Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Primetio si da strani izvor tvrdi da je Hrvat najzasluzniji sto je spaseno na stotine oborenih saveznickih pilota? To je jedini opipljiv doprinos JVuO bobi protiv okupatora. Bez medalje koju je za to Draza dobio od Amerikanaca, oni su kompletan kurac na biciklu. 

 

Као један од ређих официра који је знао енглески, постављен је да води операцију.

Тешко да је најзаслужнији за само спашавање - за то је било најбитније где су пали и ко их је први прихватио, остало је ишло прилично уиграно.

 

Иначе је то највероватније и спало Вучковића - послат је америчким авионом са авијатичарима за Бари, да покуша да успостави контакт са савезничком командом (што се Британцима и није радило).

Link to comment

Kao i ti koji nisi opredeljen ali si upucen u dogadjaje i to ne zelis da podelis ni sa kim, do sa forumasima. :s_c:

Smorilo me da se na svakoj istorijskoj temi od postanka sveta do danas jebavam i s partizanima i s četnicima početnicima. Zaključak je dovoljan.

Link to comment

Kao neko ko misli da je upucen u dogadjaje, preporucujem da napises knjigu i ne gubis vreme na istorijskim temama od postanka sveta do danas, jebavajuci se sa partizanima i cetnicima-pocetnicima.

Osim sto verujes da si upucen u dogadjaje, polazes i na svoju objektivnost, pa bi steta bila da rasipas talenat.

 

Zamisli kako bi bilo da te ovde jednog dana  citiraju amateri   :fantom: 

Link to comment

Ne gajim takve iluzije niti ambicije, a i hajdžekovali ste temu za ČvP patkometriju, što meni u predelu ispod abdomena izaziva senzacije u vidu pucanja i trnjenja.

Link to comment

Pa ne znam, zao mi je sto je to iluzija.

Ja sam samo citirao jedan inostrani izvor ali evo...u znak dobre volje ustuknucu na neko vreme. 

 

Sto se drugog dela tvog poslednjeg posta tice, mozda na Fintessu i zdravlju ima nesto o tome a nema hajdzekera...

Link to comment

Као један од ређих официра који је знао енглески, постављен је да води операцију.

Тешко да је најзаслужнији за само спашавање - за то је било најбитније где су пали и ко их је први прихватио, остало је ишло прилично уиграно.

Pa ja ti samo skrecem paznju na senzacionalisticki ton teksta, sa podtekstom da je i za onu jedinu pozitivnu stvar sto su uradili - zasluzni Hrvati. 

 

U tom smislu treba posmatrati i ostale neproverljive tvrdnje, kao sto je da je bilo dve hiljade Hrvata u centicima. Treba uzeti za ozbiljno samo ono sto je proverljivo, kao na primer cinjenicu da je Jaksa Racic bio gradonacelnik Splita za vreme okupacije, da je bio pripadnik JVuO, i da je kao takav ubijen. A o masovnosti cetnickog pokreta i Splitu i okolini govori vojvoda Bircanin koga je u Split poslao Draza licno da omasovi pokret:

 

Nakon nekoliko mjeseci, vojvoda Birčanin – kojega će Draža Mihailović ubrzo imenovati komandantom Dalmacije, Hercegovine, zapadne Bosne i jugozapadne Hrvatske – nezadovoljan situacijom u Splitu, 9. svibnja 1942. telegramom obavještava đenerala Dražu kako “u Splitu i celoj Dalmaciji, a naročito u ovom glavnom mestu na primorju, kao da je devedeset odsto komunista!”.

 

"orjunaski" i "cetnicki" Split, kako danas navode strani izvori, je imao drugaciji karakter u ocima cetnika u samom Splitu, koji posle atentata na svoja dva clana izdaje saopstenje:

 

“Split, koji mučkim napadom na četnike klikće svojim junacima mraka, može da se spremi da dugo jauče. Splite, splitska većino, samo nosi novo drvlje na svoju lomaču, na kojoj ćeš izgoriti i sasuti se u prah i pepeo. Četnici poznaju splitske komuniste, kao i sve ono splitsko što se s komunistima plete, jatači i plješće im. Sve će to bez samilosti i bez izuzetaka biti istrijebljeno iz Splita. Sve će to biti istrijebljeno danas, sutra, prekosutra!”

 

obrati paznju na "splitska vecino". Sami cetnici su svesni da nemaju podrsku u gradu. A zasto? 

 

suradnja s Talijanima cvate – nije nezapaženo prošla njihova pojava, rame uz rame s ustašama, na sahrani zloglasnog talijanskog oficira Giovannija Save, straha i trepeta Splita toga doba, ni pomoć u likvidaciji šestoro splitskih omladinaca, optuženih za Savino ubojstvo – pa se na redovnim tjednim sastancima splitskih četnika raspravlja i o preuzimanju vlasti u gradu nakon sve izvjesnijeg odlaska Talijana.

(obrati paznju na hrvastinu, izvor je sa izvora dogadjaja)

 

No situacija se svakako promenila kada su Italijani otisli, centici su sigurno, sa svojim mnogobrojnim hrvatskim saborcima, jedva docekali da se biju sa ustasama koji su sada formalno gospodari u Splitu?

 

 

18. rujna 1943. njemački poručnik Lippert iz Obavještajnog odjela 114. lovačke divizije sastavlja izvještaj o posjetu Milana Cvjetičanina, oficira Dinarske četničke brigade, kojega je kapitulacija Italije zatekla na liječenju u Splitu, nakon čega je požurio Nijemcima. “Mi četnici znamo da se samo uz pomoć njemačkih trupa može postići efikasno uništenje bandita, jer smo mi za to isuviše slabi”, kaže Cvjetičanin poručniku Lippertu.

I odjednom – gle čuda – eto četnika po drugi put među Splićanima, ovaj put s njemačkim propusnicama, usred Nezavisne Države Hrvatske. Bizarno? Povijest se ne sjeća, ali arhive pamte: kad je koji mjesec kasnije, 9. siječnja 1944, u svađi kraj splitskog buffeta Aeroplan jedan pijani ustaša ubio nekog četničkog vazduhoplovca, povjerljivog njemačkog konfidenta, Feldkomandatura Wehrmachta zaprijetila je ustašama da će to “skupo platiti”. Usred ustaške NDH!

 

od izvora, dva putica, vode na dve strane... jedan glas Slavonije, drugi glas Splicanina koga Hrvati smatraju savremenim Orjunasem. Kome verovati?

Edited by ObiW
Link to comment

Pa ja ti samo skrecem paznju na senzacionalisticki ton teksta, sa podtekstom da je i za onu jedinu pozitivnu stvar sto su uradili - zasluzni Hrvati. 

 

 

Текст је наравно глуп и тенденциозан. Прескочио је да помене Звонковог очуха који га је упутио у војни позив.

 

Што се тиче бројева, чак и да су тачни (а тешко јер су дати одокативном методом), то значи да је било свега 1-2% четника који су Хрвати. Муслимана можда нешто више, а Словенаца мање. Свеукупно мање од 5% за покрет који претендује да је југословенски је мало.

Link to comment

Jepse Tribune i ti i tvoje otvaranje 7548. teme o Jugoslaviji, ne znam više gde šta pišem.

:D

 

Piši samo, ionako će to na kraju u ČvP da se pretvori, od binarnog nam koda se ne može izgleda pobeći. Pa kad neko nekad bude imao vremena i volje, neka povadi što valja i složi u 1 kvalitetnu.

Link to comment

Recimo Kočom Popovićem. Na primer. 

Meni stvarno nije jasno kako kao bilo kakav liberal možeš da pišeš ovako nešto. Kakav fakin "legitimitet" koji proizilazi iz prvoborstva pre 30 godina, o čemu se radi? Nisu to neka "lokalna rukovodstva", to su dve najvažnije republike u Jugoslaviji. 

 

Obrati paznju, poredio sam legitimitet Tita i ekipe sa legitimitetom Milosevica, kao i nacin na koji su sprovodili politicke promene 1971-74 i 1988-92. To su dva sveta iako se ne radi o velikom vremenskom razdoblju izmedju.

I iz liberalne i iz jugoslovenske perspektive je to tako. Pravo na zivot je starije od prava na glasanje.

Jedino iz iskljucivo srpske perspektive se to cini slicnim jer eto, Milosevic ipak nije pobio i proterao onoliko Srba koliko i Jugoslovena u onom periodu.

Zato ljudi i pogresno kazu da je hteo biti novi Tito. Tito je balansirao izmedju politickih interesa a ovaj je kasapio - to je kljucna razlika.

 

Koliko je na Kosovu bilo mrtvih i uhapšenih u periodu 1974-89? Kako je savezna država reagovala na Kosovu od 1981, kako tumačiš ulogu vojske u sukobu sa civilima, rpduženo vanredno stanje, hapšenja, ekstremizacija javnog diskursa kroz uvođenje termina "etničko čišćenje" kako bi se dodatno ocrnilo albansko društvo na Kosovu itd itd?

Dakle ti nemaš problem sa diktaturom ako je diktator sam po sebi institucija (a o tome da li je ili nije sudiš ti) i ako uspeva da na različite načine hendluje potčinjene kroz neki vremenski period, i to su onda neka "pravila" koja su stekla legitimitet, samim svojim postojanjem? OK.

Nije Milošević lično bio gori/teži čovek od Tita, nije bio prznica, nije bio neprijatan za rozgovor i pijenje kafe itd itd, nije čak ni bio nacionalista nego varijacija prvoboračkog jugoslovenstva sa srpskom podlogom. Tito je gušio albansku pobunu na Kosovu u krvi, 20 godina držao agilni policijski aparat na terenu, mešetario kadrovima, smenjivao, hapsio itd itd.

Ti u stvari treba da žališ što Milošević nije uzeo vlast u celoj Jugoslaviji i onda kao institucija™ arbitrirao kao i prethodnik mu. Milošević bi svakako brže prešao u "meku fazu" u kojoj može sve samo da mu se ne dira lična pozicija, tako da bi svi u njegovoj Jugoslaviji procvetali vrlo brzo, ionako bi živeli u bum godinama bar do 2008, ma milina.

 

Pa poredi brojke izmedju 1974.-89. na Kosovu i izmedju 1989.-99. Samo ce ti se kasti.

Imam problem sa diktaturama ali umem i da razlikujem izmedju diktatora. Nije Staljin isto sto i Tito kao sto to nije ni Milosevic. Pokusaj Albance da ubedis da je Tito zapravo isto sto i Milosevic.

Poenta je u tome da je Tito, kakav takav, ostavio u amanet jednu relativno uredjenu, bogatu i mirnu drzavu koja je posle njegove smrti imala jedan ogroman potencijal u svakom pogledu kakav nije imala nikada pre toga.

Milosevic je taj potencijal unistio (zajedno sa svojim pristalicama) i ostavio jedan prostor koji se nece od toga oporaviti ni sledeceih 50 godina. I onda dodjes ti i kazes nema tu neke razlike. Ima, itekako....

Edited by Anduril
Link to comment

Jedina razlika je Crna Gora. Ostalo je razlicito, ali sa stanovista nekakvog legitimiteta realno isto

 

obrati paznju da sam na pisao "sa stanovista legitimiteta", a ne nesto drugo

Edited by MancMellow
Link to comment

Pa ja ti samo skrecem paznju na senzacionalisticki ton teksta, sa podtekstom da je i za onu jedinu pozitivnu stvar sto su uradili - zasluzni Hrvati. 

 

U tom smislu treba posmatrati i ostale neproverljive tvrdnje, kao sto je da je bilo dve hiljade Hrvata u centicima. Treba uzeti za ozbiljno samo ono sto je proverljivo, kao na primer cinjenicu da je Jaksa Racic bio gradonacelnik Splita za vreme okupacije, da je bio pripadnik JVuO, i da je kao takav ubijen. A o masovnosti cetnickog pokreta i Splitu i okolini govori vojvoda Bircanin koga je u Split poslao Draza licno da omasovi pokret:

 

 

"orjunaski" i "cetnicki" Split, kako danas navode strani izvori, je imao drugaciji karakter u ocima cetnika u samom Splitu, koji posle atentata na svoja dva clana izdaje saopstenje:

 

 

obrati paznju na "splitska vecino". Sami cetnici su svesni da nemaju podrsku u gradu. A zasto? 

 

(obrati paznju na hrvastinu, izvor je sa izvora dogadjaja)

 

No situacija se svakako promenila kada su Italijani otisli, centici su sigurno, sa svojim mnogobrojnim hrvatskim saborcima, jedva docekali da se biju sa ustasama koji su sada formalno gospodari u Splitu?

 

 

od izvora, dva putica, vode na dve strane... jedan glas Slavonije, drugi glas Splicanina koga Hrvati smatraju savremenim Orjunasem. Kome verovati?

 

bold

 

zasto ti je to cudno? kakav je grad zavisi od leca kroz koje gledas.

i moje valjevo je za crvene bilo cetnicko leglo, a za cetnike leglo crvenih. a zapravo je posle bg i smedereva bio najvece uporiste ljoticevaca. u grad su ulazili maskirani u seljane na dane pindjura. sela i okolina druga su prica. a po selima i jedni i drugi su vrsili "dobrovoljne" mobilizacije, qrac moj po gradu.

Link to comment

Poenta je u tome da je Tito, kakav takav, ostavio u amanet jednu relativno uredjenu, bogatu i mirnu drzavu koja je posle njegove smrti imala jedan ogroman potencijal u svakom pogledu kakav nije imala nikada pre toga.

Milosevic je taj potencijal unistio (zajedno sa svojim pristalicama) i ostavio jedan prostor koji se nece od toga oporaviti ni sledeceih 50 godina. I onda dodjes ti i kazes nema tu neke razlike. Ima, itekako....

 

Poenta je da nije, a ako posle 50 strana napisanih sa sve činjenicama i opisima događaja ti dođeš i prospeš ovakvu mudrost bez realnog utemeljenja, onda znači da misionariš.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...