Jump to content
IGNORED

Novi turistički promo spot - Soulfood Serbia


MayDay

Recommended Posts

Nek je paljeno meso, a jeste, al zna se sta prvo jedu gastosi kad dojdu doma. Tako da sam ja sve vreme ocekivao neki kadar sa rostiljem, i to da izvrsi neki eksplozivan upad u spot u maniru Betovenove Devete.

Link to comment
  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    12

  • morgana

    9

  • adam

    8

  • MayDay

    7

Ne priznajem spot bez cvaraka angry.gif Ja kad doneo u firmu najbolji kulen i regularne cvarke svi beli i crni se odusevili sa cvarcima. Kulen se jeo usput. Jel pravi uopste jos neko sem srba cvarke? :unsure: Bar su ajvar i kajmak tu :wub::wub: :wub:
kad sam ja pre dvaes godina emigrirao u uk, cvarke (pork scratchings) su prodavali u pabovima u kesicama kao cips i kikiriki. nisu isti kao nasi, malo su veci i slabije ocedjeni, al nema neke velike razlike. samo, na zapadu se to vise ne konzumira, otislo u istoriju iz zdravstvenih razloga. ima tu i tamo u ruralnim krajevima i tretira se kao hrana za najgore primitivce. da su u ovaj spot stavili cvarke, potvrdili bi predrasude koje neki na zapadu o nama vec imaju. jako dobra odluka da se preskoci.edit - kreten... Edited by adam
Link to comment

Zdravstveni razlozi :isuse: Zato je junk food i gazirani sok nesto sasvim normalno i zdravo. A sad vidim sto mi je sefica rekla da je cvarci podsecaju na ocevu farmu u kojoj je odrasla (cale nemac).

Link to comment
ostaje samo da se molimo bogu da se ne raspitaju sta ide u kajmak :)
a neeee - nije to samo zdravstveni momenat. problem je sto su cvarci vec poznati kao nesto sto je prljavi, neobrazovani plebs zvakao uz jeftino pivo - fuj, fuj, fuj! kajmak nema negativnu istoriju pa se moze prodati kao fini mlecni proizvod iz porodice sireva koji se retko ali s gustom konzumira.
Link to comment
kad sam ja pre dvaes godina emigrirao u uk, cvarke (pork scratchings) su prodavali u pabovima u kesicama kao cips i kikiriki. nisu isti kao nasi, malo su veci i slabije ocedjeni, al nema neke velike razlike. samo, na zapadu se to vise ne konzumira, otislo u istoriju iz zdravstvenih razloga. ima tu i tamo u ruralnim krajevima i tretira se kao hrana za najgore primitivce. da su u ovaj spot stavili cvarke, potvrdili bi predrasude koje neki na zapadu o nama vec imaju. jako dobra odluka da se preskoci.edit - kreten...
čvarci se vraćaju u modu, bogme. a spot se mene dopada. konačno nema (tuđih) manastira, a vidim i da se (na sreću) odustalo od koncepta 'zdravstvenog' turizma, već sad igramo na ono što zaista imamo - hranu, kakva je takva je, ukusna je. nije da je nema i na drugim turističkim destinacijama (i da nije atraktivnija), al kad već nemamo ništa drugo, daj 'ranu. e sad, ostaje problem (koji nije predmet ni jednog spota) što ako se neki turistički namernik zaveden spotom zaputi u srbiju da proba sve srpske starostavne delicije, što će da ostane u čudu kad pokuša da dođe do zlatara ili zlatibora ili neke druge pripizdine po izlokanim putevima. al to nije tema. spot je lep.
Link to comment
Zdravstveni razlozi :isuse: Zato je junk food i gazirani sok nesto sasvim normalno i zdravo. A sad vidim sto mi je sefica rekla da je cvarci podsecaju na ocevu farmu u kojoj je odrasla (cale nemac).
da se ispravim, ne samo zdravstveni vec i dublji drustveni razlozi. tesko da ce se ljudi u klasnom drustvu vracati na hranu svojih predaka s nostalgijom - osim ako nije u pitanju fini puter i uvozna marmelada koje su kusali i kusaju visi slojevi. ljudi cim malo odskoce kriju poreklo kao zmija noge. ne svi ali vecina. mnogo hrane je ovde odbaceno zarad toga sto su je jeli najnizi i najsiromasniji slojevi drustva. ne samo cvarci nego i mast, pihtije, iznutrice, razne zlondre, repe i slicno. sadrzaj tanjira i te kako oslikava drustveni status a s razvojem i bogacenjem drustva se i prehrana rapidno menja. brza hrana i gazirani sokovi vec idu u tom pravcu. meni se cini da su proizvodi u spotu fino i pazljivo odabrani da asociraju na prirodu i prirodno.
Link to comment

Kapiram da ima pokondirenih tikava ali iz tvoje price ispada da je vecina takva :huh: Ja sam dosad ziveo samo u malenoj Bocvani gde je selo prakticno utkano u drustvo (prave urbane kulture i nema). No opet, u Srbiji kad je nesto "domace i prirodno sa sela" to se smatra vrhuncem dobre hrane. Bas mi je cudno da se hrana odbacuje zarad nekog izigravanja prefinjene gospode.

Link to comment
čvarci se vraćaju u modu, bogme.
ima ponegde kod hipstera, vise kao zajebancija nego sto se zaista ceni, nisam bas siguran da ce da se primi. a ja bio odusevljen kad sam prvi put video cvarke u kesicama. reko - pametni ljudi, dobro se dosetili. cak mi se desavalo da kupim nekoliko kesica pa nosim kuci za dorucak i veceru. srbija ima prirodu na kojoj bi joj pola zapada pozavidelo. kad bi minimalno sredili infrastrukturu (sto ukljucuje i internet rezervacije i placanja) i krenuli da prave organizovane setajuce ture (trekking) - to bi bilo to.
Link to comment
mnogo hrane je ovde odbaceno zarad toga sto su je jeli najnizi i najsiromasniji slojevi drustva. ne samo cvarci nego i mast, pihtije, iznutrice, razne zlondre, repe i slicno.
Pa mozda se nekom to iskreno i ne svidja? Da li si siguran da je u pitanju zelja za drustvenim statusom? Imao sam utisak da su siromasni slojevi jeli ono sto su de facto otpaci od hrane zato sto nisu mogli sebi da priuste da bace bilo sta. Valjda je dobra stvar da to sad mogu.
Link to comment
srbija ima prirodu na kojoj bi joj pola zapada pozavidelo. kad bi minimalno sredili infrastrukturu (sto ukljucuje i internet rezervacije i placanja) i krenuli da prave organizovane setajuce ture (trekking) - to bi bilo to.
pa to sam i ja nekako potencirala, mada neuspešno. imamo prirodu, odnosno ono što nam je dato, ali ne umemo da iskoristimo potencijal - što će reći, ako oko nečeg treba da se potrudimo i investiramo, tu odmah na scenu stupaju različiti lični, politički i drugi interesi i ode mast u propast. a i čvarci.
Link to comment
Pa mozda se nekom to iskreno i ne svidja? Da li si siguran da je u pitanju zelja za drustvenim statusom? Imao sam utisak da su siromasni slojevi jeli ono sto su de facto otpaci od hrane zato sto nisu mogli sebi da priuste da bace bilo sta. Valjda je dobra stvar da to sad mogu.
naravno, dobrim delom si u pravu, lako se ljudi naviknu na bolje i dosta toga je izumrlo jer je ponuda ukusnija i kvalitetnija ali da ima predrasuda kad je u pitanju hrana - ima, i to dosta. ne govorim samo o stanju na terenu danas nego i kroz istoriju. tako se sad s prezirom umesto nostalgije gleda na razna jela koja su konzumirali nizi slojevi a jela koja su bila na boljim trpezama su se sacuvala kao tradicija. da je drugacije, cenim da bi i razne torte nestale. nema razloga da se najgori patispanj koji ne mozes progutati ako ne zalivas litrama tecnosti i dalje smatra vrhunskim kulinarstvom. a opet taj spandz opstaje (cak u raznim oblicima) bez obzira na najezdu kremastih djakonije iz citavog sveta. inace je u uk taj klasni momenat izrazen vise nego igde gde sam bio po zapadu, bar mi se tako cini, pa nije ni neobicno da ga ima i u kulinarstvu. monarhija i plemstvo i dalje drze snjur.
Link to comment

Hm, kad videh one ribe kako gaze vino:::

Gazi, gazi, mala, sitno nožicamagazi, gazi, mala, sitno nožicamaniko ne zna, mala, šta je među namaniko ne zna, mala, šta je među nama
ulepšano inače, za one kanale za turiste, španska sela (ono s buretom), ali sve mi to liči na video spotove opozicije dok su još mislili 90 i neke da će s Panićem da smene Miloševića - ono s pogačom koja se puši, a zapravo stavili cigaretu na pepeljari.Domaćine, nemoj da jedeš govna kada ti nije nužda. I slično.Osim toga, kud su se dela prava srpska jela Cordon Bleu, Dolma, "projara" (s kilo masti i mleka i sira) i kroasani ...?Lepo, lepo. Samo bolje da ne znam ko stvarno gaca u onim buradima.
Link to comment

Inače je brendiranje hrane put u propast. Ono (brendiranje) vodi do povećanja cena, povezano je sa standardizacijom, koja na prvi put pogled deluje sasvim razumno i potrebno (samo bi se bdale tome suprotstavile, kao), ali koliko sam Zapadnjaka sreo koji misle da ne treba svi krastavci da budu pravi i jednake dužine i kojima smeta bledilo paradajza i plastičnost sendviča. Nije za ovu temu, ali me podsetilo. Brendiranje plus standardizacija vode k paničnom strahu od bakterija i virusa. Ja u ovom filmu vidim samo skupe proizvode koji se nude strancima zbog turizma. A znam da sunce neće ovak osjati dok budem kupovao med u tegli kod nekog seljaka pored puta, niti će se šerpenja tako lepo pušiti u realnom životu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...