Patch nije ugasen. za 1 beskrajno inertni BG.that being said, mi (cini mi se) nemamo cestitu instituciju srednjeg festivala. exit kad je krenuo i onaj echo sto je bio su se vodili pod tu kategoriju (relativno diferencirana ponuda, jasna ciljana grupa, izvodjaci komercijala, ali ne potpuna i budzete od circa 50.000-80.000 eura), a sada toga vise nema.nadam se da se nisam mnogo nalupao za ove cifre, posto nemam first hand uvid.

Edited by DarkAttraktor
Link to comment
@ palfoot(nisam siguran da li trebam, jer ne znam kakvog su budzetskog tipa ti genericki hipsterski festivali po evropi o kojima pricas), ali za svaki slucaj ipak samo dve stvar da razjasnim:- pricao sam iskljucivo o diverzifikaciji ponude unutar velikih festivala, tj. onima u koje se upumpava jako puno love (pretpostavljam od 100.000 navise), a ne o malim festivalima koji imaju budzete ispod i daleko ispod 10.000 eura. unutar toga u Srbiji danas postoji samo 1 tipski festival, sve i svasta festival po ustanovljenoj MTV matrici. zasto recimo ne postoji rege festival ? zasto ne postoji neki festival za rockere dinosaurse ? ili jak komercijalni mjetalski fest ? to su sve stvari koje bi garant imale super prodju ovde.- inace, ne mislim da BG ima katastrofalnu festivalsku ponudu an zenaral. mislim da u kategoriji malih, niche-interest groups festivala bismo stajali sasvim zadovoljavajuce da Dis-Patch nije ugasen. za 1 beskrajno inertni BG.that being said, mi (cini mi se) nemamo cestitu instituciju srednjeg festivala. exit kad je krenuo i onaj echo sto je bio su se vodili pod tu kategoriju (relativno diferencirana ponuda, jasna ciljana grupa, izvodjaci komercijala, ali ne potpuna i budzete od circa 50.000-80.000 eura), a sada toga vise nema.nadam se da se nisam mnogo nalupao za ove cifre, posto nemam first hand uvid.
Trenchtown na Paliću?
Link to comment
@ palfoot(nisam siguran da li trebam, jer ne znam kakvog su budzetskog tipa ti genericki hipsterski festivali po evropi o kojima pricas), ali za svaki slucaj ipak samo dve stvar da razjasnim:- pricao sam iskljucivo o diverzifikaciji ponude unutar velikih festivala, tj. onima u koje se upumpava jako puno love (pretpostavljam od 100.000 navise), a ne o malim festivalima koji imaju budzete ispod i daleko ispod 10.000 eura. unutar toga u Srbiji danas postoji samo 1 tipski festival, sve i svasta festival po ustanovljenoj MTV matrici. zasto recimo ne postoji rege festival ? zasto ne postoji neki festival za rockere dinosaurse ? ili jak komercijalni mjetalski fest ? to su sve stvari koje bi garant imale super prodju ovde.- inace, ne mislim da BG ima katastrofalnu festivalsku ponudu an zenaral. mislim da u kategoriji malih, niche-interest groups festivala bismo stajali sasvim zadovoljavajuce da Dis-Patch nije ugasen. za 1 beskrajno inertni BG.that being said, mi (cini mi se) nemamo cestitu instituciju srednjeg festivala. exit kad je krenuo i onaj echo sto je bio su se vodili pod tu kategoriju (relativno diferencirana ponuda, jasna ciljana grupa, izvodjaci komercijala, ali ne potpuna i budzete od circa 50.000-80.000 eura), a sada toga vise nema.nadam se da se nisam mnogo nalupao za ove cifre, posto nemam first hand uvid.
postoji nekoliko problema sa ovim sto si naveo. prvi je nedostatak adekvatnog prostora za dogadjaje od cirka 4-5.000 ljudi. tasmajdan ne ispunjava ni minimum bezbednosno-tehnickih uslova za neku ozbiljniju koncertnu pricu, na onom Jelen lajv festivalu bilo je zaista neprijatno prolaziti kroz onaj tunel koji prosto poziva na stampedo. arena je prevelika, kao i usce.drugi je nepostojanje ozbiljne menadzerske price u eselonu koji pominjes. secam se kada su momci iz valjda Tera nostre pokusali da naprave Castle festival na Smederevskoj tvrdjavi. taj diletantski pokusaj je unistio ovu promotersku agenciju, koja je inace sasvim fino radila sa mjetal koncertima srednje velicine: mislili su da bukiraju, pa da od karata finansiraju svirke. nastao je mali problem kada su mjetalski hejteri kupili tipa 200 karata jer su od pocetka slutili da festivala nece ni biti. Agencija Legasi je pokusala da napravi mjetal fest u odvratnoj hali Beleks, tek to je bila lakrdija sa neplacanjem. budi siguran da su mjetal bendovi koji su bukirani za Belgrade Calling tri puta razmislili da li da uopste dolaze u Bg, i da su njihovi menadzeri dali zeleno svetlo tek kada su dobili garancije da iza svega stoje jako ozbiljne strukture u smislu placanja svirke. cak i ako su promoteri posteni, jednostavno nema se love da se stvar osmisli tako da bude vijabilna na duzi rok. primer je festival Voxstock, namenski bluz fest, koji je potrajao sedam-osam godina i prsao zato sto, i pored dobre posete, jednostavno nije mogao da privuce sponzore, korporativne i opstinske. bila je dovoljna jedna jaka kisa na dan dogadjaja (Hipodrom 2010. godine) da unisti celu fragilnu finansijsku konstrukciju.treci problem je taj sto se veliki dogadjaji odrzavaju uz ogromnu podrsku drzave i njenih privilegovanih klijenata (Telekom, pivare i tako dalje), i da bi se napravio dogadjaj koji ce biti podrzan potrebno je navesti imena koja privlace mediokritete u strankama i marketinskim odeljenjima velikih kompanija. to su prazilukovici koji uopste ne razumeju koncept zanra, oni vole Dzoa Kokera i Stinga, ne idu dalje od toga. cetvrti problem je to sto publika nema love da sve to isprati. prave se dogadjaji po "mesano meso" principu, jedino to okuplja masu. evo imao si u Areni skoro Lajbah i Mensona (plus Mizar, Blokaut...), znaci makar pokusaj zanrovske ujednacenosti. dzaba, doslo je svih pedeset Gota iz Beograda, plus jos oko 4.000 ljudi koji uglavom nisu bili sigurni zbog cega su tu.da sumiram: ako hoces da dogadjaj uspe, moras da ga zavaljas brendu ili drzavi. razmisli ko radi u brendovima i u drzavi, e pa ono sto se njima svidi moci ce da se organizuje. u tom smislu je za mene ovaj prosireni Ozzfest, iako je i to drzavno-marketinska inicijativa, dosta neobicna pojava za Beograd, i unekoliko pozitivna jer je zanrovski relativno ujednacena i ukljucuje izvodjace za koje cuvena gospodjica Libela Kožomelj-Stavroforov iz agencije "GrunfpleonmekenPRintenšnsbelgrejdkriativiti" nikada nije cula. sto se tice ideje da ja mislim da je Belgrade Calling "autsajderski nekomercijalni festival", tu smo u zescem nesporazumu :lol: ja samo trazim trag pozitivnosti u ovom dogadjaju, eto, i pored svega sto si naveo barem 60-70 posto izvodjaca ima neku nit koja ih povezuje. objasnjenje sta ce tu PIL, Orbital itd je jako prosto: imali su slobodne termine i imalo se para za buking, kad je beg bio cicija. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
da sumiram: ako hoces da dogadjaj uspe, moras da ga zavaljas brendu ili drzavi. razmisli ko radi u brendovima i u drzavi, e pa ono sto se njima svidi moci ce da se organizuje. u tom smislu je za mene ovaj prosireni Ozzfest, iako je i to drzavno-marketinska inicijativa, dosta neobicna pojava za Beograd, i unekoliko pozitivna jer je zanrovski relativno ujednacena i ukljucuje izvodjace za koje cuvena gospodjica Libela Kožomelj-Stavroforov iz agencije "GrunfpleonmekenPRintenšnsbelgrejdkriativiti" nikada nije cula.
Sasvim tako, a možda ima još jedno objašnjenje na koje se ne usuđuješ pomisliti, a to je da je grunge-metal ekipa iz 90ih sada dorasla do stranačkih i korporativnih funkcija funkcija, i da Ozi Ozborn zapravo jeste njihov Sting. To onda objašnjava i "Where are they now now" momente, poput Ugly Kid Joe.http://www.youtube.com/watch?v=hkB27fXIY0AEdit: Da pojasnim - to bi značilo da je gospođa Libela Kožomelj-Stavroforov, zapravo ista ona bubuljičava klinka koju si pre dvadeset godina sretao u lokalnom metal bar/rokoteci u kariranoj košulji i "Alice in Chains" majici, samo je to bilo pre stranačkog aktiviranja/završenih studija ekonomije/prava, fitnesa, velnesa, i letovanja u Dubajiu. Edited by Syme
Link to comment
Edit: Da pojasnim - to bi značilo da je gospođa Libela Kožomelj-Stavroforov, zapravo ista ona bubuljičava klinka koju si pre dvadeset godina sretao u lokalnom metal bar/rokoteci u kariranoj košulji i "Alice in Chains" majici, samo je to bilo pre stranačkog aktiviranja/završenih studija ekonomije/prava, fitnesa, velnesa, i letovanja u Dubajiu.
pa ja sam se lozio na nju :cry: i nije bila bubuljicava nego je imala pegice Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
pa ja sam se lozio na nju :cry: i nije bila bubuljicava nego je imala pegice
A sad više nema, jer ih je uklonila laserskim tretmanom. Znam. Veruj mi, svako je imao svoju Libelu :(
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...