Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Nacionalizam je svojstven gotovo svim modernim drzavama ali se one ipak ne raspadaju ratom kako se raspala SFRJ.

Ima tu malo vise nego do velikosrpskog, hrvatskog ili slovenackog nacionalizma ili sta su pojedini kruzoci oko Cosica ili Dolanca mislili.

I naravno da ovo pitanje oko Slovenaca vs. recimo CG itekako ima veze sa danasnjim problemima EU, tj. Holandije vs. Grcke jer su slicni mehanizmi na delu.

Nacionalizam (na obe strane) buja u uslovima kada dominantne politicko-kulturne razlike dovode do znacajnih ekonomskih razlika unutar neke drzavne tvorevine.

Link to comment

Ovaj, da, samo tu ima jedan zajeb. Vidiš, Holandija je recimo odvajkada bila ekonomski razvijenija od Grčke, i pre nego što je postala članica EU kao i posle toga. S druge pak strane, najbogatije regije u Jugoslaviji u vreme njenog formiranja bile su Slavonija i Vojvodina. Taj neki kulturni obrazac u obema tim regijama i nije nešto drastično različit u odnosu na Sloveniju. Što će reći da Slovenija to svoje bogatstvo duguje direktno Jugoslaviji, a ne obratno, koju je čim joj se pružila prilika nastojala da razjebe.

 

Pa sad, ako je to OK, šta zameriti Miloševiću onda? On je, po propasti mogućnosti očuvanja Jugoslavije kao ostvarenja srpskih interesa legalnim i mirnim sredstvima, pribegao ratu kao jedinom preostalom raspoloživom sredstvu.

 

Može mu se zameriti samo što nije uspeo. ^_^

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pa možda je ono što je Anduril napisao o korupciji stereotip a možda i nije. Ja ne znam ali sam siguran da ne zna ni on.

 

Naravno, crtica o etnicitetu zaposlenih ne pokazuje ništa u smislu korupcije.

Link to comment

Tribune, jesi li čitao Jovića?

 

EDIT

 

Dejana, ne Boru (mada i Boru trba čitati)

 

Ima li negde da se kupi elektronskih izdanja i jednog i drugog Jovića?

Link to comment

Što će reći da Slovenija to svoje bogatstvo duguje direktno Jugoslaviji, a ne obratno, koju je čim joj se pružila prilika nastojala da razjebe.

 

Pa sad, ako je to OK, šta zameriti Miloševiću onda? On je, po propasti mogućnosti očuvanja Jugoslavije kao ostvarenja srpskih interesa legalnim i mirnim sredstvima, pribegao ratu kao jedinom preostalom raspoloživom sredstvu.

 

Može mu se zameriti samo što nije uspeo.  ^_^ 

 

Upravo. Cak i da je pristao na konfederalna resenja, to bi bilo samo odgadjanje proglasenja nezavisnosti.

Link to comment

Upravo. Cak i da je pristao na konfederalna resenja, to bi bilo samo odgadjanje proglasenja nezavisnosti.

Ima se njemu zameriti mnogo štošta, pitanje je bilo samo retoričko. Prvenstveno činjenica da ono što je započeo na XIV kongresu SKJ nije izgurao, već je od toga u nekom momentu odustao, dogovorivši se upravo sa Slovencima tj. Kučanom.

 

Postaviće Prospero Jovića već, ima tu lepo opisano.

Link to comment

Ne znam, znam samo da je moralo biti saveznih izbora, i da bi tek onda zaista znali da li i u kojoj meri je ta država bila "tamnica naroda". Ovako je to bila i ostala država partijskih struktura.

Link to comment

A da ih sprovodi ko tačno, vojska?

 

Mislim, ja jesam tada sa 16-17 godina bio u zabludi (Serxit  ^_^ ) al ni u ludilu tolikoj. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Pa da nema zabluda ne bi bilo ni razloga da diskutujemo na ovoj temi. Sve bi bilo kristalno cisto. Ovako je interesantno cuti sta drugi misle, a mozda se nesto i nauci.

Link to comment

A da ih sprovodi ko tačno, vojska?

 

Mislim, ja jesam tada sa 16-17 godina bio u zabludi (Serxit ^_^ ) al ni u ludilu tolikoj.

Čekaj, kod činjenice da 955 od 1.156 delegata na kongresu SKJ glasa za predlog da se Jugoslavija u novom ustavu definiše kao država sa punim državnopravnim subjektivitetom, ceniš da je nemoguće da se savezni izbori sprovedu? Šta, TO će pucati na saveznu miliciju u Mariboru?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...