Jump to content
IGNORED

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

:isuse: Прокићу, ти ли си?
Možda, ne znam tko je Prokić. Šta je tu zu fejspalm? Doći na stanovište protiv prirodne logike plemenske pripadnosti je vrlo inspirativno, nije to ni najmanje jednostavno, a višestruko je pozitivno. Ali znam da su za mnoge mjera realnosti Republika Srpska i etnička distanca. Pa eto gledamo,Elem, naravno ne saznasmo od Evi koje su masovne žrtve Jove Kape klanja. Umjesto toga Anduril iz kule bjelokosne objasnio zločinačku organizaciju zločinačkog režima. Da sad ne tupim, za koga je titostan zločinački režim, eto mu. Što se zločina tiče, naravno da bi bilo lijepo da su Kapa&co rabili procedure i procese po najvišim ne današnjim, nego kule bjelokosne standardima, i čak i mi, njihovi apologeti, možemo požaliti što nisu. Ali u tom tvrdom svijetu nema mjesta bajkama braće Grimm, onda bolje da preskočimo. Kapa&ekipa, onakvi kako ih jedijalektička zbilja formirala, nisu znali bolje. Na stranu što nisu bili obrazovani na pravnim katedrama ajvi lig, nego je i njihova formativna praxa bila ljudožderska, u znaku masovnog klanja, nepojmljivih muka i onečovječenja. Industrija smrti, zločin kao najviši politički smisao i epohalna klanica su otprilike temeljne istine one realnosti. Pavelić, Hitler, Staljin, DM i njihove organizacije i modusi djelovanja, to je bio konkretni kontext u kojem Kapa&ekipa zaključuju da bi strijeljanje moglo poslužiti kao adekvatno rješenje konkretnog operativnog pitanja. Je li to opravdano, lijepo i moralno, pa nije ništa od toga. Nije ni ubijanje njemačkih ni japanskih civila. ali to je problem kad se protiv fašizma tuku nesavršeni ljudi, a ne neko kao Anduril. Onoga ko se takav pojavi ćemo onda svi složno izripovati bez ijedne primjedbe. Do tada ostaju samo RIP topići PPP stajl.Jovi Kapi neka je laka zemlja, a vi što ga ne volite puknite, i pokojniku bi bilo drago.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

A pa dobro, posto nisu bili obrazovani i posto im je formativna praksa bila takva, onda ne podlezu ljudskim zakonima. Ali onda nemamo pravo ni da osudjujemo ako neko kome se formativna praksa sastojala od nezasluzenog boravka na Golom Otoku i slicno razbije glavu starcu i sprovede sopstvenu pravdu.Mislim, ne pricamo ovde o vremenu Dzingis Kana pa da bude anohrono pominjanje "sadasnjih standarda". Pricamo o dogadjajima ciji su pojedini akteri pa i zrtve jos uvek medju nama.

Edited by Radagast
Link to comment
Ne, ne slažu se svi. Već si ih osudio kao petu kolonu i put od toga do mučenja i nije predugačak - dovoljno je i to opravdati jednim kontekstom, okolnostima - ''tako se to tad radilo jbga''. Apologija Golog otoka jeste na onoj istoj strani gde i pravdanje svakog sličnog sranja 90ih: Keraterma, Manjače, Stajićeva, Lore, Dretelja itd...i u prvom, i slučaju ovih drugih reč je o istom: interniranju neprijatelja njenog veličanstva - Države. Na stranu odvratna podvala da se radi o državnoj stvari a ne o najobičnijem obračuna dva jednako rigidna i sumanuta kulta ličnosti.
Ok za kultove ličnosti, ali odakle ti to da nije u pitanju državna stvar?! Ne znam šta bi bilo više državnom stvari od pitanja nezavisnost vs ruski satelit s ograničenim suverenitetom.I nije isto kad stavljaš u žicu ljude druge vjere i kad to činiš s političkim protivnicima za koje osjećaš da bi te mogli ugroziti. Ovo što tu pišeš je ono, nacizam, komunizam, sve je to totalitarizam bez obzira po kojem osnovu zatvaraš i istrjebljuješ li socijalne zajednice ili pojedince.
Link to comment

Ово је напросто фантастично. Ево, ако Топола или Папа Урбан читају ово, могу да користе ово за одбрану својих ставова: "Можда је Дража Михаиловић одговоран за убиства великог броја људи, али Дража и екипа нису знали боље. Ми можемо, као њихови апологети, пожалити што нису, али је њихова формативна пракса била у знаку клања, мука и онечовјечења."

Link to comment
Ово је напросто фантастично. Ево, ако Топола или Папа Урбан читају ово, могу да користе ово за одбрану својих ставова: "Можда је Дража Михаиловић одговоран за убиства великог броја људи, али Дража и екипа нису знали боље. Ми можемо, као њихови апологети, пожалити што нису, али је њихова формативна пракса била у знаку клања, мука и онечовјечења."
Nije bio 100% savrsen pa mu omaklo po koje klanje. Desava se.
Link to comment
A pa dobro, posto nisu bili obrazovani i posto im je formativna praksa bila takva, onda ne podlezu ljudskim zakonima. Ali onda nemamo pravo ni da osudjujemo ako neko kome se formativna praksa sastojala od nezasluzenog boravka na Golom Otoku i slicno razbije glavu starcu i sprovede sopstvenu pravdu.Mislim, ne pricamo ovde o vremenu Dzingis Kana pa da bude anohrono pominjanje "sadasnjih standarda". Pricamo o dogadjajima ciji su pojedini akteri pa i zrtve jos uvek medju nama.
Podliježu ljudskim zakonima. JK je grješan i svi koji su u poziciji da se bace kamenom, nek udare. Ne zalažem se za exkulpaciju JK, nego obrazlažem zašto ga uzimam kao pozitivca iako je imao krvave ruke. A razmatram ga u dimenziji dobra i zla upravo jer su akteri još među nama. Recimo Gavrila Principa nisam više u stanju gledati u toj dimenziji. On je za mene otišao u istoriju, izvan dobra i zla.
Link to comment
Ово је напросто фантастично. Ево, ако Топола или Папа Урбан читају ово, могу да користе ово за одбрану својих ставова: "Можда је Дража Михаиловић одговоран за убиства великог броја људи, али Дража и екипа нису знали боље. Ми можемо, као њихови апологети, пожалити што нису, али је њихова формативна пракса била у знаку клања, мука и онечовјечења."
Slobodno. I bilo bi tačno, svako je činio najbolje što je znao. Ali razlika između DM i JK nije u tome, po tome smo svi isti, nego upravo u onome što su činili.@Radegast, ne znam da je JK klao, ti znaš? Ali i da jest, siguran sam da mu se nije omaklo. Stvar je u tome da Titovi ljudi nisu znali bolje od one mjere represije i zločina koja im je izgledala prihvatljivo. To nije dovoljno da se otprave kao zločinački režim. Edited by king louie
Link to comment
Kapa&ekipa, onakvi kako ih jedijalektička zbilja formirala, nisu znali bolje. Na stranu što nisu bili obrazovani na pravnim katedrama ajvi lig, nego je i njihova formativna praxa bila ljudožderska, u znaku masovnog klanja, nepojmljivih muka i onečovječenja.
Peko Dapčević, komandant 1. proleterskog korpusa / 1. armije, pravnik sa beogradskog univerzitetaKoča Popović, komandant 2. proleterskog korpusa / 2. armije, filozof sa SorboneKrižni putevi, Blajburg, Kočevski rog i tako dalje...1055287_24_02.jpg Edited by Filipenko
Link to comment
Podliježu ljudskim zakonima. JK je grješan i svi koji su u poziciji da se bace kamenom, nek udare. Ne zalažem se za exkulpaciju JK, nego obrazlažem zašto ga uzimam kao pozitivca iako je imao krvave ruke. A razmatram ga u dimenziji dobra i zla upravo jer su akteri još među nama. Recimo Gavrila Principa nisam više u stanju gledati u toj dimenziji. On je za mene otišao u istoriju, izvan dobra i zla.
Slazemo se onda manje-vise. JK je bio globalno pozitivan lik, koji je zasluzio nase vecno postovanje zbog hrabre borbe protiv fasista, a i duzi boravak u zatvoru zbog krvavih ruku.
Link to comment
Ok za kultove ličnosti, ali odakle ti to da nije u pitanju državna stvar?! Ne znam šta bi bilo više državnom stvari od pitanja nezavisnost vs ruski satelit s ograničenim suverenitetom.I nije isto kad stavljaš u žicu ljude druge vjere i kad to činiš s političkim protivnicima za koje osjećaš da bi te mogli ugroziti. Ovo što tu pišeš je ono, nacizam, komunizam, sve je to totalitarizam bez obzira po kojem osnovu zatvaraš i istrjebljuješ li socijalne zajednice ili pojedince.
Zato što su i devedesete bile više i češće državna stvar nego lebensraum za našu rasu/narod. Najbliže ovom drugom jesu ovi iz RS, ali većina ostalih je zatvarala protivnike našeg državnog projekta. JNA sasvim sigurno nije internirala po verskom ključu. Kao što je neko već reko, bez golootočkog nasleđa ne bismo tako lako imali ni ove potonje.Ne nalaziš li nimalo neugodnim što sam pristaješ na pritvaranje ili progon iz državnog razloga? Ono, makar na nivou ne opravdavam ali razumem.Srećom po Tita, to je puno više bio obračun kultova i partijskih frakcija, nego fašizam. Fašizam je u rečima kasnijih apologeta. Edited by dillinger
Link to comment
@Radegast, ne znam da je JK klao, ti znaš? Ali i da jest, siguran sam da mu se nije omaklo. Stvar je u tome da Titovi ljudi nisu znali bolje od one mjere represije i zločina koja im je izgledala prihvatljivo. To nije dovoljno da se otprave kao zločinački režim.
Ma poneo me zar diskusije. Bezvezno je porediti JK i DM na taj nacin.Bold mi je nejasan. Represija prema "staljinistima" je bila blaza nego sto je mogla da bude, ali je i takva sadrzala deo bespotrebne surovosti. Internacija kao mera zastite od "unutrasnjih neprijatelja" nije bila ucinjena nimalo efikasnijom time sto su internirani muceni i terani da tucaju kamen u nemogucim uslovima, umesto da im je samo onemoguceno kretanje, kao u slucaju preko 100 000 americkih gradjana japanskog porekla interniranih za vreme Drugog svetskog rata. To je bilo jasno i iz tadasnje perspektive. Poenta je da mera represije i zlocina nije bila odredjena potrebom (sto je naravno ni u tom slucaju ne bi opravdalo), nego tacnom percepcijom da im se moze i da za tih par stotina stradalih na Golom Otoku i za par hiljada onih koji su se tu nasli "greskom" nikada nece odgovarati, kombinovanom sa izvesnom dozom neljudskosti i zla. Kada su oni ti koji odredjuju pravila, zasto ne bi malo dali oduska besu i sadistickim porivima (u slucaju cuvara), odnosno to podsticali ili zatvarali oci (u slucaju JK)? Tih 400-500 ljudi moglo je zivo izaci sa Golog Otoka, hiljade njih su mogle izaci bez trauma, ali nisu, krivicom (izmedju ostalih) JK, koji, u odsustvu granica delanja koje bi mu postavio demokratski rezim, nije umeo sam sebi da ih postavi (onako kako je trebalo). Edited by Radagast
Link to comment

Jbg, ti sad pricas kako su iz obesti mucili ljude. Kapicic je nekoliko puta rekao da su se oni plasili tih zatvorenika. Rekao je da na Golom Otoku nisu bili obicni zatvorenici vec najbolji borci i da bi u slucaju njihove pobune imali velikih problema.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...