Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

A što je Iran zona visokog rizika?

 

verovatno zato sto se nikad ne zna kada ce opet da se stvori neka trigger-happy budala u nekom aegisu, kojih tamo nikad ne fali

 

(hejt naravno nije usmeren ka tvom pitanju, nego ka kretenima koji odredjuju da je iran jedno zlo, dok ovima sto ubiju 300 ljudi na pravdi boga daju ordenje)

Link to comment

Realno, kada (dobro naoružanoj zemlji) iz čista mira oboriš civilni avion pun nejači, svaki budući prelet tvojih civilnih aviona preko te zemlje nosiće određenu dozu rizika. Da sam ja neki faktor u FAA, izričito bih zabranio svim američkim prevoznicima da prismrde iranskom vazdušnom prostoru jer ne bih želeo da na putnike svalim niti jedan promil mogućnosti da nekoj budali padne na pamet nekakvo poravnavanje računa.

Edited by beowl
Link to comment

Pa da li bilo ko može da 100% garantuje da nikada nijednoj dileji u Iranu neće pasti na pamet da se osveti neprijatelju za to obaranje, zvekne mu avion pun nedužnih civila i onda narednih 10 godina snima nove epizode serije "Nikad izvini"? Imaj u vidu da je zvaničan stav Irana da je obaranje bilo namerno i da je američka posada odlično znala šta je naciljala. Na zapadu čak postoje teorije po kojima je libijska uloga u Lokerbiju zapravo bila proxy koji je došao iz Irana kao osveta za IranAir 655.

 

Neka postoji i 0.001% verovatnoće da bi nekome u Iranu to moglo da padne na pamet - za mene je to dovoljan procenat da američkim letovima zabranim da preleću tu zemlju. Kada bih bio neka vlast u Americi, hoću da kažem.

Link to comment

Da, posebno Holandiju. :D

 

Pored svih neopevanih sranja na Balkanu, ne sećam se da je ikom ikad palo na pamet da u mirnodopsko vreme obustavlja letove hrvatskih prevoznika iznad Srbije akonto JAT 367. Mislim da ni u najvećem bunilu najsmradnijem neočetniku nije palo na pamet da obara putničke avione iz Hrvatske.

Link to comment

To je, ipak, prilično loše mišljenje o Irancima. (EDIT. Koje me od zvanične U.S.A. ni najmanje ne čudi).

 

Šta ga znam, čitao sam da su se razne države svetile jedne drugima i za daleko manje od ovoga...

 

Bottomline je da ako se uzme u obzir to da čitav svet manje-više broji dane do početka zajedničkog bombardovanja Irana od strane SAD i Izraela, i ako na to dodaš da se čitav svet manje-više pomirio sa tim da Izrael u bilo kom trenutku može da pokrene iznenadne vazdušne udare na Iran (a u tom trenutku iznad Irana bude buljuk civilnih letova), i na kraju dosoliš sa istorijom međusobnih odnosa u kojoj se kraće razmišljalo a više delovalo™, onda proglašavanje iranskog vazdušnog prostora za zonu visokog rizika i ne zvuči baš toliko skandalozno. Meni stvarno izgleda da FAA to nije donela kao političku odluku već jednostavno zbog toga što ne žele da bilo šta prepuste slučaju i dozvole bilo kakvu mogućnost, ma koliko mizernu, da se putnici u nekom trenutku nađu u opasnosti.

Link to comment

Btw, Maleziji i okolnim zemljama je uspelo da im se B777 sa 250 putnika išunja iz vazdušnih prostora i da niko nema pojma gde je otišao, tako da bih bez trunke griže savesti sve njih đuture proglasio za zonu visokog rizika dok ne objasne šta se desilo ili šta su preduzeli da im se takav napad slepila više nikada ne ponovi.

Link to comment

Jedna ili dve baterije BUKa cak i u TELAR konfiguraciji ne mogu da skinu nista visokoletece bez uvezanosti u sistem sa osmatrackim radarom. To na teritoriji Ukrajine ima samo Ukrajina.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...