Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

fakat jeste, al od tog drveta (individualnog slucaja) ne mozemo da vidimo sumu individualnih slucaja

 

 

+1

 

btw. ovaj topik se deli na one koji su uvek iznad situacije, duboko moralni i sa druge strane onih koji sede ispred TV-a, cesu jajca i cekaju neku crnu vest da bi mogli da skoce i virtuelno kamenuju zlocinca.

 

Dgjbm, ovde se valjda govori o situaciji u kojoj se covek namah nadje a ne o skinhedsima koji ce u cetvrtak popodne da upadnu u kartonsko naselje.

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

 

Neposredna motivacija mi je bila Turnbullov poslednji post, mislim da ga moje pisanije neposredno ilustruje. Naravno, uvek postoji mogućnost da  iz mene izbija i zloća žedna forumske krvi, ko zna.  :blink:

 

To ti pričam... svi¹ imamo mračnu stranu. :nickcave:

 

_____

¹- osim Vase.

Link to comment

pre nego sto neki krenu sa saljenjem™, po mom skromnom misljenju ispravna reakcija. u svakom pogledu. cela ova inicajlna prica je i krenula od (samo) odbrane i prekoracenje iste. problem je nastao u tome, sto neki misle da bi isto tako ispravna reakcija bila i da si posle tog udarca potrcala za njim, sustigla ga posle 100 m i zakucala noz (metak) u srce.

malo karikiram, ali vise, manje, to je linija sukoba™.

 

 

+1000

 

Savršeno ispravna reakcija u datoj situaciji.

Link to comment

Ma, mene posle te epizode više brine na šta sam ja sve spremna kad mi padne roletna... nije to loše, znaš s kakvom budalom u sebi možeš u izvesnim okolnostima imati posla.  :)

 

@DarkAttraktor

 

Neposredna motivacija mi je bila Turnbullov poslednji post, mislim da ga moje pisanije neposredno ilustruje. Naravno, uvek postoji mogućnost da  iz mene izbija i zloća žedna forumske krvi, ko zna.  :blink:

 

 

Meni se čini da tvoj primer ilustruje nešto drugo, a to je da i gut reactions mogu biti savršeno ispravne. Mislim da je Kaligula (a malo i Pejsi) naveo priču na tu izuzetno naivnu binarnu opoziciju između nekakvog kalkulativnog razuma i gut reakcija. Naravno da u milion prilika nismo u stanju, niti imamo vremena niti sposobnosti da vagamo pros and cons nekog čina, ali niko pri zdravoj pameti nije to predlagao. Ako se dete davi, ne razmišljaj, nego skači!

 

Ali gut reactions nisu samo gut reactions, nego su oblikovane našim karakterom i vrlinama. Ako smo razvili odgovarajući karakter, onda ćemo u određenim situacijama reagovati kako valja, i onda kada nema vremena za kalkulisanje Naravno, ovde je problem dobrim delom u tome što se radi o vanrednoj situaciji (za nas kao obične građane) i da možda nismo razvili odgovarajuće karakterne osobine koje nam pomogle da se postavimo na najbolji način. Ali to je samo još jedan razlog zašto, kad god smo u stanju, treba delanje u takvim situacijama da prepustimo oni koji poseduju odgovarajuće vrline, između ostalog jer su obučeni da se snalaze u takvim situacijama. Kada to nije opcija, ostaje nam da se nadamo da ćemo se poneti na odgovarajući način - a to znači između ostalog da u sebi ne razgorevamo niske strasti koje bi u takvim situacijama mogle da nas navedu na nešto zbog čega ćemo se kasnije kajati.

Edited by Turnbull
Link to comment

+1

 

btw. ovaj topik se deli na one koji su uvek iznad situacije, duboko moralni i sa druge strane onih koji sede ispred TV-a, cesu jajca i cekaju neku crnu vest da bi mogli da skoce i virtuelno kamenuju zlocinca.

 

Dgjbm, ovde se valjda govori o situaciji u kojoj se covek namah nadje a ne o skinhedsima koji ce u cetvrtak popodne da upadnu u kartonsko naselje.

 

Ma ajde, bogati? Užasno si uporan, imaš samo jednu jedinu poentu - a to je da u situacijama koje zahtevaju brzo reagovanje nemamo vremena za puno kalkulisanja. To je validna poenta - ali ona ne može da te odvede do zaključka do kojeg bi hteo da te odvede - da svi naši principi o ispravnosti itd, padaju u vodu u varednim situacijama. Ima milion načina da uzmemo u obzir svoje ganglijske reakcije u ekstremnim situacijama, i da unapred sebe ograničimo na razliite načine (zato policajci imaju onolike procedure koje se tiču upotrebe vatrenog oružja).

 

Ali da ne okolišam, vrlo iskreno ću ti reći šta mislim o tvom pisanju na ovoj temi. Užasno je teško biti otac malog deteta u svetu punom oštrih ivica, to poptuno razumem. Neke od tih oštrih ivica kao dobar roditelj možeš da obezbediš, neke možeš naučiti svoje dete da samo izbegava, za neke je možda potrebno više od toga - kolektivna, ili politička akcija. Ali mnoge će zauvek ostati nepokrivene. Meni, koji nemam dece, se stomak zgrči kad čujem da recimo Taletovog klinca maltertiraju u obdaništu. Ne mogu ni da zamslim kako je roditeljima koji to čitaju, ili uostalom - samom Taletu, koji to piše.

 

Ja prosto mislim da tebi ova figura o strancu (koja onda prolazi kroz miliion varijacija - čovek koji ti upada u kuću, Kinez koji baca bebu, itsl.) koga možeš da oduvaš pesnicom ili metkom, prosto služi kao zgodna fantazija o tome da se sve opasnosti koje potencijalno vrebaju tvoje dete, mogu eliminisati u jednom odlučnom trenutku redemptivnog nasilja. U toj su se figuri skupili svi roditeljski strahovi. I ja to savršeno razumem (bar koliko to može da razume neko ko i sam nije roditelj), ali valjda ti je jasno da je to samo fantazija, i uz to potencijalno izuzetno opasna.

Link to comment

To su cudne stvari.

Ja koji sam izuzetno blag covek (jbt pocao sam kao Alek) imao sam u zivotu tri situacije, sve tri zbog clanova porodice. U jednoj sam namerno gadjao i pogodio lika kolima. To je osecaj potpunog suzenja svesti i progledao sam tek posle pola sata bukvalno. Sve je bilo crno, bukvalno samo je preostao mali prorez kroz koji sam virio. Da je bila rec samo o meni nikad ne bih tako nesto uradio. Tako da tesko je kontrolisati se

Link to comment

Osetila sam potrebu da sada (ne iznova i iznova, pa mislim da se ta tvoja konstatacija ne može odnositi na mene), u kontekstu ove priče, iznesem svoje iskustvo. 

Ne mislim da je nepotrebno povremeno obnavljati lekcije o odnosu atavističkog i civilizovanog u nama. Lakše se vlada onim što poznaješ (i priznaješ). No, to je samo moj doživljaj. Nije mi bilo ni na kraj pameti da isticanjem civilizacijski tankog pravdam nasilje (počev od sebe). 

 

edit. 

@panta rhei

Nisam uspela ni da se približim svesti o ispravnom u datom trenutku. Možda bi vrištanje bilo dovoljno, udarac u cevanicu, šta znam... ja sam ga spucala pravo u lice, potpuno nagonski. Ne sviđa mi se to saznanje o sebi, ali mi je ipak drago što ga imam. 

izvini, ali zasto?

mislim, zasto ti se ne svidja to saznanje o sebi.

Link to comment

izvini, ali zasto?

mislim, zasto ti se ne svidja to saznanje o sebi.

 

Automatski (bez cenzure, direktno iz limbičkog sistema) sam išla na to da povredim što teže. Ne znam, moguće je da grešim, nikada ni pre ni posle nisam bila u situaciji da naknadno brinem o tome jesam li nekome izbila oko, slomila nos ili vilicu. 

Link to comment

Ja prosto mislim da tebi ova figura o strancu (koja onda prolazi kroz miliion varijacija - čovek koji ti upada u kuću, Kinez koji baca bebu, itsl.) koga možeš da oduvaš pesnicom ili metkom, prosto služi kao zgodna fantazija o tome da se sve opasnosti koje potencijalno vrebaju tvoje dete, mogu eliminisati u jednom odlučnom trenutku redemptivnog nasilja. U toj su se figuri skupili svi roditeljski strahovi. I ja to savršeno razumem (bar koliko to može da razume neko ko i sam nije roditelj), ali valjda ti je jasno da je to samo fantazija, i uz to potencijalno izuzetno opasna.

 

 

Otkrio si vrucu vodu.

 

Svaka situacija se prozivljava subjektivno tu je hijerarhija cvrsto postavljena jos u evoluciji. Jer da nije tako vrsta bi izumrla. 

 

A zakon, Hamurabi i dobri zatvorski uslovi dolaze nesto kasnije, kada objektivno nadvlada subjektivno. 

 

Hocu reci, ovo o cemu govorimo na topiku je siva, maglovita zona. Tu Hamurabi ume debelo da zasere. Odatle i ovoliko strasti na temi.

Link to comment

Automatski (bez cenzure, direktno iz limbičkog sistema) sam išla na to da povredim što teže. Ne znam, moguće je da grešim, nikada ni pre ni posle nisam bila u situaciji da naknadno brinem o tome jesam li nekome izbila oko, slomila nos ili vilicu. 

 

o jebemu, pa ko da zivimo u diznilendu.

 

odbranila si ono sto ti je najvrednije od ociglednog napada, reagovala nagonski - naravno, nisu svi u stanju da na taj nacin odgovore na pretnju, pritom niko nije povredjen teze. treba da budes ponosna na sebe.

Link to comment

Otkrio si vrucu vodu.

 

Svaka situacija se prozivljava subjektivno tu je hijerarhija cvrsto postavljena jos u evoluciji. Jer da nije tako vrsta bi izumrla. 

 

A zakon, Hamurabi i dobri zatvorski uslovi dolaze nesto kasnije, kada objektivno nadvlada subjektivno. 

 

Hocu reci, ovo o cemu govorimo na topiku je siva, maglovita zona. Tu Hamurabi ume debelo da zasere. Odatle i ovoliko strasti na temi.

 

Znaš šta, nije problem u subjektivnosti - izvesna doza subjektivnosti je, posebno na ovakvoj temi, sasvim razumljiva. Problem je kad ne možeš da se zaustaviš prosto na tome - subjektivan sam, otac sam, uplašen sam, nego moraš svoju subjektvisnot zapravo da učiniš objektivno validnom zazivajući evoluciju. Odjednom, nisi ti taj koji je odgovoran, nego fakin evolucija. To je onda već scijentistički treš, koji, kao i svi scijenstistički trešovi, služi pre svega da nas utvrdi u sopstvenim predrasudama kojima daje auru prirodnosti, pa samim tim i neumitnosti.

Edited by Turnbull
Link to comment

Ja sam otac nepuna cetiri meseca i pre nego sto zaspim recicu ovo.

Silovatelj ili siledzija/nadilnik - odrobijacu ga na jedan, dva! Prosto, seljacki, primitivno - PAP! Metak u glavu a onda u policiju, dobar dan - dobar dan. Ubio skota, gde da se javim?

 

Kakva pravda, etika, moralnost itd. Roditeljstvo, bolest. Patologija najgore vrste.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...