Jump to content
IGNORED

Finansijsko stanje na BU


gospa buba

Recommended Posts

Ja mislio na veliki korak za mlade (sletanje na Projekat) a mali za ministarstvo.Mi jos nismo dobili DMT2 za proslu godinu, a ja budala narucio neke stvari / knjige i sad ne smem od sramote da izadjem ljudima na oci. :cry: @arbajtman - fala vi.
ma ok su mladi, nek su zivi i zdravi. pa za 10 godina da imamo 250k projekata, da mogu da svi budu shefovi. jer inache dovidjenja ^_^(niko nije dobio dmt2 za proshlu godinu, ez far ez aj nou)
Link to comment
  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    41

  • gospa buba

    32

  • Dr Arslanagić

    18

  • Quince

    17

Бах, ја сам још јуноша па и не размишљам превише о звању ВНС... цијеним да ћемо дотле оборити жутократију и поставити 1 др Бранка Надовезу на позицију министра, он сигурно има неко паметно решење evilsmile.gif Иначе, не могу да нађем текст, скенираћу га сутра па качим.ЕДИП:Сад ми паде на памет, можда ја и ББ радимо у истом Институту :unsure: Или бар у истој згради...

Link to comment
gde ima love kao shashe? a nema za struju, grejanje, guz papir i toner? :unsure:
Moras da resis da li ces da stampas ili ces da se brises. To je radost demokratije mogucnost da sam oducis, a ne drugi za tebe. Kod Tita i Slobe bilo tariguza nosili ste kuci.
Link to comment
ma ok su mladi, nek su zivi i zdravi. pa za 10 godina da imamo 250k projekata, da mogu da svi budu shefovi. jer inache dovidjenja ^_^(niko nije dobio dmt2 za proshlu godinu, ez far ez aj nou)
Valjda ima negde 12K na drzavnom lebu, ali kako stancaju bolonjce moze da dogura x20...Za DMT2 - mi smo "dobili" okvirnu cifru, ali ne i pare :(
Бах, ја сам још јуноша па и не размишљам превише о звању ВНС... цијеним да ћемо дотле оборити жутократију и поставити 1 др Бранка Надовезу на позицију министра, он сигурно има неко паметно решење evilsmile.gif Иначе, не могу да нађем текст, скенираћу га сутра па качим.ЕДИП:Сад ми паде на памет, можда ја и ББ радимо у истом Институту :unsure: Или бар у истој згради...
Vas bre ima pun Q, ko ce vas sve popamtiti :D Ja sam odlutao u malko drugacije vode, manje istorijske. A Nadoveza je 1 gospodin coek, naucni savetnik. Njegov opus je kao stvoren za ovaj topic :lol: Pogotovo posvete

Sasi Cvjetanu, npr :puke:

Link to comment

12к укупно који добијају плату из буџета покојног Министарства науке...а гледе др Надовезе, изашла му је сад из штампе 1 Историја Бугарске, очекујемо дипломатски скандал... :isuse: али он је по тренутним критеријумима Највећи Живи Српски Историчар (највише бодова).ЕДИТ: Има и посвету Младену Обрадовићу :isuse:

Edited by Arbeitmann
Link to comment
Svaki treći doktorant želi da odeNisam obavestentm o anketi. Iako ne sporim "rezultate", nervira me opsti ton ovakvih napisa.Pitanje doktoranata i frishkih PeHaDeova se ne moze resavati samo za sebe. Ono moze biti samo dobra posledica uspesnije ekonomije koja to moze da plati, sto direktno sto kroz poreze. Ako se ne varam pre 2-3 godine broj ljudi koje je finansiralo ministarstvo je bio za 3-4000 manji nego danas.Pa kad "Upozoravaju da će Srbija ako se ubrzo ne dogode promene nabolje ostati bez svojih najboljih i najškolovnijih ljudi" pricaju gluposti, makar samo i zbog ovog zadnjeg sto sam naveo.Na stranu to sto znam X doktoranata koji pojma nemaju o elementarnim sistemskim stvarima - kako projekti funkcionisu, statusi, obaveze, bodovanje, sto ne jure caspoise za objavljivanje i sl. Nulto interesovanje, depresija i apatija. Edited by buffalo bill
Link to comment

stanje na vecini instituta je porazavajuce te ih cupri o bodovima jos vise keca (josifidisov panoeconomicus i saletova psihologija su jedini isi drustveni casopisi sto je tek tražedija..).. na faku je daleko relaksiranije - fino napabircimo par desetina poena (batici, buducem n. savetniku treba od vns, ~70, eeej, 14. monografija..) za pet dina i voila, unapredjenje plus fiksna kinta, ko jebe da li si a1 ionako je to desetina love..u principu moja institucija, dakle fiz. fak. znatne novce uhlebljuje putem trz. proje. sto bi trebalo biti pravilo, but medjutim to je drustvenjacima u principu neostvarivo.**idn to dobro radi (razne djunic varijante namerno ne spominjem) ali ostali, mrka..

Link to comment

Oko relaxiranosti na faxu - to je shareno - neki asst imaju x2 od normi za vezbe + ispiti, kolokvijumi i studentska dreka, malo ostane vremena za nauku.Pod mno za drustvene nauke A1 se dobija automatski ako imas rad u casopisu sa SCI (SSCI + AHCI) koji ima IF. Dakle, ubodes 1 rad i miran si cetiri godine za A1, ali ne i za bodove.Ja sam se opremio da piskaram sledecih 6-7 meseci - 2 u zborniku, 3 u dom. casopisima i 1 (akobogda) u SCI+if, da ga prihvate, pa kad objave, boli me.Knjige se apsolutno ne isplate, sem za svoju dushu i unuchitje.IDN ima kojekakve ankete koje radi za narucioce, ja sam za njih bio terenac jos na 1-2. god. faxa. Bila dobra lova za stud. budzet.Barem 95% nauke je direktno zavisno od drzave, u smislu da bi nestalo u roku od odma kad bi se finansiranje zaustavilo. ZI je trazila da se malo menja sistem projektnog finansiranja radi stabilnosti i predvidivosti. Ti razgovori su u MPN trajali oko 1-2 sec.

Edited by buffalo bill
Link to comment
Prosle godine na nekoj tribini receno iz MPN da ce se poostriti i pitanje afilijacije pri objavljivanju radova. Ko je zaposlen na projektu MPN, ili radi na drzavnom univerzitetu, a rad objavi pod nekom levom afilijacijom nece dobijati bodove. Kazu da je zbog takvih afilijacija BU-u izmaklo mesto na sangajskoj listi Top 500, jer je 1/3 radova bila sa afilijacijom ka nekoj drugoj instituciji / NVO / whatever.
Ne radi se o levim afilijacijama vec o fakultetskim/institutskim. Ako malo procesljas domace radove na SCI, SSCI i A&HCI videces da imas dosta afilijacija pri nekom fakultetu bez spominjanja kom univerzitetu on pripada, ili recimo afilijacija Vinca za radove nakon sto je ista postala deo BU (mislim da 2007.) gde se opet ne pominje BU. Ovi Kinezi sto rangiraju ne mogu nikako da znaju da li je Faculty of Agriculture BU ili UNS (a i zasto bi se time bavili), osim ako to nije jasno istaknuto, sto cesto nije. Mozes sam uzeti neku godinu na Tomson Rojtersu i bas pogledati procenutalno koji je odnos, ali koliko se secam, od 100 radova sa autorima koji imaju afilijaciju pri nekoj instituciji registrovanoj na teritoriji Srbije, 40ak imaju pri BU, dok 15ak ima pri nekoj jedinici u sastavu BU, ali ovo ne mozes znati na prvu loptu, ali kad pogledas bolje videces da se kao institucije pojavljuju FAC MED BELGRADE, FAC PHARM, FAC PHYS CHEM, FAC MECH ENGNR itd. U 2010. se u jednom momentu u bazi pojavilo 8 radova sa afilijacijom pri necemu sto se zove "ZVEZDARA UNIV"!
Barem 95% nauke je direktno zavisno od drzave, u smislu da bi nestalo u roku od odma kad bi se finansiranje zaustavilo. ZI je trazila da se malo menja sistem projektnog finansiranja radi stabilnosti i predvidivosti. Ti razgovori su u MPN trajali oko 1-2 sec.
Ovo boldovano je zapravo najveci problem ne samo nauke u Srba, vec i ostalih segmenata koji su sa naukom u direktnoj vezi - ekonomskim rastom, zaposljavanjem visokoobrazovanih, ljudskim kapitalom, te odlivom mozgova etc. Nema to veze sa projektnim finansiranjem, vec sa slabom privredom i istrazivackim potencijalom koji ona sama nosi, R&Dijem koga gotovo da i nema van visokoskolskog ili drzavnog sektora, pa i finansiranja istog iz izvora koji nisu drzavni (EU prosek: 65% od ukupnih ulaganja u istrazivanja i razvoj dolazi iz privrede), itd. Edited by Quince
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...