Jump to content
IGNORED

Blogovanje kapitalizma


Buck Naked

Recommended Posts

  • Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • Аврам Гојић

    27

  • kim_philby

    25

  • rajka

    23

Al kod zapošljavanja poslodavac ima pravo da zada kriterijume kakve hoće, tj. onakve da ih ona ne ispunjava a da to nisu godine, bračno stanje...Ne mislim da se to može zakonom regulisati.
pa upravo to što opisuješ pokriveno je zakonom o zabrani diskriminacije. "Izrazi "diskriminacija" i "diskriminatorsko postupanje" označavaju svako neopravdano pravljenje razlike ili nejednako postupanje, odnosno propuštanje (isključivanje, ograničavanje ili davanje prvenstva), u odnosu na lica ili grupe kao i na članove njihovih porodica, ili njima bliska lica, na otvoren ili prikriven način, a koji se zasniva na rasi, boji kože, precima, državljanstvu, nacionalnoj pripadnosti ili etničkom poreklu, jeziku, verskim ili političkim ubeđenjima, polu, rodnom identitetu, seksualnoj orijentaciji, imovnom stanju, rođenju, genetskim osobenostima, zdravstvenom stanju, invaliditetu, bračnom i porodičnom statusu, osuđivanosti, starosnom dobu, izgledu, članstvu u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama i drugim stvarnim, odnosno pretpostavljenim ličnim svojstvima.znači ok, možemo da razgovaramo sa cost/benefit pozicija, ali hajde da prvo uspostavimo konsenzus da je svako birkanje kandidata koje uključuje kriterijume izvan sfere profesionalnih sposobnosti - protivzakonito ponašanje. bez toga nema dalje priče.inače ja ne znam da li i u drugim zemljama ljudi imaju ovako snažnu empatiju prema bogataškim problemima, ili je to rezervisano za tranzicionu Srbiju.
Link to comment
izgleda da nisi skontao, ne radi se o tome da nece biti para za plate, vec one nece biti isplacene (kasnice) zato sto neko u finansijama (racunovodstvu) nije odradio svoj deo posla.
Izgleda da ti nisi skontao, napisao sam da je carobna rec "frilenser" odnosno placanje nekom drugom licu za uslugu. Ako je neko u firmi )finansijskom sektoru npr) nezamenljiv, ta firma ne radi kako valja.Inace znam za nekoliko slucajeva (tri zapravo) gde se novopecena mama vrati sa ful placenog trudnickog/porodiljskog samo da bi dala otkaz, jer je za vreme trudnickog nasla drugi posao, bolje placen - za to je vlasnik agencije saznao tek dok mu je davala otkaz. Naravno, sve je to po zakonu i legalno, ali nekako nije ... hm ... eticki?
Link to comment
Inace znam za nekoliko slucajeva (tri zapravo) gde se novopecena mama vrati sa ful placenog trudnickog/porodiljskog samo da bi dala otkaz, jer je za vreme trudnickog nasla drugi posao, bolje placen - za to je vlasnik agencije saznao tek dok mu je davala otkaz. Naravno, sve je to po zakonu i legalno, ali nekako nije ... hm ... eticki?
kontrapitanje: da li je etički kada velike kompanije kažu svojim zaposlenima "ok, od sutra ne dolazite na posao, štedimo i vi ste redundantni"? a oni su baš planirali da, ne znam, kupe stan svom detetu i otkaz ih je jako iznenadio? nije etički. to je poslovna odluka doneta u interesu povećanja profita. e pa i postupak novopečene mame je postupila isto tako, odlučila da poveća svoj profit, iako je njen poslodavac imao druge planove.ako je žena postupila po zakonu, poštujući ugovor sa poslodavcem i ostavivši svoje radno mesto u takvom stanju da ga drugi radnik može preuzeti bez većih teškoća i skrivenih zamki, nebitno je da li je njen postupak etički ili ne i ne pada mi na pamet da je osuđujem. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ako je žena postupila po zakonu, poštujući ugovor sa poslodavcem i ostavivši svoje radno mesto u takvom stanju da ga drugi radnik može preuzeti bez većih teškoća i skrivenih zamki, nebitno je da li je njen postupak etički ili ne i ne pada mi na pamet da je osuđujem.
uz to se radi o pojedinačnim slučajevima od kojih teško da bi mogli doneti nekakav opšti zaključak.drugim rečima - to nije trend.trend je da te pitaju imaš li decu i je l' žena bila kod matičara.a šta je sa radnicima očevima? oni ne učestvuju u čuvanju dece :unsure:
Link to comment
ako je žena postupila po zakonu, poštujući ugovor sa poslodavcem i ostavivši svoje radno mesto u takvom stanju da ga drugi radnik može preuzeti bez većih teškoća i skrivenih zamki, nebitno je da li je njen postupak etički ili ne i ne pada mi na pamet da je osuđujem.
Ne osudjujem ni ja nikoga ovde, samo ukazujem na sirinu sive zone u odnosu poslodavac-zaposleni.Covek koji je imao tri ovakva slucaja zaredom davao je pune plate i bonuse ovijem zenama - da bi one dosle (potpuno legalno) i dale otkaz odmah po isteku porodiljskog.Etiku pominjem vise kao nemerljivu kategoriju - ja na primer verujem da je ovo skrivanje iza zakona i uzimanje para iz firme u koju ne namerava da se vrati nije bas lepo i drugarski. Tim pre sto je tadasnji vlasnik agencije vazda bio fer prema svima.Eto, da i ja zastitim kapitalistu :isuse:
Link to comment
Izgleda da ti nisi skontao, napisao sam da je carobna rec "frilenser" odnosno placanje nekom drugom licu za uslugu. Ako je neko u firmi )finansijskom sektoru npr) nezamenljiv, ta firma ne radi kako valja.Inace znam za nekoliko slucajeva (tri zapravo) gde se novopecena mama vrati sa ful placenog trudnickog/porodiljskog samo da bi dala otkaz, jer je za vreme trudnickog nasla drugi posao, bolje placen - za to je vlasnik agencije saznao tek dok mu je davala otkaz. Naravno, sve je to po zakonu i legalno, ali nekako nije ... hm ... eticki?
napisao si ono sto sam boldovao "Jes vala, tvoja prijateljica radi kao pedeset ljudi odjednom, te ce svi ostati bez plata ako im ona ne zaradi."iz cega sam ja zakljucio da ne kontas da je opisani problem u tome sto ostatak ekipe ne moze da odradi sav administrativni posao. izgleda da se nismo razumeli.oko svega ostaloga se potpuno slazemo, ni ja na primer ne kontam kako je moguce da izostanak jedne osobe u bilo kom odeljenju moze da napravi toliki problem.
Link to comment
oko svega ostaloga se potpuno slazemo, ni ja na primer ne kontam kako je moguce da izostanak jedne osobe u bilo kom odeljenju moze da napravi toliki problem.
... pa to ti i kazem, obicno problem pravi poslodavac koji ostalim zaposlenima kaze "uradite njen posao, ne zelim da placam frilensera" ... te se bes, jel'te, usmerava u pravcu mame.
Link to comment
uz to se radi o pojedinačnim slučajevima od kojih teško da bi mogli doneti nekakav opšti zaključak.drugim rečima - to nije trend.trend je da te pitaju imaš li decu i je l' žena bila kod matičara.a šta je sa radnicima očevima? oni ne učestvuju u čuvanju dece :unsure:
mene to nije pitao niko nikad (govorim o srbiji naravno), a bas sam u godinama kada bi ocekivala da me se pita, ako je u pitanju trend...da li se ovo desilo nekoj forumasici? kako ste hendlovale pitanje? Edited by rajka
Link to comment
pa upravo to što opisuješ pokriveno je zakonom o zabrani diskriminacije. "Izrazi "diskriminacija" i "diskriminatorsko postupanje" označavaju svako neopravdano pravljenje razlike ili nejednako postupanje, odnosno propuštanje (isključivanje, ograničavanje ili davanje prvenstva), u odnosu na lica ili grupe kao i na članove njihovih porodica, ili njima bliska lica, na otvoren ili prikriven način, a koji se zasniva na rasi, boji kože, precima, državljanstvu, nacionalnoj pripadnosti ili etničkom poreklu, jeziku, verskim ili političkim ubeđenjima, polu, rodnom identitetu, seksualnoj orijentaciji, imovnom stanju, rođenju, genetskim osobenostima, zdravstvenom stanju, invaliditetu, bračnom i porodičnom statusu, osuđivanosti, starosnom dobu, izgledu, članstvu u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama i drugim stvarnim, odnosno pretpostavljenim ličnim svojstvima.znači ok, možemo da razgovaramo sa cost/benefit pozicija, ali hajde da prvo uspostavimo konsenzus da je svako birkanje kandidata koje uključuje kriterijume izvan sfere profesionalnih sposobnosti - protivzakonito ponašanje. bez toga nema dalje priče.inače ja ne znam da li i u drugim zemljama ljudi imaju ovako snažnu empatiju prema bogataškim problemima, ili je to rezervisano za tranzicionu Srbiju.
Jeste, bogataši sa 3-5 zaposlenih. Da li razumeš da za takvu firmu plaćanje nameta dve godine za radnika koji ne radi u današnjim uslovima vrlo verovatno znači bankrot?I onda imamo 3-5 nezaposlenih. Sa kim ćemo onda da empatišemo? Zaboga, naravno da sam na strani radnika, al ovde se uopšte ne radi o tome, kompleksan je problem.Edit: I da, "minimum x godina radnog iskustva" npr. Hajde dokaži da je to diskriminatorno. Edited by Idioteque
Link to comment
mene to nije pitao niko nikad (govorim o srbiji naravno), a bas sam u godinama kada bi ocekivala da me se pita, ako je u pitanju trend...da li se ovo desilo nekoj forumasici? kako ste hendlovale pitanje?
pa kad si pojedinačan slučaj :D eto moju suprugu su pitali na 3 mesta od 3 intervjua*.istina je negde u proseku.edit:* za posao vaspitačice. Edited by garcia
Link to comment

pa istinito, udata je i trenutno nema decu.kod prva dva je izvisila zbog toga. drugi poslodavac joj je čak nudio ugovor o "nemanju dece" na pet godina.treći poslodavac koji ju je zaposlio, nakon tri godine staža joj se "prijateljski" poverila da je za dobijanje posla presudilo to što nije imala decu, jer je bilo i takvih "defektnih" kandidatkinja.edit:sada, sa ćerkicom od 11 meseci, ne radi (ne zbog trudnoće, dala je otkaz još ranije zbog bolesti).eto i druge poente, nije mogla ljudski na bolovanje.inspekcija je bila uredno podmićivana.

Edited by garcia
Link to comment
Jeste, bogataši sa 3-5 zaposlenih. Da li razumeš da za takvu firmu plaćanje nameta dve godine za radnika koji ne radi u današnjim uslovima vrlo verovatno znači bankrot?
pa onda bankrot, šta da mu radim. ušao je u posao znajući kakva je država, koliko će kasniti novac od fonda u slučaju trudnoće radnice, imao je celu sliku pred sobom. šta, sad treba da navijamo za indijance koji su ušli u biznis bez ikakve rezerve, samo sa dobrom voljom i paricama od prodate njive, i svoje probleme likvidnosti rešavaju tako što šparaju na radnicima. takvima posvećujem ovaj animirani gif:tumblr_lcxxaiQgsn1qdl6l7o1_400.gifinače nemoj me pogrešno shvatiti, ne mislim da si ti iz te priče. samo ističem da, paralelno sa akcijama kojima bi se stimulisao biznis, treba uterati u poslodavce sujeverni strah od države i od zakona, da ih obliva hladan znoj i da piju pilule pre dolaska kerbera iz Poreske uprave, i da skreću pogled u stranu kada vide dekolte svoje radnice, da ih slučajno ne obuzmu grešne misli i dovedu do bankrota nakon tužbe za seksual haresment.
Link to comment
jel neko od vas može da iz prve ruke da lična iskustva s upošljavanjem fertilnih tuđina u srbiji i neku računicu koja bi ponukala privrednike da zapošljavaju trudnice i starce ili ćete samo da iznosite vaše štreberske hipoteze o nemoralnim kapitalistima koji, o užasa, vode računa o sopstvenim interesima, umesto da, kao moralni radnici, vode računa o sopstvenim interesima. i zbog čega je interes radnika lepši, bolji i pravedniji od interesa poslodavca?
doveo sam ti ekspertahttp://www.youtube.com/watch?v=Xa6c3OTr6yA
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...