Jump to content
IGNORED

Tenis radi tenisa


harper

Recommended Posts

anduril, moje je misljenje da polazis od totalno pogresnoh premisa. Sto se tice misljenja da fed nema bh problema protiv novaka, ma protiv bilo kog igraca, licno bih ga nazvala zabludom ili denialom. Sto se tice vinera kao parametra ili argumenta, totalno ga disrigardujem, federer je daleko ofanzivniji igrac od novaka, te brojke ne govore ama bas nista.
Govore da je mnogo ofanzivniji igrac od Nadala pa stoga moze i lakse da dobije Djokovica. Novak je bolji defanzivac od Nadala i zato ovaj u duzim razmenama gubi pa pokusava na silu da skrati poen i time vise gresi.
. u top 10 jednorucnih bh na turu njegov je najgori. Aj sad sablaznite se malo kako neko sme to da kaze. Igraci su to pokazali jer je taj udarac njega prodao too many times. Protiv novaka i nadala redovno.
Izvini, ali u top 10 igraca na turu uopste nema jednorucnog bekhenda i to sa dobrim razlogom. Fedov bekhend je sa svima osim sa Nadalom na sasvim dobrom nivou ako se ima u vidu da je jednorucni. Ne vidim da ga nesto buse drugi kao sto to Nadal radi.
Ne znam bas koliko je gresaka normalno za jedan mec, to uglavnom zavisi od meca do meca. Napisao sam to vec negde jednom, statistika mnogo zavisi od toga sta ti se nalazi s druge strane mreze. Federer van trave obicno ima vise gresaka od protivnika ali i vise vinera jer takav tenis igra, agresivan i napadacki. Kad ne igra i kad ima samo 11 neiznudjenih gresaka videli smo protiv Tsonge kako se to zavrsi. Servis je, naravno, veoma bitan za Fedovu igru, samim tim sto je izuzetan. Ali, kome nije? Opste je misljenje da je Rafa onako protutnjao kroz proslogodisnji US Open pre svega zahvaljujuci unapredjenom servisu i neko bi isto na osnovu toga mogao da kaze da je kljuc Nadalove igre protiv XY servis. A obicno nije. Juce je imao odvratno visok procenat prvog servisa pa je lako izgubio, a prosle godine na tom US Openu je maltene svaki prvi servis znacio i poen za njega.
Rekao sam da je servis protiv Djokovica za Federera odlucujuci. Naravno da on ima mnogo drugih opcija ali sa slabim prvim servisom protiv takvog riternera tesko da moze da dobije mec jer na drugom servisu automatski gubi 20% vise poena. Sto se Nadalovog servisa tice, on je stabilniji od Fedovog ali je daleko od te raznovrsnosti i Djokovic ga koristi kao slabu tacku.
Ono sto afterburnerka kaze u pravu je, igraci evoluiraju i adaptiraju se na najjaca protivnikova oruzja. Mislim da je za Djokovica mnogo veci problem protiv Feda to sto ga izgleda ne podnosi pa hoce da ga dobije po svaku cenu, nego Fedov servis
. Da bi postojao mecup mora da postoji neka relativno slaba tacka u odnosu na glavno oruzje protivnika. Za Federera je to BH u odnosu na Nadalov top-spin FH a za Nadala je to njegov servis (posebno 2.) u odnosu na Djokovicev ritern sto ga tera u defanzivu i duze poene koje po pravilu gubi. Federer i Djokovic takav mecup nemaju jer se medjusobno neutralisu. U animozitete kao neki odlucujuci faktor jednostavno ne verujem i to mi je veoma cudan argument. To bi mozda mogao da komentarise neko ko ga licno poznaje ali ovako mislim da nema smisla. Edited by Anduril
Link to comment
  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper

    147

  • Afterburner

    76

  • freakns

    42

  • anantaram

    36

Da bi postojao mecup mora da postoji neka relativno slaba tacka u odnosu na glavno oruzje protivnika. Za Federera je to BH u odnosu na Nadalov top-spin FH a za Nadala je to njegov servis (posebno 2.) u odnosu na Djokovicev ritern. Federer i Djokovic takav mecup nemaju jer se medjusobno neutralisu. U animozitete kao neki odlucujuci faktor jednostavno ne verujem i to mi je veoma cudan argument. To bi mozda mogao da komentarise neko ko ga licno poznaje ali ovako mislim da nema smisla.
Ima. Gaske je mislim usao u prvih deset.A za ovo bi se vrlo iznenadio. Svako ko se profesionalno ili poluamaterski bavio sportom reci ce ti da odnos prema protivniku cesto jeste bitan u tome u kakvom stanju ce se odigrati neki mec. To posebno vazi za ovako specifican sport koji je individualan i gde par igraca redovno igraju jedan protiv drugog. Ljudi nisu masine.
Link to comment
Izvini, ali u top 10 igraca na turu uopste nema jednorucnog bekhenda i to sa dobrim razlogom. Fedov bekhend je sa svima osim sa Nadalom na sasvim dobrom nivou ako se ima u vidu da je jednorucni.Da bi postojao mecup mora da postoji neka relativno slaba tacka u odnosu na glavno oruzje protivnika. Za Federera je to BH u odnosu na Nadalov top-spin FH a za Nadala je to njegov servis (posebno 2.) u odnosu na Djokovicev ritern. Federer i Djokovic takav mecup nemaju jer se medjusobno neutralisu. U animozitete kao neki odlucujuci faktor jednostavno ne verujem i to mi je veoma cudan argument. To bi mozda mogao da komentarise neko ko ga licno poznaje ali ovako mislim da nema smisla.
Samo polako... :D Burnerka je rekla top 10 jednorucnih bekenda na turu, ne misleci na top 10 renking...., ai misljenja sam da je u pravu, Gaske, Juzni, Almagro, Lopez, Ljubicic....., dodjosmo do 50 mesta, a po meni svi imaju bolji bekend od Feda. Ono sto hga razlikuje od pomenutih je kretanje, slajs, i nemogucnost ostalih da ga eksploatisu u dovoljnoj meri...Sto se drugog pasusa tice, ne mislim da se slabe strane Feda i Noleta neutralisu, prosto, jer ih Nole nema, bar ne te vidljive. Volej mu je dosta slabiji, ali to nije nesto na sta mozes da se oslonis tokom celog meca, servis za nijansu losiji, mada primecujem frapantan napredak i na tom polju. Sa druge strane, bekend je crna rupa Fedove igre, i to ce se vremenom, obzirom na sve slabije kretanje (u skladu sa godinama), sve cesce primecivati...
Link to comment
Govore da je mnogo ofanzivniji igrac od Nadala pa stoga moze i lakse da dobije Djokovica. Novak je bolji defanzivac od Nadala i zato ovaj u duzim razmenama gubi pa pokusava na silu da skrati poen i time vise gresi.
to je sasvim nesto drugo, on ga lakse moze dobiti. to niko nije sporio. ali o tome nismo ni pricali i to nije odgovor.
Izvini, ali u top 10 igraca na turu uopste nema jednorucnog bekhenda i to sa dobrim razlogom. Fedov bekhend je sa svima osim sa Nadalom na sasvim dobrom nivou ako se ima u vidu da je jednorucni. Ne vidim da ga nesto buse drugi kao sto to Nadal radi.
sada se vrati i vidi sta si pogresno procitao u mom postu. ili to,ili odlicno znas sta si procitao, ali si odlucio da procitas pogresno, svesno.rekla sam top10 jednorucnih bh, da predupredim trudove. dakle, top 10 njboljih jednorucnh bh ako i dalje nije jasno.ovo ostalo sto kazes da ne vidis, sasvim ok, mnogi vide ono sto nije, mnogi ne vide ono sto jeste, ovo je samo razmena misljenja. nemam problem sa razlicitim misljenjima, samo sa tumacenjima.animoyiteti su btan faktor u sportu, kao i u zivotu. pokusaj da se suvim brojkama prikazu kompleksne relacije izmedju igraca koje svakako ubrajaju mnoge detalje i van terena je suvise sterilan i daleko od istine. statistika je strasna nauka, ume da bude porazavajuca i u svojoj preciznosti i svojoj obmani. zato psiha ima toliko udela i ucesca u nijansama izmedju top playera. apstrakcija koju mozes da vidis ili ne.na stranu brojna svedocenja, na ovaj, ili onaj nacin. bitno je samo da li se ima iskustvo u artikulisanju nepisanih redova. Edited by Afterburner
Link to comment

kada smo već kod statistike

Age -- number of slam wins at that age 17 - 4 18 - 2 19 - 4 20 - 11 21 - 17 22 - 18 23 - 18 24 - 28 25 - 19 26 - 11 27 - 11 28 - 5 29 - 9 30 - 6 31 - 5 32 - 1 33 - 1 34 - 1 35 - 1 36 - 1 37 - 1
Link to comment
kada smo već kod statistike
Zanimljive brojke.Dakle, sva trojica ove godine prolaze peak.Koliko je Delpo mator?Jos jedno laicko misljenje:Inace, meni se cini da ove godine i pred fenomenalne igre nadal nije dominantan kao prosle godine. Rutinski gubi setove, a i one koje dobija dobija teze. Mnogo toga dobija mentalno, ne cisto igracki.Jednostavno, deluje kao da je zreo da redovnije gubi ali se to jos ne desava. Da li ce ga Novakova rendaljka prisliti da dramaticno poboljsa svoju igru kao onda kada je dramaticno pobljsao preobrazivsi se iz sljakasa u all round-era, nemam pojma. No, tabela ne laze. Nadal, Mari, Djokovic su jos godinu-dve u vrhu. Onda ce krenuti da ih mnogo redovnije delju raznorazni.
Link to comment
Zanimljive brojke.Dakle, sva trojica ove godine prolaze peak.Koliko je Delpo mator?Jos jedno laicko misljenje:Inace, meni se cini da ove godine i pred fenomenalne igre nadal nije dominantan kao prosle godine. Rutinski gubi setove, a i one koje dobija dobija teze. Mnogo toga dobija mentalno, ne cisto igracki.Jednostavno, deluje kao da je zreo da redovnije gubi ali se to jos ne desava. Da li ce ga Novakova rendaljka prisliti da dramaticno poboljsa svoju igru kao onda kada je dramaticno pobljsao preobrazivsi se iz sljakasa u all round-era, nemam pojma. No, tabela ne laze. Nadal, Mari, Djokovic su jos godinu-dve u vrhu. Onda ce krenuti da ih mnogo redovnije delju raznorazni.
Nadal ove godine, ako se ne varam, osim pet poraza od Djokovica ima samo jedan poraz od Ferera na AO kad je ocigledno bio bolestan. I on i Fed imaju odlicne sezone koje zapravo samo pokazuju sta Novak igra ove godine kad je ovako dominantan.Spanac ce sigurno pokusati da pronadje igru i protiv Novaka ali mu to nece biti nimalo jednostavno. Ja ne mogu da izbrojim vise koliko puta je izjavio da protiv Novaka mora da bude agresivniji ako misli da pobedi a kako vreme odmice sve je manje i manje agresivan i Novak ga sve vise i vise izgurava s terena. Onako na prvi pogled rekao bih da ako Nadal ne poboljsa ritern i BH stranu tesko da ne znam sta drugo moze da unapredi. On zaista igra sjajno ove godine posle AO i njegovoj igri nista narocito ne fali. Jednostavno se pojavio igrac u svom najboljem izdanju koji igra bolje od njega, zna kako da ga pobedi i ne plasi se toga. Losa vest za Nadala je sto nema bas nikakvog razloga da Novak ubuduce ne bude igrao jos bolje ako bude pozitivno shvatio ovu prekretnicu koju je napravio time sto je ostvario svoje najvece zivotne ciljeve u teniskoj karijeri. Kod Novaka ima jos dosta prostora za napredak, narocito kad su u pitanju vertikalno kretanje prema mrezi, voleji i overhead udarci (servis i smec) a za ocekivati je da ce sledece godine igrati pod manjim pritiskom ako ovu zavrsi na prvom mestu, bez obzira na sve poene koje ce morati da brani. Moze se lako desiti da citav teniski svet ostane prilicno iznenadjen kad shvati da je ovogodisnji Novak zapravo pravi Novak i da se onaj igrac od pre par godina vise nece pojavljivati na terenu.
Link to comment
i vec ce na operaciju kuka po nekim navodima :(
O, jebem ti zivot. :( Kakva ce to biti steta ako je tacno. Sjajan teniser i sjajan momak.
Link to comment
overhead udarci (servis i smec)
Cini mi se da nas Novak ima najvise problema sa smeciranjem od top igraca. Sta moze biti razlog tome (ako je tacno) ?Takodje, od cega zavisi izbor da li pustiti lopticu da odskoci ili je hvatati u letu u situacijama kad su obe varijante moguce ?
Link to comment
Cini mi se da nas Novak ima najvise problema sa smeciranjem od top igraca. Sta moze biti razlog tome (ako je tacno) ?Takodje, od cega zavisi izbor da li pustiti lopticu da odskoci ili je hvatati u letu u situacijama kad su obe varijante moguce ?
Pretezno zavisi od samopouzdanja. Overhead udarci su tehnicki najzahtevniji udarci i potrebno je imati veliko poverenje u sebe da bi se odigrali. Zato su kod igraca oscilacije sa servisom veoma ceste. Igraci kad mogu obicno puste da loptica padne pre nego sto je smecuju, bar ih tako uce, jer je mnogo lakse smecovati "mrtvu" lopticu nego je kupiti kad pada odozgo. Problem je sto ne mogu uvek da je puste jer ako ima veci ugao i dubinu pada blizu osnovne linije i onda se najcesce gubi prednost koja se ima kad je pokupis na mrezi punom snagom.
Link to comment
Cini mi se da nas Novak ima najvise problema sa smeciranjem od top igraca. Sta moze biti razlog tome (ako je tacno) ?Takodje, od cega zavisi izbor da li pustiti lopticu da odskoci ili je hvatati u letu u situacijama kad su obe varijante moguce ?
Tja, ne znam da li ima najvise problema, ali je pitanje smeca generalno pitanje tajminga, naravno vezbe, kao i samopouzdanja.Tajming se poboljsava vezbom, tako da verujem da tu nece biti nekih vecih problema, a i nije bas kardinalan u tom segmentu. Izbor pustanja loptice zavisi od visine loba, kao i dubine udarca, pa ako je lob dublji, neretko igraci pustaju da lopta padne i odskoci, ne bi li im smec bio laksi. Naravno, bilo je i ludaka koji su opaljivali smeceve bez pustanja loptice da padne sa osnovne linije, citaj Sampras... :)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...