Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

I onda ako bude neki problem sa autom (kraden, zaloga, popisan u postupku izvrsenja...) tražižes naknadu štete/povraćaj novca po vrednosti koju si stavio u ugovor. Jbg, ako zbog 2-3 hiljade dinara treba da strepis da li ce sve biti u redu sa ugovorom...

Link to comment
14 hours ago, Rockford Rock said:

Zdravo,
trebao bi ovih dana kupiti polovan auto a nisam siguran kakav je redosled radnji. Da li još postoje agencije koje sređuju papirologiju ili se sve radi kod notara.
Automobil je registrovan prošlog meseca, trebalo bi da su svi papiri uredni.

Koji su troškovi kupca a koji prodavca?

 

Poreska prijava podnosi se na opštini prodavca.

Za poresku prijavu potrebno: obrazac poreske prijave PPI-4, 2 primerka kupoprodajnog ugovora, očitane lk kupca i prodavca i očitana saobraćajna dozvola za vozilo (iako su svi ovi podaci sadržani u ugovoru o kp).

Postupak traje nekoliko dana, iako na šalterima nema gužvi, ili nema bukvalno nikoga:

-podnošenje prijave,

-preuzimanje rešenja o iznosu poreza (naredni dan)

-nakon plaćanja predaje se dokaz o uplati

-poreska izdaje potvrdu o plaćenom porezu, a ova potvrda može da se čeka od jednog dana, pa do dođite naredne nedelje.

 

Nakon plaćenog poreza:

Ako su prodavac i kupac sa različitog registarskog područja, potrebno je da prodavac odjavi registarske tablice. Obavlja se u MUPu bez čekanja.

Kupac sa dokumentima u MUPu dobija novu saobraćajnu dozvolu. Plaćaju se takse za izradu saobraćajne dozvole (oko 1.000,00 din). Dobija se potvrda za upravljanje vozilom, a nova saobraćajna nakon sedam dana.

Ako je bila potrebna i izmena registarskih oznaka ima i troškova izrade registarcije.

Nakon toga potrebno je još u polisi upisati ime novog vlasnika, što se radi u osiguranju koje je polisu izdalo. Obavlja se bez čekanja.

 

Manje-više kompletan postupak je opisan ovde: https://registracija-vozila.rs/105-uncategorised/116-kupoprodajni-ugovor

Takse za saobraćajnu, izradu registracija, itd, dostupne na veb strani MUP-a: http://www.mup.gov.rs/wps/portal/sr/gradjani/dokumenta/administrativne takse/!ut/p/z0/fY27DoJAEEV_BQtKMwtRgiWxINEQCxvchgyw4vCY5bGg_L1rYmns7uPkXpCQgmRcqEJDmrG1_iaD7HJIAi8W_jncCU9EQRSHYh_64urBCeR_wC74Y3JMKpA9mseW-K4hxbIjpsmM9mhh5RhsJvVhqR4GGYEsNBv1MpD2c95SkRXrSK0Vruh1oQyjK6oRyxqZXFHqZu4UG3K-mW1_P_SNzNdntHkDZx8-gw!!/

Edited by Ras
Link to comment
16 hours ago, Rockford Rock said:

Zdravo,
trebao bi ovih dana kupiti polovan auto a nisam siguran kakav je redosled radnji. Da li još postoje agencije koje sređuju papirologiju ili se sve radi kod notara.
Automobil je registrovan prošlog meseca, trebalo bi da su svi papiri uredni.

Koji su troškovi kupca a koji prodavca? 

 

Ima agencija (bar jedna, ne znam tačno koliko :)) koje hoće sve da urade zajedno sa plaćanjem poreza. Znači, ti treba da overiš sve kod notara sa kupcem i onda sve ostalo završi agencija do tablica. Naplate, ali ne previše i vredi da ne čekaš na još dva-tri mesta i što je stres oko svega minimalan. Bitno je da pre kupovine automobila odeš do agencije da ti oni sve objasne i bitna stvar je pošto će agencija platiti porez u ime prodavca (takav je zakon), a neke poreske uprave (zavisi od opštine, objasniće ti u agenciji) traže da se overi saglasnost prodavca (ili kako se već zove) da lice iz agencije plati porez u njegovo ime, moraš da pri overi kupoprodajnog ugovora overiš i tu saglasnost. Najbolje da se raspitaš po agencijama koja to radi i daće ti lepo spisak stvari koje treba da uradiš (čak će da ti odštampaju i ugovor i tu saglasnost) i upozoriće te na šta da obratiš pažnju.

 

Što se tiče loših strana ovoga, ako ti je frka za vreme za koje treba da stigneš sve treba da znaš kako agencije ne žure baš da sve bude gotovo što pre. Meni se desilo da sam osim ovoga što sam napisao morao da obavim i tri telefonska razgovora da bih ubrzao proces. Zvao sam agenciju da pitam je l' gotovo rešenje za porez, rekli da nije, zvao poresku, oni rekli da jeste, ja ponovo nazvao agenciju rekao da je gotovo i oni "ok, biće sve gotovo do kraja nedelje".

Link to comment

Hvala puno na dosadašnjim odgovorima. Imao bih još jedno pitanje:

Da li je komplikovana procedura da se ponovo registruje kad je automobilu istekla registracija duže od godinu dana.

Link to comment
32 minutes ago, Rockford Rock said:

Hvala puno na dosadašnjim odgovorima. Imao bih još jedno pitanje:

Da li je komplikovana procedura da se ponovo registruje kad je automobilu istekla registracija duže od godinu dana.

 

Kako je automobil registrovan prošlog meseca, a istekla mu registracija duže od godinu dana? :)

 

Ako se ne varam, isto je kao kad kupuješ iz drugog registracionog područja (grada). Moraš da odjaviš stare tablice i saobraćajnu. E sad ako su već odjavljeni onda verovatno ne mora ništa. Ono što je sigurno komplikovano je kako ćeš neregistrovan auto da dovezeš na tehnički. Ali tu bi već morao da se snađeš. Ako ništa, onda plati šlep.

Link to comment
47 minutes ago, IvanIvan said:

 

Kako je automobil registrovan prošlog meseca, a istekla mu registracija duže od godinu dana? :)

 

 

Izvini, ne radi se o istom automobilu.  Video sam u oglasima zanimljiv auto, ali je dugo neregistrovan pa nisam bio siguran da li uopšte može da se registruje. Zar ga vlasnik nije već morao ukloniti sa ulice ili dati na recikliranje.

Link to comment
23 hours ago, čekmeže said:

Niko neće da zajebe državu nego da država ne zajebe nas. Kao što rekoh, primenjuju dvostruke aršine, ako je tvoja cena niža od kataloške, primenjuju katalog, ako je tvoja cena viša primenjuju tvoju cenu, umesto da se drže samo svog kataloga, ne znam koji ga onda đavo i koriste? Teoretski, pogrešiš u ugovoru i staviš nulu više i kupiš auto umesto za 5 za 50 hiljada evra i to overiš, oni će ti računati porez na 50 hiljada što je suludo. Zato simbolična cena, država će uzeti koliko je i htela po katalogu i niko nije oštećen.

 

edit ja sam stavio cenu po kojoj sam kupio auto u ugovor, platio sam 3 hiljade više porez nego što je kod njih po katalogu.

Taj ugovor valjda nije samo zbog drzave, nego, barem u teoriji, i kao nacin da se zastitis u odnosu na drugu stranu. Ako stavis 100 EUR, sta stitis? Svojih 100 EUR?

Link to comment
36 minutes ago, pacey defender said:

Taj ugovor valjda nije samo zbog drzave, nego, barem u teoriji, i kao nacin da se zastitis u odnosu na drugu stranu. Ako stavis 100 EUR, sta stitis? Svojih 100 EUR?

Dobro kažeš, u teoriji. U praksi ne očekujem da me ova država zaštiti od bilo čega, pre ću ja morati da se štitim od nje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...