Jump to content
IGNORED

"The Hobbit" by Peter Jackson


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 690
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    59

  • Аврам Гојић

    58

  • Weenie Pooh

    47

  • ToniAdams

    44

Uzivao sam u ovome :)

Bas mi je leglo, bas mi se gledalo ovako nesto

Prvo sam kuci ponovio 1. i 2. deo Hobita i onda otisao u bioskop

Divna voznja, fina avantura, sad planiram da obnovim i TLOTR :)

Link to comment

Gledao sam sinoć treći deo. Šta znam, nakon drugog dela očekivanja su mi jako opala, tako da nisam očekivao Bog zna šta, a to sam i dobio.

 

 

Prvi deo filma je bio dosta dobar - zmaj gine odmah na samom početku filma i stvari lagano kreću ka kulminaciji, ali solidno i zanimljivo prikazane, i relativno verne knjizi (ako zanemarimo idiotsko platonsko ljubavisanje Kilija i Tauriel, zbog kojeg se Tolkin verovatno okreće u grobu kao na ražnju). Nekako se težina predstojeće bitke oseća u vazduhu, i svaki sledeći trenutak povećava tu težinu. Pomalo su nejasne motivacije pojedinih učesnika za dolazak sa celim vojskama (npr. Tranduil dođe sa celom armijom po nekakvu ogrilcu i usput donese tonu hrane do nahrani ljude iz Ezgarota), ili neke postupke (Legolas i Tauriel idu u Gundabad da izviđaju), no nije to od presudnog značaja. Deo u Dol Gulduru takođe sasvim dobar, premda banalizovan u odnosu na knjigu (napad Belog saveta je bio sa vojskom, a ne samo njih troje, a ni Sauron nije oteran na način prikazan u filmu). 

 

E, onda dolazi bitka, koja predstavlja potpuni antiklimaks sve do tada rečenog. Pre svega, neupućenom gledaocu uopšte nije jasno zbog čega se ona zove Bitka pet armija - armije Vargi nema ni u tragovima, a ljudi bi se teško mogli nazvati armijom, obzirom da je u pitanju grupa odrpanaca gotovo bez ikakave opreme ili obuke. Nadalje, sama bitka je prikazana jako traljavo i haotično, tako da gledalac uopšte ne može da shvati kako se ona tačno odvija, gde ko ide i ko se sa kim bori (ja sam imao problem da razlikujem patuljke i Orke) jer svi jurcaju tamo-vamo, čak u jednom trenutku Tranduil kaže idem kući, ko da je na pikniku (bukvalno ko Viljuška u Lepim selima). Same vojske su prikazane potpuno generički, uopšte se ne mogu videti pojedinačni patuljački ili vilovnjački vojnici, već samo nešto ljudi i orka, i glavni protagnosti (Bard, Tranduil, Gandalf, Dain, Torin, itd.), ostalo je sve CGI, ali bukvalno sve, i to ne nekog preteranog kvaliteta. Takođe, zanimljivo je i da nigde nema ni kapi krvi, kao da se bore vampiri protiv mumija - što je možda i logično, obzirom da im pokreti i formacije izgledaju kao da je u pitanju armija Robokapova i Terminatora, a ne živih bića.

 

Ono što je međutim najgore je to da bitka, u stvari, samo predstavlja kulisu za pojedinačne duele glavnih protagnosta i antagonista, koji se odvijaju na brdu Vran (Torin, Dvalin, Fili, Kili, Bilbo, Legolas i Tauriel protiv Azoga i Bolga). To njihovo naganjanje po tvrđavi i ledenom jezeru traje skoro sat vremena, i ekstremno je loše i nezanimljivo, sa scenama borbe u rangu crtaća o Kojotu i Ptici Trkačici (čak  je i tamo borba realnija nego u filmu). Cela priča se završava najgorim klišeiziranim bljuvotinama, sa sve poljupcem na kraju i Tranduilom koji šalje Legolasa da nađe Aragorna (!!!). Dobro je i to što gledalac apsolutno nema pojma šta se nakon bitke zapravo dogodilo, jer se bitka završava i Bilbo ide kući, bez ijednog slova o tome šta se posle bitke dešava sa Dainom, Bardom, obnovom Dola i Erebora, itd - jasno je da su oni preživeli, ali ne i koji je ishod bitke, što je potpuni apsurd.

 

 

Sve u svemu, neugledan kraj jednog bezličnog, predugog i isforsiranog serijala filmova. Koliko su LOTR filmovi predstavljali nekakvo osveženje, toliko je Hobit bio samo prežvakavanje već recikliranog materijala i za klasu ispod. Glumački, jedine svetle tačke u serijalu su bile role Bilba (odličan kasting i gluma Frimena, on bi bio pravi izbor za Froda, mada je i ovde odličan), Balina i Radagasta. Ostalo srednje žalosni klišei, osim Torina, koji je po mom mišljenju bio očajno koncipiran, a ni takvog ga Armitidž nije dobro izneo. Takođe, mislim da je i atmosfera knjige vrlo slabo preneta, mnogo lošije nego u LOTR-u. Kao što je neko već rekao, da ne znam da idem da gledam Hobita, gotovo da bih pomislio da je u pitanju neki generički D&D film.

 

Zaključak - hvala Piteru Džeksonu što mi je ispunio dečačku želju, ali ga molim da sa Hobitom i završi ekranizaciju Tolkina, on je tu svoju inpiraciju iscrpeo.

Edited by Ayatollah
Link to comment

WoW: battle of five armies. Jeftina akcija, preslabo ispricana prica.Jedina dobra strana je supersexy elfica.

 

Pa nije baš WoW : Battle of five armies, već LOTRO : Battle of five armies. Ovo ti mogu reći sa veoma velikom dozom sigurnosti, obzirom da sam ja jedna od retkih preostalih budala u Srbiji koja još uvek igra LOTRO. Masa stvari je zajednička za film i igru, a naročito dizajn enterijera i eksterijera, kao i arhitektura. Primera radi, oklopnog jarca koga jaše Torin da bi se obračunao sa Azogom, do skoro je jahala i moja avatarka u igri (i još uvek ga koristi na nekim mestima gde njen novi konj ne može da prođe, npr. u Moriji), oklop moje hunterke je vrlo sličan odeći Tauriel, CGI orci iz filma liče na one iz igre, itd.

 

Logovaću se malo ovih dana, pa ću da pokrenem Erebor instance cluster, da vidim kolika je sličnost lokacije iz filma i iz igre (premda se u igri opisuje Rat za prsten i Opsada Erebora, a ne Bitka pet armija). 

Link to comment

Ja ne odgledah nijedan deo Hobita. Cekao sam da vidim vase komentare za 3. deo i sada sam u dilemi. Tja, verovatno cu pogledati tokom praznika, sva tri dela, a onda ponovo procitati knjigu, kako bih sprao eventualni los utisak.

Link to comment

Odgledao sinoć, meni bio ok i ništa više od toga, ako imate bilo kakva očekivanja - film ih neće ispuniti.

 

Prvi deo mi je bio fin i zabavan, svaki sledeći sve manje. Siguran sam da bi sve ovo bilo mnogo bolje da su snimljena samo dva filma umesto što su rastezali koliko su mogli.

 

U suštini +1 na sve Ayatollino, uz par mojih dodataka:

 

- 48fps izgleda užasno, ceo film sam imao osećaj da gledam neki Discovery dokumentarac pušten na 1.25x brzine. Izdrkavanje tehnologijom, skroz nepotrebno i van atmosfere prvih fimova

 

 

 

- zmaj falabogu gine u prvih 15min filma, da mi jbeš sve ne razumem zašto to nisu stavili u drugi film. Zaokružili bi priču i drugi deo bi bio zapravo film, a ne vezivno tkivo izmedju prvog i trećeg dela

 

- debeli Legolas se sa skejtborda prebacio na rodeo

 

- ima par teških facepalm momenata

 

- nisam skroz siguran šta se desilo sa petom armijom? I uopšte, bitka je jako konfuzna, iznenadjujuće slaba posle Helms Deepa i Povratka Kralja

 

- Bard mi je bio ok (mada mi je u sećanju da on gine u knjizi?), Bilbo naravno, Torin užasan promašaj

 

 

 

Uglavnom, ovo je bio klasičan Holivud, za izmuzivanje para. Posle ovoga skapiraš na keca kakve su Lotr zapravo filmčine.

Link to comment

Oaj čouk je sve reko ka se ima reč:

Is the final Hobbit film a flop?
By Nicholas Barber

Peter Jackson’s sixth and final Middle Earth film is also his shortest. The three instalments of The Lord of the Rings clocked in at about three hours apiece; the first two episodes of The Hobbit lasted 169 minutes and 161 respectively; but the finale, The Hobbit: The Battle of the Five Armies, is a mere 144 minutes from start to finish – and that includes the ridiculously wordy title. Well, it’s 144 minutes until next year, anyway, when Jackson releases the inevitable extended cut on DVD and slots in another half hour.

But even though the current film is a relatively brief, blink-and-you’ll-miss-it affair, it’s still astonishing that The Battle of the Five Armies is as long as it is. JRR Tolkien’s novel, The Hobbit, is slimmer than any of the three volumes which comprise his later tome, The Lord of the Rings. And by the end of the previous Hobbit film, The Desolation Of Smaug, Jackson had ticked off the whole book except the last 65 pages. All that was left was a sequence in which Smaug the dragon sets fire to a town built on a lake; another sequence in which some dwarves, elves and humans bicker over which of them gets to keep the dragon’s gold; and a battle between these bickerers and an orc army. It’s not much material for a two-and-a-half-hour film. So how does Jackson fill the running time?

The answer is that he fills it with everything he possibly can. Mindful, perhaps, that this would be his last chance to play around with the mythology of Middle Earth, he crams the film with acrobatic action set-pieces, retina-scorching special effects and dozens and dozens of characters, whether they make an appearance in Tolkien’s novel or not. What’s more, Jackson and his co-writers, Fran Walsh and Philippa Boyens, give each of these characters the opportunity to wrap up their own personal subplot and to prove how heroic they are. Never mind, then, that Legolas the elf (Orlando Bloom) doesn’t feature in Tolkien’s novel at all. In the film, he gets to hang upside down from a giant bat as it flaps through the sky, and then have a swashbuckling duel on a collapsing bridge over a canyon. And what about Dain the dwarf (Billy Connolly)? He’s barely mentioned in the book, but in the film he gets to swear lustily in a Glaswegian accent, and dispatch several orcs by headbutting them, mid-conversation. Gandalf the Grey (Ian McKellen), meanwhile, is joined by his fellow wizards for a mountaintop martial-arts bout with a band of flickering ghost-knights. And even the lake town’s weaselly deputy mayor (Ryan Gage) gets almost as much screen time as the hobbit himself, Bilbo Baggins (Martin Freeman). Say what you like about Jackson, but he definitely gives his viewers value for money.

The Battle of the Five Armies is undoubtedly a colossal technical achievement, with something marvellous to look at in every corner of the screen. The CGI is immeasurably better than it was in the Lord of the Rings trilogy, and no dragon in cinema history has ever been as awe-inspiring as the vast, snaking, spiny Smaug (voiced by Benedict Cumberbatch). And it’s not just the monsters that are spectacular. Just as much care and attention has gone into the tiniest details of the characters’ armour, weaponry and hairstyles. There aren’t many film productions which would go to the effort of engraving the toggles on either end of a dwarf’s moustache.

Battle fatigue

The fact is, though, that if you find your attention wandering to moustache jewellery in the middle of a climactic fight to the death, it’s a sign that the film you’re watching isn’t very gripping. It’s a sign that while the film is a triumph in lots of ways, it doesn’t ever make you believe in or sympathise with the people on screen. That’s certainly how I felt about The Battle of the Five Armies. If you love the sight of computer-generated warriors charging at each other, you’ll have nothing to complain about. But if you don’t, then the continual fighting does start to get numbing after an hour or so. When you’ve seen one orc getting its head lopped off, you’ve seen ‘em all.

Fundamentally, The Battle of the Five Armies is one big battle, as its title suggests. Jackson keeps flitting between different locations, where different characters are busy waving their painstakingly designed swords, but all of these skirmishes are variations on the same theme; that is, they’re all hand-to-hand clashes between the goodies and the baddies. There’s no narrative progression to lend the film momentum, no moral ambiguity to engage our brains, and no question as to the outcome of all the head-lopping. As scary as the villains may be (as ever in the Middle Earth films, beauty is equated with virtue, and ugliness with evil), they’re awfully easy to kill. In one scene, Bilbo throws three stones, one after the other, and each time he hits a towering orc between the eyes, leaving it stone dead.

However many pointy-eared Errol Flynns and architecturally magnificent settings Jackson crowbars into the film, The Battle of the Five Armies still has the same basic plot as those last 65 pages of Tolkien’s novel – which is another way of saying that it doesn’t have much plot at all. And that’s why the decision to split the book into three lengthy films seems more problematic here than ever. The Battle of the Five Armies is so lacking in story that it feels like what it is: the third act of a film, rather than a film in its own right. There’s very little character development, because Jackson and his team assume that we know all the characters already. And there’s little sense that we’ve come to the conclusion of an epic journey, because, unless you rewatched your other Hobbit DVDs recently, you won’t be able to remember what that journey involved.

So why didn’t Jackson just make one satisfying Hobbit film, as he initially planned? The reason, he says, is that he wanted all of his Middle Earth films to work together as a single, sprawling saga. Tolkien’s novel of The Hobbit was published 17 years before The Lord of the Rings, and it was a much shorter, sprightlier, more child-friendly yarn. But Jackson was keen that his Hobbit adaptation would serve as a prequel to his Rings trilogy, so he made sure that it had the same grave tone and grand scale, as well as introducing several of its key characters and conflicts. Looking at it that way, The Battle of the Five Armies is a success, because it stands as an ornate bridge between The Hobbit and the The Lord of the Rings. But as a stand-alone film, it’s not very compelling. And as an adaptation of Tolkien’s charming book, it’s a travesty.

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

+1

 

U suštini, nikako ne mogu da se saživim sa hobitom jer ga pojmim kao marketinški projekat, više nego trilogiju. LOTR epskim čini upravo to, želja da se knjiga oživi i ogroman i veliki trud na tome (gledao sam svih 12 sati bonus materijala :P) koji se u filmu i te kako oseti. Priča je adekvatna knjizi, odstupanja su minimalna i praktično nebitna. Cela trilogija je nekako fake, nema identitet, a sve kao posledica razvučenosti i vapajima za milionima. U tome su nema dileme uspeli, tako da je sve ostalo Džeksonu i ekipi manje bitno, a verujem i da barem 50% ljudi izađe iz bioskopa misleći da su videli monumentalna ostvarenja, u stvari, Hobit je i uvek će biti (imho) bleda kopija LOTR-a čiju slavu je iskoristio da dodano napuni pojedine džepove.

 

Treći deo konkretno je suvi prosek. Kao neko ko voli fantasy ne mogu da kažem da mi je bilo dosadno tj da mi nije bilo zabavno, ali ima toliko toga što bih izbacio... Svaki obračun /a ima ih dosta/ tj duel, rešava se u poslednjoj sekundi, i to iz scene u scenu, praktično. Totalno neubedljiva romansa Kilija i Taurien, barem pola viška scena sa Alfridom i kretenskim opaskama tipa "viri ti podsuknja" dok on zlato drži umesto sisa, i tako...

 

To be honest, trilogija mi je više promašaj neko uspeh, verovatno zato što je trilogija.

Link to comment

Meni je najjače što je svako umiranje bitnih likova išlo uz ceremonijalnu najavu tipa: "Draga publiko, spremite se i udahnite duboko, sada će dušmanin da me proburazi". Niko da zagine u borbi onako iznenada, bez da jedno 30 sekundi iz svih uglova posmatramo sečivo koje će mu presuditi.

 

I onda nakon svog razvlačenja i tupljenja da bi se došlo do 3x3h, debeli ne nadje za shodno da makar malo razradi kraj, da preostali patuljci makar pomenu gde će ko da ode, tako nešto. Jok more, Bilbo seo u Gulfstream i jutro posle onolike bitke stigao nazad gajbi.

 

Ali ajde, moralo je da se odgleda, glupo bi bilo poricati da nije moralo. Jedino mi je indikativno to što sam za LOTR već u novembru počinjao da grizem nokte i planiram tačan datum odlaska u bioskop, a za ovo je žena morala da me podseća da je stiglo na repertoar.

 

Inače, imax pravi jaku™ razliku. Ko može, neka obavezno tako pogleda film.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...