Jump to content
IGNORED

Pojam "urbano"


jaja_s_paprikama

Recommended Posts

Istina, iz cijele te konstrukcije prosijava nemogucnost prihvacanja nekih neugodnih apsekata vlastite kulture, koji se onda nalazei oznacavaju ne bi li ih se " rijesili", ispeglali ili se od njih distancirali... Toga nema sa skroz razlicitim kulturama, nema te narcisticne nelagode/ srama od neceg "vlastitog", vec vise strah od nepoznatog...

gle nicol, pa di si ti :)

 

ma da, groze se sela i seljaka ljudi koji su max 2-3 generacija u gradu, i to u beogradu koji je do juce bio orijentalna kasaba.

Link to comment
  • Replies 783
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    49

  • ToniAdams

    46

  • Аврам Гојић

    43

  • Caligula

    38

Videh u ranijim postovima tvrdnje da ovi prostori privlace muljatore, agresivce, itd...

 

Evo, ja zivim u centru mog grada u vojnoj zgradi - logicno, punoj "dodjosa". Prvi komsija je oficir u penziji, Nislija iz prilicno nesrecne porodice (sestra mu je ubila majku pre nekoliko godina, sad je, mislim, u Toponici). Sprat smo delili sa jos jednim penzionisanim oficirom, poreklom iz Zadra, ne znam sta je bio po nacionalnosti, zvao se Jakov. Nije vise ziv, stan je prazan. Iznad je komsinica, preziva se Kis, ne znam odakle su dosli. Dole su nedavno dosli neki iz NS-a, itd... Imamo i Kineze... Ne pamtim da sam ikada video neku svadju medju komsijama, bilo kakvu agresiju. Kada se desi nekakav rodjendan, proslava, i sl. niko ne zove muriju...

 

Koliki je stepen tolerancije, da ilustrujem: Pre par godina sam premestao slavinu u kuhinji. Pojma nismo imali da iz moje kuhinje cev vodi u kuhinju komsije iz susednog ulaza i da smo isekli vodu u njegovoj kuhinji. Nedelju dana kasnije je dosao da me najljubaznije pita kada cemo mu ponovo pustiti vodu... Znaci, nema galame, vike, dreke...

Link to comment

pa nije ostao staaaaari beograd..

bas htedoh da primetim. mada verujem da je predww2ratni bg idealizovan bar u istoj meri kao bg 1980-tih, samo od strane razlicitih generacija. iskopah negde fotku staaarog bg gde ulicom vode svinje na uzici, okacicu ako nadjem.

Link to comment

u gradu postoje paralelni svetovi, koji se samo delimicno preklapaju, i to najcesce u elementima osnovnog dnevnog funkcionisanja. besmisleno je jedan proglasavati ispravnim.

Link to comment

Naravno da je glorifikacija staaarog Beograda glupost. Ali, ima jedan prost razlog zasto 1991. jeste fatalna godina za Beograd. Od 1867. pa do tada je grad neprekidno bio u usponu, svakoga dana, u svakom pogledu, osim onih par godina okupacije. I gorelo se od zelje da se negde stigne, da se nesto nadoknadi (pa vidite samo arhitekturu 30-tih, to bi danas bilo nezamislivo). I, kakav god da je Bg bio 80-tih, cinjenica jeste da verovatno nijedan drugi evropski glavni grad od pada Berlinskog zida nije duhom toliko jako tresnuo na zemlju kao Beograd. I to u vreme kad je cela Evropa pucala od optimizma, a neki gradovi na nase oci od poluucmalih sredina postajali svetske metropole (Istocni Berlin, Prag, pa cak i do 70-tih sivkasta Barselona). Stoga, ja razumem tu glorifikaciju i u nekim pojavnim oblicima mi je simpaticna. Provincijalizam ala Yoma je pak vredan prezira.

Link to comment

narcizam malih razlika je ponekad gori od bilo kakve netrpeljivosti prema razlicitim kulturama.

 

 

Upravo. Kaze Borhes za Hrvate i Srbe, "zajednicki jezik ih razdvaja"

Link to comment

ja iskren da budem i nisam previse pratio Flekin rad

 

sa druge strane, ako je pricao isto sto i Yoma u trejleru, sto da ne

yoma pricala  sta joj on govorio. ako dobro pamtim bila je glavni model za celu urba zonu pricu

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...