Jump to content
IGNORED

Ђускање са змајовима


porucnik vasic

  

45 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Upalu pluća si dobila zato što si čitala otvorenih usta od uzbuđenja, ovako? :O

 

Svaka čast što si izdržala prve tri, dalje ni ne moraš da se trudiš ako se nisi već navukla, jer kvalitet samo pada. A šesta i sedma će stići kad i prve kolinije niknu na Marsu...

Link to comment

da l' od uzbudjenja, da l' od neverice sta sve prolazi kod citalaca :P

 

znala sam da se necu navuci, nije to moj fah ni u jednom aspektu. nego sam morala najzad da skinem ove poput lurda sa vrata, a i malo da pokradem zanat, imam rupu u toj fantastici.

 

mislim da mi najvise smeta, to jest, da mi je najjaci negativni utisak to sto me nijednom nije iznenadio.

Link to comment

Pa kad kasniš deceniju i kusur, sigurno si već znala npr. da će Sean Bean da izgubi glavu, a mene je ta smrt protagoniste na kraju prvog dela totalno iznenadila. Par poglavlja kasnije sam još čekao da se objasni kako ga je evnuh u stvari potajno izvukao i zamenio ga nekakvim maskiranim duplikatom...

 

Pritom, ako se nisi prethodno načitala ozbiljnih fantasy trešina, ne možeš ni da ceniš koliko je ovo bolje :D

Link to comment

ili to, ili su me druge knjige naucile da nista nije sveto.

 

jedino sto znam sad ako kojim neverovatnim slucajem naletim na nekog pred-tinejdžera/ku od 12-15 godina sa zeljom da cita knjige, sigurno preporucujem ovo. naravno, kad procita prvih pet kingova.

Link to comment

moram da mu priznam da je doktor za algoritme pisanja. sva su pravila ispostovana, tacno moze matematicki da se utvrdi kad je vreme za politicke igrarije, kad za porodicne, kad ubacujemo zabavu za devojcice, kad za decake, kad je vreme za prstohvat fantazije, kad cemo malo girl power i tako... 

 

Opaaaaa! Nisam ni u najluđim snovima smeo da se nadam makar ovakvoj vrsti pohvale. Prezadovoljan sam, štaviše.

Martin je vrhunski zanatlija. Šta da ti kažem kad je čak i OO rekao za prvu knjigu posle detaljne analize da je jednom pogrešio u jednoj rečenici. Takođe, od njega pohvala da je nemoguće teško napisati toliku knjigu a neispustiti je iz ruku, kao i za Throat.

Za mene su to vrhunske pohvale od vas kriminalističara.

 

da l od uzbudjenja, da l od neverice sta sve prolazi kod citalaca :P

 

znala sam da se necu navuci, nije to moj fah ni u jednom aspektu. nego sam morala najzad da skinem ove poput lurda sa vrata, a i malo da pokradem zanat, imam rupu u toj fantastici.

 

mislim da mi najvise smeta, to jest, da mi je najjaci negativni utisak to sto me nijednom nije iznenadio.

 

Da, ali ovde mora jedna ograda, a to je da se istorijske stvari moraju staviti u istorijski kontekst da bi se pravilno cenile. GoT će još malo pa da napuni 20 godina. Knjiga je izašla godinu dana pre nego što je Oz postao revolucionarna serija i skoro tri godine pre nego što su Sopranosi postali "najbolja TV serija svih vremena". Pre nego što su se vampiri vratili u mainstream, pre nego što je iko mogao da sanja da će zonbiji biti najgori mogući mainstream.

Vreme kada je TV serija bila TV serija, kada je X-Files harao, kada su filmski glumci glumili na filmu, kada je internet bio dial up ako ga je i bilo igde i mnoooogo pre nego što nam je postalo normalno da u umetničkim delima čitamo o incestu, ubistvima dece, ubijanju glavnih likova. I još mnogo toga, a pogotovo za tebe.

 

Tako da je do tebe, nije do Martina.

 

Pa kad kasniš deceniju i kusur, sigurno si već znala npr. da će Sean Bean da izgubi glavu, a mene je ta smrt protagoniste na kraju prvog dela totalno iznenadila. Par poglavlja kasnije sam još čekao da se objasni kako ga je evnuh u stvari potajno izvukao i zamenio ga nekakvim maskiranim duplikatom...

 

Pritom, ako se nisi prethodno načitala ozbiljnih fantasy trešina, ne možeš ni da ceniš koliko je ovo bolje :D

 

Apsolutno. A pitanje je šta bi bilo sa F-om i televizijom i svime da nije bilo SoIF.

I to još od čoveka koji je pedigre, ime i reputaciju izgradio na kratkim pričama u SF-u.

Link to comment

Opaaaaa! Nisam ni u najluđim snovima smeo da se nadam makar ovakvoj vrsti pohvale. Prezadovoljan sam, štaviše.

Martin je vrhunski zanatlija. Šta da ti kažem kad je čak i OO rekao za prvu knjigu posle detaljne analize da je jednom pogrešio u jednoj rečenici. Takođe, od njega pohvala da je nemoguće teško napisati toliku knjigu a neispustiti je iz ruku, kao i za Throat.

Za mene su to vrhunske pohvale od vas kriminalističara.

 

 

Da, ali ovde mora jedna ograda, a to je da se istorijske stvari moraju staviti u istorijski kontekst da bi se pravilno cenile. GoT će još malo pa da napuni 20 godina. Knjiga je izašla godinu dana pre nego što je Oz postao revolucionarna serija i skoro tri godine pre nego što su Sopranosi postali "najbolja TV serija svih vremena". Pre nego što su se vampiri vratili u mainstream, pre nego što je iko mogao da sanja da će zonbiji biti najgori mogući mainstream.

Vreme kada je TV serija bila TV serija, kada je X-Files harao, kada su filmski glumci glumili na filmu, kada je internet bio dial up ako ga je i bilo igde i mnoooogo pre nego što nam je postalo normalno da u umetničkim delima čitamo o incestu, ubistvima dece, ubijanju glavnih likova. I još mnogo toga, a pogotovo za tebe.

 

Tako da je do tebe, nije do Martina.

 

 

Apsolutno. A pitanje je šta bi bilo sa F-om i televizijom i svime da nije bilo SoIF.

I to još od čoveka koji je pedigre, ime i reputaciju izgradio na kratkim pričama u SF-u.

 

zaboravila sam kako se ono kvotuje iz delica, pa moram ovako na carsaf.

 

za zanatliju, ok, ali sam to videla samo u ovom serijalu. i ono sto me je lorens blok naucio, da je matematika u osnovi svakog pisanja, kod martina zaista funkcionise do savrsenstva, cak i previse, za moj ukus. narocito kada se radi o predvidljivosti likova, ne toliko radnje -- tu mu faktor iznenadjenja bolje funkcionise, ali nije ni cudo, toliko je razgranao rezance u svakoj supi da i nije tako tesko strpati jedno iznenadjenje na pet sporeta.

 

likovi su mi previse usablonirani, mislim, nije to kritika, to je totalni mejnstrim i ne moze se prebacivati, ali da ne potezem celavog brku desnicara kao argument kako se to radi, ovde me nijedan lik nije iznenadio nijednim postupkom, odlukom itd. sve je zicer i sve je po sablonu.

 

dalje, opet taj faktor iznenadjenja: jedina martinova knjiga koju sam procitala pre ovoga je ona sto je napisao sa lisom tuttle, pa mi je to dosta sluzilo kao poredjenje, isto je nekakva zajednica i sl. tamo na 20 strana ima vise sokova i neocekivanosti nego u bilo kojoj od ove tri knjige. doduse, mozda je to zbog lise :wub:

 

dok bih, recimo, skin trade bez imalo dileme uvrstila medju tri najbolja vukodlak zanra. dakle, jasno mi je da je ok zanatlija, jasno mi je da ume da pise. ali ne mogu da se otmem utisku da je ovaj serijal, da izvinete svi, proracunato osmisljen i do detalja isplaniran za navlacenje citalaca i stizanje do aerodromskih knjizara. 

 

za ovaj ejdzizam cemo posebno :P ali da, razumem sta hoces da kazes, mada nisam sigurna da bi mi i 1996. bilo sokantnije. opet, da ne pominjem ovog gore, ali recimo, ova knjiga je napisana 1986, sa vrlo slicnim zapetljancijama porodicnim itd. no dobro, prihvatam.

 

a to sta bi bilo sa f i tv, mene ako pitas, bolje da ne odgovaram :D. daj mi svih devet sezona moldera i skali uvek, sve f bi moglo u djubre da ide.

Link to comment

zaboravila sam kako se ono kvotuje iz delica

Ovako:

 

likovi su mi previse usablonirani, mislim, nije to kritika, to je totalni mejnstrim i ne moze se prebacivati, ali da ne potezem celavog brku desnicara kao argument kako se to radi, ovde me nijedan lik nije iznenadio nijednim postupkom, odlukom itd. sve je zicer i sve je po sablonu.

Opet, sve je po šablonu ako nisi fantasy fan. Neko ko je propatio na desetine patetičnih Lord of the Rings klonova u pokušaju - tu spada 90% EF publike - ima određena žanrovska očekivanja i instinktivno pokušava da ih opipa dok počinje da čita knjigu. "Aha, ovi sa vukovima su kao neki heroji, jel'te, a ovaj prezreni kopilan sa belim vukom je najbitniji među njima i on će da se iznenada pojavi i reši stvar, shvatam. Ovi plavi su zlikovci, gotcha. Ovi preko mora, nemam pojma, neki divljaci i neka izgnana damsel in distress. OK, sve znam, vozi!" Samo što se stvari ne razviju tim tokom, Martin dosta vešto dekonstruiše neke ključne elemente tog milion puta prežvakanog epskog/pseudoistorijskog zapleta i uspeva da sastavi neočekivano zanimljivu priču za taj žanr. Možda je tebi par for the course da imaš likove sivog morala i da ne znaš za koga da navijaš u kom trenutku, ali za nas fantasy nerds to je neviđena inovacija!

 

dok bih, recimo, skin trade, bez imalo dileme uvrstila medju tri najbolja vukodlak zanra. dakle, jasno mi je da je ok zanatlija, jasno mi je da ume da pise. ali ne mogu da se otmem utisku da je ovaj serijal, da izvinete svi, proracunato osmisljen i do detalja isplaniran za navlacenje citalaca i stizanje do aerodromskih knjizara.

 

Uf, Skin Trade sam čitao samo u stripu i dosta mi je jadnjikavo. A da je ASOIF serijal proračunato osmišljen i isplaniran za navlačenje čitalaca i stizanje do aerodromskih knjižara - naravno da jeste, a koji to pa nije? Ceniš da tvoj King piše za svoju dušu i za istoriju knjževnosti, dok mu popularnost i finansijski uspeh padnu onako usput, spontano?

 

a to sta bi bilo sa f i tv, mene ako pitas, bolje da ne odgovaram :D. daj mi svih devet sezona moldera i skali uvek, sve f bi moglo u djubre da ide.

Ma fantazira malo Lrd, nema ni promila šanse da je GRRM uticao na razvoj kvaliteta televizije i HBO. Da, čovek je pisao ASOIF kao za televiziju, scena za scenom, pa clifhanger, pa emotivni denouement, pa sve u krug - njegovi koreni jesu u pitanju TV sranja, ali to ne znači da je neki producent pročigao A Game of Thrones i onda zbog toga odlučio da grinlajtuje Sopranos ili Deadwood ili šta već.

Link to comment

Ovako:

 

Opet, sve je po šablonu ako nisi fantasy fan. Neko ko je propatio na desetine patetičnih Lord of the Rings klonova u pokušaju - tu spada 90% EF publike - ima određena žanrovska očekivanja i instinktivno pokušava da ih opipa dok počinje da čita knjigu. "Aha, ovi sa vukovima su kao neki heroji, jel'te, a ovaj prezreni kopilan sa belim vukom je najbitniji među njima i on će da se iznenada pojavi i reši stvar, shvatam. Ovi plavi su zlikovci, gotcha. Ovi preko mora, nemam pojma, neki divljaci i neka izgnana damsel in distress. OK, sve znam, vozi!" Samo što se stvari ne razviju tim tokom, Martin dosta vešto dekonstruiše neke ključne elemente tog milion puta prežvakanog epskog/pseudoistorijskog zapleta i uspeva da sastavi neočekivano zanimljivu priču za taj žanr. Možda je tebi par for the course da imaš likove sivog morala i da ne znaš za koga da navijaš u kom trenutku, ali za nas fantasy nerds to je neviđena inovacija!

 

 

Uf, Skin Trade sam čitao samo u stripu i dosta mi je jadnjikavo. A da je ASOIF serijal proračunato osmišljen i isplaniran za navlačenje čitalaca i stizanje do aerodromskih knjižara - naravno da jeste, a koji to pa nije? Ceniš da tvoj King piše za svoju dušu i za istoriju knjževnosti, dok mu popularnost i finansijski uspeh padnu onako usput, spontano?

 

Ma fantazira malo Lrd, nema ni promila šanse da je GRRM uticao na razvoj kvaliteta televizije i HBO. Da, čovek je pisao ASOIF kao za televiziju, scena za scenom, pa clifhanger, pa emotivni denouement, pa sve u krug - njegovi koreni jesu u pitanju TV sranja, ali to ne znači da je neki producent pročigao A Game of Thrones i onda zbog toga odlučio da grinlajtuje Sopranos ili Deadwood ili šta već.

 

ne vredi, nisam sad u stanju da shvatim te komplikovane hakerske metode. hvala u svakom slucaju, sutra cu da vezbam.

 

:D ali zar nije kopilan bas sabloiziran? i zene, jebote. za svakog ponesto. a znas da nisam od onih koji se bave otkrivanjem mizoginije i slicnih aktivnosti.

 

probaj skin trade kao noveletu, zaista je dobro. strip nisam probala, nesto nisam imala zelju. a to za kinga, promasujes fudbal, brate. ja kinga najvolim bas zbog toga sto je dokazao da aerodrom moze da bude i dobra knjizevnost, tako da nije to. nego, prva knjiga uvod, onda smo videli sta najbolje ide, pa cemo na to da se usredsredimo. mozda to primecujem bas zato sto nisam pravila pauze u citanju, kao vi dok ste iscekivali, pa mi je vise upalo u oci. mislim, red wedding. 

 

zanimljivo je to za televiziju. slazem se sa tobom da nije uticao na razvoj tv, ali bih rekla da je razvoj tva uticao na njega. jednom sam imala domaci zadatak da napravim pricu od scenarija epizode ove sapunice, tu taman lepo naucis izmedju kojih dijaloga da ubacujes opise, gde da bude vau momenat itd. hocu da kazem, pre bih rekla da je martin ucio pisanje preko scenarija nego obrnuto.

Link to comment

Jeste kopilan šabloiziran, on i zmajevita plavuša su najveći ustupci žanrovskim standardima - Ledeni princ i Vatrena princeza (Hey, that's the name of the show!) čija je sudbina da spasu svet od klimatskih promena ili čega već. Gotovo sve ostalo je dosta ispretumbano, do te mere da fandom sad često odbija da prihvati da će ovo dvoje na kraju da se uznu™ jer bi kao bilo previše konvencijalno a Martin kao ruši kao sve kao konvencije. How yes no.

Kad su žene u pitanju, fantasy stereotip je da im dodeliš muške uloge i da su im usta stalno puna borbe za jednakost polova, mogu one sve što i muškarac može itede. Martin to ne radi, odnosno svodi na minimum. Ako je srednji vek u pitanju, možeš ili da budeš visokorođeni wallflower, ili kurva, ili majka; četvrtog uglavnom nema. Izuzeci kao što su Arya i Brienne snose realne posledice za alternativne životne puteve, a jedini feminista je isfrustrirana Cersei, Queen of Penis Envy.

Ja nisam pravio pauze u čitanju prve tri, imao sam ih na (elektronskoj) gomili krajem 20. veka i ljuštio poglavlje za poglavljem. Mislim da su prve tri i pisane jedna za drugom sa dosta malim razmacima, teško da je sondirao reakciju čitalaštva između knjiga pa na osnovu toga krojio zaplete. Tek posle su krenule višegodišnje pauze, pre četvrte i pre pete.

Inače, Martin jeste proveo godine u Holivudu u pokušajima da postane TV scenarista/TV pisac, tek kad je to sve propalo vratio se kući i počeo da piše knjige full time.

Link to comment

Lepo je Vini primetio ovo za šablone, to stvarno jesu bile neviđene inovacije. A ja sam i dalje jedan od onih koji ne veruju da će Džon i ova da se uznu™, pogotovo posle poslednje knjige.

 

Inače, ja moram da poradim na svom pisanju, pošto vidim da masovno izazivam nerazumevanje. Dakle, nisam ja tvrdio da je Martin uticao na razvoj televizije, već da su razvoj televizije i žanrovske (SF/F/H) literature i umetnosti potpuno promenile nas konzumente, pa onom, recimo, nagledanom i načitanom pop kulturnom guruu, kao što je luba, GoT neće izgledati toliko vredno koliko zaista jeste.

 

 Izuzeci kao što su Arya i Brienne snose realne posledice za alternativne životne puteve

 

Asha pre svih, prvo i osnovno. Od ženskih likova prvo Asha...sve dobro, pa onda ostali. Ali, tu su i Sand snakes, Osha, Melissandre, Ygritte, Val, ona septa, pa onda kingmakerka Olenna...tako da mislim da od ženskih likova koji su važni za razvoj jeste izuzetak da su majke, kurve ili šta već reče.

Link to comment

Ašu sam po običaju zaboravio, dobro, ona se kvalifikuje za hot chick w/ax stereotip. Wildlingice ne računam, a bogami ni Dornjanke (od kojih smo pobliže videli samo princezu Arianne, predstavljenu kao wallflower/kurva kombinaciju). Mislio sam na bitnije likove u prve tri knjige, dakle Starkice, Lanisterke, i Dany. Ogromna većina njih je u realistično podređenom položaju u odnosu na mužjake, to uključuje i Ošu i Melisandre i Ygritte i Val.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...