Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

To je onaj što te na izlazu iz čaršije u početku onako nemilice tambura dok od tebe ne napravi čovjeka i borca :)

iskreno, istekao mi je gamepass kad je trebalo da krenem u one neke stelt misije po manastiru, ali sam se prije toga mjesecima fino klao sa Kumanima i ostalim divljacima po šumama.

Link to comment

pikmin je bio serijal koji me je intrigirao još otkako sam kao klinac pročitao opis prvog broja u bonusu, no sve do pre par nedelja nisam imao prilike da ih lično KONZUMIRAM. dobro, tu su emulatori, čujem da je dolphin danas vrlo pouzdan, ali nije to to. no, eto nintenda koji izbacuje rimejk trećeg dela za switch, prava prilika da se najzad proba. dakle, pikmini su u suštini neka real-time strategija (istini za volju, srazmerno manje kompleksna nego rtsovi na pc-ju) s puzzle elementima. vi ste u ulozi troje ejlijenskih kapetana koji putuju svemirom u potrazi za nekom vrstom nutricije koja bi spasila njihovu rodnu planetu. u toj potrazi svojim ejlijenskim skenerom lociraju zemaljsko voće te sleću kod nas u goste, gde igra zapravo i počinje. prvi imperativ pri sletanju im je da nađu sami sebe (ali ne u filozofskom smislu nego jedni druge), a onda i da skupe i skeniraju dovoljnu količinu voća za povratak kući.

 

u prvih par sekundi igranja postaje jasno da će kapetanima trebati mnogo pomoći jer su sitni poput prosečnog žetona, u fazonu honey, i shrunk the kids ili ovogodišnjeg groundeda, samo bez onih UŽASNIH pauka (paukova? nikad ne znam). na sreću, ubrzo naleću na pikmine, stvorenja nalik na biljke koji se, pored toga što su preslatki (naročito kad izvode koordinisani salto mortale svaki put kad trče negde :happy:), pokazuju vrlo korisnima za borbu protiv zemaljskih napasti. pikmini dolaze u pet različitih vrsta (crveni su dobri borci, plavi loše igraju fudbal mogu da plivaju, žuti provode struju, itd.), a u svakom trenutku možete imati vojsku od maksimalno 100 njih plus troje kapetana. njih koristite za istraživanje, skupljanje voća (što uglavnom uključuje i neke lakše zagonetke), ali i za borbu protiv čudnih bića koja hode budućom zemljom. vrste pikmina su podeljene na grupe, pa možete da ih šaljete na zadatke en masse. tu sad ima dosta mikromenadžment potencijala jer svaki kapetan može da vodi sopstvenu ekipicu™, a imate i mapu za lakšu koordinaciju, no ja sam uglavnom držao celu vojsku na jednom mestu osim ako igra nije zahtevala drugačije.

 

inače, voće koje skupljate ujedno služi i kao obavezan resurs za produžavanje ekspedicije, jer ga na kraju svakog dana flaširate i ispijate jednu flašicu. ako na kraju dana nemate šta da popijete, igri je kraj. sami dani uvek traju po 13 minuta, što znači da pikmin 3 ima i pravi vremenski limit jer voća ipak ima u ograničenim količinama. ja inače nisam ljubitelj ovakvih mehanika, ali priznaću da to ovde nije toliki problem jer voća ima dovoljno, prilično je lako doći do njega, a u krajnjoj liniji, dani se mogu restartovati bez ikakvih sankcija. pomaže i to što su nivoi težine jako velikodušni, normal je u originalnoj wii u verziji bio easy, hard je zapravo bio default težina, a ultra-spicy je dostupan tek nakon što igru pređete prvi put. ja sam igrao na hardu i završio putešestvije s otprilike 25 flašica u šteku, a prvi put igram ovo, tako da taj vremenski limit ne treba shvatati mnogo ozbiljno.

 

ono što bih mogao da zamerim pikminima je što su pomalo nezgrapni za upravljanje, ali uzmite to sa zadrškom jer nikad nisam igrao nešto slično ovome. rekao bih da je glavni problem lock-on mehanika koja, iako korisna za brzinsko izdavanje instrukcija, često zabaguje u krucijalnom trenutku. tokom borbe mi se često dešavalo da mi igra lockuje obližnje cveće i kamenje umesto neprijatelja dok mi isti tamani vojsku, što zna da frustrira. u široj slici je to prilično nebitno jer ćete tokom istraživanja naći stotine pikmina koji će vam potom blejati u rezervi u bazi, no u žaru borbe ipak nije svejedno kad gubite ljudstvo. s druge strane, čuo sam da lock-on mehanike uopšte nije ni bilo u originalu, tako da je ovo svakako napredak.

 

uglavnom, pikmin 3 je odlična i jedinstvena igra koju svakako vredi probati. evo malo gejmpleja s početka:

 

 

 

na kompu sam igrao disc room, rezultat saradnje ljudi iza izvrsnog minita (kitty calis i jan willem nijman, bivša polovina vlambeera) i sludge life, komedije iz prvog lica koju i dalje možete za dž nabaviti na epicu. disc room je 1 od onih igara u kojima je sve uglavnom jasno već iz samog naslova, imate sobu, imate te diskove koji vas jure, a jedini cilj vam je da preživite što duže. dakle, radi se o nekoj vrsti bullet hella ograničenog na jedan ekran. soba ukupno ima 60 i nešto, podeljene su na nekoliko različitih bioma (recimo onaj u kojem su sobe gde teče samo ako stojite u krugu na sredini), a imate i mapu koja vam daje pristup svim sobama koje ste do tad otključali. diskova takođe ima solidan broj, od onih koji se samo vrte okolo do onih koji vas agresivno jure po sobi, usporavaju vreme, ispaljuju mini-diskove i još svašta nešto. igra pored standardnog bullet hell gejmpleja poseduje i neke puzzle elemente, npr. u jednoj situaciji morate da apsorbujete zlatni disk u jednoj sobi i prebacite ga u drugu u kojoj je inače mrkli mrak.

 

disc room je meni zanimljiv moderni primer dileme kompulzivnog protivu zabavnog. ovo je bez sumnje kompulzivna igra: restart nakon smrti se meri u milisekundama a osnovni ciljevi su relativno prosti, te je neizmerno lako ući u "još 1 pokušaj" majndset. što se zabave tiče, moram priznati da su mi tu mišljenja podeljena. meni je glavni problem kod disc rooma to što je nemilosrdno depresivan, nešto kao thumper onomad. u svakoj sobi ćete pre ili kasnije umreti jer će diskovi nastaviti da se stvaraju (s retkim izuzetkom bosfajtova u kojima je moguće uništiti protivnike pre nego što oni unište vas), jedino pitanje je koliko ćete izdržati. ja ovo ne mogu uknjižiti kao objektivan nedostatak jer su ciljevi koje igra postavlja pred vas skroz fer (u većini soba samo treba preživeti 10-20 sekundi), no ipak, ideja da vas na kraju svakog pokušaja neizbežno čeka smrt mi nije ugodna.

 

dodaću i da je meni disc room bio neočekivano težak. mislim, svakako se radi o masocore naslovu kod kojih se težina podrazumeva, ali meni je trebalo oko sat vremena da porazim 1 bosa za koga sam kasnije video da ga je prešlo više od 70% ljudi koji su upalili igru, što su skandalozne cifre. trenutno se tešim činjenicom da igra nije bila bogznakakav hit te su za nju čuli samo oni koji se preterano lože na ovakve naslove, no slutim da se radi o prostom neumenju™ s moje strane :sad: kad sam kod toga, vredi pomenuti odlične accessibility opcije u kojima možete da podešavate težinu po svom ukusu. ja se s tim nisam zajebavao jer mi ponos nije dozvolio, no svakako se radi o lepom dodatku.

 

disc room je dobra igra, no nije u potpunosti moja šolja čaja. da ne bi lepe stripovske prezentacije i činjenice da kratko traje, pitanje je da li bih ga uopšte završio. ovako ipak jesam i eto, nije mi žao potrošenog vremena. igra je nakon toga otključala hard mode, tu sam već prezrivo frknuo i obrisao je s harda pre nego li me potpuno uništi.

 

 

Link to comment

Ja sam u stara vremena igrao Anno igre, tada sam bio mlad i imao živaca da čvrkam i nameštam grad i resurse i gledam kako sve to raste i bilo je super. Drago mi je da je serijal i dalje živ i zdrav.

Link to comment

nisam ni mislio da neces izguglati neke statistike. ;D no naravano, ja sam se samo zajebavao. 

 

inace twitch i dota ne idu zajedno. em mnogo vise njih gledaju preko clieta em najveca baza korisnika dote uopste ni ne prati preko twitcha. btw dota je ujedno i najgora 'moba' za streamovanje. godiste prosecnog igraca dote je mnogo starije od fortnite ergo mnogo vise dece koriste twitch.

 

prebacite ovo na twitch temu. nije joj ovde mesto imo.

Edited by 189-
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...