Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

^^

 

Prvu rečenicu ne razumem uopšte.

 

Ovo za nadležnosti - pa to mora da se ispregovara, ne pada to s neba.

 

Pričamo o državi koja (je) treba(la) da se napravi a ne o nekoj već stabilizovanoj koja ima svoj život.

Link to comment

korupcija je dakako kljuc svih jugoslovenskih zagonetki i idiosinkraticnosti npr sta je to osim korupcije moglo naterati jna da napravi decije leciliste u obliku leteceg tanjira in the middle of fucking nowhere

 

Untitled-1-copy.jpg

gde je ovo?

 

 

 

...poslato sa prinudnog...

Link to comment

Pa nema doprinosa, to je važilo za konfederalnu SFRJ, Slobina SRJ je svoj budžet punila sama (kao i svaka federacija). Nadležnosti su te neke koje je SRJ imala, manje-više elementarne za federaciju. Privatizacija po Markovićevom modelu itd. zavisno od toga ko drži vlast.

 

Pričamo o državi u kojoj se vlast na izborima menja, o Nemačkoj a ne o EU.

 

Ne, sorry, ne mogu ozbiljno da diskutujem o potpuno nemogućoj i neostvarivoj stvari u datim uslovima. 

Link to comment

 jes vala pregovarao. Mislio sam pregovarati s namerom da se dogovori. :D

 

Pa nije pravio nikakav problem MKD i SLO (realno, tj intimno ga nije interesovala SLO osim efekta prelivanja na HR)

Link to comment

^^

 

Prvu rečenicu ne razumem uopšte.

 

Ovo za nadležnosti - pa to mora da se ispregovara, ne pada to s neba.

 

Pričamo o državi koja (je) treba(la) da se napravi a ne o nekoj već stabilizovanoj koja ima svoj život.

 

Doprinosi u finansiranju federacije su karakterisali SFRJ gde je republika iz svoje kase uplaćivala u federalni budžet, odozdo naviše (kao EU), Kod federalnih država toga nema, jer federacija ubire svoje prihode, te ih eventualno i redistribuira kroz pakete pomoći (odozgo naniže).

 

Ma ispregovaralo bi se, toj ekipi je bilo u interesu da Srbija "povuče" najviše kao ekonomski najsnažnija. Zato i kažem da bi bilo ništa manje od onoga što je SRJ imala.

Link to comment

Ne, sorry, ne mogu ozbiljno da diskutujem o potpuno nemogućoj i neostvarivoj stvari u datim uslovima. 

 

Slažem se, samo ne iz istih razloga iz kojih ti to misliš. Ja mislim da nije imao ko da je izvede tj. da je trebalo to da bude neko mnogo veštiji od Miloševića.

Link to comment

Pa nije pravio nikakav problem MKD i SLO (realno, tj intimno ga nije interesovala SLO osim efekta prelivanja na HR)

 

Makedonija je najzanimljiviji primer. Oko nje je izginulo boga pitaj koliko ljudi, a ono, ne znam dal je bila vest u novinama kad su postavili pliciju i carinu na granični prelaz. 

Link to comment

Pa nije pravio nikakav problem MKD i SLO (realno, tj intimno ga nije interesovala SLO osim efekta prelivanja na HR)

 

Bilo je reči (Hazard) o tome da se pregovara o kompletnom razdruživanju Jugoslavije i tu gleda da nešto izboksuje za Srbe po HR i BiH. Znači ono, miran raspad po AVNOJskim granicama, pitanja sukcesije i zaštite manjina.

 

Kažem da je to meni najmanje verovatan scenario i da takvog koji bi to na taj način odradio ovde nije bilo.

edit: a da taj išta politički znači.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Makedonija je najzanimljiviji primer. Oko nje je izginulo boga pitaj koliko ljudi, a ono, ne znam dal je bila vest u novinama kad su postavili pliciju i carinu na granični prelaz. 

 

Za nju nisu ginuli oni koji su dosli na vlast 1945. :fantom:

Link to comment

Doprinosi u finansiranju federacije su karakterisali SFRJ gde je republika iz svoje kase uplaćivala u federalni budžet, odozdo naviše (kao EU), Kod federalnih država toga nema, jer federacija ubire svoje prihode, te ih eventualno i redistribuira kroz pakete pomoći (odozgo naniže).

 

Ma ispregovaralo bi se, toj ekipi je bilo u interesu da Srbija "povuče" najviše kao ekonomski najsnažnija. Zato i kažem da bi bilo ništa manje od onoga što je SRJ imala.

 

Brate to je samo način toka novca, a neku preraspodelu bogatstva moraš vršiti. I to je stvar dogovora koji bi se morao postizati.

Link to comment

Za nju nisu ginuli oni koji su dosli na vlast 1945. :fantom:

 

Ma ok, ne radi se o tome, Makedonija defo nije bila Srbija 1992, nego je pokazatelj kako je Milošević samo palio šta mu treba, a ignorisao šta mu nije zanimljivo za zaluđivanje naroda za sticanje podrške. 

Link to comment

Ma ok, ne radi se o tome, Makedonija defo nije bila Srbija 1992, nego je pokazatelj kako je Milošević samo palio šta mu treba, a ignorisao šta mu nije zanimljivo za zaluđivanje naroda za sticanje podrške. 

 

Pa on jeste svakako, ali za ocekivati je bilo da narod u Srbiji bude zainteresovaniji za delove SFRJ gde ima mnogo Srba (Hrvatska, BiH) i sa kojim je dobar deo tog naroda, uzimajuci u vidu unutarjugoslovenske migracije, bio blisko rodbinski povezan, nego za Makedoniju. Mislim, ne znam, mozda bi i Milosevic ludeo po pitanju Makedonije da nije video na primeru Slovenije da Srbe ne zanima tamo gde nema Srba.

Link to comment

Pa on jeste svakako, ali za ocekivati je bilo da narod u Srbiji bude zainteresovaniji za delove SFRJ gde ima mnogo Srba (Hrvatska, BiH) i sa kojim je dobar deo tog naroda, uzimajuci u vidu unutarjugoslovenske migracije, bio blisko rodbinski povezan, nego za Makedoniju. Mislim, ne znam, mozda bi i Milosevic ludeo po pitanju Makedonije da nije video na primeru Slovenije da Srbe ne zanima tamo gde nema Srba.

 

Dok se nije ispostavilo da ne može da mobiliše narod u rat ni za tamo gde ima Srba... 

Link to comment

Dok se nije ispostavilo da ne može da mobiliše narod u rat ni za tamo gde ima Srba... 

To je verovatno bilo najvece iznenadjenje za njega licno - na Gazimestan mu doslo milion ljudi, svi urlicu od radosti kad kaze da konflikte za sada resavamo mirno ali se ne iskljucuju i druga resenja, a kad posle jos par godina pripreme terena od strane medija krenu da urucuju plave koverte sa pozivom na vojnu vezbu... nigde nikog.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...