Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

>>>gešprct<<<
:lol:
da vam pravo kažem, ne osećam se ko govno kada srknem domaće.
taman pos`o da sam to tela da kazem. samo ispoljavam svoju ljubav prema zlahtinici, svaki put kad se iste dovatim :wub:
Link to comment
Ako moze mala pomoc, treba mi preporuka za dobar vinski podrum u Sremskim Karlovcima, pre svega da imaju dobro suvo belo vino. Hvala.
kis 2008 berba solidno (u smislu da moze da se pije sto nije uvek slucaj sa tamosnjim - precenjenim - vinima)
Link to comment

Hvala. Imam neke strance koji bi da probaju dobro lokalno vino, tako da je svaka preporuka dobro dosla. Posle idu u okolinu Vrsca, pa mogu preporuke i za tamosnja.

Link to comment

pa vrsac ima bolja vina od karlovca i to ohoho. sad to ne znaci da se i oni nisu u medjuvremenu izbezobrazili ali moz se tu probrati dobro. selekta je bio dobar podrum - beli burgundac preporuka - mada nisam davno pio pa da se ne zalecem ali su pre godinu dve bili za klasu iznad karlovacke ponude. te vrsacke kasne berbe su bile nekada prilicno sigurna karta - suvi muskat otonel na primer - ali su dosta digli cene i realno je precenjeno. ali opet meni zanimljivije od karlovaca. imas tu neku novu liniju fensi vina koju je novi vlasnik nekadasnjih drzavnih vrsackih vinograda lansirao mislim da se zove kutres ili tako nekako, ima ta kasna berba muskata i neki sardone koji sam pio koji je realno za zaboraviti odmah premda smo ga mi stukli bez problema uz neku ribu. ja bih se drzao selekte za pocetak.

Link to comment

Da li je jos neko naleteo na domace crno vino koje moze da prenoci u dekanteru i da ne promeni ukus? ja inace jesam,verovali ili ne,Opium od rajkovica.Prilicno neverovatno zar ne?Jos jedna stvar kod njihovog podruma mi se svidja a to je da vina generalno slabo filtriraju,a ne ludacki kao vecina nasih vinarija. :)

Link to comment
Da li je jos neko naleteo na domace crno vino koje moze da prenoci u dekanteru i da ne promeni ukus? ja inace jesam,verovali ili ne,Opium od rajkovica.Prilicno neverovatno zar ne?Jos jedna stvar kod njihovog podruma mi se svidja a to je da vina generalno slabo filtriraju,a ne ludacki kao vecina nasih vinarija. :)
probaj Spasicev Despot.Mislim da mu "nocenje" moze samo jos vise da koristi.Ako probas, javi !
Link to comment
probaj Spasicev Despot.Mislim da mu "nocenje" moze samo jos vise da koristi.Ako probas, javi !
Pio sam to vino ranije ali mi se nije bas nesto mnogo dopalo.Secam se da je bilo ludacki ubijeno hrastovinom a da sam ga ostavio otvoreno par sati pre konzumacije.Medjutim i dalje se previse osecao hrast.Mozda sto ti kazes ako odstoji preko noci bude bolji,probacu,volim da eksperimentisem.
Link to comment
Da li je jos neko naleteo na domace crno vino koje moze da prenoci u dekanteru i da ne promeni ukus?
ne znam u cemu je poenta? pa vino se i dekantira, izmedju ostalog, da bi promenilo karakteristike. na bolje, naravno
probaj Spasicev Despot.Mislim da mu "nocenje" moze samo jos vise da koristi.Ako probas, javi !
Despot je generalno, bio kršina od vina, sa ozbiljnim manama. sve do ove poslednje berbe. Spasić je naučio posao i sa razlogom je ponosan. Trenutno, jedno od najboljih crvenih iz Župe, samo gledajte na godinu berbe
Link to comment

koju da trazimo? 2008?PS. inace, jedno prakticno pitanje - kako je moguce da isto vino, iste berbe, istog punjenja, iz proverenog podruma moze da se razlikuje od flase do flase? pampur nije ciknuo - ali da li je moguce da cep moze da pusta vazduh unutra i da od toga vino bude kiselije?

Edited by gazza1
Link to comment

Vecina domacih vina se jednostavno raspadne posle nocenja u dekanteru,eto to je poenta.Za mene, vino koje je ozbiljno mora da ima dobre tanine,naravno i voce koje to podrzava.Zato se ozbiljno naljutim kad neke domace vinarije prodaju vina za ne tako male pare koja su recimo berbe 2007 ili 2008,i koja mogu da se piju jednostavno iz razloga jer im je maceracija trajala svega par dana.Takva vina imaju primamljivo voce u sebi ali su u sustini vodica,bez bilo kakvih tanina i strukture.Radovanovic,Kovacevic i vecina drugih vinarija prave takva vina po mom misljenju(ponavljam to je samo moje licno mislenje da se neko ne bi uvredio).Recimo milosavljevicev kaberne bi bio moj izbor za domaci kaberne uvek,ali i njemu po mom misljenju fali ta struktura,kada bi pojacao maceraciju imao bi veoma ozbiljno vino.I ne slazem se da je spasicev despot najjace zupsko vino danas,no way pedro.Po meni rajkovici i radenkovici imaju daleko bolja vina.

Link to comment
Vecina domacih vina se jednostavno raspadne posle nocenja u dekanteru,eto to je poenta.Za mene, vino koje je ozbiljno mora da ima dobre tanine,naravno i voce koje to podrzava.Zato se ozbiljno naljutim kad neke domace vinarije prodaju vina za ne tako male pare koja su recimo berbe 2007 ili 2008,i koja mogu da se piju jednostavno iz razloga jer im je maceracija trajala svega par dana.Takva vina imaju primamljivo voce u sebi ali su u sustini vodica,bez bilo kakvih tanina i strukture.Radovanovic,Kovacevic i vecina drugih vinarija prave takva vina po mom misljenju(ponavljam to je samo moje licno mislenje da se neko ne bi uvredio).Recimo milosavljevicev kaberne bi bio moj izbor za domaci kaberne uvek,ali i njemu po mom misljenju fali ta struktura,kada bi pojacao maceraciju imao bi veoma ozbiljno vino.
Ok, kapiram šta pričaš, ali nije dužina maceracije jedini parameter (ako je uopšte) za kvalitet crvenih vina. to zavisi od mnogo faktora, bilo bi jako jednostavno praviti dobro crveno vino da je samo dužina maceracije u pitanju. za ovo što si ti pomenuo kod domaćih vinara (sa čim se uglavno slažem) čini mi se da više ima veze sa kvalitetom sirovine nego tehnologijom. ali hajde da tu priču ostavimo enolozima, oni su za to stručniji.
I ne slazem se da je spasicev despot najjace zupsko vino danas,no way pedro.Po meni rajkovici i radenkovici imaju daleko bolja vina.
nisam rekao ni da je najjače, ni da je najbolje. gore piše: "jedno od najboljih...". i nisam pisao o tome ko koliko dobra vina ima, bavio sam se Despotom.a Rajkovići i Radenkovići su posebna priča. pogotovo prvi i pogotovo kad je cenovna politika u pitanju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...