Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

@ dareValjda svima najvise odgovara da se sazna pravi uzrok, jer je to valjda jedini nacin da se nesto slicno ponovo ne desi (sto, opet, nikom nece odgovarati, pogotovo nesrecnicima koji budu na tom letu). Nisu te kompanije od danas do sutra, take the money & run... sve su to ozbiljni igraci na duge staze i nista im manje ne ide na ruku od dugorocnog opadanja reputacije sigurnosti ili kvaliteta.

Edited by Indy
Link to comment

umalo da nam nastrada kulturna elita

Prinudno sleteo avion u kojem su iz Beograda za švajcarsku putovali Ceca, Seka Aleksić, Emir Kusturica i bend Riblja Čorba.Avion kompanije ?Sviser? koji je u subotu leteo na relaciji Beograd - Cirih, a u kojem su se nalazile brojne zvezde domaće estradne zvezde, upao je u nevreme zbog čega je prinudno sleteo u Bazel.Drama kojoj su prisustvovali Svetlana Ceca Ražnatović, Seka Aleksić, Emir Kusturica i njegov No smoking orchestra, kao i bend Riblja Čorba, dogodila se kada je avion uleteo u snažno olujno nevreme iznad Ciriha koje je onemogućilo pilota da sleti na aerodrom.Beogradska štampa prenosi da su putnici dodatno bili uznemireni činjenicom da se nedavno dogodila tragedija francuskog aviona na liniji Rio-Pariz.Drama među putnicima trajala je gotovo pola časa dok je avion ?propadao? pola sata prolazeći kroz olujno nevreme. Sve se, naravno, dobro završilo i svi muzičari su, kako kažu, uspešno stigli na svoje nastupe. (Mondo)

Link to comment

E, sad, "drama". Bio sam u avionima koji su bili u slicnim situacijama (cak smo i na "pogresan" aerodrom sleteli u Italiji), pa niko o tome nije pisao, valjda sto nije bila Ceca on board ... heheEDIT. Takodje i vise puta ponovljeno sletanje u Pariz, jer se nesto na krilu zaglavilo (docekali nas vatrogasci, "reda radi"), kao i jedan let Sidnej - Sidnej, tj. odustajanje od leta, jer nesto nije radilo... Nije da se nismo uprpili.

Edited by Indy
Link to comment
umalo da nam nastrada kulturna elita
pa ko im je kriv kad lete kompanijom koja je bankrotirala jos 2001. godine :lol:ja sam se juce vratio AirFrance-om iz Kaira, A343, umesto ovog aviona koji je stradao [originalni booking je pokazivao A332, a onda par dana posle nesrece je promenjen na ovaj veci]kabinsko osoblje je bilo vrlo tiho [ne znam kako se kaze apprehensive na srpskom]edit: sad videh i ovo:
Bloomberg reports that AF pilots may refuse flying A330 and A340 until AF replaces the speed sensors.An Air France labor union called on pilots to refuse to fly Airbus SAS A330s and A340s until the airline replaces speed sensors after investigators said the equipment probably played a role in a June 1 plane crash.The Alter union, which represents 12 percent of the Paris- based carrier’s pilots, wants Air France to replace at least two of the three probes on each plane, Francois Hamant, a spokesman at the labor group, said in a phone interview.“We made this decision following our reading of the technical messages” sent automatically by the Air France A330 that went down into the Atlantic Ocean a week ago, Hamant said. “Air France communicated to pilots that it accelerated the program to replace these probes. I’m not a technical expert but it makes us fear that this is a very serious matter.”
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=206...id=a8dY0m8FTZkI Edited by jms_uk
Link to comment
@ dareValjda svima najvise odgovara da se sazna pravi uzrok, jer je to valjda jedini nacin da se nesto slicno ponovo ne desi (sto, opet, nikom nece odgovarati, pogotovo nesrecnicima koji budu na tom letu). Nisu te kompanije od danas do sutra, take the money & run... sve su to ozbiljni igraci na duge staze i nista im manje ne ide na ruku od dugorocnog opadanja reputacije sigurnosti ili kvaliteta.
Daj bože da si u pravu... Budućnost će pokazati kako će se stvari razvijati..._45859018_plane_crash_weather2_466.gifŠto se tih pito cevi tiče one po meni nikakve veze nemaju sa padom aviona... Sve da su im i drenaži loši i da se zapušavaju (kao što kažu) to je u celoj priči pada aviona totalno nebitno... Trebalo bi da pito cev bude dibidus zapušena nekim debelim bumbarom ili pčelom, osom... da bi se pojavila razlika u merenju brzinomera (3 klasična nezavisna brzinomera u pito sistemu + još par načina GPS; DME ... izračunavanja i pokazivanja stvarne brzine aviona...350px-Faa_pitot_static_system.JPGOvo je pojednostavljena slika i vazduh u stvari ide na jedan od nezavisnih Air Data računara, odakle se ovi instrumenti sa slike crtuckaju na ekranima EFIS-ima kapetana i kopilota... Takođe ni piloti nisu veverice, nego po drugim instrumenima prepoznaju šta i za koliko nešto laže i koje instrumente i podatke treba zanemariti.... A sa tim kobajagi lošim cevkama se leti 20 godina i sad su otkrili ne znam šta tako kritično i revolucionarno... Trt Milojka... <_< A u vezi onih ACARS automatskih poruka koje su u prekonekoliko sekundi otišle u etar i objavile da se malte ne sve pokvarilo na avionu...Evo jednog starog scenarija eksplozije i pada aviona... Obratite pažnju koliko je vremena proteklo od trenutka eksplozije do trenutka pada aviona u more... Avionu je trebalo 40tak sekundi, a a prednjem delu i kokpitu je trebalo gotovo minut dok nije bućnuo u more... Znači sve to vreme je neki ACARS napajan sa baterije u tom prednjem delu, mogao da šalje neke signale o riknjavanju svega redom...Moja je teorija još uvek da se avion raspao u vazduhu, jal zbog bombe, jal zbog oslabljene ili korodirane strukture... I to je to! Edited by dare...
Link to comment
Amerima i Boingu najvise odgovara Airbusova sistemska elektronska greska koja npr. onesposobljava ceo elektricni/elektronski sistem aviona... Isti takodje ne zaboravljavaju onaj prvi promotivni let A320 koji je zavrsio prinudno sletevsi u sumarku sa sve novinarima...Evropljanima i Airbusu najvise odgovara bomba i teroristicki napad... Pilotima odgovara da piloti nisu krivi...Airfranceu ne odgovara ova prica sa raspadanjem aviona, zbog nekog ostecenja ili korozije strukture...
Izdalo me sećanje... To nije bilo prinudno sletanje već komplet nesreća iz čista mira pri sletanju na prvom promotivnom letu koji je bio pun novinara i zvanica 1988... Evo našao sam snimak...Inače ova nesreća je skroz zeznula ceo uspon Airbusa i ubilo mu biznis skroz naskroz... Mnoštvo porudžbina je otkazano i preusmereno ka Boingu i Airbus se jedva finansijski oporavio od ove nesreće (naravno uz ogromnu pomoć EU)Posle te nesreće su se vodile mnoge debate o tome ko koga (i dokle!!!) treba da kontroliše... Pilot elektroniku, ili elektronika pilota...
Link to comment

u 99% slucajeva uzrok nesrece aviona je zbog faktora ljudske greske. ja sam vec pocela da navlacim strah od letenja...moje destinacije izmedju cikada i las vegasa se sve cesce zavrsavaju sletanjem iz drugog. o propadanju ...evo sad mi chuka radi samo kad se setim ... fuckin' windy - sin cities

Link to comment

@DareNesreće ovakvog tipa su obično kombinacija više faktora (već rečeno više puta), pa se pitam da li je moguć jedan od scenarija:Led koji je žestoko zapušio pito cevi ili neke od njih dovodeći pilote u dilemu kojem verovati, pa onda jaka vazdušna strujanja i neodgovarajuća brzina (zbog onog prvog), slab uzgon, turbulencija koja avion zbog situacije u kojoj je baca kako hoće...? Pa ako se još potrefilo da grom nekako zaista onesposobi vitalnu elektroniku...

Link to comment
@DareNesreće ovakvog tipa su obično kombinacija više faktora (već rečeno više puta), pa se pitam da li je moguć jedan od scenarija:Led koji je žestoko zapušio pito cevi ili neke od njih dovodeći pilote u dilemu kojem verovati, pa onda jaka vazdušna strujanja i neodgovarajuća brzina (zbog onog prvog), slab uzgon, turbulencija koja avion zbog situacije u kojoj je baca kako hoće...? Pa ako se još potrefilo da grom nekako zaista onesposobi vitalnu elektroniku...
Može možda... Mada ja nikada nisam ni video, ni čuo da se sve (3ili4) pito cevi zapuše ledom (tj da crknu grejači ili nestane napajanja na svim pito cevima).Postoje slučajevi da negde pri sletanju ili uzletanju avion naleti na roj nekih insekata i cevke se manje više zapuše...Takođe kada su pito cevi zapušene indicirana brzina je manja, a samim tim se javlja celo jedno čudo različitih upozorenja kojih nije bilo na ovom avionu... Ukoliko su naprimer zapušeni statički otvori (vidi sličicu gore), onda može biti opasno, jer je tada indicirana brzina veća od stvarne (+ visinomer sa istog izvora napajanja pokazuje manju visinu od stvarne) i može doći do stolinga i kovita, a da pilot ne zna šta mu se dešava... Bio je slučaj (bilo na Nacionalnoj Geografiji) da su posle pranja aviona bile zaboravljene lepljive trake na statičkim otvorima koje potom nisu videli ni mehaničari ni piloti kada su obilazili avion... Taj avion je pao zbog minimalne brzine, i pogrešne visine...Inače veliki avioni nisu toliko kritični na led kao na primer mali avioni, pogotovu ako piloti poštuju procedure...U svakom slučaju, meni deluje da se avion raspao u vazduhu... A zašto, stvarno ne znam... Edited by dare...
Link to comment

U slucaju raspada u vazduhu... jedno zaista mracno pitanje - kakva je procena, da li ima onih koji prezive taj raspad i dozive pad sa 10km? I sta se onda desi, da li je smrt tek finalni tresak o morsku povrsinu? Nesto za kontemplaciju u 14-casovnim prekookeanskim letovima...

Link to comment
U slucaju raspada u vazduhu... jedno zaista mracno pitanje - kakva je procena, da li ima onih koji prezive taj raspad i dozive pad sa 10km? I sta se onda desi, da li je smrt tek finalni tresak o morsku povrsinu? Nesto za kontemplaciju u 14-casovnim prekookeanskim letovima...
Hm... Preživeti dekompresiju, ostati u komadu aviona koji neće pasti kao kamen, nekako disati na toj visini, preživeti udar o vodu pri ko zna kojoj brzini, biti u stanju održati se na površini, imati sreće da spasioci nalete na tebe...Čuda su moguća ali baš takvo...
Link to comment
Može možda... Mada ja nikada nisam ni video, ni čuo da se sve (3ili4) pito cevi zapuše ledom (tj da crknu grejači ili nestane napajanja na svim pito cevima).Postoje slučajevi da negde pri sletanju ili uzletanju avion naleti na roj nekih insekata i cevke se manje više zapuše...Takođe kada su pito cevi zapušene indicirana brzina je manja, a samim tim se javlja celo jedno čudo različitih upozorenja kojih nije bilo na ovom avionu... Ukoliko su naprimer zapušeni statički otvori (vidi sličicu gore), onda može biti opasno, jer je tada indicirana brzina veća od stvarne (+ visinomer sa istog izvora napajanja pokazuje manju visinu od stvarne) i može doći do stolinga i kovita, a da pilot ne zna šta mu se dešava... Bio je slučaj (bilo na Nacionalnoj Geografiji) da su posle pranja aviona bile zaboravljene lepljive trake na statičkim otvorima koje potom nisu videli ni mehaničari ni piloti kada su obilazili avion... Taj avion je pao zbog minimalne brzine, i pogrešne visine...Inače veliki avioni nisu toliko kritični na led kao na primer mali avioni, pogotovu ako piloti poštuju procedure...U svakom slučaju, meni deluje da se avion raspao u vazduhu... A zašto, stvarno ne znam...
Ma jasno da je stvarno neverovatno da dođe do problema sa svim pito cevima, više sam mislio kada se poslože stvari tipa jaka oluja, nešto otkaže, pilot i kopilot se pozabave time, pogrešna odluka, još neki problem i eto...Stvarno liči da se avion raspao u vazduhu, ali osim nekog jakog narušavanja strukture i velike dekompresije ne mogu da vidim šta bi to moglo da rasturi avion koji i nije toliko star...
Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...