Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

apsolutno jezivo 

21 vek uveliko u toku a muškarci još uvek upravljaju životima žena. kontrolišu rađanja, život i smrt. to ni bogu nije pošlo za rukom kako god da se zove.

 

i nije samo iran u pitanju i neke belosvetske bestragije. dešava se svuda. možda ne ovako direktno surovo ali svakako surovo i za razmišljanje i za akciju da se tome već jednom stane na put.

prema procenama UN ovom dinamikom ženama će trebati 286 godina da dostignu rodnu ravnopravnost. pravo da samostalno upravljaju svojim životima.

140 godina da budu jednako zastupljene na rukovodećim pozicijama.

40 godina da budu podjednako zastupljene u nacionalnim parlamentima.

  • +1 8
Link to comment

je l imamo nekog upućenog u dešavanja u Iranu?

 

Internet gori od snimaka naroda koji je odlučio da sruši režim. tuku policiju, sklanjaju slike Homeinija, itd... ali nije da nam svima nije poznato kako nešto izgleda na Internetu a kako uživo, naročito kada su u pitanju nezapadna društva i to kako ih zapadna doživljavaju.

Link to comment

Иранските демонстранти палат полициски станици: Ќе умреме, ама ќе го вратиме Иран (ВИДЕО)

 

ima dosta video materijala na ovoj strani

stvarno se digao narod

 

najveci deo nemira je na severozapadu (iranskom kurdistanu) ali i u teheranu i 50 drugih gradova

policija koristi silu ... 31 poginulih do sada

 

4  mrtva  medju clanovima basije (provladine paramilitarne grupe)

 

najvece demonstracije od 2019. (zbog povecanja cene benzina) kada je bilo 1500 poginulih

 

Edited by cedo
Link to comment
  • 3 weeks later...

sve to ok, ali da li postoji neko istrazivanje koliko obicni miskarci podrzavaju obicne zene? ne grupe protiv mula, ne neznam ni ja kakve grupe tamo sve postoje, nego kakav je odnos prosecnih/obicnih muskaraca prema zenama danas?

jbt, njima je reza pahlavi eliminisan pre vise od 40 godina.

pa persija nije neka vukojebina (podlozno raspravi), imaju iz cega da crpe neke malo normalnije odnose prema zenama. bili su nekada nesto.

Link to comment
3 hours ago, foto said:

sve to ok, ali da li postoji neko istrazivanje koliko obicni miskarci podrzavaju obicne zene? ne grupe protiv mula, ne neznam ni ja kakve grupe tamo sve postoje, nego kakav je odnos prosecnih/obicnih muskaraca prema zenama danas?

Ima stara iranska dosetka: koja je razlika između modernog i tradicionalnog Iranca? Tradicionalan smatra da žena ne treba da ide na posao, nego  da brine o kući, sprema ručak i rađa decu. Moderan Iranac smatra da žena treba da ide na posao. I brine o kući i rađa decu.:rolleyes:

 

Ne znam za istraživanja (a i ko bi im verovao, realno), ali po mojim saznanjima, odnos muškaraca prema ženama je otprilike kao ovde. NIje svakako isto u Teheranu, Širazu ili Esfahanu ili u nekoj planinskoj zabiti (kao i na mnogim drugim mestima). Naravno, sistem eksplicitno ograničava žene na razne načine (o islamskom pravu da ne govorimo), mada i dalje promoviše emancipaciju žena u okviru islamske republike. Emancipacija je zapravo počela još sa Pahlavijima, sa modernizacijom zemlje koja ide zadnjih 100ak godina. Urbano stanovništvo, srednja klasa koja prati evropsku modu, priča mersi, umesto motešakeram, i dalje se drže tradicionalnih rituala, počinju da jede za stolom a ne na sofri...  Homeini je digao glas protiv režima kada je Reza najavio davanje prava glasa ženama, a takođe su verske vođe iz istog razloga dale podršku puču protiv Mosadegha.  Žene u islamskoj republici na kraju imaju pravo glasa, da budu birane, da se školuju (voze auto :D)  i tu se islamisti nisu usudili ništa da menjaju - a i kako bi, kada su proteste žena koristili onoliko u revoluciji. Sasvim prirodno, nove generacije će želeti veća prava i ravnopravnost i to je nešto za šta će iranski režim morati da nađe neki ventil. Nije to samo pitanje hidžaba, mlade generacije su isključene iz političkog sistema (25% izlaznost na izborima u Teheranu, jebote), i stariji su se smorili, ko može, glasa nogama, ko ne može trpi i popizdi s vremena na vreme. A da, i ekonomska situacija je loša, pa... Već 40 godina...

 

 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • 3 weeks later...

WSJ juče piše da je Saudijska Arabija obavestila SAD da svakog trenutka očekuje napad iz Irana.

 

Iran danas kaže da nikakav napad nije u planu i upozoravaju SAD i KSA da prestanu da se mešaju u njihove stvari.

 

Par manjih gradova u Iranu (naročito u kurdskom delu) još od pre par nedelja podsećaju na Džobar i Misratu. Ima tenzije i na granici sa Azerbejdžanom, gde se obe vojske rasporedjuju i izvode neke manevre.

 

Link to comment

Ne verujem da ce Iran da napada KSA jer im to strateski ne odgovara u ovom trenutku, pogotovu sto je KSA malte-ne politicki sve bliza Rusiji...to za Azerbejdzan je mislim igra odvracanja da ovi ne napadnu Jermeniju proper (koliko mi se cini Revolucionarna garda je izjavila vise puta da bi se Iran u tom slucaju umesao na strani Jermenije). Pre neki dan je neki americki zvanicnik izjavio da nije isjucen ni napad na Iran u slucaju neuspeha pregovora o nuklearnoj energiji. 

Link to comment

Pa i ne bi. Imali su oni pre nekoliko godina mnooogo zesce nemire pa su preziveli bez vecih problema. Mislim da je na hiljade dece stradalo na ovaj ili onaj nacin. Samo je to zapad izignorisao pa se ljudi ne secaju. Sad kad je zapad u malte-ne direktnom ratu s Rusijom ciji je Iran nesumnjivi saveznik sad ce od svakog protesta da prave cirkus na CNN-u kao da je rezim gotov. Jebi ga, zakasnili su. 

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

Daj, ovo je organski najveći protest i nikakve veze nema zapad sa podgrevanjem situacije. Ovo se proširilo na sve škole u zemlji, a decu ubijaju iako mule prete “moralnoj policiji” da ne budu brutalni. 

Link to comment

Nije i o tome ti pricam. Ne kazem ni da zapad ima nesto sa time, nego jednostavo mnogo vise izvestavaju o tome jer su se promenila vremena pa naduvavaju pricu...imali su oni mnogo jace proteste...

Edited by Tutankamon
Link to comment

Mislim, u principu, vreme ce pokazati...ja sam se svojevremeno nadao promenama ali sipak...da se to desi u ovako delikatnom svetskom trenutku, nema sanse...

Link to comment
×
×
  • Create New...