Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Sad kad je propao narativ o poštenom Iranu koji ničim izazvan priznaje greške koje niko drugi ne bi (po prvi put u istoriji), opet kreće  priča o krvožednim anti-Iranskim teroristima koji čekaju kao zapeta puška američki mig da krenu u regime change uprkos volji iranakog naroda. Interesantna je to družina; svi imaju preko 50 godina, žive u slepom crevu Evrope i godinama ne mogu nikog da regrutuju. Urolog im je najbolji prijatelj, a na jutarnjoj fiskulturi pola zavrsi kod kardiologa a pola kod ortopeda. Jbt na šta vas Redoran loži, bruka.
Plus mnogo. Najveći problem je regime change. Tako nije trebalo ni Adolfa dirati.
Jel taj general sto ga je ubilo branio iransku revoluciju i ubosni?
Jeste
Link to comment
24 minutes ago, omiljeni said:

Jel taj general sto ga je ubilo branio iransku revoluciju i ubosni?

 

S generalom Sulejmanijem lično sam se susreo dva puta u Iranu, jednom u Teheranu na konferenciji 2016, a drugi put u gradu Mešadu godinu dana kasnije. Delovao je jako skromno, videlo se da je vagao svaku izgovorenu reč. Iako nismo dugo razgovarali, kada je saznao da dolazim iz Hrvatske, samo je dobacio pitanje: “Kakva je situacija u BiH?” Na moje pitanje da li je bio u BiH, Kasem mi je odgovorio: “Naravno da sam bio, ali davno, 1993. i 1994. Gde god muslimanima treba pomoć, ja sam tu

Link to comment
2 minutes ago, Jozef K. said:

Plus mnogo. Najveći problem je regime change. Tako nije trebalo ni Adolfa dirati. Jeste

 

I da, evo ga prvi koji se razotkrio kao dunster bez argumenata, po staroj dobroj formuli - kad ispadnes debil ti odmah upotrebi magicnu rec "Hitler" kao argument.

 

Cestitamo.

Link to comment

Da ne ulazim u celu problematiku politike Irana, vec samo da napisem koju vezano za obaranje aviona. Ja sam vojsku sluzio u VOJIN-u, 9 meseci su mi oci ispadale od monitora na radaru, na rezervnom polozaju - glavnom osmatrackom polozaju Batajnice koji je pratio celo nebo tadasnje Srbije i Crne gore a u vise navrata, zbog radova na sistemima na beogradskom aerodromu smo sluzili kao glavni radar za pracenje preleta aviona (ne za sletanje i poletanje, to je bila odgovornost aerodromskog osoblja). Jes da je moja vojska bila pre 20 godina ali neke stvari se ne menjaju. Dva meseca smo bili u stanju povisene borbene gotovosti, sa bojevom municijom i izmestenim radarima, mozda i nesto o tome. Prvo prica o nasem rv i pvo a na kraju zasto je to relevantno.

 

Prvo, veliki namenski radarski sistemi, odnosno centri dobijaju ping aviona, odnosno signal iz transpondera. Radarski sistemi poput Nikole Tesle jer oni sluze za identifikaciju aviona zbog vise stvari, prvenstveno reda sletanja, poletanja i pracenja od strane kontrole leta. To je duznost civilnog osmatranja. Naravno, vojne jedinice prate letove ali njihova primarna odgovornost nije da prate transpondere aviona vec njihova kretanja. Svaka vojska ima koordinaciju sa civilnim vojnim vlastima oko koridora letenja, jer oni svakako svuda postoje i avioni ne lete tek tako nasumicno pa se i pored toga svaki avion pribelezi u vojnom sistemu i redovno prati. Svako odstupanje od kooridora (brzina, visina) se proglasava za hitnu situaciju, salje komandi koja uporedjuje podatke sa jos najmanje 2 polozaja, te sa podacima civilnih vojnih sluzbi a ceo taj postupak je recimo na mom polozaju trajao izmedju 5 i 25 minuta, u zavisnosti od dela zemlje gde se "incident" desio (Srbija i Crna gora su imala batajnicu, dva glavna osmatracka polozaja okolo, i jedan polozaj u crnoj gori i jedan u uzicu koji se malo pa malo kvario). Ovde pricam o stacionarnim, utvrdjenim radarskim polozajima koji nemaju PVO pored sebe. Dakle, kada se u ovakvom sistemu pojavi avion koji ulazi u zemlju ili polece sa nekog aerodroma, situacija je sledeca: vojnik na monitoru vidi senku, oznaci je, radar mu da brzinu, visinu i smer kretanja. (zna se na koliko koji avion leti, uz koju brzinu to su osnovne lekcije bilo gde u vojin sistemu) To se javlja centrali koja avion upisuje na tablu i sitem, uporedjuje sa redovnim vojnim i civilnim saobracajem, javlja vojniku broj upisanog leta po kategorizaciji koji to upisuje u radar te nastvlja pracenje. za svako novo pojavljivanje leta postupak se ponavlja uz pracenje svih dosadasnjih. A sada o izmestenim sistemima. Doktrina svake vojske na svetu je da u slucaju bilo kakve vanredne situacije sve radarske i pvo sisteme prve izmesta jer su najranjiviji i najneophodniji. Tada se krece na decentralizovan sistem rada, sto ne znaci anarhiju vec odlucivanje u zatvorenom sistemu sto prakticno znaci da radar ima par vojnika koji gledaju radarsku sliku, par nizih cinova koji prate podatke i mozda jednog ili dva oficira koji su tu da donesu odluku sta salju centrali na double cross a sta ne. Ja sam na nesrecu imao priliku da isprobam i ovo, ne zarad vezbe vec tokom vanredne situacije 1997. godine kad je vlast bila ubedjena da ce opozicija da upadne u kasarne a NATO napadne SRJ, te kao sto rekoh gore, bili spremni za rat. Dakle, 5 vojnika, 2 oficira i pomocno osoblje pali radar na po 5-10 minuta, procenjuje situaciju na nebu, gleda sta se salje komandi a sta ne, gasi se, pomera se radar na rezervni polozaj, i sve ponovo. Sa druge strane zaokruzeni sistemi za odbranu, koji uz radarski sitem kratkom dometa imaju i rakete rade isto ovo sa vise ljudi i dalje decentralizovanom komandom.

 

A sad Iran. Uz pretpostavku da je ceo radarski sistem danima bio pomeren i da se stalno pomerao i da je radio kao sto sam rekao na sistemu pali-gasi, te da je bila povisena borbena gotovost, te da su gadjane americke baze, mozda 12 sati pre toga uz neminovnu rotaciju tj. smenu vojnika za radarom i oficira i osoblja centrale, pri tome uz upitan kvalitet ljudi koji tamo rade i onu najvazniju "u strahu su velike oci" uopste ne sumnjam da su iranci apsolutno slucajno oborili civnilni avion a da to nisu znali barem pola sata nakon toga.

 

Ja sam licno bio prisutan kad je nas PVO i nasa aviacija mogla da slupa vise civilnih letova u mirnodopsko vreme, bez povisene gotovosti, bez icega. Kako? Vrlo jednostavno. Pratim koridor ulaska iz pravca Madjarske. Tu ima dva kraka, jedan su sletanja na Beograd i drugi su preleti ka Sofiji i dalje. Taj drugi krak koridora leti iz Madjarske ka Sofiji, sve redovno. Negde odmah nakon ulaska u zemlju, iznad Subotice avion se odvaja a njegova visini pocinje da se spusta. Pravac je ka Beogradu ali ni jednim poznatim koridorom. Naravno, avion se ubelezava, javljam svom komandiru koju avion ubelezava i javlja Batajnici. Batajnica ukljucuje druga dva sistema za pracenje, uporedjuje podatke sa civilnim vlastima i posto se ne popudaraju pokusavaju da kontaktiraju kontrolu leta. Nekim cudom, u kontroli leta na Nikola Tesli se niko ne javlja. Da napomenem da sve ovo traje oko 10 minuta, avion je sada manje vise kod Novog sada na visini od 4000 metara, sto bi bilo ok da je ruta sletanja oko Beograda. Dezurni oficir alarmir pvo oko novog sada, budi dezurne jednice oko Beograda, budi dezurne pilote jer se i posle 15 minuta niko iz civilnih vlasti ne javlja (da, sred je noci mozda 3 ujutru). Sve baterije su spremne da dejstvuju, piloti vec u avionima. Posle 20 minuta avion je na 2000 metara i mozda par kilometara od vojnog aerodroma Batajnice. Dezurni daje signal avionima da polete, PVO vec spreman da puca. Javlja se Nikola Tesla u 21. minuta da javi da avion ima hitni slucaj te da mora da sleti, glitch na radarskom sistemu, komunikacija i da je sve ok. (na nikla tesli se niko nije javljao jer em je 3 ujutru em imaju manjak radnika em driluju pilota za sletanje). Eto, ovo je jedan od slucajeva kad je bukvalno 3 minuta falilo da civilni avion bude roknut.

 

Ne zelim da ispadne da bilo koga branim ili pokusavam da opravdam bilo koji postupak ili bilo koju individuu, vec samo da dam licni uvidd i misljenje oko obaranja aviona a sve oko diskusije koja se povela par strana ranije (malo duzi tekst, prostite. Ako nista drugo odao sam par vojnih tajni te sad mogu i zvanicno da budem optuzen da sam domaci izdanik i strani placenik. A kao da nisam jos pre 22 godine ;) )

Link to comment
 
I da, evo ga prvi koji se razotkrio kao dunster bez argumenata, po staroj dobroj formuli - kad ispadnes debil ti odmah upotrebi magicnu rec "Hitler" kao argument.
 
Cestitamo.
Pa realno, debil jeste kada ti je doktrina anti. Na primer antiamerakanizam. Podrška mulama i slično je tek debilno.
Link to comment
1 hour ago, mustang said:

Fala zlurad. Odlican opis. Ovo vise da nas zabrine sto vojska nema brojeve letova kao i civilno pa da ne moraju da racunaju i beleze i javljaju. 

 

Ima. U moje vreme avion na planšeti (tad su bile planšete) prvo dobija oznaku N, ako se od civilne kontrole leta dobije broj leta avion postaje C, a ako se dobije od od vojne kontrole postaje Y, ukoliko ništa ne stigne postaje X i onda se gleda šta da se radi (obično se dignu avioni da provere šta se dešava), obaranje je poslednja opcija i to sasvim lepo funkcioniše.

 

U ovom iranskom haosu je jednostavno trebalo stopirati civilne letove kao što je Redoran napisao.

Link to comment

Ne vidim kako diskusiji mogu doprineti ovakvi tviter postovi. Ne vidi se jebeno ništa, ne čuje se jebeno ništa i na svu muku tagovani su Melania, Elon Musk i Kamala Heris. Pa samo to da sam video bilo bi mi dosta o kredibilitetu. Kakva skupina ljudi jbt. 

Link to comment
×
×
  • Create New...