Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

4 hours ago, autsajder said:

Da li vrijedi onaj mali punjač za akumulatore iz Lidla? Mom Exidu je ovo treća zima, i dalje pali iz prve, ali slabo vozim zimi pa mu možda treba malo podrške. Preventivno je izvađen iz auta i u stanu je na toplom već desetak dana.

 

Vredi, uzimaj ako još ima (malo me namučilo uputstvo dok nisam ukapirao)

Link to comment
On 18.1.2022. at 10:40, mustang said:

Za 5-10godina vise necete imati problema sa parkiranjem, ovo su vam odbrojani dani mucenja parkiranja. Tako da ...uzivajte u svakom okretu :D

Ko ne zna može i sad da nabavi kola koja se parkiraju sama, a za onog ko zna ništa nije muka i uživaće u vožnji dok je živ. 

Link to comment
On 27.1.2022. at 14:20, autsajder said:

Da li vrijedi onaj mali punjač za akumulatore iz Lidla? Mom Exidu je ovo treća zima, i dalje pali iz prve, ali slabo vozim zimi pa mu možda treba malo podrške. Preventivno je izvađen iz auta i u stanu je na toplom već desetak dana.

 

Ne znam kakav je taj iz Lidla, ali ta sprava je dar sa neba, pogotovo ako vozis dvotockase kojima ume sezonski da se isprazni baterija. Ja uzeo neki model sa KP neki pre 3-4 godine, olaksao mi zivot.

Link to comment
8 hours ago, goofs said:

 

Ne znam kakav je taj iz Lidla, ali ta sprava je dar sa neba, pogotovo ako vozis dvotockase kojima ume sezonski da se isprazni baterija. Ja uzeo neki model sa KP neki pre 3-4 godine, olaksao mi zivot.

+1

Ja bih preporucio ovako nesto:

 

Amazon.com: NOCO GENIUS1, 1-Amp Fully-Automatic Smart Charger, 6V and 12V Battery Charger, Battery Maintainer, Trickle Charger, and Battery Desulfator with Temperature Compensation : Automotive

Link to comment
20 minutes ago, Peter Fan said:

super stvarčica, al prilično neupotrebljiva kada živiš na 4. spratu

 

 

@Valkyrie elektrošokertm

  • Hvala 1
Link to comment

Ne moze da ozivi krepali akumulator, ali moze da napuni ispraznjeni. Prikacis ga na ovaj uredjaj, ovaj uredjaj u struju i on ga napuni. Moras da izvadis akumulator i poneses ga kuci (ili vec negde), ali u danasnje vreme, sa saobracajem, guzvama i hronicnim nedostatkom parking mesta to ispadne mnogo elegantnije resenje od paljenja na kablove (koje btw ume i da ne uspe).

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 27.1.2022. at 14:20, autsajder said:

Da li vrijedi onaj mali punjač za akumulatore iz Lidla? Mom Exidu je ovo treća zima, i dalje pali iz prve, ali slabo vozim zimi pa mu možda treba malo podrške. Preventivno je izvađen iz auta i u stanu je na toplom već desetak dana.

 

Samo na temu Exida, ovo mi je drugi po redu koji imam, plašim se da gledam kada sam ga kupio, sigurno ima barem 4 godine ako ne i više, ali zaista nula problema sa istim, koja god temperatura bila napolju, uvek pali iz prve. I on i prethodni koji sam imao.

Link to comment

Gledam svoje zapise sa drugog foruma i evo - prvi Exide Excell mi je trajao 3 godine i 10 mjeseci, posle njega Midac 3 godine i 2 mjeseca (i tačno je toliko bio jeftiniji), a ovaj drugi Excell u februaru puni 3 godine, tako da je jasno da je moj film pri kraju.

 

Imam puno kraćih vožnji po gradu i ultrakratkih do škole/vrtića ili supermarketa, a onda se desi da auto odstoji 7 dana ili duže da ga ne upalim, što je najnepovoljniji scenario za dugotrajnost akumulatora. Idealan sam kandidat za ovakvu spravu za povremeno dopunjavanje, pa ću vjerovatno uzeti ovo iz Lidla, juče ih je bilo još na gomili.

Link to comment

sad me nervirate, ja imam vartu, kupljena 2020 i sa garancijom 36 meseci. par puta sad kad je bio onaj debeli minus palio iz druge, al ja nekad u žurbi ne sačekam da se pogase oni silni indikatori na komandnoj. 

Link to comment

pre dva meseca zamenio akumulator na Insigniji. originalan, trajao skoro sedam godina. radio je još uvek, palio na niskim temperaturama bez problema, ali čim je stop-start prestao da funkcioniše znao sam da je pri kraju. sad ćemo da vidimo ovaj. varta je u pitanju. 

 

pre toga, na Pežou 207, varta trajala pet godina. crkla dva dana po povratku sa dužeg putovanja.  

Edited by Ted
Link to comment

Fabričke komponenete su obično dugotrajnije od svake naknadne ugradnje, kažu mudraci, a isto važi i za akumulatore. Njihovo plombiranje s napomenom Bez održavanja nam je potureno kao napredak, a u stvari se industrija osigurala da nam sprečavanjem dopunjavanja ili zamjene tečnosti prepolovi njihov upotrebni vijek i osigura sebi veće prihode.

 

@ValkyrieAko imaš barem jednom sedmično vožnju u kontinuitetu od sat- sat i po, OK si, to je "prirodno" punjenje. Ako ne, Varta će ti vjerovatno odraditi garantni rok, ali ne nadaj se nekom čudesnom rezultatu preko toga. Ako se auto redovno vozi, duže će baterija trajati, tako to ide.

 

Nisam siguran da taj brzi start nakon paljenja ima veze s baterijom, ali generalno nema razloga da ne sačekaš da sistem odradi provjeru za nekoliko sekundi i pogasi lampice. Jedino ako pljačkaš banke, pa je frka..

 

Ako primijetiš da su ti se, recimo, ujutru resetovali digi sat na displeju ili memorisane stanice na radiju ili neki drugi elektronski gimik kao kod Teda, to je znak da akumulator neće još dugo.

 

Edited by autsajder
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...