Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
1 hour ago, Redoran said:

Иран је на удару јер испоручује свашта нешто Русији за рат. И то је на озбиљном удару, можда и најозбиљнијем до сада. Због тога узвраћају по Курдима у Ираку а данас су погодили један од највећих извора нафте у Сирији који САД контролишу и пљачкају.

Ništa mi nije jasno. Pod kakvim napadima je Iran? (I to "najozbiljnijem udaru do sada".  Ne računam verbalni napad, a ni sa sankcijama nisam siguran da se išta promenilo).

 

Je li ovo ista vrsta napada pod kojom je bila Rusija, pa su morali da se brane u Ukrajini?

  • +1 8
Link to comment

Ah, ta čuvena “pobuna naroda u Iranu je CIA nameštaljka”. Ako one prethodne jesu, ove sigurno nisu, jer im mule ubijaju decu.

 

Pusti Redorana sa njegovim teorijama.

Edited by dragance
  • +1 5
Link to comment
On 23.11.2022. at 22:38, Redoran said:

 

Ово се сад већ солидно прелива ван Украјине. Синхронизовано роштиљање Ирана и Турске по Курдима у Сирији и Ираку у протеклих 48 сати је веома индикативно и прилично сам сигуран да је повезано са Украјином, као и оно што се дешава унутар Ирана.

 

Што дуже буде трајало, више ће се и преливати.

 

On 24.11.2022. at 0:06, Redoran said:

Иран је на удару јер испоручује свашта нешто Русији за рат. И то је на озбиљном удару, можда и најозбиљнијем до сада. Због тога узвраћају по Курдима у Ираку а данас су погодили један од највећих извора нафте у Сирији који САД контролишу и пљачкају. Уз то Турска ускаче са севера да додатно притисне Курде и ево баш данас са највишег нивоа саопштава да је сазрело за састанак са Асадом, а што је било - било је, таква је политика ни ми је не волимо. Њихова изненадна војно-политичка асиситенција Сирији и Ирану има више разлога који укључују тихе гласове подршке који у последње време са запада стижу турској опозицији на тему избора следеће године, што су и Руси наравно нањушили па нуде гасно чвориште и још штошта. Опет, Турска није баш наклоњена Ирану јер подржава Азербејџан а везе не отопљава само са Сиријом него и са Израелом.

 

У распону од неких 24 часа Иран је распалио по савезницима САД у Сирији, Турска је то исто урадила само десет пута јаче, а руски војници у Сирији су поново почели да кецају америчке и да им блокирају путеве.

 

 

On 24.11.2022. at 1:54, Spooky said:

Ništa mi nije jasno. Pod kakvim napadima je Iran? (I to "najozbiljnijem udaru do sada".  Ne računam verbalni napad, a ni sa sankcijama nisam siguran da se išta promenilo).

 

Je li ovo ista vrsta napada pod kojom je bila Rusija, pa su morali da se brane u Ukrajini?

 

 

Ne saznadosmo pod kakvim je to "ozbiljnim, mozda najozbiljnijim do sada" napadom Iran. 

  • +1 7
  • -1 1
Link to comment
4 hours ago, Turnbull said:

 

 

 

 

Ne saznadosmo pod kakvim je to "ozbiljnim, mozda najozbiljnijim do sada" napadom Iran. 

 

.

 

A sta se desava u Iranu, mirne demonstracije ili sta?

 

.

  • Haha 1
Link to comment
59 minutes ago, barba said:

 

.

 

A sta se desava u Iranu, mirne demonstracije ili sta?

 

.

 

 

Ne znam, evo i ja se pitam o kakvom je napadu na Iran rec. Spooky je pitao, nije dobio odgovor. Draganche je pitao, nije dobio odgovor. Ja sam pitao, ni ja nisam dobio odgovor. Mozda ce tebi Redoran odgovoriti.

Edited by Turnbull
  • +1 1
Link to comment

Nije stvarnost uvek eksplicitna, kao sto je slucaj sa:


 

Quote

 

The US attack that killed top Iranian general Qasem Soleimani violated international law, a UN expert says.

 

Soleimani died along with nine other people in a drone strike near Baghdad airport in Iraq in January.

 

A report by the UN's special rapporteur on extrajudicial killings, Agnes Callamard, says the US had not provided sufficient evidence of an imminent threat to life to justify the attack.

 

Edited by Friend
Link to comment

Nisi pratio. Receno je da je sada u toku ozbiljan, mozda i najozbiljnjji udar na Iran. Dakle, ozbiljniji od ubistva Sulejmanija. I jos je receno da se to desava zbog toga sto Iran pomaze Rusima u ukrajinskom ratu.

 

O cemu je rec? Ko napada Iran i kako?

 

Link to comment
On 25.11.2022. at 16:10, barba said:

 

.

 

A sta se desava u Iranu, mirne demonstracije ili sta?

 

.

Pa po karakteristikama demonstracija se lako može videti da li je nešto spontano ili ne. Trenutni protesti u Iranu imaju sve karakteristike spontanih, jak motiv, naglo izbijanje posle ubistva žene zbog nepokrivanja lica, bez jasnih lidera, veliko učešće žena i sl.

 

  • +1 6
Link to comment
1 hour ago, Spooky said:

jak motiv, naglo izbijanje posle ubistva žene zbog nepokrivanja lica, bez jasnih lidera, veliko učešće žena i sl.

U Iranu je obavezno pokrivanje kose. Poslednjih 20tak godine se to najcesce svodi na pravilo - neka je samo nesto na glavi.

Pokrivanje lica je obaveza u KSA, Afganistanu i jos par zemalja.

 

Vidim da se razumes u ove sadanje demonstracije u Iranu, pa me interesuje da li povod za proteste ubistvo te devojke, ili je etnicki motivisano zato sto je ona Kurdkinja?

 

 

Link to comment

Hvala na ovom pregledu. Revolucionarna Garda (RG) drzi negde 40% privrede i nema nikakve sanse da ce nesto od tog kolaca bilo kome prepustiti.

A bez ovakvom rezima za njih nema opstanka tako da ovi protesti u Iranu mogu da postanu jos veci ali nece previse promeniti.

Jedino da pragmaticnije mule naprave dil sa RG i rese se zajedno tvrdog religioznog krila mula posle Hamneiijeve smrti.

Tako bi mogli da zadrze vlast i ekonomske privilegije ali rese problem socijalne i politicke nestabilnosti usled ove neokonzervativne represije.

Ovaj sadasnji predsednik, ratni zlocinac iz vremena rata sa Irakom, sigurno nema autoritet Hamneiija, tako da sta god sada radio, moze doci uskoro na naplatu.

 

Inace, svi ti represivni rezimi jesu konstantno nestabilni kao bure baruta i plase se svakog spoljnog uticaja - zamka koju diktatori sami sebi postavljaju. Spoljni uticaj pre ili kasnije uvek dodje, u jednoj formi ili drugoj, i zato onda sve eksplodira zbog slabe drustvene kohezije, previse krvi i mrznje koja se akumulirala pod represijom. Avganistan, Irak, Sirija, Libija, Iran, Saudijska Arabija, Egipat - sve je vec puklo ili samo ceka pucanje sistema.

  • +1 3
Link to comment
×
×
  • Create New...