Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Svako lansirno vozilo sistema Buk može da samostalno zahvati cilj koji se nalazi u prednjoj polusferi njegovog radara.

 

http://aerosociety.com/News/Insight-Blog/2345/Defending-airliners-against-missiles

 

Crucially, in normal doctrine it is deployed as part of a battery, with a radar vehicle (Snow Drift) and a command vehicle allowing simultaneous launches and situational awareness of the wider air picture (including IFF). However, should the Sa-11 individual missile vehicles (TELAR) become separated, or the radar destroyed – they can act in an autonomous, stand-alone mode, with their own radar. It was then, very most likely that this stand-alone mode – with no IFF and limited awareness of the airspace, was a key factor in dooming MH17.

 

Link to comment

sinoc sam igrao poker sa ekipom iz rusije. ovo sto fonTelefon pise je 1/1 objasnjavao tip koji radi u konstruktorskom birou sukhoi. 

kaze da nema sanse da su ustanici oborili sa BUK opremom koju imaju dole.

posle su poceli da pricaju o nekim vojnim vezbama prilikom kojih je oboren MH, ali dosle ribe pa su presli na druge teme, a ja nastavio da patim za zenom i gubim pare. 

Link to comment

Idemo polako komandno vozilo i vozilo sa osmatrackim radarom su dva odvojena dela sistema. osmatracki radar izgleda kao jedno podignuta velika ploca i moze da se vrti. vozilo sa raketam koje imaju nisanski radar na sebi moze da se vrti, ali ne i da pravi sad neku bog zna kakvu sliku neba kao osmatracki. bez neke velike komunikacije sa rusima da im kazu gde je cilj u odnosu na njih sto nije jednostavno preracunati ne verujem da je iko gadjao nesto na 10km visine sto se krece. ne znam moze li jasnije. ne moze kabina sa raketama dovoljno brzo da se vrti.

 

Sinak, ne znam sa kojih si sajtova skupljao informacije o PVO raketnim sistemima, ali da ti bez uvijanja kažem, pišeš gluposti. To se odmah primeti činjenicom da ne znaš kako radi osmatrački, odnosno nišanski radar. O ostalom da i ne govorimo.

 

Osmatrački radar služi da pruži sliku o ciljevima u VaP-u, zato je neophodno da se radarska antena okreće 360 stepeni oko svoje ose. Kada oficir za gađanje koji sedi u komandnom vozilu donese naređenje o uništenju izabranog cilja, nišanski radar se usmerava ka cilju (nema potrebe da se u tim trenucima okreće oko svoje ose!!!) tako da operatori praćenja mogu da izračunaju koordinate cilja i rakete. Po dobijanju naređenja oficir za vođenje lansira rakete ka cilju i KA-BOOM.

 

Za uspešno lansiranje raketa neophodne su informacije koje pruža osmatrački radar, bilo da radi u sistemu VOJIN ili samostalno u okviru raketnog diviziona. Pošto je u oružanim sukobima velika verovatnoća prekida komunikacija sa OC VOJIN ili uništenje sopstvenog osmatračkog radara, da baterija ne bi bila potpuno izbačena iz stroja došlo se na ideju da se iskoriste podaci sa nišanskog radara za osmatranje ciljeva. Ovim se ne omogućava praćenje u prostoru od 360 stepeni, nego isključivo u užem snopu (60-120 stepeni) kako je kupola radara orijentisana i do daljine oko 20 km. Neko bi pomislio da je to malo, ali dobro dođe za zaštitu diviziona koji prelazi iz borbenog položaja u marševski. Takođe, u situaciji iz proleća '99. kada je VOJIN izbačen iz funkcije nakon pola sata od početka bombardovanja i gde su dvajesdevetke sobaljene s neba u narednih pola sata, samostalno delovanje TELAR lansera bi super došlo po sistemu "pucaj po svemu što vidiš na radarskom ekranu, nećeš pogrešiti".

 

 

Ko je god prisao ikad ma kojem ruskom protivavionskom sistemu jasno mu je da tu nekakav neobuceni mamlaz nema sta da radi. Moguce su greske obucenih posada, ali neobuceno lice ni ne ulazi u kabinu, sistemi su jako slozeni.

 

U kabinu su ušle osobe koje su imale znanja i nameru da obore nešto, bili to pripadnici ukrajinske vojske ili separatisti. Greške tu nije bilo i o tome ko je kriv možemo samo da nagađamo. Ako su to uradili Ukrajinci, odgovoran je neko iz lanca komandovanja i neće proći mnogo vode Dnjeprom dok ne procuri neka informacija, kao što je bilo u slučaju Emira Šišića. Sa druge strane, mnogo detalja ukazuju na to da je obaranje bilo delo separatista koje je ruska vojska snabdela najmanje sa jednim TELAR lanserom i pripadajućom posadom. Bila iskusna ili ne, posada je samo trebalo da usmeri antenu ka zapadu i čeka. Civilni avion poput B777 se lako na radarskim ekranima zameni sa transportnim Iljušinom ili Antonovim po svim parametrima.  

Link to comment

Sinak, ne znam sa kojih si sajtova skupljao informacije o PVO raketnim sistemima...

 

 

sinoc sam igrao poker sa ekipom iz rusije. ovo sto fonTelefon pise je 1/1 objasnjavao tip koji radi u konstruktorskom birou sukhoi. 

 

 

Jel je OK da kažem - sa ruskih?

Link to comment

Sa istih onih sajtova koji su se do juče kleli kako ruske rakete mogu da skinu zvezde sa neba, a sad se ubiše da dokažu da se BUK koristi isključivo za novogodišnji vatromet.

Link to comment

ne bi da ulazim u navijacku diskusiju, u tom konfliktu su svi govna i gade mi se najstrasnije.

 

ekipa jeste bila iz rusije, kao i obicno tu su bili rusi, tatari, ukrajinci, ali nije to bitno, da ne trolujem ovde, samo sam preneo informaciju koju sam cuo od coveka koji ima veze sa vojnom avijacijom. fonTel mi pomogao da ne piskaram puno, posto je na prethodnoj strani objasnio kao da je vodio zapisnik sinoc. 

Link to comment

ne bi da ulazim u navijacku diskusiju, u tom konfliktu su svi govna i gade mi se najstrasnije.

 

ekipa jeste bila iz rusije, kao i obicno tu su bili rusi, tatari, ukrajinci, ali nije to bitno, da ne trolujem ovde, samo sam preneo informaciju koju sam cuo od coveka koji ima veze sa vojnom avijacijom. fonTel mi pomogao da ne piskaram puno, posto je na prethodnoj strani objasnio kao da je vodio zapisnik sinoc.

Poštujem svačiji izvor informacija ali činjenica je da apsolutno svaki ozbiljan opis sistema Buk koji može da se izgugla, lepo i jasno kaže da je dizajniran tako da lanseri mogu da dejstvuju samostalno u slučaju prekida komunikacije sa komandnim vozilom. Jesu limitirani i pokrivaju manji opseg kako je KnightLore opisao, ali mogu da samostalno zahvataju ciljeve i to je činjenica. Pogotovo mogu da zahvate cilj koji monotono i pravolinijski krstari na 10k metara i ne menja nijedan parametar leta. Sve što je potrebno je da cilj dolazi koridorom prema kojem je nišanski radar okrenut. Potpuno je besmisleno tvrditi da tako nešto nije moguće.

 

Mislim, pričali su meni neki piloti i druge upućene™ ličnosti svašta, ali to nije nužno imalo uporište u stvarnosti. Umeju da ga odvale gore od Kurira ponekad, iako su iz branše.

 

 

Poslato iz džamije uz pomoć Tapatalk-a

Link to comment

Mislim, pričali su meni neki piloti i druge upućene™ ličnosti svašta, ali to nije nužno imalo uporište u stvarnosti. Umeju da ga odvale gore od Kurira ponekad, iako su iz branše.

 

naravno, a jos kad se malo popije  :lolol:

Link to comment

Poštujem svačiji izvor informacija ali činjenica je da apsolutno svaki ozbiljan opis sistema Buk koji može da se izgugla, lepo i jasno kaže da je dizajniran tako da lanseri mogu da dejstvuju samostalno u slučaju prekida komunikacije sa komandnim vozilom. Jesu limitirani i pokrivaju manji opseg kako je KnightLore opisao, ali mogu da samostalno zahvataju ciljeve i to je činjenica. Pogotovo mogu da zahvate cilj koji monotono i pravolinijski krstari na 10k metara i ne menja nijedan parametar leta. Sve što je potrebno je da cilj dolazi koridorom prema kojem je nišanski radar okrenut. Potpuno je besmisleno tvrditi da tako nešto nije moguće.

 

Mislim, pričali su meni neki piloti i druge upućene™ ličnosti svašta, ali to nije nužno imalo uporište u stvarnosti. Umeju da ga odvale gore od Kurira ponekad, iako su iz branše.

 

 

Poslato iz džamije uz pomoć Tapatalk-a

 

Mislim ne treba vise od 5 minuta da se izgugla sve sto treba. Slobodno nastavi u Syme-modu rada.

Link to comment

Više je za ovu temu nego ukrajinsku:
 

‘Nothing unusual happened’
BY FARRAH NAZ KARIM - 3 AUGUST 2014 @ 8:04 AM

 
THE preliminary analysis of Malaysia Airlines flight MH17’s cockpit voice recorder (CVR) revealed “nothing out of the ordinary”.

A source close to the international investigation told the New Sunday Timesthat the CVR downloaded by the United Kingdom’s Air Accidents Investigation Branch had picked up the communications between the Malaysia Airlines’ pilot and an unspecified personnel with an air traffic controller (ATC).

“So far, from what the team has heard, there was nothing unusual. The last voice heard was not the pilot’s. No, there was no indication that the pilots saw or sensed anything off,” the source said without elaborating further to protect the investigations.

This may mean that whatever happened was very sudden.

The CVR records all communications on the flight deck, including transmissions with air traffic controllers, discussions between the flight crew, cabin announcements and conversations with any other crew entering the cabin.

In this case, it could provide investigators with some insight into the flight crew’s mindset and emotional state if they had to deal with an emergency in the final moments.

However, it remains unclear if the Dutch-led investigation team had secured the recordings from the Ukrainian air traffic controllers to match the conversations between the ATC staff and the MH17 flight crew.

Asked about the Ukrainian government’s revelation on Monday that the aircraft was brought down by “a massive explosive decompression”, the source said the statement was “unconfirmed”.

The source told the NST that the “initial factual findings” of the probes into the shootdown of MH17 were expected to be released next week.

It is learnt that investigations also centred heavily on the findings provided by the group of three Malaysian investigators, who were among the first to reach the crash site and conduct probes.

The NST was told that instead of the 200 reported earlier, the experts dissecting the flight data recorder (FDR) were looking at 1,500 parameters of the black box.

The FDR records essential flight data parametres at least 10 times per second and defines the aircraft’s flight path and motion.

The data also include primary information, such as position, altitude, airspeed and heading. This allows investigators to reconstruct the aircraft’s flight path.

Also recorded in the FDR are the aircraft’s aerodynamics and engine parameters, including information from the air data computer and sensors.

The Dutch Safety Board (DSB), which is leading the international investigation into the downing of the aircraft, had said the findings would likely provide a picture of how the investigation would proceed.

Prime Minister Datuk Seri Najib Razak had said the aircraft’s flight data recorder and the CVR were among the “hard evidence” the investigation team needed to find out what happened.

DSB spokesman Sara Vernooij was quoted as saying the board would likely say “what it can rule out” and “what it is going to focus on”.

It is understood that the team of investigators at the crash site in eastern Ukraine would carry out verification of information that had been gathered from other sources.

This is to allow them to search for possible new information and collect material for the investigation, such as pieces of the wreckage.

The Dutch police had earlier this week received 150 photos and video clips on their server set up to piece together the mystery.

The photos were uploaded by eyewitnesses from what has been described as “the world’s biggest crime scene”.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...