Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Sad mi kaže jedan ćalac kako se smorio što mu sin ostao budan do 1am jer nije mogao da ne bude online i da vidi taj event.

 

Danas 22 dece na terenu i 20 priča i oponaša karaktere iz fnajta, 12-14 godina kategorija.

 

Kakav impact Epica na omladinu ovo će se proučavati...

Link to comment
1 hour ago, Azdaja said:

Sad mi kaže jedan ćalac kako se smorio što mu sin ostao budan do 1am jer nije mogao da ne bude online i da vidi taj event.

 

Danas 22 dece na terenu i 20 priča i oponaša karaktere iz fnajta, 12-14 godina kategorija.

 

Kakav impact Epica na omladinu ovo će se proučavati...

plus jedan na ovo. moj klinac nije ni video fortnite (a nisam ni ja), ali je krenuo da se majmunise sa nekim forama. trebalo mi je vremena da provalim izvor (fortnite), velika je to tema medju klincima.

Link to comment
6 hours ago, precog said:

plus jedan na ovo. moj klinac nije ni video fortnite (a nisam ni ja), ali je krenuo da se majmunise sa nekim forama. trebalo mi je vremena da provalim izvor (fortnite), velika je to tema medju klincima.

Jest, moj isto tako. Minecraft takodje.. nema jos internet, pa nema novije verzije niti apdejte za stare/nove, ali zna sve fore i prednosti koje one imaju?! Treba pomenuti da ima tek 2,5 sata telefona dnevno, ne koristi yt (pratim na family link) osim kad se malo ogrebe o majcin laptop, sve kupi u skoli i na treningu. Upijaju kao spuzve! Jbg, valjda super zanimljivo.

Link to comment
5 hours ago, 189- said:

nema sanse. mozda za 20-30 godina, kada sadasnji gameri omatore.

 

ranije. brzo će to ide. ima tu već dosta sličnost sa fudbalom i drugim vrhunskim sportom.

npr Ninja je prošle godine od microsofta dobio oko 30 miliona $ za transfer sa twitcha na mixer. kad je fortnite bio na twitchu na vrhuncu popularnosti on je zarađivao više od najplaćenijih igrača premier league.

to koliko sada prosečan gamer ima godina, kolika je njegova kupovna moć i slične stvari...to nije toliko bitno koliko se na prvi pogled čini. npr taj event što je bio sinoć je gledalo 3.5 miliona na twitchu i youtube i 15.3 miliona ingame. ali to je samo broj uređaja. slobodno računaj da je sve to ukupno gledalo bar 30-40 miliona ljudi, jer dok sin igra, to gleda sestra, gledaju i mamička i tatica. gledaju i daidža i daidžinica, amidža i amidžinica itd itd. familiy friendly content kao takav. 

za 2 ili 3 ili 5 godina će se pojaviti the next big thing i tada će opet da se ponovi ludnica kao sa fortnite, ali će sve da bude za par oktava više.

i ova pandemija je doprinela da twitch dodatno eksplodira 

to je krenulo i taj voz neće ništa zaustaviti.

 

Link to comment

znam ja sve ovo, ne moras meni objasnjavati.

 

svetsko prvenstvo u fudbalu je totalno druga stvar. gledaju stotina miliona ljudi, mozda cak i jedna milijarda. pa cak ni superbowl nece prestici. mnogo ti je lakse gledati bilo koji sport od bilo koje igrice zbog jednostavne cinjenice a to je da u sportu svako zna pravila i sta zapravo gledaju. dok to za igrice nije slucaj.

Link to comment

kad sam bio mali, znao u lokalnoj igraoni su se uglavnom pikali kanter i dota (stvarno, neke stvari se nikad ne menjaju), ali najpopularniji singlplejer naslovi su po pravilu bili gta 3 i, nešto kasnije, vice city. ja sam se naravno rado pridružio opštoj pomami, bar kad bih u igraonicu dolazio sam, no brzo mi je postalo jasno da ja iz tih igara izvlačim drugu vrstu zabave od ostalih. dok su se drugi klinci (mada je bilo i matorih konja, JAKAKO) uglavnom zajebavali sa sandbox elementima i maratonskim bežanjima od murjaka, ja sam radnički odrađivao misije. u vreme najveće pomame za rockstarom ste u igraonicama mogli da uzimate plastificiranu listu šifara za isti bez naknade, i to je menjalo vlasnika ko alva. sećam se jednom, devojka koja je radila tu me je pitala želim li šifre za gta jer joj je delovalo da se to ne igra tako, na šta sam ja odgovorio da nema potrebe. mogao sam da zamislim dalji tok razgovora s lokalnim lajferima: "s onim malim nešto nije u redu, neće šifre za gta", "ma pusti, čobaninbudala" :sleep:

 

čemu sad 1 ovako opširan i GUŠAČKI uvod, zapitaće se neki, a odgovor je vrlo prost: nekidan sam završio red dead redemption 2, a s obzirom da mi nije napuštao ps4 skoro dva meseca, red je da se njime pozabavimo malo detaljnije. dakle, rdr 2 je idealan primer igre koja će se daleko više svideti nekome poput mene nego onima koji su gta igre igrali uz šifrarnik. rdr 2 je prava vestern epopeja koja se vrti oko centralnog narativa, misija koje ga prate, a najveći akcenat stavlja na tzv. imerzivni realizam i kao takav je praktično sušta suprotnost ranijem raskalašnom sandbox iskustvu. istini za volju, prvi rdr je imao slične ambicije, ali tehnologija tad prosto nije bila na nivou dovoljnom da sprovede tu ideju u stvarnost, bilo je tu na kile gličeva koji razbijaju imerziju. dijalozi su takođe bili znatno slabiji i previše podsećali na gta, a svaki sinematik je bio prošaran standardnim rockstarovsko-prenaglašenim mlataranjem tela koji je bilo kakav pokušaj ozbiljnosti pretvarao u parodiju :dry: dobro, ja sam rdr odigrao daleko nakon njegovog izlaska i tako sebe lišio merodavnijeg iskustva, no ne deluje mi da su u rockstaru pogodili štih koji su ciljali. tamo gde je prvi rdr bio butch cassidy and the sundance kid, rdr 2 je više mccabe and mrs. miller.

 

u čemu se tačno ogleda taj realizam? pa, recimo da bi ovde moglo da padne poređenje s kingdom come: deliverance, bratskom igrom iz 2018. godine koju sam ove godine detaljnije predstavio forumskoj javnosti. obe igre ciljaju da igrača uvuku gorepomenutom imerzijom, s tim što kc:d to uglavnom radi realističnom borbom (u granicima budžeta, je li) a rdr 2 se više fokusira na, da kažemo, opšti ugođaj. zapravo, borba u rdr 2 je izrazito lagana jer je dead eye sistem prenesen iz prvog dela, pa mirne duše možete da usporavate vreme i ređate hedšot za hedšotom. igra to pokušava da nadomesti količinom neprijatelja koji kidišu na vas, tako da borba, sveukupno gledano, nije bogznakako zabavna, no ovde je glavna stvar ipak sve ono oko nje.

 

sad, taj opšti ugođaj je teško opisati... recimo da je rdr 2 vanredno dobar u teranju igrača da se saživi sa svetom koji mu je ovde predstavljen. ovo je igra koja od vas očekuje da se ponašate u skladu s određenim normama, i ako ga tako shvatite, rdr 2 je opojno iskustvo. znači, recimo da idete u grad za namirnice: pri ulasku usporite iz galopa u kas, pazite da ne pregazite nekog na putu do prodavnice, privežete konja ispred, po potrebi ga nahranite ili istimarite, uđete unutra, prelistate katalog, utvrdite pazar, izađete i odjašete, a sve to BEZ ŽURBE. ne zato što ne možete svakog trenutka da se bacite u sprint, nego zato što ni u jednoj drugoj igri do sad nije bilo ovakvo uživanje ponašati se kao normalan čovek. ako jurite kroz ove aktivnosti da biste stigli do "zabavnih" delova, redovno će vam se dešavati da nokautirate konja krošeom ili pregazite slučajnog prolaznika i onda provesti sledećih deset minuta u bekstvu od zakona. ja sam takve incidente mogao nabrojati na prste jedne... dobro, obe ruke, od toga tri puta u razmaku od pola sata, kad sam svaki put zgrabio ISTOG lika koji mi je stajao pored konja na ISTOM mestu u gradu :mad:

 

što se priče tiče, arthur morgan je izvrstan protagonista, čovek koji ima dubinu i slojeve, što je pravo osveženje nakon marstonovog jednoličnog "ja sam tu da ubijam" etitjuda u prvom delu. mislim, i arthur će pobiti milion ljudi tokom trajanja igre, ipak rdr 2 nije BAŠ stvarni život, ali nekako uvek možete da nađete neki razlog za to ili bar OSETITE kako mu nije baš uvek ugodno kad nekom nesretniku prosvira lobanju. no, glavni lik u igri nije zapravo arthur već ceo van der linde gang koji broji dvadesetak duša, od starih znanaca (uzgred, ako mislite da su rdr 1 i 2 uporedivi po kvalitetu dijaloga, vidite šta su u kecu uradili jadnom javieru :sleep:) do novih lica. sve ćete ih manje ili više upoznati tokom misija, no prava magija leži u incidentalnom dijalogu koji otkrivate dok bazate kroz kamp. ovo je opet primer da je rdr 2 igra kojoj se morate prepustiti, ako samo jurite od misije do misije nikad nećete saznati šta se desilo s psom što je zalutao u kamp, ko krade iz kutije za donacije, kako hosea održava red u kampu, zašto se dutch i molly opet svađaju, itd. ima tu i par scena, uglavnom nakon bitnih događaja, kad ceo kamp prione na celovečernju pijanku oko vatre, i to će se odvijati bez obzira da li ste vi u tom trenutku prisutni ili ne. bilo je igara koje su koristile žurke za karakterizaciju svojih likova, ali pretvoriti to u sadržaj koji je 100% opcionalan lepo oslikava poverenje koje rockstar ima u igrača.

 

o tehnikalijama je već dovoljno rečeno na drugim mestima, ali ipak moram istaći da sam neizrecivo impresioniran činjenicom da ovako nešto radi na običnom ps4 bez ikakvih zastajkivanja i dodatnih učitavanja. ima pred kraj prologa jedna vrlo skriptovana misija koja se u suštini sastoji od vožnje kočije od tačke a do tačke b, ali radi se o potpunom vizuelnom spektaklu. taman što ste izašli iz snegom zavejanih planina, pred vama je najednom sva lepota američke divljine: brutalne senke, oštre teksture, detaljne animacije, trava koja se može jesti, zečevi koji jurcaju oko vas, i još trista čuda. ovo je verovatno i najlepše što će vam igra izgledati jer likovi i gradovi nisu toliko detaljni kao živa priroda, no ipak, u rockstaru zacijelo rade mađioničari. tu sam čak napravio i par skrinšotova da se nađu, a tako nešto nisam radio valjda od god of wara.

 

ako iz ovoga gore nije jasno, meni je red dead redemption 2 možda i najbolji rockstar do sad, a kao što svi znamo, konkurencija u toj kategoriji je paklena. no, ponavljam, morate biti na pravim talasnim dužinama, jer rdr 2 bira da ignoriše gomilu postulata koji dominiraju u današnjim igrama. nekako mi je žao što nisam uspeo da snimim onu terevenku u kampu nakon što smo™ spasili seana od pinkertona, pa evo umesto toga 1 vrlo sporedne, takoreći bonus misije iz kasnijeg dela igre:

 

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
On 20.11.2020. at 20:36, James Marshall said:

To je onaj što te na izlazu iz čaršije u početku onako nemilice tambura dok od tebe ne napravi čovjeka i borca :)

iskreno, istekao mi je gamepass kad je trebalo da krenem u one neke stelt misije po manastiru, ali sam se prije toga mjesecima fino klao sa Kumanima i ostalim divljacima po šumama.

 

Ispostavilo se da u ponovljenom igranju da taj Bernar uopšte nije toliko neophodan. Karakter sam sam izgradio još u Skalicu na ovcama, kravama, biljkama, stražarima, sanducima sa imovinom...

 

Quest Run! (posle maskra u uvodu) je bio sve samo ne bežanje, razlupao sam sve Kumane na putu i ušao u Talenberg u stilu. Razlupao sam i Bernara posle na vežbama. Normalno, nauči te nekim potezima i to je to.

Link to comment
21 hours ago, Anonymous said:

 

Ispostavilo se da u ponovljenom igranju da taj Bernar uopšte nije toliko neophodan. Karakter sam sam izgradio još u Skalicu na ovcama, kravama, biljkama, stražarima, sanducima sa imovinom...

 

Quest Run! (posle maskra u uvodu) je bio sve samo ne bežanje, razlupao sam sve Kumane na putu i ušao u Talenberg u stilu. Razlupao sam i Bernara posle na vežbama. Normalno, nauči te nekim potezima i to je to.

 

Prijavićemo te kod nadležnih, ti si sigurno jedan od onih što je uzimao plastificiranu listu šifara za GTA :mad: 

 

Ješčuo, @Calavera, ovaj zlostavljao ovce po češkim tutorial vukojebinama, umesto da se prepusti i saživi i imerzuje i beži pred najezdom Mongola-Kalvinista!

 

Link to comment

nije problem, mene je sramota za nas obojicu!!!

 

ozbiljno, nisam ni znao da je moguće nabildovati se toliko da možeš da priuštiš pokolj do tamo. ja sam u prvom pokušaju probao s borbom i smlatio me prvi lik na koga sam naleteo, posle toga se nisam ni zajebavao s nečim sem taktičkog povlačenja :sleep:

Link to comment

Ja nisam ni pokušavao da se bijem, ali jesam junački sterao konja u neku grupicu Kumana što su spopali neku seljančicu pri početku tog segmenta... ne znam šta je posle bilo, produžio sam dalje i računam da su valjda krenuli za mnom. Od koga je, dosta je.

 

Batalio sam igru nedugo potom, kad sam shvatio da moram da rešavam quest i maskiram se u stražara kako bih izašao iz utvrđenja :yawn2: Nerviralo me što moram da jedem svako malo, čudo kako nisu uveli i defekacionu mehaniku.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...