Jump to content
IGNORED

Internet kupovina


Alphons

Recommended Posts

Paket iz Italije je putovao do mene od 28.5. do 7.7.

Paket iz SAD (USPS first class) je putovao od 5.6. do 14.7.

 

Rekord je paket iz Kine poslat preko onog ebay SpeedPAK sranja - krenuo 8.4. a stigao 10.6.

 

Čekam paket iz Kanade za koji nemam pojma gde je i da li će stići jer mi je prodavac naknadno javio da je zaboravio da upiše kućni broj :isuse: zatim paket iz Holandije koji je krenuo 4.7. a na carinu stigao 16.7. i još jedan ebay SpeedPAK paket iz Kine koji je... negde u Evropi već nedelju dana.

 

Najviše me nerviraju 2 paketa koja su stigla u martu na adresu firme u Sloveniji i ko zna kad ću moći da ih preuzmem. A nisam u fazonu da ih neko šalje poštom odande jer bi me odrali za carinu.

 

(svi paketi sadrže igračke/kolekcionarske figure)

Link to comment

Ali zaboravio kućni broj, hit. [emoji23] Ja oko 6 godina redovno kupujem online sve i svašta i najgore što se desilo jeste kad su mi s Wish-a poslali maske za telefon koje nisu za moj telefon, nego za neki deseti. Uglavnom sam imao sreće da sve bude ok.

Link to comment

Nije mi se to do sada nikad desilo za nekih 17 godina koliko naručujem online. Uopšte uzev, osim dranja carine (a i to se ne dešava često jer uglavnom kupujem od ljudi s kojima mogu da se dogovorim da deklarišu na nižu vrednost) imam dosta sreće s tim. Recimo, jednom se samo desilo da paket stigne a da ne sadrži sve što je trebalo (i to je prilično bilo očigledno da je pokraden negde usput) ali je prodavac uredno vratio deo para.

Link to comment
On 18.7.2020. at 19:24, InvisibleLight said:

Jeeee, dobro ste prosli

Jyce su izasle i s roza znakom,i nekako kyl izgledaju, al i dalje su mi najlepse s crnim ( i ove moje s crvenim)

Btw prve nedelje nosenja mi pukla ona trakica na jeziku, ispod koje provuces pertlu. Mrzelo me da odsniravam do kraja polako nego sam izvlacila nogu na silu i..

i meni su te klasične najlepše

malo mi je neobičan žuti sunđer koji viri iz jezika, ali lepe su svakako (preneću upozorenje za pertlanje, hvala :))

Link to comment

Šta mislite, da li je Aliekspres završio sa Srbijom? Trenutno je nemoguće naručiti nešto, osim ako se ne plati suluda poštarina DHL-u i okej, situacija je trenutno i razumljiva donekle, ali već neko vreme se dešava da ljudima paketi ne stižu, da prosto ljude iz Pošte zabole da se cimaju da ljudima dostavljaju svaku sitnicu, što je dovelo do puno zahteva za povraćaj novca od Alija. Jer, ako ništa drugo, Aliekspres mi je praktično jedini način da poručim Nillkin stakla za ekrane, jedinu pravu zaštitu koju sam imao na telefonima.

 

Link to comment

Ja i dalje porucujem sa Alija, ruku na srce, samo neke jeftine drangulije, neki dan mi je stigao paketicj porucen u maju. Kad pretrazujem filtriram iskljucivo one koji nude "free shipping", sto znacajno skrati ponudu, ali opet nadje se, a i ne trazim ja nesto spektakularno.

 

Ali da je mrka situacija, jeste.

Link to comment

Pa pisao sam, i Amazon je nabio shipping i brdo nekih artikala koje sam ono zabeležio ne šalju ovamo. Mislim da ima do toga što je i avio saobraćaj utihnuo...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment



"Kupovina preko Aliexpres-a, Alibabe, Wish-a i drugih platformi! DELITE OBJAVU!

Kako je bilo dok nestajanje pošiljki na poštanskoj carini ili kasnijoj distribuciji, nije doseglo nivo organizovanog kriminala?

Kupac iz Srbije na sajtu "Aliexpress" kupi predmet vrednosti 15$ a poslovni Kinez mu da još besplatnu dostavu, tzv "free shipping", da bi ga motivisao da i dalje kupuje kod njega. "Aliexpress" novac drži u depozitu kod sebe i obaveštava prodavca da u roku (obično do 7 dana) mora poslati pošiljku kupcu u Srbiju, kao i da određuje zaštitni period za kupca od 60 + 15 dana. U tom roku od 60 dana pošiljka mora da stigne do kupca u Srbiju, a u dodatnom roku kupac ima mogućnost da proveri autentičnost i kvalitet robe.

Ukoliko je sve u redu, kupac potvrdi prijem u roku do 60 dana i ako u narednih 15 dana ne pokrene spor zbog kvaliteta robe ili oštećenja, "Aliexpress" TEK TADA ISPLATI PRODAVCA.

Da bi nam omogućili besplatnu dostavu i time povoljnu cenu, Kinezi su nam slali pošiljke koje se zvanično nazivaju "male poštanske pošiljke" (recimo kao obično pismo) a te pošiljke imaju "tracking number" ali samo do izlaska iz Kine. Zadnja informacija koju po tom broju kupac može da dobije je: "pošiljka je napustila zemlju porekla". Poštar takvu pošiljku ostavi u sandučetu jer nema obavezu čak ni da mu neko potpiše dostavu.

Sve je to lepo bilo dok domaći skotovi nisu skontali da su te male postanske pošiljke "na izvol'te" i počeli masovno da ih kradu. Kupci zbog toga masovno pokreću sporove zbog nedostavljene pošiljke u zastitnom roku od 60 dana. Tim za rešavanje sporova "Aliexpressa" uvek presudi u korist kupca i novac vrati, a prodavac ostane i bez robe i bez novca.

Znači Kinez proda robe u Srbiji za 10.000 €, od "Aliexpressa" dobije 7.000 € a ostalih 3.000 € "Aliexpress" isplati oštećenim kupcima u Srbiji za robu nestalu na poštanskoj carini Srbije (ili nekom drugom mestu) ali i malim lokalnim poštama širom Srbije.

Posle su se ovi naši skotovi osilili pa počeli da kradu i pošiljke sa brojevima za praćenje uz drski izgovor ako tražiš svoju pošiljku: "naš sistem ne podržava tu formu brojeva za praćenje".... on "ne vidi vašu pošiljku"...! I tu je KRAJ.

Do čega je to dovelo?

Mi iz Srbije možemo da kupimo samo artikle do 4,99$ jer su se kineski trgovci preračunali da te male štete mogu da podnesu. Ako hoćete recimo, da kupite
termos bocu od 8,77$ koja se ranije dobijala sa besplatnom dostavom, sada je najjeftinija dostava 37 $ a obično ni to ne daju već možemo samo da kupimo uz plaćanje DHL-u 142,07$. Dokaz, slika u prilogu!

I tako su se oni elegantno otarasili nas "Srba lopuža"! Većina je jednostavno stavila natpis "NOT DELIVERED TO SERBIA"... odaberite adresu dostave u nekoj drugoj zemlji! Još uvek možemo da kupimo na "Wish"-u koji je dosta skuplji ali je pitanje kad će nas i oni otkačiti.

Dakle, zbog gladnih i bahatih skotova, koji rade na prijemu, pregledu, carinjenju ili distribuciji robe, Srbija je došla na listu lopovskih zemalja a njeni građani mogu da naruče proizvod vrednosti do 5$, jer toliko vredi poverenje koje imamo kod prodavaca!

Uputili smo dopis Pošti Srbije, tražimo sastanak na ovu temu, a isto ćemo tražiti i od Uprave carine! Ne isključujemo ni mogućnost krivičnih prijava, jer ovde se radi o organizovanom kriminalu koji se verovatno meri milionima evra!

DELITE OBJAVU! Hvala"
Link to comment

AliExpress Standard Shipping je uglavnom koštao 2-3 dolara i imao tracking, tako da mi baš i ne pije vodu ovo objašnjenje. Naravno da verujem da su domaći poštari i carinici masovno krali pakete, ali ne verujem da je samo to u pitanju, jer bi u tom slučaju više smisla bilo u ukidanju besplatnog shippinga i slanja svega preko AE Standard Shippinga.

Edited by napadaj
Link to comment
AliExpress Standard Shipping je uglavnom koštao 2-3 dolara i imao tracking, tako da mi baš i ne pije vodu ovo objašnjenje. Naravno da verujem da su domaći poštari i carinici masovno krali pakete, ali ne verujem da je samo to u pitanju, jer bi u tom slučaju više smisla bilo u ukidanju besplatnog shippinga i slanja svega preko AE Standard Shippinga.
Bilo je povremenih situacija gde su pojedini prodavci "zamrzavali" slanje za Srbiju zbog mnogo pritužbi o neuručenoj robi za koje su smatrali da ima dosta falsifikata.
Vrlo retko, skoro nikad, su oni podizali shipping kao meru.
Kad neko kupi, pa pokrene dispute za neuručenu robu njemu se vraća sve.
Ja sam imao davno takav slučaj sa proizvodom gde je poštarina bila 3 evra.
Vraćen mi je ceo iznos.

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Meni se dvaput desilo da paket nije stigao. Prvi put prošle godine, kada su krenuli protesti u Hong Kongu i bile poplave u južnim delovima Kine, a drugi ovog proleća, zbog covida. Oba puta sam tražio i dobio potpuni povraćaj, s tim da mi se drugi put i sam prodavac javio da kaže da je tek nakon što sam podneo zahtev za povraćaj primetio da se paket još davno vratio njemu, tako da je odmah pristao na refundaciju.

 

Svi ostali paketi su mi stigli, a kod gotovo svih je slanje bilo besplatno, tako da mi deluje da je najveći problem u pošti i da su moji poštari dobri. Pominjalo se prošle godine da je pošta izgubila mnogo radnika i da stalno zapošljavaju nove, na privremenim ugovorima i za male plate.

 

Svakako mislim da ove mere AliExpressa nemaju veze sa tim krađama, već sa problemima u dostavi paketa, tj. smanjenom saobraćaju.

Link to comment

To su dve odvojene stvari, nove mere i krađe. I postoji priča da se saobraćaj odgušio pre par dana i da možemo da očekujemo neke pakete u skorije vreme, pogotovo one koji imaju SG u tracking number. Čekam dva paketa trenutno, oba idu preko Singapura i za ovaj jedan piše:

 

-Despatched to OverSeas Postal Admin (From SG/SIN to RS/BEG)

2020-07-19 20:18:37 [GMT+8]

 

Što se poklapa sa informacijom koju sam pročitao na fejs grupi "Kupovina sa Aliexpressa". Drugi paket je još u tranzitu, tj na aerodromu. I koliko sam shvatio, na prodavcu je da npr lupi restrikciju na Srbiju ako je imao loša iskustva sa isporukom ovamo. Jedno je kada paket uopšte ne stigne u Srbiju, što se lako proveri ako imaš tracking broj ali dešavalo se ljudima da stigne u Srbiju i da ga nikada ne dobiju, to je onda isključivo do nekog lopova na carini ili u pošti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...