Jump to content
IGNORED

Novi turistički promo spot - Soulfood Serbia


MayDay

Recommended Posts

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    12

  • morgana

    9

  • adam

    8

  • MayDay

    7

imam utisak da bi vecina volela da vidi ultimativni SPOT koji bi predstavljao srbiju, sa manastirima, gucom, exitom, hranom, prirodom, spalavovima, najlepsim devojkama... i da se posle ne snimi nijedan, jer bio ovaj bio vecan. ali, da ga pre toga odobri javnost referendumom.
prvo KOCOBO i srbska stradanja kroz vekove pa ond trpaj u spot šta 'oćeš -_-
Link to comment
Meni se kod Makedonaca svidja sto su ubacili Azijatkinju u spot. Jbt, pa glavni turisti u Evropi (a koji dolaze izvan Evrope) danas su Kinezi i Korejci, nekad bili Japanci, sada nesto slabije ali su i dalje zastupljeni. Dodju lepo u grupi od 50 ljudi, full cena placena, nista backpacking kao zapadnjacki olos koji gleda svaki dolar, nego brate sve po PS-u. Dodju, iskljocaju aparatima, plate lepo i produze.Nema boljih turistickih musterija.Sa zapada sto valja su bejbibumeri, oni imaju novca, ali djavola ce njih privuci masna `rana, oni sve gledaju organic kako bi poziveli sto godina.Ko je ciljna grupa spota? Mladi zapadnjaci? K.... ce oni otici u skupu kafanu u Skadarliji i zderati za medalju. Ne, oni ce otici do Meka i prespavati u hostelu koji je za dolar jeftiniji od najjeftinijeg. Secam se na letu Frankfurt-Seul, na karti pica gomila korejske ponude. Sta su pili mladi bekpekeri? Kolu naravno.Ako se racuna na mlade japije (koji su sve malobrojniji btw) onda treba ici na nesto drugaciju promociju, egzoticniju, brzu, `off the beaten path` sliku Srbije.Paraglajding, trekking, jahanje (mada sam ja principijelno protiv jahanja, ovo pisem `sta bi bilo kad bi bilo` iz perspektive promotera turizma u Srbiji)...EDIT Da pojasnim jos malo, nemam nista protiv spota i slazem se da je hrana jedan od nasih najjacih aduta, ako ne i najjaci. Ono sto meni smeta je sto ne vidim u pozadini ovog spota neku konkretnu strategiju. Najmanji je problem napraviti atraktivan video. Sustina je da treba prvo obaviti kvalitetno marketing istrazivanje i na osnovu njega izabrati strategiju i tek tada praviti video koji bi olicavao tu strategiju.Dobar primer u turizmu cini mi se su Nepal i Butan. Nepal nije imao nikakvu strategiju, sirom je otvorio vrata svima svojom viznom politikom i pretvorio se u gotovo iskljucivo backpacker destinaciju sa jeftinom klopom i smestajem, prostitucijom, kriminalom, losom higijenom i infrastrukturom i sve sto ide uz to. S druge strane komsija Butan je odredio kvotu koliko turista moze doci godisnje i standardizovanu cenu od 200 dolara dnevno all inclusive. Pa ko hoce nek izvoli. I time je privukao potpuno drugaciji tip turista nego Butan: starije imucne parove koji se duhovno preispituju, a imaju vremena i novca da potrose u penziji.Nije problem ni u bekpekingu, moze i to da bude dobra opcija ako se svesno odluci da nema bolje varijante i maksimizuje ucinak takvog pristupa uz minimizovanje negativnih efekata. Medjutim problem nije u tome da li cemo ovu ili onu strategiju, vec u tome da strategije (cini mi se) nema. Edited by noskich
Link to comment
Dobar primer u turizmu cini mi se su Nepal i Butan. Nepal nije imao nikakvu strategiju, sirom je otvorio vrata svima svojom viznom politikom i pretvorio se u gotovo iskljucivo backpacker destinaciju sa jeftinom klopom i smestajem, prostitucijom, kriminalom, losom higijenom i infrastrukturom i sve sto ide uz to. S druge strane komsija Butan je odredio kvotu koliko turista moze doci godisnje i standardizovanu cenu od 200 dolara dnevno all inclusive. Pa ko hoce nek izvoli. I time je privukao potpuno drugaciji tip turista nego Butan: starije imucne parove koji se duhovno preispituju, a imaju vremena i novca da potrose u penziji.
sve i da ne znam koliko je ovo sto si napisao netacno i stereotipno, zasto bi "stariji imucni parovi koji se duhovno preispituju dok trose vreme i novac u penziji" bili neko sa kime bi iko normalan pozeleo da provede godisnji odmor?a posebno sto toliki ljudi idu na annapurnu i mt.everest i razne druge spektakularne trekkinge zbog kurvi i gudre.butan za vecinu zapadnih zemalja ima tzv pocasne konzule koji licno odredjuju ko moze da udje u zemlju a ko ne. znas koliko je zanimljivo da budes u rukama nekog poluretardiranog polu hipika polu turistickog agenta sa ekskluzivnim pravima koje mu je dala dinastija. Edited by gazza1
Link to comment
sve i da ne znam koliko je ovo sto si napisao netacno i stereotipno, zasto bi "stariji imucni parovi koji se duhovno preispituju dok trose vreme i novac u penziji" bili neko sa kime bi iko normalan pozeleo da provede godisnji odmor?a posebno sto toliki ljudi idu na annapurnu i mt.everest i razne druge spektakularne trekkinge zbog kurvi i gudre.butan za vecinu zapadnih zemalja ima tzv pocasne konzule koji licno odredjuju ko moze da udje u zemlju a ko ne. znas koliko je zanimljivo da budes u rukama nekog poluretardiranog polu hipika polu turistickog agenta sa ekskluzivnim pravima koje mu je dala dinastija.
Pazi ja ovde ne pisem iz perspektive licnih preferenci (kao sto sam vec objasnio a propo jahanja), vec o turizmu kao privrednoj grani ciji je jelte glavni cilj, kao i bilo koje druge privredne grane, maksimizacija profita uz dodatak dugorocnog pristupa odrzivosti takve strategije: ne samo hajde da zaradimo sto vise u najkracem roku, vec hajde da vidimo sta i kome mi mozemo da ponudimo pri cemu ne bismo brzo prokockali te iste prednosti koje nudimo za novac.Butan je planski kreirao sistem koji je samoodrziv: mali broj imucnih turista dolazi da vidi netaknutu prirodu, drevne manastire i autenticnu kulturu pri cemu bas zbog toga sto je broj turista mali, a posete strogo kontrolisane ove prednosti koje se nude kao jedinstvena ponuda na trzistu nisu prokockane komercijalizacijom. Edited by noskich
Link to comment
Ja bi napravio turisticki spot Srbije sastavljen od svih negativnih stereotipa koji o nama kolaju. Jednu veliku crnu rupu.
Bio bi štos.Ali je zapravo nepotrebno. Većina (moj uzorak, dakle nereprezentativan) dolazi u Srbiju uverena da je samo klopa dobra, da su splavovi za ukakiti od uzbuđenja, a od ljudi očekuju da su korumpirani (što u većini /moj uzorak, dakle nereprezntativan/ i jesu), neotesai, smrdljivi, ulagivači, puni kvaziintelektualnog sranja o Vizantiji i duhovnoj nadmoći Istoka (tokom Sajma knjiga, sedimo tako u kafanici s pogledom na reku, a u društvu banku drži profesor istorije religije, i melje o zaveri Amera da svima isperu mozak, pa citira II deo filma Seks i Grad, pa u Simpsonovima pronalazi sino-ubistvo (bez zezanja, ako teram dalje prepoznaće se), i bio je uveren da je impresionirao strance (a oni me posle pitaju "ko je ovaj glupak?"), ...dakle stranac ne bi bio stranac da nema predrasude koje i mi volimo da podgrevamo kada naivno verujemo da je lepo biti sima divljak ali s dušom.Bio bi štos, ipak.
Link to comment
U spotu se ne pojavljuje gravče na tavče ili grešim?Poruka našeg i makedonskog turističkog promo spota je - dođite na Balkan da se ožderete ko svinje ... Edited by stoka
Link to comment
Poruka našeg i makedonskog turističkog promo spota je - dođite na Balkan da se ožderete ko svinje ...
:D Upravo. Kak bu rekli Rvati u vlaku za Beograd "Kak ovi Srbeki dobro hasaju!"
Link to comment
Pazi ja ovde ne pisem iz perspektive licnih preferenci (kao sto sam vec objasnio a propo jahanja), vec o turizmu kao privrednoj grani ciji je jelte glavni cilj, kao i bilo koje druge privredne grane, maksimizacija profita uz dodatak dugorocnog pristupa odrzivosti takve strategije: ne samo hajde da zaradimo sto vise u najkracem roku, vec hajde da vidimo sta i kome mi mozemo da ponudimo pri cemu ne bismo brzo prokockali te iste prednosti koje nudimo za novac.Butan je planski kreirao sistem koji je samoodrziv: mali broj imucnih turista dolazi da vidi netaknutu prirodu, drevne manastire i autenticnu kulturu pri cemu bas zbog toga sto je broj turista mali, a posete strogo kontrolisane ove prednosti koje se nude kao jedinstvena ponuda na trzistu nisu prokockane komercijalizacijom.
primarni razlozi za "plansko kreiranje" su u slucaju butana bili politicki (potrazi izvestaje HRW i ostalih) a onda se sve lepo zatvorilo u taj ezotericni turizam za bogate penzionere u potrazi za karmom u jedinoj budistickoj monarhiji na svetu.anyway, u srbiji ovakvoj kakva jeste nema nacina da se slican sistem zapati iz ociglednih razloga. kurve, gudra, kiseli kupus i jeftino pivo su aduti koji imaju vise veze sa nama.
Link to comment
imam utisak da bi vecina volela da vidi ultimativni SPOT koji bi predstavljao srbiju, sa manastirima, gucom, exitom, hranom, prirodom, spalavovima, najlepsim devojkama...
... kadrovima Beogradskog maratona, Čolinog koncerta na Marakani ...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...